تعمیر گیربکس

تعمیر گیربکس

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

تعمیر گیربکس

گیربکس ها قطعات پیچیده ای از ماشین آلات هستند که باید با دقت زیادی نصب شوند و به همان دقت تعمیر شوند. هر زمان که نیاز به تعمیر گیربکس خود دارید، مهم است که مطمئن شوید که مراحل صحیح به ترتیب درست انجام می شود. طی سال‌ها، تکنیک‌های تعمیر و سرویس برای افزایش عملکرد و طول عمر دستگاه بهینه‌سازی شده‌اند به همین دلیل باید برای تعمیر گیربکس به افرادی مراجعه کنید که دانش به روز شده و کافی در امر سرویس و تعمیر گیربکس در اختیار دارند.

 

تعمیر گیربکس

خودرو از بخش های مختلف و متفاوتی تشکیل شده است که هماهنگی و کارکردن تمامی این بخش ها در کنار هم سبب حرکت خودرو می شود اگر یکی از این بخش ها دچار مشکل شود حرکت و شتاب خودرو نیز دچار اختلال خواهد شد. در خودرو برخی از قطعات نسبت به باقی قطعات اهمیت بالاتری دارند و خرابی آن ها و یا عدم تعمیر درست این قطعات سبب عدم حرکت خودرو و یا خرابی باقی بخش های خودرو می شود یکی از این قطعات که در شتاب خودرو نقش مهمی را ایفا می کند گیربکس خودرو است.

گیربکس یکی از قطعاتی است که در تمام خودرو ها به کار می رود و به عنوان واسطه ی بین موتور و چرخ های خودرو سبب می شود تا شتاب تولید شده توسط موتور به چرخ های خودرو منتقل شود و خودرو حرکت کند. اینکه خودرو می تواند با شتاب و سرعت های مختلف حرکت کند ناشی از سلامت گیربکس است.

گیربکس ها با توجه به نوع و بخش هایی که در ساخت آن ها به کار رفته است و به تخصص جداگانه ای برای تعمیر نیاز دارند، تعمیر گیربکس امری کاملا تخصصی است و باید توسط افراد متخصص انجام شود تا نتیجه ی کار رضایت بخش باشد.در گذشته گیربکس ها تنها به صورت دستی بودند اما در حال حاضر و با توجه به پیشرفت های صورت گرفته گیربکس ها اغلب به صورت اتومات و یا نیمه اتومات هستند که دانش جداگانه ای را برای تعمیر می طلبد.

 

مراحل تعمیر گیربکس

در ابتدا خرابی گیربکس به دو روش مشخص و شناسایی می شود، در زمان سرویس خودرو یا بروز نشانه های خرابی در اغلب موارد خرابی گیربکس با نشانه هایی بروز می کند مانند خلاص شدن دنده یا صداهای عجیب و غریب. پس از بروز هر نشانه ی غیر عادی باید به مراکز معتبر برای تعمیر گیربکس مراجعه کرد

در گام بعدی تکنسین متخصص با توجه به نشانه ها علت خرابی را حدس می زند اما برای مشخص شدن دقیق تر باید گیربکس به دقت از خودرو خارج شود.

اگر علت خرابی کمبود و یا فاسد شدن روغن گیربکس باشد نیازی به خارج کردن گیربکس از خودرو نیست و تنها با جایگزین کردن روغن این مشکل رفع می شود.

اگر خرابی ناشی از قطع شدن اتصالات سیستم برقی گیربکس و یا پارگی و شکستگی چرخ دنده ها باشد باید گیربکس را از خودرو برای بررسی دقیق میزان آسیب وارد شده خارج کرد.

پس از بررسی دقیق مشخص می شود که آیا آسیب وارد شده قابل تعمیر است و یا نیاز به تعویض کامل گیربکس است .با توجه به اینکه تعویض کامل گیربکس هزینه ی زیادی در پی دارد اگر آسیب وارد شده قابل تعمیر باشد باید از تعویض گیربکس خودداری کرد.

در انتها پس از تعمیر باید گیربکس دوباره به دقت داخل خودرو قرار داده شود و تمامی اتصالات به درستی به گیربکس متصل شوند.

علت اصلی و عمده اغلب خرابی های شدید گیربکس عدم تعویض به موقع روغن گیربکس و عدم سرویس گیربکس در زمان های تعیین شده توسط شرکت سازنده هستند.

 

تعمیر گیربکس نامبروان

هر خودرو برای حکرت نیاز به هماهنگی و سلامت بخش های مختلفی دارد یکی از این بخش ها گیربکس است. هماهنگی گیربکس با موتور و چرخ های خودرو سبب حرکت درست خودرو در مسیر و شتاب گیری مناسب و به موقع خودرو می شود. با توجه به اهمیت گیربکس در خودرو و نیاز تمامی خودرو ها برای حرکت به گیربکس برای تعمیر گیربکس نیاز به دانش و آگاهی بالایی است.

در گذشته گیربکس ها ساختار ساده ای داشتند و اغلب به صورت دستی بودند به همین دلیل تعمیر و بررسی گیربکس ها به دانش خاصی نیاز نداشت اما با مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی گیربکس ها نیز مانند سایر سایر بخش های خودرو پیشرفت کردند و به روز شدند گیربکس های به روز شده که در خودرو های جدید به کار برده می شوند در نود درصد موارد به شکل اتومات هستند و مانند گیربکس های قدیمی ساختار ساده ای ندارند. حتی گیربکس هایی که در حال حاضر در خودرو های مختلف به کار برده می شوند نیز با هم تفاوت های زیادی دارند و برای تعمیر هر نوع خودرو خاص نیز به دانش متفاوتی نیاز است.

به عنوان مثال گیربکس هایی که در خودرو های بنز به کار برده می شوند در مقایسه با سایر خودرو ها ساختار به مراتب پیچیده تری دارند و برای تعمیر آن ها به دانش در کنار تجربه و مهارت بالایی نیاز است. سایر خودرو هایخ ارجی نیز مشابه همین حالت هستند و فردی که گیربکس های دستی و قدیمی را هر چند به خوبی تعمیر می کند نمی تواند گزینه ی خوبی برای تعمیر گیربکس های اتومات باشد.

در تعمیر گیربکس نکات مختلفی باید مد نظر قرار گیرند یگی از این نکات بررسی ابتدای میزان روغن گیربکس و عدم نشتی روغن گیربکس هستند. اگر روغن گیربکس دچار نشتی شده باشد سطح روغن به تدریج کاهش پیدا کرده و از بین می رود.

در شرایطی که اتصالات و لوله ها درست باشند و گیربکس دچار نشتی نباشد، اگر سطح روغن گیربکس کمتر از حالت عادی باشد می توان با جایگزینی روغن جدید این نقص را به راحتی بر طرف کرد.

توجه داشته باشید روغن جدیدی که در گیربکس به کار برده می شود باید متناسب با نیاز های خودرو و اصل باشد.

اگر روغن گیربکس سوخته و یا فاسد شده باشد باید در ابتدا روغن قدیمی کاملا از گیربکس خارج شود، برای خارج کردن روغن قدیمی از گیربکس نیاز به دستگاه است اگر روغن گیربکس به شکل سنتی و دستی از گیربکس خارج شود این احتما وجود دارد که روغن به صورت کامل از گیربکی خارج نشود در نتیجه روغن جدید با روغن قدیمی مخلوط شده و روغن جدید به سرعت فاسد می شود. در زمان تعویض روغن گیربکس توجه داشته باشید که مرکز مورد نظر حتما از دستگاه براب خارج کردن روغن قدیمی استفاده کند.

بیشتر بخوانید:  زمان تعمیرات گیربکس اتوماتیک

اگر چرخ دنده های گیربکس دچار مشکل شده باشند باید با بررسی دقیق چرخ دنده های آسیب دیده را تعمیر کرد اگر آسیب وارد شده به چرخ دنده ها زیاد باشد نیاز است تا گیربکس خودرو کامل تعویض شود.

تعمیرگاه گیربکس
تعمیرگاه گیربکس

تعمیر گیربکس

تعمیر گیربکس که با جداسازی قطعات کامل گیربکس انجام می شود. پس از تجزیه و تحلیل، تمام اجزای فرسوده جایگزین می شوند: یاتاقان ها، چرخ دنده ها، واشر / مهر و موم یا سایر قطعات مکانیکی آسیب دیده که در صورت عدم دسترسی تجاری مجدداً طراحی و ساخته می شوند. در نهایت پس از مونتاژ گیربکس، تست نهایی برای بررسی کارایی و عملکرد آن (هر گونه صدا، نشتی و …) انجام می شود.

به طور معمول، هنگامی که یک وسیله نقلیه در حال از دست دادن یک یا چند دنده است، به احتمال زیاد مشکل از گیربکس یا تعویض دنده شما است. اگر مشکل از قسمت‌های داخلی گیربکس است، باید آن را توسط مکانیک حرفه‌ای که در تعمیر گیربکس تخصص دارد، تعمیر یا تعویض کنید.گیربکس نقش اصلی را در انتقال نیرو از موتور به چرخ ها بر عهده دارد و هر نوع خرابی در گیربکس سبب می شود تا نیروی کافی و لازم از موتور به چرخ ها منتقل نشود و خودرو به درستی کار نکند.

تعمیر گیربکس با توجه به اهمیت و نقش مهمی که گیربکس خودرو در کارایی و سلامت خودرو دارد بسیار مهم است و باید برای جلوگیری از خرابی خودرو توسط افراد متخصص انجام شود. در تهران پلاس تمامی انواع تعمیرات مورد نیاز خودرو توسط افراد متخصص انجام می شوند. تعمیر گیربکس دستی با گیربکس اتوماتیک متفاوت است اما نکته ی مهم در ارتباط با تعمیر هر دو نوع گیربکس تعمیر آن ها توسط افراد متخصص و حرفه ای است.

در حالی که تعویض دنده از نظر طراحی ساده‌تر است و در مقایسه با گیربکس‌های اتوماتیک بسیار قوی است، مشکل گیربکس دستی به هیچ وجه نادر نیست. تعویض دنده های دستی به مهارت راننده بیشتری نسبت به گیربکس های خودکار نیاز دارد و در صورت درگیر شدن اشتباه دنده های اشتباه می تواند آسیب های جدی وارد کند.

تعمیر گیربکس دستی اغلب شامل مکانیسم کلاچ می شود، زیرا رانندگانی که کلاچ را سوار می کنند، به راحتی می توانند آسیب ببینند، یعنی به طور کامل آن را هنگام رانندگی رها نکنند. این می تواند باعث گرم شدن بیش از حد و تمام مشکلات ناشی از گرمای بیش از حد شود. مشکل گیربکس بیشتر خود را از طریق صداهای خس خس در هنگام تعویض دنده نشان می دهد. در صورت بروز یک خطای جدی، یک وسیله نقلیه دنده دستی ممکن است اصلاً حرکت نکند.

تعمیر گیربکس چه از نوع دستی و چه از نوع اتوماتیک باید در زمان مناسب و پیش از افزایش خرابی توسط افراد متخصص انجام شود.

اگر دوست دارید خودرویی سالم و سلامت داشته باشید، به گیربکس آن بسیار اهمیت دهید، گیربکس خودرو یکی از مهم ترین قسمت های موجود در خودروی شما می باشد که اگر ذره ای در نگهداری، سرویس و تعمیر آن کوتاهی کنید، مشکلات بسیار زیادی گریبان شما را خواهد گرفت. پس توجه کنید گیربکس هر خودرو مانند قلب آن می باشد که خرابی در آن منجر به خرابی در سایر قطعات نیز خواهد شد.

امروزه تنوع بسیار زیادی در گیریبکس ها به وجود آمده است و همین مورد نیز باعث شده است تا بحث خرابی های گیربکس نیز گسترش پیدا کند.

معمولا هزینه تعمیر گیربکس خودرو در بازار های امروزی بسیار زیاد است، مخصوصاً در نوع اتوماتیک این هزینه بسیار زیاد می باشد و باتوجه به کمبود قطعات خودروهای خارجی، قطعات بسیاری از گیربکس های خودروهای خارجی، یافت نمی شود.

یکی از نکاتی که در تعمیر گیربکس باید به آن توجه کنید، پیدا کردن یک مرکز بسیار حرفه ای برای تعمیر آن می باشد، چراکه اگر گیربکس شما به خوبی تعمیر نشود دیگر مثل اول نخواهد شد و این مشکل برای همیشه با شما خواهد بود، اما اگر گیربکس شما توسط یک تعمیرگاه بسیار حرفه ای تعمیر شود دچار این مشکلات نخواهد شد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان با داشتن کادری بسیار حرفه ای و متخصص امکان تعمیر هر گونه گیربکس را برای شما فراهم کرده است و شما عزیزان نیز می توانید با خیالی آسوده خودرو خود را برای تعمیر به آنجا ببرید.

تعمیر گیربکس
تعمیر گیربکس

انواع گیربکس و نحوه مراقبت از آنها

 • گیربکس های دستی

مراقبت از گیربکس های دستی به جهت ساده تر بودن و نداشتن برخی پیچیدگی ها نسبت به گیربکس های اتوماتیک بسیار ساده تر می باشد و می توانیم به راحتی فقط با رعایت چند نکته ساده از گیربکس خودروی خود مراقبت کنیم و گیربکس خود را سالم نگاه داریم.

 • زمانی که در ترافیک گیر می کنید بهتر است دنده را خلاص کنیم و از نگه داشتن پدال کلاچ خودداری کنیم، زیرا با فشار دادن پدال کلاچ، بلبرینگ کلاچ درگیر می شود.
 • اگر در ترافیک ها برای قطع کردن انتقال قدرت میان میل لنگ و گیربکس از عمل کلاچ گیری استفاده کنیم، در طولانی مدت روغن درون بلبرینگ کلاچ از بین می رود و هنگامی که روغن درون آن خاصیت روانکاری خود را از دست بدهد، بلبرینگ خشک کار می کند و هنگام کلاچ گرفتن صدایی از خود تولید می کند.
 • زمان مناسب تعویض روغن گیربکس را به خاطر داشته باشیم و در زمان مقرر نسبت به تعویض آن اقدام کنیم، انجام این کار باعث می شود تا خودروی ما همیشه سالم باشد و همچنین عمر گیربکس به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند.
 • دقیقا زمانی که عمر دیسک و صفحه کلاچ تمام می شود سریعا نسبت به تعویض آن اقدام کنیم، زیرا هنگامی که صفحه کلاچ تقریباً تمام شده باشد خودرو به هیچ عنوان دیگر شتاب قبل را ندارد و از سربالایی ها نمی تواند به راحتی عبور کند به همین جهت مصرف سوخت خودرو بالا می رود. راه دیگر تشخیص عمر صفحه کلاچ این است که با دنده ۴ یا ۳ شروع به حرکت کنیم، اگر با رها کردن آهسته کلاچ، خودرو حرکت کرد و خاموش نشد، معلوم می شود که عمر صفحه کلاچ تمام شده است اما اگر خاموش شد، صفحه کلاچ سالم است.
آموزش تعمیر گیربکس
آموزش تعمیر گیربکس
 • گیربکس اتوماتیک:
 • گیربکس های اتوماتیک دارای حساسیت بیشتری نسبت به گیربکس های دستی می باشند و ضروری است که در زمان مناسب برای تعویض روغن آن اقدام کنید تا دچار مشکلات بیشتری نشود
 • زمان و کارکرد مناسب برای تعویض روغن گیربکس، به نوع خودرو و شرایط رنندگی بستگی دارد که این مقدار حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار کیلومتر است، اما ابتدا بهتر است به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید تا از مقدار دقیق آن اطلاع یابید.
 • نکته ی مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که هنگام قرارگیری در سرازیری نباید دنده را خلاص کنیم، زیرا این عمل به گیربکس فشار وارد می کند. بهتر است با قرار دادن دنده در حالت دستی و انتخاب دنده های سنگین تر، از افزایش سرعت خودرو جلوگیری کنیم، با این کار عمل ترمزگیری کم تر انجام می شود و سایش لنت ترمز نیز کم تر می شود، البته باید توجه داشت که دورموتور نباید زیاد بالا برود زیرا با بالا رفتن بیش از اندازه دورموتور به کلاچ ها و باندهای گیربکس فشار وارد می شود.
 • یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که هنگام تعویض روغن گیربکس در این مدل از گیربکس ها، به هیچ عنوان نباید به صورت کامل روغن گیربکس را تخلیه کنیم چراکه تخلیه کامل سبب می شود کامپیوتر گیربکس دچار خطا شود. بدین ترتیب که گیربکس با روغن کهنه آداپته شده است و هنگامی که روغن کاملاً تخلیه می شود، گیربکس باتوجه به داده هایی که از قبل داشته است نمی تواند درست کار کند و مشکلاتی از قبیل تقه زدن و گاز هرز را به دنبال دارد. برای تعویض روغن گیربکس بهتر است روغن درون کارتل گیربکس را تخلیه کنیم و به مقدار روغنی که درون گیربکس مانده است دست نزنیم، زیرا این عمل موجب می شود روغن تازه با روغن کهنه مخلوط شود و آلودگی روغن باقی مانده، بین روغن تمیز و کهنه تقسیم شود تا از درصد آلودگی درون کل روغن کاسته شود.
 • ضروری است که در ترافیک هایی که احتمال می دهیم حدود بیش از ۴۰ ثانیه و یا کم تر طول می کشد، از ترمز برای متوقف نگه داشتن خودرو استفاده کنیم، در غیر این صورت بهتر است دنده را خلاص کنیم تا بتواند از داغ شدن روغن گیربکس جلوگیری کنیم.
 • برای تغییر دادن وضعیت دنده خودرو از حالت D به R و یا برعکس حتماً خودرو را به طور کامل متوقف کنید و سپس اقدام به تعویض حالت دسته دنده کنیم، زیرا برای مثال وقتی در حالت D درحال حرکت هستیم جهت کوپلینگ در یک جهت مشخص است و زمانی که ناگهان به R تغییر وضعیت می دهیم جهت چرخش برعکس می شود و این تغییر جهت در کوپلینگ برای گیربکس مضر است.
 • همچنین بهتر است بلافاصله پس از روشن کردن خودرو و درحالی که خودرو در حالت درجا کار می کند، دور موتور از حالت نرمال بالاتر است، در این حالت بهتر این است که صبر کنیم تا دور موتور به حالت نرمال برسد و سپس دسته دنده را از حالت P یا N به حالت D یا R تغییر دهیم، چراکه هنگامی که دور موتور بالاست و دنده را درگیر می کنیم تنش زیادی به کلاچ و باندها وارد می شود، این تنش بر دیگر قسمت های محرک نیز تأثیر می گذارد، بنابراین بهتر است چند لحظه صبر کنیم تا دور موتور به حالت نرمال برسد سپس دنده را در حالت D یا R قرار دهیم.
بیشتر بخوانید:  تعمیرگاه گیربکس خودروهای لوکس خارجی در کرج
تعمیر دنده اتوماتیک
تعمیر دنده اتوماتیک

یافتن ایراد های اساسی گیربکس

در ابتدا می توان گفت که اولین اتفاقی که می تواند فکر ما را سمت خرابی گیربکس ببرد، جا نرفتن دنده خودرو می باشد. فکر می کنم به صورت دقیق  بدانید از چه چیزی صحبت می کنیم، می خواهید دنده ماشین را عوض کنید اما دنده جا نمی رود و شما را دچار مشکل می کند.

یا زمانی که شما از جای پارک خودرو خارج می شوید باید سریعا دنده را تعویض کنید و روی دنده مناسب بروید ولی زمانی که دنده جا نرفت یا عوض کردنش از حد معمول بیشتر طول کشید یا با صدای ناهنجاری این عمل همراه شد، دیگر باید متوجه شوید که این ماجرا عادی نیست و خودروی شما در گیربکس دچار مشکل شده است و باید سریعا خودروی خود را به یک تعمیرگاه حرفه ای مانند تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان نشان دهید.

معمولا به این صورت است که علت این اتفاقات به طور اساسی می تواند چندین مورد باشد. اولین نکته  این است که شما خوب کلاچ را فشار نداده باشید، چون عموما با فشار دادن کلاچ تا ته، به آسانی دنده جا می‌رود. ولی اگر این کار را انجام دادید و باز هم این اتفاق افتاد و مشکل سر جایش ماند باید به جعبه دنده شک کرد و آن را چک کنید و تعمیرگاه نامبروان می تواند به بهترین شکل ممکن این کار را انجام دهد و خیال شما را نیز از این بابت راحت کند.

پس در مواجهه با این مشکلات به هیچ عنوان کوتاهی نکنید و هرچه سریعتر خودروی خود را به تعمیرگاه نامبروان نشان دهید، توجه کنید مشکلات قسمت گیربکس به این صورت است که در صورت دیر متوجه شدن و یا اقدام به موقع ممکن است مشکلات بسیار شدید تری را برای شما ایجاد کند، از این رو ضروری است که شما در صورت مشاهده کوچکترین مشکلی سریعا به این تعمیرگاه مراجعه کنید، این کار برای شما از چند جنله مثبت خواهد بود؛ اول اینکه می توانید از ضرر رسیدن به سایر قسمت ها جلوگیری کنید و فقط همان قسمت مخصوص را انجام دهید و نکته دوم اینکه همین کار برای شما به لحاظ مالی بسیار بهتر خواهد شد چراکه امروزه قیمت قطعات گیربکس بسیار بالا رفته است.

دیگر نکته ای که بسیار اهمیت دارد این است که شما با انجام این کار می توانید از تعویض قطعه نیز جلوگیری کنید و با توجه به قیمت های بسیار بالایی که قطعات دارند این کار برای شما بسیار مفید خواهد بود و شما را از بسیاری از ضرر های مالی حفظ خواهد کرد.

 

زوزه کشیدن گیربکس؟

اینکه تعمیر صدای زوزه گیربکس شما چقدر طول بکشد بستگی به این دارد که علت زوزه کشیدن در دقیقاً از چه قسمتی باشد، برای مثال اگر صدای زوزه کشیدن از قسمت بلبرینگ ها باشد زمان بسیار کمی می برد شاید بتوان آن را در یک ساعت تعمیر کرد، اما اگر مشکل از داخل گیربکس و بسیار فنی باشد شاید نیاز به دو روز زمان برای تعمیر یا تعویض داشته باشد.

یکی دیگر از مواردی که زمان تعمیر گیربکس را مشخص می کند این است که شما چه زمانی خودروی خود را به تعمیرگاه ببرید، زمانی که هنوز یک مشکل بسیار کوچک در خودروی شما به وجود آمده است و صدای زوزه بسیار کمی شنیده می شود و یا زمانی که صدای بسیار زیادی از روز ماشین را فرا گرفته است.

خب طبیعی است در این صورت زمان تعمیر نیز بسیار زیاد خواهد شد چرا که مشکل عمیق شده و نیازمند تعمیر و تعویض های زیادی می شود، توجه کنید اگر صدا و علامت هایی همچون تق زدن گیربکس، زوزه کشیدن کم جعبه دنده، گاز هرز خوردن و… در خودروی خود مشاهده کردید سریعاً به یک تعمیرگاه حرفه ای  همچون تعمیرگاه اتومبیل نامبروان بروید تا مشکل خودروی شما با سرعت بالایی حل شود چرا که اگر این کار را انجام ندهید مشکل عمیق شده و به همین جهت ضمانت تعمیر نیز زیاد خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  انواع گیربکس اتوماتیک

تعمیرگاه گیربکس

یکی از قطعات پیشرو در خودرو که نقش مهمی در سلامت و کیفیت خودرو دارد گیربکس است. شاید اغلب افراد موتور را قطعه ی مهم و اصلی خودرو تلقی کنند اما در واقعیت و در خودرو گیربکس از موتور هم مهم تر است و اگر گیربکس خراب باشد و موتور سالم باشد، موتور بدون گیربکس عملا کارایی ندارد.

با توجه به اهمیت گیربکس تتعمیر و نگهداری آن برای سلامت خودرو امری ضروری است. متاسفانه برخی از افراد فکر می کنند که سرویس دوره ای خودرو امری بیهوده و اتلاف وقت و هزینه است در حالی که این کار سبب می شود تا عیب های گیربکس به سرعت شناسایی و تعمیر شوند.

تعمیر گیربکس هم نکات خاص خودش را دارد و باید توسط فرد متخصص و مجرب انجام شود . با توجه به اهمیت گیربکس و تعمیر آن در ادامه ی مقاله قصد داریم تا گیربکس و تعمیر گیربکس را بررسی و نشانه های خرابی گیربکس را شناسایی کنیم.

تعمیرگاه گیربکس ام جی جی اس
تعمیرگاه گیربکس ام جی جی اس

تعمیر گیربکس

تخصص در تعمیر گیربکس

در حال حاضر گیربکس های موجود در بازار تنوع زیادی پیدا کرده اند و مانند گذشته نیست که تنها یک یا دو نوع گیربکس در بازار موجود باشند همین عامل سبب شده است تا مشکلات و خرابی های گیربکس نیز متفاوت و گسترده تر باشند. همان طور که می دانید قیمت ها در بازار خودرو بسیار افزایش پیدا کرده اند و این هر دو نوع خودرو داخلی و خارجی را شامل می شود، خصوصا خودرو هایی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند بسیار افزایش قیمت داشته اند، با توجه به اینکه قطعات خودرو های خارجی در ایران به دلیل تحریم به سختی یافت می شود، سرویس و تعمیر قطعات خودرو خصوصا گیربکس اهمیت بالایی دارد.

در کنار استفاده از قطعه ی مناسب و اصل و روغن گیربکس اصل برای سلامت گیربکس ، مراجعه به مرکز معتبر و مناسب که دارای افراد متخصص در زمینه ی گیربکس و تعمیران آن باشد تضمین کننده ی سلامتی خودروی شما است. استفاده از قعطعات بی کیفیت در تعمیر گیربکس و نداشتن تخصص کافی در تعمیر سبب می شود تا نه تنها عیب گیربکس رفع نگردد بلکه قطعات دیگر گیربکس و حتی موتور هم دچار آسیب شوند.

تعمیر گیربکس

برای نگهداری و تعمیر گیربکس دستی رعایت چند نکته ی ساده کافی است که عبارتند از:

انواع گیربکس

گیربکس ها دارای انواع مختلفی هستند اما به صورت کلی در دو دسته طبقه بندی می شوند گیربکس دستی و گیربکس اتوماتیک. گیربکس دستی از گیربکس اتوماتیک ساده تر است و هزینه نگهداری و تعمیر آن هم به مراتب پایین تر است. گیربکس دستی خودرو شامل چندین دنده زوج است که تعداد دنده های زوج وابسته به تعداد دنده ها در گیربکس است برای مثال، اگر یک گیربکس ۵ دنده دارد شمال 6 دنده می شود که یک دنده مخصوص حرکت به عقب و 5 دنده مخصوص حرکت به سمت جلو هستند.

انتقال قدرت به کمک دو چرخ دنده انجام می شود، که یکی متحرک و دیگری محرک هستند ودر کنار هم یک زوج چرخ دنده نامیده می شوند.

گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک نسبت به گیربکس دستی به تعمیر و مراقبت بیشتری نیاز دارد، گشتاور ایجادشده توسط موتور باید مطابق با نیازهای خودرو به چرخ‌ها منتقل شود. وظیفه کنترل و تنظیم این قدرت با گیربکس یا گیربکس اتوماتیک در خودرو است. گیربکس اتوماتیک به دلیل سهولت در استفاده خصوصا برای افرادی که مسافت های طولانی پشت ماسین و در حال رانندگی هستند بسیار محبوب است.

گیربکس اتوماتیک مراقبت بیشتری نسبت به گیربکس دستی نیاز دارد و باید حتما برای سرویس دوره ای آن مراجعه کرد، سرویس دوره ای عبارت است از زمانی که توسط شرکت برای بررسی گیربکس و تعمیر مشکلات احتمالی تعیین شده است. اگر می خواهید گیربکس اتوماتیک شما دوام و ماندگاری بالایی داشته باشد باید نکات زیر را رعایت کنید:

در ابتدا باید بدانید که هر گیربکس اتوماتیک صرف نظر از نوع خاصی که دارد از بخش های زیر تشکیل شده است:

سیستم هیدرولیکی که باند ها و کلاچ ها را کنترل می کند.

مجموعه ای باند که قطعات مختلف دنده ها را قفل می کنند.

سه صفحه کلاچ که بخش های دیگر از مجموعه دنده را قفل می کند

پمپ دنده ای بزرگ که روغن را در اطراف گیربکس حرکت می دهد

مجموع دنده های سیاره ای

در سرویس و تعمیر گیربکس هر کدام از این بخش ها بایدم د نظر قرار گیرند تا مشکل و خرابی گیربکس به صورت کامل رفع شود.یکی از نکات مهم در تعمیر گیربکس اتوماتیک تعویض به موقع رنگ گیربکس است، اگر روغن گیربکس بوی سوختگی بدهد یا رنگ آن تغییر کند یعنی فاسد شده است و باید آن را به سرعت تعویض کرد ، اگر روغن گیربکس به موقع تعویض نشود سبب آسیب دیدگی چرخ دنده ها در گیربکس می شود.

وظیفه اصلی گیربکس، انتقال قدرت تولید شده توسط موتور خودرو به دیفرانسیل و چرخ‌ها است. انتقال اتوماتیک شامل چندین بخش است. این بخش‌ها عبارتند از: مبدل گشتاور (توربین، روغن گیربکس، و غیره)، کامپیوتر مرکزی (ECU)، کلاچ اتوماتیک گیربکس، و چرخ دنده‌های گیربکس اتوماتیک.هر یک از این بخش‌ها ممکن است دچار شکست و خرابی شوند و در عملکرد گیربکس تداخل ایجاد کنند. خرابی های گیربکس شامل موارد زیر می شوند:

گاز هرز خوردن خودرو، ترک خوردگی گیربکس، خرابی توربین، خرابی کامپیوتر مرکزی ، خراب شدن شیر برقی ، نشت واشر ها و محور ها، سوختگی روغن گیربکس و لغزش گیربکس خرابی گیربکس معمولاً در طول خدمت متناوب یا زمانی که چراغ گیربکس روشن است و در برخی موارد با شنیدن صدای اضافی در حین رانندگی تشخیص داده می‌شود.

هر صدای جدیدی که از ماشین خارج می شود  تا به حال نشنیده اید باید جدی گرفته شود به خصوص اگر یک صدای مداوم وزوز یا خفه زیر کاپوت ماشین شنیده شود. این صدا بسته به نوع گیربکس که دارید، متفاوت است. احتمالاً صدای وزوز مربوط به گیربکس اتوماتیک را خواهید شنید. اگر شما دچار مشکل در حال تغییر دنده هستید، یا اگر اتومبیل در دنده گیر کند،  علامت بدی برای گیربکس شما است. مشکل می‌تواند به سادگی از مایع گیربکس شما یا از نقص مکانیکی درونی باشد. در هر صورت، اگر بدون کنترل باقی بماند، باز هم می‌تواند آسیب جدی به بار آورد.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

——————————————————-

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearboxnumber1@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

——————————————————-

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

ایمان پرناک: ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *