تعمیر گیربکس 206 | تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک 206

تعمیر گیربکس پژو 206

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

206 خودرویی محبوب در بین مالکان ایرانی است، این خودرو در مدل‌های جدید خود از گیربکس اتوماتیک بهره می‌برد،  گیربکس اتوماتیک به‌کاررفته در 206 سبب سهولت حرکت و افزایش راندمان رانندگی برای افراد می‌شود به همین دلیل محبوب است، در کنار این مورد با توجه به کارکرد و سیستم فنی پیشرفته‌تر، گیربکس 206 اتوماتیک نسبت به مدل‌های ساده این گیربکس به سرویس منظم نیاز دارد، این امر به شما کمک می‌کند تا هرگونه مشکل در گیربکس 206 خود را در مراحل ابتدایی شناسایی و رفع کنید. گیربکس 206 از نوع تیپ ترونیک است و با مشارکت شرکت پژو فرانسه ساخته‌شده این گیربکس سازگاری و کیفیت خوبی دارد اما از خرابی مصون و در امان نیست.

تعمیر گیربکس 206
تعمیر گیربکس 206

اجزای گیربکس اتوماتیک 206 عبارت‌اند از:

چرخ‌دنده‌ها

کلیه گیربکس‌های اتوماتیک دارای مجموعه دنده‌های سیاره‌ای هستند که از چرخ‌دنده خورشیدی، چرخ‌دنده‌های سیاره‌ای و چرخ‌دنده حلقه تشکیل‌شده است. این دنده‌ها باهم حرکت می‌کنند و باهم تعامل دارند، که به ماشین اجازه می‌دهد تا به طیف وسیعی از سرعت‌های جلو و عقب دست یابد.

کلاچ

بسته کلاچ داخل یک گیربکس اتوماتیک از چندین دیسک در داخل یک درام تشکیل‌شده است. برای تسهیل تعویض دنده در یک گیربکس اتوماتیک، یک پیستون داخل درام با استفاده از فشار روغن، بسته کلاچ را به هم فشرده می‌کند، که اجزای بسته کلاچ را به هم قفل می‌کند.

باندها

اساساً نوارهای فولادی با مواد اصطکاکی، نوارهای گیربکس اتوماتیک تحت‌فشار سفت می‌شوند. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، باندها می‌توانند دور درام بسته کلاچ سفت شوند و از چرخش آن جلوگیری کنند.

مبدل گشتاور

مبدل گشتاور که بین موتور و دنده‌ها قرار دارد، با جدا نگه‌داشتن گیربکس از موتور، از توقف خودرو در هنگام دور آرام جلوگیری می‌کند. وقتی روی پدال گاز فشار می‌دهید، مایع بیشتری وارد مبدل گشتاور می‌شود که باعث می‌شود نیروی بیشتری از موتور به گیربکس منتقل شود.

بدنه سوپاپ

بدنه سوپاپ که به‌عنوان مغز گیربکس شناخته می‌شود و در نزدیکی پایین مجموعه قرار دارد، پر از مایع هیدرولیکی است که به سمت سوپاپ‌ها حرکت می‌کند، که بسته کلاچ یا باند را به‌منظور تعویض دنده‌ها درگیر می‌کند.

گیربکس اتوماتیک 206
گیربکس اتوماتیک 206

تعویض سنسور سرعت گیربکس 206

سنسور سرعت انتقال، دور در دقیقه شفت گیربکس را اندازه‌گیری می‌کند. درحالی‌که موتور کار می‌کند، اما حرکت نمی‌کند، شفت ورودی گیربکس نیز حرکت نمی‌کند. هنگامی که شفت ورودی حرکت می‌کند، سنسور سرعت انتقال این حرکت را می‌خواند و این اطلاعات را به ماژول کنترل تحویل می‌دهد. علاوه بر این، درحالی‌که شفت ورودی در حال حرکت است، وسیله نقلیه در حال حرکت است، بنابراین شفت ورودی با همان  دور موتور در حال چرخش است. سرعت خودرو به تکانه ورودی و نسبت دنده فعلی بستگی دارد، درحالی‌که سرعت شفت ورودی به‌سرعت خودرو بستگی دارد.

باگذشت زمان، سنسور سرعت گیربکس ممکن است به دلیل مشکلات سیم‌کشی خراب شود یا به دلیل استفاده مداوم از آن در هر بار رانندگی با وسیله نقلیه خود، از کار بیفتد. اگر سنسور مغناطیسی باشد، ممکن است در اثر چسبیدن آهن به نوک سنسور خراب شود که باعث خوانش نادرست می‌شود. در این حالت، سنسور ممکن است نیازی به تعویض نداشته باشد، زیرا می‌توان سنسور را تمیز کرد. بااین‌حال، فقط یک مکانیک باید این تصمیم را انجام دهد زیرا ممکن است به بخش الکتریکی سنسور آسیب وارد شود.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس آریو

به‌طورمعمول، سنسور سرعت انتقال با یک ابزار اسکن تشخیص داده می‌شود که توسط مکانیک خوانده می‌شود. اگر فکر می‌کنید سنسور سرعت گیربکس شما نیاز به تعویض دارد زیرابه نظر می‌رسد وسیله نقلیه شما در دورهای بالا یا پایین کار می‌کند، با یک مکانیک حرفه‌ای تماس بگیرید تا بتوانند خودروی شمارا بررسی کنند و کدهای خطا را بخوانند. خواندن کدهای خطا قطعی‌ترین راه برای تعیین اینکه آیا سرعت سنسور انتقال شما مقصر است یا خیر.

ازآنجایی‌که سنسور سرعت انتقال ممکن است به‌مرورزمان خراب شود و از کار بیفتد، مهم است که علائم را قبل ازکارافتادن کامل تشخیص دهید تا بتوانید آن را تعویض کنید.

علائمی که سنسور انتقال شما باید تعویض شود عبارت‌اند از:

 • خوانش RPM نامنظم
 • سوزن به‌هیچ‌وجه روی گیج RPM شما حرکت نمی‌کند
 • تردید هنگام تعویض دنده، چه دستی یا اتوماتیک

سنسور بخش مهمی از گیربکس شما است و وسیله نقلیه شما به‌خوبی کار می‌کند، بنابراین این تعمیر نباید به تعویق بیفتد. از یک مکانیک خبره بخواهید سنسور سرعت گیربکس معیوب را جایگزین کند تا هرگونه مشکل بیشتر در خودروی شما برطرف شود.

تعمیرگاه گیربکس 206
تعمیرگاه گیربکس 206

سرویس تعویض سنسور سرعت گیربکس

سنسور سرعت گیربکس چیست؟

ازآنجایی‌که هم موتور و هم گیربکس می‌توانند با سرعت‌های مختلف بچرخند، بسیار مهم است که کامپیوتر خودرو بتواند سرعت مبدل گشتاور یا شفت ورودی گیربکس را محاسبه کند. سنسور سرعت انتقال یک سنسور مغناطیسی است که این اطلاعات را ارائه می‌دهد و به انتقال به‌آرامی امکان می‌دهد. سنسور تعداد دورهای داخلی انتقال را می‌شمارد و آن اطلاعات را به واحد کنترل انتقال می‌دهد، جایی که از داده‌ها برای تعیین سرعت چرخش استفاده می‌شود. اگر سرعت خیلی زیاد است، دنده‌ها باید عوض شوند – این همان اصل است که هنگام رانندگی با یک وسیله نقلیه با گیربکس دستی، سرعت‌سنج را تماشا کنید و قبل از اینکه دور در دقیقه خیلی زیاد شود، تعویض کنید.

در برخی از خودروها، ممکن است نیاز باشد یکی از پایه‌های موتور برای دسترسی به قسمت خراب برداشته شود.سنسورهای سرعت گیربکس قابل تعمیر نیستند، فقط تعویض می‌شوند.

درحالی‌که خرابی سنسور سرعت انتقال غیرمعمول نیست، بسیاری از مشکلات دیگر می‌توانند دستگاه‌های مشابهی مانند خرابی سنسور ABS را ایجاد کنند. یک بازرسی کامل حرفه‌ای برای تعیین علت واقعی مشکل موردنیاز است.

چگونه انجام می‌شود:

سنسور سرعت انتقال تائید شده است که باید تعویض شود. وسیله نقلیه در صورت لزوم بلند شده و بر روی پایه جک پشتیبانی می‌شود.

سنسور سرعت انتقال در محفظه گیربکس قرارگرفته و برداشته‌شده است.

سنسور سرعت انتقال جدید در محفظه جعبه‌دنده نصب‌شده است.

سنسور سرعت انتقال وصل است. وسیله نقلیه از پایه جک خارج می‌شود.

خودرو برای عملکرد صحیح سنسور سرعت گیربکس در جاده آزمایش و اسکن شده است.

توصیه ما:

سنسور سرعت انتقال قطعه‌ای نیست که بتوان در طول تعمیر و نگهداری معمولی آن را بررسی کرد و همچنین فاصله زمانی سرویس خاصی برای تعویض ندارد. اگر متوجه تغییرات غیرعادی یا خوانش سرعت‌سنج شدید، از یکی از مکانیک‌های متخصص ما بخواهید که سنسور را تشخیص دهد.

 

چه علائم رایجی نشان می‌دهد که ممکن است نیاز به تعویض سنسور سرعت گیربکس داشته باشید؟

انتقال تقریباً تغییر می‌کند

گیربکس به دنده‌های بالاتر تغییر نمی‌کند

بیشتر بخوانید:  علت نشتی روغن از گیربکس

سرعت‌سنج و/یا کیلومتر شمار کار نمی‌کند

کروز کنترل غیرفعال است

این سرویس چقدر اهمیت دارد؟

با یک سنسور سرعت انتقال معیوب، واحد کنترل گیربکس قادر به تعیین سرعت واقعی نخواهد بود، که می‌تواند تعویض دنده را دشوار یا حتی غیرممکن کند. این کار باعث غیرقابل استفاده شدن خودرو می‌شود، بنابراین تعویض سنسور به‌محض تشخیص معیوب بودن آن بسیار مهم است.

 

رفع لرزش و لغزش گیربکس 206

لغزش گیربکس یکی از رایج‌ترین نشانه‌های مشکلات عمده انتقال است. نه‌تنها آزاردهنده است، بلکه یک خطر ایمنی نیز به همراه دارد. نکته کلیدی در اینجا این است که علائم و نشانه‌های اولیه انتقال لغزش را نادیده نگیرید. مانند تمام موارد مربوط به گیربکس اتوماتیک، مشکلات به‌خودی‌خود برطرف نمی‌شوند. برعکس، ما می‌گوییم که هر چه بیشتر مشکلات انتقال را نادیده بگیرید، آسیب بیشتری وارد می‌شود و هزینه تعمیر بیشتر می‌شود.

علائم متعددی وجود دارد که می‌تواند قبل از شروع لغزش انتقال هم‌زمان با لغزش یا پس از مدت طولانی مشکل انتقال تشخیص داده نشده رخ دهد. در اینجا شایع‌ترین علائم لغزش انتقال آورده شده است:

 1. تأخیر در تحویل برق
 2. تغییر ناگهانی
 3. بوی عجیب سوختن روغن یا فلز
 4. مشکلات جابجایی در رانندگی یا دنده‌عقب
 5. دور موتور بدون درایو
 6. صداهای عجیبی که از جعبه‌دنده می‌آید
 7. چراغ هشدار موتور یا گیربکس را بررسی کنید

اگر گیربکس شما در حال لغزش است، این احساس را می‌توان به‌عنوان تأخیر در تحویل نیرو توصیف کرد. فرض کنید روی پدال گاز پا می‌گذارید و آرزو می‌کنید که ماشین درنهایت از دنده 2 به 3 تغییر کند. به‌جای تعویض فوری، خودرو در حین تعویض گرفتار می‌شود، دور موتور بالا می‌رود اما دنده سوم تنها پس از چند ثانیه طولانی فعال می‌شود. در طول این مدت می‌توانید احساس کنید که چگونه نیرو در حال هدر رفتن است که گویی در هنگام تعویض دنده از بین می‌رود.

ازآنجایی‌که گیربکس درنهایت دنده را تغییر می‌دهد، ورود به دنده 3 آن‌طور که باید صاف نیست. به دلیل افزایش دور موتور، تعویض دنده تند و خشن است. در طول این مدت، کل فرآیند جابجایی می‌تواند با ناله کردن، ساییدن یا سایر صداهای فلزی همراه باشد. این نشان‌دهنده آسیب و مشکلات انتقال داخلی است. اگرچه نادر است، اما می‌توانید بوی روغن سوزان یا مایع انتقال را نیز حس کنید. این نشان می‌دهد که قسمت داخلی گیربکس یا به‌درستی روغن‌کاری نمی‌شود یا اینکه در وهله اول مایع انتقال کافی وجود ندارد.

یکی از علائم مربوط به لغزش گیربکس نیز تأخیر در درگیر شدن یا نداشتن درایو در هنگام تعویض دنده به درایو و افزایش دور موتور است. این‌یک علامت جدی‌تری است که معمولاً پس از نادیده گرفتن موفقیت‌آمیز مشکل لغزش گیربکس توسط راننده برای مدت طولانی رخ می‌دهد. اگر لغزش گیربکس برای لوازم الکترونیکی خودروی شما مشهود است، خودرو باید با روشن کردن چراغ هشدار «چک موتور» یا «گیربکس چک» به شما در مورد مشکلات هشدار دهد.

تعمیر گیربکس 206
تعمیر گیربکس 206

علت لغزش گیربکس چیست؟

هیچ پاسخ ساده‌ای برای این سؤال وجود ندارد. دلایل متعددی وجود دارد که باعث می‌شود گیربکس شروع به لغزش کند و از مشکلات الکترونیکی گرفته تا سایش مکانیکی و درنهایت مشکلات مربوط به کمیت و کیفیت مایع انتقال را شامل می‌شود. در زیر برخی از رایج‌ترین دلایل لغزش گیربکس که ما پیدا کردیم آورده شده است:

 1. کمیت و کیفیت سیال انتقال
 2. مشکلات کلاچ
 3. مشکلات مبدل گشتاور
 4. قطعات گیربکس داخلی فرسوده
 5. باندهای انتقال فرسوده
 6. مشکلات الکترونیکی و برقی
بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس ارزان

ما دائماً در مورد اهمیت روغن گیربکس 206 صحبت می‌کنیم. اولین کاری که می‌توانید برای جلوگیری از مشکلات گیربکس 206، ازجمله لغزش گیربکس انجام دهید، تعویض مایع گیربکس و شستشوی گیربکس است. اکثر خودروسازان فاصله زمانی تعویض مایع گیربکس را پیش‌بینی می‌کنند که هرگز نباید نادیده گرفته شود. اگر صاحب یکی از آن دسته از خودروهایی هستید که با مایع گیربکس مادام‌العمر عرضه می‌شوند، فریب نخورید، همچنان باید روغن گیربکس و پالایه گیربکس خود را در یک بازه زمانی معین تعویض کنید. این فاصله معمولاً هر 40000-70000 مایل است. بسته به نوع انتقال و عادات رانندگی شما متفاوت است. مطمئن شوید که مکانیک خود را نیز بخواهید وضعیت و سطح مایع گیربکس را در بین تعویض روغن گیربکس بررسی کند.

مقدار ناکافی مایع گیربکس فرسوده نیز می‌تواند منجر به افزایش سایش دنده‌های داخلی و سایر اجزای انتقال شود. درنتیجه یک انتقال می‌تواند شروع به لغزش کند. دنده‌های فرسوده و گرد می‌توانند به‌سختی درگیر و هماهنگ شوند که منجر به لیز خوردن، جابجایی سخت و تکان خوردن می‌شود. علاوه بر این، باندهای انتقال شکسته یا فرسوده نیز می‌توانند در لغزش مقصر باشند. تسمه‌های انتقال وظیفه اتصال دنده‌ها و اطمینان از نرمی فرآیند تعویض دنده را بر عهده‌دارند.

کلاچ در گیربکس اتوماتیک به پمپ گیربکس و شیر برقی تعویض دنده بستگی دارد تا جریان ثابتی از مایع گیربکس تحت‌فشار را دریافت کند تا تغییرات نرم دنده را آغاز کند. اگر کلاچ معیوب یا آسیب‌دیده باشد، کل فرآیند ناهموار، تکان‌دهنده و با تأخیر می‌شود که منجر به لیز خوردن گیربکس می‌شود. همین امر در مورد مبدل گشتاور نیز صادق است.

در بسیاری از موارد مشکلات صفحه هادی، TCU (واحد کنترل انتقال) یا شیر برقی تعویض دنده مسئول انتقال لغزش هستند. شیر برقی نوبت جریان سیال انتقال را به قسمت‌های مختلف انتقال براساس داده‌های دریافتی و پردازش‌شده توسط TCU کنترل می‌کند. TCU اساساً به شیر برقی‌ها می‌گوید که جریان سیال انتقال را فشار دهند تا امکان تعویض نرم دنده به دنده موردنظر فراهم شود. اگر هر یک از این اجزا از کار بیفتد، یا اگر مایع انتقال کافی برای هدایت توسط شیر برقی وجود نداشته باشد، راننده به‌زودی با تغییرات بسیار قابل‌توجهی در رفتار تعویض دنده مواجه می‌شود.

تعمیر گیربکس 206
تعمیر گیربکس 206

تعمیر گیربکس 206 در تعمیرگاه گیربکس نامبروان

در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک نامبروان تعمیر گیربکس اتوماتیک تیپ ترونیک 206 مانند سایر گیربکس‌های اتوماتیک توسط تیم اختصاصی در حوزه گیربکس 206 مجموعه، انجام می‌شود. کلیه تعمیرات مرتبط با گیربکس 206 در مجموعه‌ی ما به کمک ابزارها و تجهیزات روز دنیا انجام می‌شود در مراحل عیب‌یابی نیز از ابزارهای مناسب برای افزایش دقت استفاده می‌شود.

خدمات ما برای گیربکس 206 شامل موارد زیر می‌شوند:

بررسی و تعمیر سنسور های گیربکس

تعمیر شیر برقی گیربکس

تعویض فیلتر روغن گیربکس

تعویض روغن گیربکس

تعویض و تعمیر چرخ‌دنده‌های داخلی

ترمیم نشتی روغن گیربکس

تعمیر و بررسی سیستم برقی گیربکس

تعمیر و راه‌اندازی مجدد سیستم کامپیوتری گیربکس

تمامی خدمات نام‌برده شده با ضمانت یک‌ساله مجموعه ارائه می‌شوند، قیمت نهایی تعمیرات پس از مشخص شدن نوع مشکل به شما اعلام می‌شود و در انتها نیز همان هزینه و نه بیشتر از شما دریافت می‌شود.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

——————————————————-

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearboxnumber1@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

——————————————————-

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

ایمان پرناک: ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *