خانه » تعمیر گیربکس ولوو

تعمیر گیربکس ولوو

تعمیر گیربکس ولوو

تعمیر گیربکس ولوو

تعمیرگاه گیربکس ولوو

گیربکس Geartronic یک برند گیربکس خاص است که معمولاً در خودروهای ولوو یافت می شود. این سیستم برای ارائه عملکرد و انعطاف پذیری مشابه سیستم انتقال تیپترونیک پورشه طراحی شده است. گیرترونیک و تیپترونیک هر دو سیستم انتقال دستی هستند. گیربکس های دستی ترکیبی از ویژگی های گیربکس اتوماتیک و دستی است. کیت‌های گیربکس Geartronic برای تطبیق با تعدادی از خودروهای عملکردی مختلف در دسترس هستند.

 

گیربکس های دستی

گیربکس های دستی ویژگی های گیربکس های اتوماتیک و دستی را برای کنترل رانندگی بهینه و راحتی ترکیب می کنند. گیربکس دستی به خودی خود دنده را کاهش می دهد، زمانی که موتور به سطح مشخصی از دور در دقیقه می رسد، دنده را افزایش می دهد، یا راننده می تواند آن را به میل خود تغییر دهد. وسایل نقلیه با عملکرد بالا اغلب یک گیربکس دستی ارائه می دهند. پورشه، ولوو و ب ام و از جمله شرکت های خودروسازی هستند که آنها را عرضه می کنند.

 

گیربکس Geartronic

Geartronic شرکتی است که گیربکس‌های دستی ولوو را برای خودروهایشان عرضه می‌کند. Geartronic برای ولوو گیربکس پنج سرعته و شش سرعته تولید کرده است. این شرکت همچنین کیت‌های گیربکس Geartronic را تولید می‌کند که به خودروها اجازه می‌دهد تا با استفاده از فناوری تعویض دستی به الگوی تغییر دنده دستی تبدیل شوند. این معمولاً به جای وسایل نقلیه معمولی برای اتومبیل های مسابقه ای با عملکرد بالا انجام می شود. Geartronic در اصل نام تجاری گیربکس دستی ولوو است. تیپترونیک نام تجاری نسخه پورشه است.

 

گیربکس Geartronic چگونه کار می کند؟

بسته به نوع گیربکس Geartronic، راننده می‌تواند از یک ویژگی پدال روی فرمان یا یک شیفتر تغییر یافته برای کنترل دنده‌ها استفاده کند. اگر راننده وسیله نقلیه را تعویض نکند، رایانه الکترونیکی از ورودی سنسورها برای تعیین دنده خودرو استفاده می کند و به طور خودکار گیربکس را تنظیم می کند. از مزایای این سیستم می توان به افزایش کنترل راننده بر وسیله نقلیه اشاره کرد که برای خودروهای اسپورت با عملکرد بالا و خودروهای مسابقه ای مهم است.

 

گیربکس دستی در مقابل نیمه اتوماتیک

گیربکس های دستی مشابه گیربکس های نیمه اتوماتیک نیستند. ماشین‌های دستی با استفاده از مبدل گشتاور برای کنترل قدرت و تعویض دنده کار می‌کنند، در حالی که یک ماشین نیمه اتوماتیک از سیستم کلاچ مشابه با سیستم انتقال دستی استفاده می‌کند.

 

گیربکس تیپترونیک چگونه کار می کند؟

هدف

گیربکس تیپترونیک یک گیربکس اتوماتیک است که مانند گیربکس دستی قابل کنترل است. در یک گیربکس اتوماتیک استاندارد، یک کامپیوتر انتخاب می کند که ماشین با کدام دنده کار کند، اما گیربکس تیپترونیک این کنترل را به راننده می دهد. نام “تیپترونیک” توسط پورشه ایجاد شد که اولین گیربکس را ساخت، اما می تواند به سیستم های انتقال مشابه سایر سازندگان نیز اشاره کند.

هدف از سیستم گیربکس تیپترونیک این است که به راننده کنترل بیشتری بر عملکرد خودرو بدهد و احساس تقریبی گیربکس دستی را در اختیار راننده قرار دهد و در عین حال رانندگی ماشین را به همان اندازه خودکار آسان کند. خودروسازان تلاش کرده بودند گیربکس دستی طراحی کنند که عملکردی شبیه به اتوماتیک داشته باشد، اما رویکرد تیپترونیک موفق تر بود.

در رانندگی معمولی، گیربکس تیپترونیک مانند یک گیربکس اتوماتیک عمل می کند و می تواند بدون کنترل راننده دنده ها را تعویض کند. هنگامی که راننده سیستم تیپترونیک را فعال می کند، گیربکس به طور خودکار تغییر دنده را متوقف می کند و برای تعویض دنده به راننده متکی است. معمولاً راننده دنده ها را با پدال شیفترها کنترل می کند که اهرم های کوچکی هستند که روی فرمان قرار دارند. یک پارو دنده را به دنده بالاتر تغییر می دهد در حالی که دیگری به دنده پایین تر.

 

تعمیر گیربکس ولوو

رانندگی با گیربکس تیپترونیک

سیستم‌های گیربکس تیپترونیک اغلب دارای تنظیمات خاصی هستند، مانند تنظیمات عملکرد که در آن گیربکس اتوماتیک دنده را در دورهای بالاتر تغییر می‌دهد تا حس یک خودروی اسپرت را شبیه‌سازی کند. بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ از گیربکس تیپترونیک یا سیستم مشابه در برخی از مدل های خود استفاده می کنند.

دو نوع اساسی از گیربکس خودرو وجود دارد: غیر همگام و همگام. گیربکس غیرهمگام دارای تعدادی دنده و معمولاً یک دنده عقب است. در گیربکس غیر همگام، دنده ها با درگیر شدن و جدا کردن کلاچ تعویض می شوند. این نوع گیربکس برای کامیون های بزرگ، ماشین آلات و اتومبیل های مسابقه ای محبوب است. این مزایای طراحی ساده تر است که در نهایت قابلیت اطمینان را افزایش می دهد و هزینه تعمیرات را در دراز مدت کمتر می کند. برای کامیون های بزرگ، کاهش قابل توجه وزن یک مزیت اضافی وجود دارد که امکان حمل بار بیشتری را فراهم می کند. از طرف دیگر، گیربکس های سنکرون شده از این نظر متفاوت هستند که دنده ها همیشه در جعبه دنده به هم متصل می شوند و به تلاش کمتری برای تعویض دنده نیاز دارند.

تعویض گیربکس، اتوماتیک یا دستی، یکی از پرهزینه ترین تعمیراتی است که صاحب خودرو ممکن است مجبور به برنامه ریزی شود. گیربکس نیرو را از موتور به چرخ ها منتقل می کند تا خودرو در جهت دلخواه حرکت کند. گیربکس های اتوماتیک برای ساده کردن رانندگی با استفاده از طراحی پیچیده تر در نظر گرفته شده اند. گیربکس های اتوماتیک شامل مدارهای پیچیده و عملکردهای الکترونیکی پیچیده هستند.

زمان و مسافت پیموده شده بین رانندگان خودرو و نحوه استفاده یا سوء استفاده آنها از گیربکس متفاوت است. با این حال، گیربکس های اتوماتیک معمولی حدود 150،00 تا 200،000 مایل یا تقریباً 7 سال دوام می آورند. روغن گیربکس به گونه ای طراحی شده است که گرما را از اجزای داخلی گیربکس حذف کرده و آن را از قطعات متحرک دور کند. سطح پایین مایعات می تواند باعث گرم شدن بیش از حد انتقال و آسیب غیر قابل برگشت شود. بسته به میزان رانندگی شما، گیربکس اتوماتیک باید هر 2 تا 4 هفته یکبار با موتور روشن بررسی شود.

قبل از تعویض، باید از نوع روغن گیربکس توصیه شده در دفترچه راهنمای مالک استفاده کنید. با این حال، گرما در نهایت ترکیبات آلی موجود در روغن گیربکس اتوماتیک معمولی را تجزیه می کند و باعث می شود که کارایی آن کمتر شود.

تعمیر گیربکس ولوو

ولوو یکی از برند هایخ ودرو سازی معروف در جهان است و از نوع خاصی از گیربکس در خودرو های خود بهتره می برد که در این مقاله گیربکس به کار رفته در خودرو های ولوو را بررسی کردیم.

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearbox_automatic_iman@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

—————————————————————————–

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.