تعمیر گیربکس AT

تعمیر گیربکس AT

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

تعمیر گیربکس AT

گیربکس (AT) یکی از مهم‌ترین و در کنار موتور یکی از گران‌ترین قطعات خودرو است. وظیفه آن تبدیل دورهای بالای موتور به‌سرعت محرکه بسیار پایین‌تر چرخ‌ها است. در گیربکس (AT) این کار به کمک شفت‌ها و چرخ‌دنده‌ها انجام می‌شود که معمولاً نیروی موتور را با دنده‌های پنج‌تا شش منتقل می‌کنند. از سوی دیگر، خودروهای میان رده سطح بالا و وسایل نقلیه گران‌قیمت کلاس لوکس، تقریباً به‌طور انحصاری دارای گیربکس (AT) مبدل گشتاور هستند. گیربکس (AT) همه دنده‌های جلو را به‌طور مستقل تغییر می‌دهد و نیازی به تعویض دنده به‌صورت دستی نیست. تعمیر گیربکس (AT) با توجه به اهمیت این گیربکس در خودرو بسیار مهم است و حتماً باید با ابزارهای مناسب و در تعمیرگاه مناسب انجام شود.

 

تعمیر گیربکس (AT)

در ابتدا با باز کردن جلوبندی خودرو، گیربکس باید به‌صورت کامل از خودرو خارج شود. این مرحله نیاز به زمان و دقت بالایی دارد تا گیربکس در حین حرکت دچار خرابی و مشکل نشود. پس‌ازاینکه گیربکس با موفقیت خارج شد، می‌توان به‌سادگی آن را با دست روی یک میز مناسب حمل کرد. سپس می‌توان آن را بیشتر بررسی کرد تا متوجه شد که نقص دقیقاً کجاست. اما چگونه خطا را پیدا می‌کنید؟ این خیلی سخت نیست. اما قبل از اینکه خودتان شروع به جداسازی گیربکس کنید تا آسیب گیربکس را تعمیر کنید، ابتدا بررسی کنید که آیا صدایی در کار وجود دارد یا خیر. شما همچنین می‌توانید این اجرا را بدون موتور تقلید کنید. این کار به این صورت است:

مهره روی چرخ‌دنده قرار داده می‌شود. و دکمه مته روشن می‌شود، تا چرخ‌دنده در جهت عقربه‌های ساعت بچرخد. پس‌ازآن می‌توان دوباره دنده را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید (بهتر است به‌صورت متناوب در هر دو جهت چرخاند).

یک نوار و یک متر نواری برداشته می‌شوند. میله را روی لبه گیربکس نگه‌داشته می‌شود، فاصله لبه گیربکس تا محفظه زنگ مبدل اندازه‌گیری می‌شود. طول این اندازه‌گیری باید بین 3.5 تا 3.7 سانتی‌متر باشد. این فاصله یادداشت می‌شود.، اگر قرار باشد مبدل جدید را دوباره در گیربکس نصب شود، به آن نیاز می‌شود.

اکنون می‌توان به‌سادگی مبدل را از گیربکس بیرون بکشید و شناسه مبدل (برچسب زردرنگ در پشت) را بررسی کرد (فروشنده قطعات مورد اعتماد شما شماره قطعه مناسب را برای شما پیدا می‌کند).

برای تعمیر حتماً به یک روغن گیربکس جدید نیاز است، این کار سبب صرفه‌جویی در هزینه تعمیرات برای آینده می‌شود چراکه روغن گیربکس زودتر از مبدل دچار خرابیم ی شود. حلقه آب‌بندی را با باز کردن دوپیچ تورکس داخل محفظه گیربکس با تورکس 20 میلی‌متری و تمیز کردن سطح آب‌بندی با یکپارچه تمیز و بدون پرز، نصب کنید.

قبل از تعویض حلقه آب‌بندی، حلقه آب‌بندی محور جدید را در فریزر قرارداده می‌شود.. به دلیل دمای پایین، مواد منقبض‌شده و حلقه را می‌توان بهتر وارد گیربکس (AT) کرد. هنگام نصب مهروموم روغن، پیچ‌ها را به‌طور متناوب سفت کنید تا از انحراف جلوگیری شود و سپس با یک‌تکه چوب گرد و جامد و چکش به‌آرامی به مهروموم ضربه بزنید (در بین آن‌ها به‌طور متناوب کمی سفت کنید).

حلقه O روی محور محرک توسط تکنسین بررسی می‌شود. به‌طورمعمول شما باید این را نیز تغییر دهید. بهتر است تمام مهروموم‌ها و براکت ها، یاتاقان‌ها و غیره را پس از برداشتن گیربکس تعویض شوند.

هنگام حمل مبدل جدید، مطمئن شوید که درپوش روی دهانه محور محرک باقی بماند. بنابراین هیچ خاکی وارد نمی‌شود. مقداری از روغن گیربکس اتوماتیک برداشته می‌شود و شفت مبدل گیربکس را روغن‌کاری کنید تا آسیب گیربکس به‌درستی ترمیم شود.

بسیار مهم است که مبدل واقعاً درست واردشده باشد. هنگام واردکردن مبدل انتقال جدید، مبدل را بارها و بارها تکان داده و بچرخانید تا محکم شود. فاصله بین لبه گیربکس و مبدل اتوماتیک جدید به‌صورت دقیق توسط استادکاران اندازه‌گیری می‌شود. اگر بازهم بین 3.6 سانتی‌متر تا 3.7 سانتی‌متر باشد، همه‌چیز را درست انجام‌شده و محکم است.

پس‌ازاینکه این مراحل به‌صورت کامل طی شدند، تعمیر گیربکس (AT) را می‌توان تمام‌شده تلقی کرد.

 

خرابی گیربکس را تعمیر کنید یا به رانندگی ادامه دهید؟

صرف‌نظر از اینکه چه نوع آسیبی رخ‌داده است، هرگز توصیه نمی‌کنیم که با گیربکس آسیب‌دیده به رانندگی ادامه دهید. همیشه باید گیربکس را تعمیر کنید یا خودتان آن را تعمیر کنید. استفاده مداوم از گیربکس آسیب‌دیده می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی‌تر و حوادث بالقوه تهدیدکننده زندگی شود.

تعمیر خرابی گیربکس یا فروش خودرو؟

بسته به سن خودرو، ممکن است ارزش تعمیر آسیب گیربکس را داشته باشد. البته این به ارزش باقیمانده وسیله نقلیه شما و هزینه تعمیر گیربکس آسیب‌دیده بستگی دارد. اگر هزینه تعمیر بیشتر از ارزش باقیمانده خودرو است، به فروش آن فکر کنید.

آسیب گیربکس یکی از بدترین و پرهزینه‌ترین آسیب‌هایی است که می‌توانید به‌وسیله نقلیه خود وارد کنید، زیرا گیربکس یکی از مهم‌ترین قطعات خودرو بعد از موتور است.

 

عملکرد گیربکس

گیربکس از سه جزء مهم برای عملکرد موتور – شفت محرک، شفت اصلی و میل متقابل مونتاژ شده و نقش اصلی را در عملکرد موتور ایفا می‌کند. وظیفه آن جذب نیروی موتور و انتقال گشتاور به چرخ‌ها می‌باشد.

علائم خرابی گیربکس

 • نشتی
 • صدای بلند رانندگی – تق‌تق، خش‌خش فلزی
 • صداهای غیرمعمول موتور
 • مشکلات جابجایی
 • کلاچ سنگین

تعمیر گیربکس

تعمیر گیربکس جایگزینی برای تعویض گیربکس است که در آن گیربکس جداشده و قطعات شکسته با قطعات جدید جایگزین می‌شوند.

نحوه انجام تعمیر گیربکس در مراحل زیر شرح داده‌شده است:

 • بررسی عملکرد کلی گیربکس اتوماتیک یا دستی
 • تجزیه‌وتحلیل دقیق خطا
 • شناسایی قطعات معیوب
 • برچیدن حرفه‌ای
 • تعیین خسارت دقیق
 • تمیز کردن کامل دنده
 • تعویض کلیه قطعات معیوب
 • تجدید مهروموم‌های فرسوده گیربکس
 • نصب حرفه‌ای و دقیق اجزای انتقال جدید
 • نصب گیربکس
 • تست عملکردی نهایی

 

نصب گیربکس جایگزین

در برخی موارد، تعمیر گیربکس دیگر ارزشی ندارد زیرا آسیب گیربکس بسیار زیاد است یا تعمیر آن گران‌تر از نصب یک گیربکس کاملاً جدید خواهد بود.

بنابراین گیربکس آسیب‌دیده یا شکسته جداشده و با گیربکس اورهال جایگزین می‌شود که 12 ماه گارانتی دارد.

 

هزینه تعمیر گیربکس

هزینه‌های تعمیر گیربکس خراب شامل هزینه‌های قطعات یدکی موردنیاز و ساعت کاری موردنیاز برای تعمیر می‌باشد. درنهایت، بخش عمده‌ای از هزینه‌ها از خود گیربکس تأمین می‌شود. هزینه تعویض قطعات به مدل خودرو و قطعات واقعی تعویض شده بستگی دارد.

 

هزینه‌های تعویض گیربکس

هزینه‌های تعویض متشکل از قیمت خود گیربکس و زمان مونتاژ موردنیاز برای این کار است و بسته به مدل خودرو و نوع گیربکس متفاوت است.

گیربکس‌ها همیشه مستقیماً روی موتور نصب می‌شوند تا تسمه و سیستم دنده متصل شده آن‌ها بتواند به‌طور مؤثری توان احتراق تولیدشده توسط موتور را به حرکت فیزیکی تبدیل کند.

در خلأ (بدون گیربکس)، قدرت انفجاری که توسط یک موتور احتراق داخلی معمولی خودرو تولید می‌شود، برای راه‌اندازی یا توقف خودرو یا اگر نیاز به رانندگی نسبتاً آهسته داشتید، بسیار زیاد است.

یک جعبه‌دنده معمولی از بین پنج‌تا شش دنده و یک سری دنده (که اساساً تسمه یا زنجیر در امتداد بیرون دو یا چند دنده قرار دارند) تشکیل‌شده است – که به راننده اجازه می‌دهد تا میزان قدرت تحویل به ماشین را کنترل کند. بدون تغییر سرعت موتور

به‌عبارت‌دیگر، گیربکس ماشین کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که موتور شما در سمت راستمی چرخد نرخ مناسب بدون رفتن خیلی سریع یا خیلی  کند برای نیازهای شما همچنین تضمین می‌کند که چرخ‌های شما مقدار مناسبی از قدرت را دریافت می‌کنند. بدون گیربکس، راه‌اندازی و توقف هر خودرو دشوار خواهد بود و کاملاً غیرقابل‌اعتماد خواهد بود. به همین دلیل است که تعمیر گیربکس (AT) اهمیت زیادی دارد.

 

گیربکس چه‌کاری انجام می‌دهد؟

گیربکس برای هر وسیله نقلیه موتوری لازم است تا از تخریب موتور جلوگیری شود. بدون سیستم گیربکس، موتورهای خودرو برای پایداری ساختاری خیلی سریع می‌چرخند، به این معنی که اکثر موتورها خود را تکان می‌دهند یا بیش‌ازحد گرم می‌شوند. علاوه بر این، هر خودرویی بدون گیربکس قادر به مهار سرعت موتور نیست و حداکثر سرعت آن را محدود می‌کند.

یک گیربکس بسته به‌سرعت خودرو و ورودی گاز (یعنی چقدر پدال ماشین خود را به سمت پایین فشار می‌دهید) دنده‌ها را تغییر می‌دهد تا RPM یا “دور در دقیقه” موتور به‌طور مناسب پایین نگه‌داشته شود. این امر دو فایده دارد:

 • مصرف سوخت کاهش پیدا میکند.
 • نیاز نیست تا چرخ‌دنده‌های موتور برای تولید نیروی بیش‌ازحد بچرخند

علاوه بر این، یک گیربکس به شما امکان می‌دهد در صورت لزوم از انرژی موتور خودرو خود استفاده کنید. وقتی آهسته رانندگی می‌کنید، می‌توانید در دنده پایین‌تر بمانید و از آسیب رساندن به موتور خود جلوگیری کنید. وقتی باید سریع‌تر حرکت کنید، می‌توانید دنده‌ها را به سطح بالاتری تغییر دهید. با انجام این کار، گیربکس به شما این امکان را می‌دهد که از قدرت بیشتری بهره‌مند شوید و چرخ‌ها را با سرعت بیشتری بچرخانید.

 

گیربکس خودرو چگونه کار می‌کند؟

صرف‌نظر از اینکه وسیله نقلیه شما دارای گیربکس دستی یا اتوماتیک است، همه گیربکس‌های خودرو اساساً به یک‌شکل کار می‌کنند. تنها تفاوت این است که آیا راننده باید به‌صورت دستی کلاچ را فشار دهد تا موتور و گیربکس را جدا کرده و خودرو را به سطح دنده جدید منتقل کند.

 • یک دسته‌دنده‌ها را برای اتصال به یکدیگر انتخاب و حرکت می‌دهد. راننده اهرم دنده را با استفاده از کنترل/پدال کلاچ (در صورت دستی) کار می‌کند. در غیر این صورت، این کار به‌صورت خودکار انجام می‌شود.
 • هنگامی‌که درگیر است، یک کلاچ یا اهرم دنده صفحات “یقه” (که صفحات کلاچ نیز نامیده می‌شود) را در جای خود مانور می‌دهد تا به دنده‌های بزرگ‌تر متصل شود، که خود به دیفرانسیل ماشین شما متصل هستند.
 • با حرکت دسته‌دنده، دنده‌های مختلف ممکن است در زمان‌های مختلف متصل شوند. این تغییر چرخ‌دنده‌ها و نسبت قدرتی که از موتور به چرخ‌ها می‌رسد را تغییر می‌دهد.
امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

——————————————————-

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearboxnumber1@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

——————————————————-

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

ایمان پرناک: ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *