تعمیر گیربکس اتوماتیک

تعمیر گیربکس اتوماتیک

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

فهرست مطالب نمایش

مراقبت از گیربکس ماشین یا کامیون برای سلامت طولانی مدت آن مهم است. اما اغلب، صاحبان خودرو، تعمیر و نگهداری اولیه ای را که برای کارکرد روان گیربکس لازم است، اشتباه متوجه می شوند. نگهداری از گیربکس مهم است و اغلب نادیده گرفته می شود.

تعمیر گیربکس اتوماتیک باید در زمان مناسب و پیش از گسترش خرابی گیربکس انجام شود، اگر می‌خواهید گیربکس اتوماتیک شما عمر بیشتری داشته باشد باید تعمیر و سرویس آن را جدی بگیرید. تعمیر فرایندی است چندمرحله‌ای و به میزان و نوع آسیب گیربکس شما وابسته است.

شما می‌توانید با حساس بودن به صداهای غیرعادی، ساییدن یا گرم شدن هنگام تعویض دنده متوجه شوید که آیا خودروی شما مشکل گیربکس دارد یا خیر. ممکن است مشکلی وجود داشته باشد که نیاز به بررسی فوری داشته باشد. همیشه از کلاچ و دنده‌ها با دقت و بااحتیاط زیاد استفاده کنید تا گیربکس بادوام بیشتری داشته باشید.

 

تعمیر گیربکس اتوماتیک

خودروهای اتوماتیک از محبوب ترین خودروهای موجود در بازار هستند. قبل از انتخاب خودرو، باید تصمیم بگیرید که کدام گیربکس برای شما مناسب است. برای انجام این کار، ضروری است که اطلاعات مربوط به گیربکس های اتوماتیک و دستی را مرور کنید. انواع گیربکس ها مانند گذشته متفاوت نیستند، اما هنگام انتخاب خودرو، دانستن تفاوت ها و نحوه عملکرد هر گیربکس مفید است.

خودروی اتوماتیک خودرویی با گیربکس اتوماتیک است که نیازی به تعویض دستی دنده توسط راننده ندارد. گیربکس ها که به عنوان گیربکس نیز شناخته می شوند، به هدایت نیروی چرخشی و سرعت خودرو کمک می کنند. بنابراین، گیربکس های اتوماتیک با حرکت خودرو نسبت دنده را تغییر می دهند. یک گیربکس اتوماتیک از سنسورهایی استفاده می کند که به آن اجازه می دهد با استفاده از فشار داخلی روغن، دنده ها را در زمان مناسب تغییر دهد.

تعویض دنده ها زمانی اتفاق می افتد که گیربکس به طور موقت از موتور جدا می شود که توسط مبدل گشتاور کنترل می شود.با مشاهده پدال‌های خودرو می‌توانید متوجه شوید که آیا یک خودرو اتوماتیک است. اگر خودرویی دو پدال داشته باشد به این معنی است که خودکار است. خودروهای دستی شامل یک پدال سوم – به نام پدال کلاچ – هستند که کمی کوچکتر از پدال ترمز است.

 

تعمیر گیربکس اتوماتیک در کرج

برای تعمیر گیربکس اتوماتیک نخست باید ساختار و کارکرد گیربکس اتوماتیک و با انواع گیربکس اتوماتیک در بازار آشنا بود :

رایج ترین نوع گیربکس اتوماتیک از نیروی هیدرولیک برای تعویض دنده استفاده می کند. گیربکس اتوماتیک در خودرو یک مبدل گشتاور یا جفت روغن را با چرخ دنده ها ترکیب می کند که محدوده دنده مورد نظر را برای خودرو فراهم می کند. مبدل گشتاور موتور را به گیربکس متصل می کند و از مایع تحت فشار برای انتقال نیرو به چرخ دنده ها استفاده می کند. این دستگاه جایگزین یک کلاچ اصطکاکی دستی می شود و به خودرو اجازه می دهد بدون توقف کامل متوقف شود.

همانطور که موتور نیرو را به پمپ مبدل گشتاور منتقل می کند، پمپ این نیرو را به سیال انتقال تبدیل می کند که توربین مبدل گشتاور را تغذیه می کند. این دستگاه قدرت سیال را افزایش می دهد و حتی نیروی بیشتری را به توربین منتقل می کند که یک چرخش توان گردابی ایجاد می کند که توربین و شفت مرکزی متصل را می چرخاند. سپس نیروی ایجاد شده توسط این چرخش از شفت به اولین مجموعه دنده سیاره ای جعبه دنده منتقل می شود.

این نوع گیربکس دارای بخشی است که به آن کنترل هیدرولیک می گویند. مایع گیربکس توسط یک پمپ روغن تحت فشار قرار می گیرد، که اجازه می دهد سرعت بسته به سرعت خودرو، چرخش لاستیک در دقیقه و سایر عوامل تغییر کند. پمپ دنده ای بین چرخ دنده سیاره ای و مبدل گشتاور قرار می گیرد، جایی که سیال انتقال را از یک مخزن می کشد و تحت فشار قرار می دهد. ورودی پمپ مستقیماً به محفظه مبدل گشتاور متصل به صفحه فلکس موتور منتهی می شود. هنگامی که موتور کار نمی کند، گیربکس فشار روغن مورد نیاز برای کار را ندارد و بنابراین خودرو نمی تواند با فشار استارت شود.

گیربکس دنده سیاره ای یک سیستم مکانیکی است که در آن چرخ دنده ها با مجموعه ای از باندها و کلاچ ها به هم متصل می شوند. هنگامی که راننده دنده را عوض می کند، باندها یک دنده را ثابت نگه می دارند در حالی که دیگری را می چرخانند تا گشتاور را از موتور منتقل کرده و دنده ها را کم یا زیاد کنند.

 

تعمیر تخصصی گیربکس اتوماتیک

متأسفانه افراد به دلیل دانش کم و ابتدایی تلاش می‌کنند تا گیربکس اتوماتیک را خودشان تعمیر کنند، این امر نه‌تنها سبب رفع مشکل ایجادشده در گیربکس نمی‌شود بلکه سبب می‌شود تا مشکلات بیشتری در گیربکس ایجاد شوند، برای تعمیر گیربکس اتوماتیک با توجه به اینکه کلیه بخش‌های داخلی گیربکس باید تک‌تک بررسی شوند، گیربکس از خودرو خارج می‌شود این امر نیازمند دقت بالایی است تا در حین جابه‌جایی گیربکس دچار خرابی نشود.

افراد عادی یا استادکاران غیرم تخصص نمی‌توانند اتصالات گیربکس اتوماتیک را به‌درستی جدا کنند درنتیجه در زمان خروج گیربکس دچار مشکل می‌شود، برخی از افراد نیز بدون توجه به اینکه علت مشکل گیربکس می‌تواند منها داخلی داشته باشد اقدام به تعمیر گیربکس می‌کنند که این عامل نیز سبب می‌شود تا مشکل گیربکس به‌صورت اساسی حل نشود.

خودرو شما شاید در آن لحظه کار کند و از تعمیرگاه  خارج شود اما به‌زودی نیاز به تعمیر مجدد دارد و شما باید وقت و هزینه مجددی را صرف کنید. پس بهتر است از همان ابتدا تعمیر گیربکس اتوماتیک را در مراکز تخصصی و زیر نظر افراد متخصص انجام دهید.

حتی موارد بسیار پیش‌پاافتاده مانند تعویض روغن گیربکس نیز اگر به‌اشتباه انجام شوند سبب بروز خرابی‌های بزرگ و گسترده‌ای نه در گیربکس بلکه در کل خودرو می‌شوند. روغنی که برای جایگزینی در گیربکس خودروها به‌کاربرده می‌شود باهم متفاوت است و برای هر خودرو باید از روغن گیربکس تولیدی برند خودرو یا برندهایی که توسط خود شرکت تولیدکننده خودرو معرفی می‌شوند استفاده کرد. در برخی از موارد ممکن است یک روغن گیربکس برای یک خودرو مناسب باشد اما همان روغن برای خودرو مشابه از یک برند دیگر کارایی لازم و کافی را نداشته باشد.

در نامیروان تمامی موارد فوق در ابتدا بررسی می‌شوند و تعمیر گیربکس اتوماتیک توسط افراد متخصص انجام می‌شود.

 

تعمیر گیربکس اتوماتیک

تعمیر گیربکس اتوماتیک به دلیل ساختار خاص این گیربکس‌ها و تفاوت‌هایی که در اجزای داخلی و بست ها دارند کاملاً متفاوت و سخت‌تر از گیربکس‌های قدیمی است، در ایران تعداد خودروهایی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند از سایر کشورها کمتر است، همین امر سبب می‌شود تا تعمیر گیربکس اتوماتیک تخصصی‌تر باشد. گیربکس اتوماتیک در کنار عملکرد در ساختار و ظاهر نیز با گیربکس‌های قدیمی کاملاً متفاوت است و تنها فردی می‌تواند گیربکس اتوماتیک را تعمیر کند که نسبت به این گیربکس و ساختار و ویژگی‌های آن آگاهی  کافی و کامل داشته باشد.

امروزه وسایل نقلیه با گیربکس اتوماتیک به‌خصوص در شهرهای شلوغ ترجیح داده می‌شود. افزایش و کاهش اتوماتیک دنده‌ها باعث سهولت استفاده و سفر راحت می‌شود. بااین‌حال، در برخی موارد، ممکن است با نقص گیربکس اتوماتیک مواجه شوید. در این مقاله در مورد ایرادات و روش‌های تعمیراتی که در خودروهای گیربکس اتوماتیک می‌توان با آن مواجه شد صحبت خواهیم کرد.

 

تفاوت اصلی در ساخت گیربکس اتوماتیک و دستی چیست؟

تفاوت اصلی بین گیربکس دستی و اتوماتیک این است که گیربکس دستی مجموعه‌های مختلفی از  دنده  ها را به شفت خروجی قفل و باز می‌کند تا به نسبت‌های مختلف دنده دست یابد، درحالی‌که در گیربکس اتوماتیک، مجموعه دنده‌های یکسانی همه دنده‌های مختلف را تولید می‌کند. نسبت‌ها گیربکس سیاره‌ای وسیله‌ای است که این امر را در گیربکس اتوماتیک امکان‌پذیر می‌کند.

این تفاوت در نگاه اول امری طبیعی است و اهمیت چندانی ندارد اما در تعمیر گیربکس اتوماتیک اهمیت این نکته مشخص می‌شود تعمیر گیربکس اتوماتیک باید با توجه به این موارد و بسیاری از موارد دیگر که سبب تفاوت در ساختار و عملکرد گیربکس اتوماتیک می‌شوند انجام شود در غیر این صورت نمی‌توان انتظار عملکرد کامل و درستی از گیربکس اتوماتیک را داشت.

 

خرابی گیربکس اتوماتیک

گیربکس‌های اتوماتیک همچنان درحال‌توسعه هستند و سهم خود را از توسعه فناوری خودرو می‌گیرند. مثلاً؛ گیربکس‌های اتوماتیک خودروهای مدل قدیمی هیچ قطعه الکترونیکی ندارند و دارای مغز مکانیکی هستند. شیلنگ‌های خلأ گرفته‌شده از موتور به مغز مکانیکی گیربکس می‌رسد درنتیجه دنده کم‌وزیاد می‌شود. مدل‌های کمی جدیدتر دارای مغز نیمه الکترونیکی و نیمه مکانیکی هستند. در جدیدترین مدل‌های گیربکس اتوماتیک، کل فرآیند فقط توسط یک مغز انتقال الکترونیکی انجام می‌شود.

علائم خرابی گیربکس‌های اتوماتیک به شرح زیر است:

نشتی روغن گیربکس

پر کردن آهسته چرخ‌دنده‌ها

ضربه زدن در تعویض دنده

نشت روغن گیربکس خودرو

تثبیت ضعیف تعویض دنده

نشتی روغن گیربکس مشکلی نیست که ذر حین رانندگی با وسیله نقلیه متوجه آن شوید. نشت روغن از قطرات ظاهرشده در زیر خودرو مشخص می‌شود. اگر مشکل نشتی روغن حل نشود، روغن گیربکس تمام می‌شود و مشکلات و هزینه‌های زیادی برای شما در پی خواهد داشت. اگر مشکل در روکش زیرین گیربکس باشد، می‌توان آن را بدون جدا کردن گیربکس تعویض کرد. بااین‌حال، در یک موقعیت متفاوت، ممکن است لازم باشد کل گیربکس اتوماتیک تغییر کند. اینکه مشکل از کدام قسمت گیربکس اتوماتیک خودرو شما است و چه روشمی برای رفع مشکل مناسب است تنها توسط تکنسین‌های متخصص قابل‌شناسایی و اجرا است.

یکی از بزرگ‌ترین دلایل دیر پر شدن چرخ‌دنده‌ها روغن گیربکس است. وقتی روغن گیربکس کم یا ازکارافتاده است، دنده‌ها دیر پر می‌شوند. آهسته پر شدن دنده‌ها به این معنی است که وقتی دنده را از حالت P به حالت D یا R تغییر می‌دهید، تمایل به حرکت در پدال ترمز دیرتر احساس می‌شود. در صورت بروز این مشکل بهتر است خودرو را به مراکز معتبر برای بررسی سطح روغن گیربکس انتقال دهید.

ضربه زدن در تعویض دنده یکی از رایج‌ترین خرابی‌های گیربکس اتوماتیک است. دلایل زیادی برای این نقص وجود دارد. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

روغن گیربکس خواص خود را ازدست‌داده است

در قسمت‌های در حال حرکت خودرو (محور، شفت) شکاف وجود دارد

مشکلات در مغز گیربکس

لغزش تراکم سبب کاهش عملکرد وسیله نقلیه در طول سفر و افزایش صدای موتور می‌شود درنتیجه گیربکس اتوماتیک شما شروع به نشت می‌کند. این امر مستلزم جداسازی و تعمیر گیربکس است و معمولاً هزینه بالایی در پی دارد.

 

دلایل خرابی گیربکس اتوماتیک چیست؟

ممکن است کوپلینگ های میله تعویض دنده روغن نداشته باشند.

ممکن است همگام ساز گیرکرده باشد.

شاخک دنده یا قسمت کوپلینگ ممکن است شکسته باشد.

ممکن است یکی از چرخ‌دنده‌ها یا شفت شکسته باشد.

روغن گیربکس ممکن است کم، خارج‌شده، گم‌شده یا خراب‌شده باشد.

تغییر دنده به حالت خنثی درحالی‌که خودرو در حال حرکت است، علت نقص گیربکس است.

ممکن است بلبرینگ شفت سوکت معیوب باشد.

ممکن است دنده به دلیل استفاده زیاد فرسوده و خراب‌شده باشد.

وسایل نقلیه یک ضرورت هستند نه تجمل، تعمیر و نگهداری منظم از خودرو خصوصاً گیربکس خودرو است که سلامت خودرو و کارایی خودرو را تضمین می‌کند. در صنعت خودرو، مطالعات در مورد افزایش راحتی رانندگی و بهره‌وری سوخت در سال‌های اخیر افزایش‌یافته است. گیربکس‌ها نقش مهمی در عملکرد خودرو و مصرف سوخت دارند. با افزایش ضریب دنده، قدرت موتور نیز افزایش می‌یابد.

 

چرا دنده گیربکس می‌شکند؟

در صنعت خودروسازی خودروها به‌صورت گیربکس نیمه اتوماتیک و گیربکس اتوماتیک تولید می‌شوند. مصرف‌کنندگان با توجه به کاربرد موردنظر خود تعیین می‌کنند که چه نوع گیربکسی را ترجیح می‌دهند. اساساً شفت، شفت گروهی، شفت اصلی، دنده، سنکرومش، مکانیزم دنده‌معکوس، تعویض دنده و مکانیزم های کنترل در داخل گیربکس وجود دارد. محور سوکت در جعبه‌دنده قرار دارد.

وظیفه سنکرومش جلوگیری از آسیب دیدن و فرسودگی چرخ‌دنده‌ها و همچنین اطمینان از عملکرد آن‌ها در یک کلاچ بی‌صدا است. نباید فراموش کرد که این قطعات به‌منظور جلوگیری از اصطکاک و مشکلات سایش و شکستگی دنده روغن‌کاری می‌شوند. روغن گیربکس نباید کم شود و باید همیشه تا میزان سطح نرمال یا استاندارد روغن در گیربکس خودرو وجود داشته باشد.

 

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

یکی از راه‌های کارکرد سالم وسیله نقلیه و حفاظت چندین ساله، تجدید روغن در گیربکس اتوماتیک است، بیشتر ایراداتی که به تعویض دنده پاسخ نمی‌دهند، ناشی از کمبود روغن مذکور است. به همین دلیل در تعمیر و نگهداری دوره‌ای باید کنترل روغن گیربکس انجام شود که در صورت شنیده شدن صدای آزاردهنده در هنگام تعویض دنده و یا مشکل تعویض دنده خودرو باید به این موضوع توجه شود.

در همه وسایل نقلیه دارای موتور، دنده‌هایی وجود دارند که سرعت را تعیین می‌کنند و امکان تعویض دنده را فراهم می‌کنند، و یک شیار برای جمع شدن آن‌ها وجود دارد. این قسمت معمولاً به‌عنوان گیربکس شناخته می‌شود. روغن گیربکس نیز برای عملکرد روان این دنده‌ها ضروری است. این روغن ممکن است کم شود، تمام شود یا به ذرات ناشی از اصطکاک دنده آلوده شود. در این صورت لازم است روغن را تخلیه کرده و روغن تمیز به آن اضافه کنید.

بدون شک مهم‌ترین عامل خرابی گیربکس، استفاده از روغن گیربکس خراب یا فاسد و بی‌کیفیت است. مشخصات روغن مورداستفاده باید مطابق با مدل و برند خودرو باشد. ممکن است به دلیل سهل‌انگاری در تعمیر و نگهداری و درنتیجه تعویض دنده خودرو و تعویض دنده دشوار، اصطکاک فلزی در هنگام تعویض دنده گیربکس خودرو دچار شکستگی شود، در این صورت تعویض روغن به‌تنهایی راهگشا نیست و نیاز به تعویض چرخ‌دنده‌ها برای حفظ کارایی خودرو وجود دارد. توجه داشته باشید که کنترل و نگهداری گیربکس برای رانندگی ایمن مهم است.تکنسین‌های نامبروان هر نوع مشکل و خرابی گیربکس اتوماتیک شمارا بدون خرابی سایر بخش‌ها شناسایی و تعمیر می‌کنند.

 

تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک

جدا از موتور خودرو، گیربکس اتوماتیک مهم‌ترین و گران‌ترین قطعه در خودرو به شمار می‌رود، علاوه بر این مورد به دلیل عدم آگاهی اغلب افراد در زمان سرویس گیربکس را نادیده گرفته، همین عامل سبب بروز نود درصد مشکلات و خرابی‌ها در گیربکس اتوماتیک خودروها است. اگر گیربکس اتوماتیک دچار خرابی شود دیگر سرویس پاسخگو رفع خرابی نیست و تنها راه‌حل تعمیر گیربکس اتوماتیک است.

 

تعمیرات گیربکس اتوماتیک در کرج

تعمیرات گیربکس اتوماتیک بسته به بخش خراب‌شده در گیربکس متفاوت هستند، از تعویض روغن گرفته تا تعویض واشر و شیر برقی گرفته تا چرخ‌دنده‌های خودرو همگی در دسته‌ی تعمیرات گیربکس قرار دارند.تعمیر گیربکس اتوماتیک در ابتدا با شناسایی نوع گیربکس شروع می‌شود، در حال حاضر گیربکس‌های اتوماتیک به‌صورت پنج دنده، هفت دنده و نه دنده تولید می‌شوند که در هر خودرو بسته به نوع مدل خودرو و میزان کارایی مورد نظر نوع گیربکس اتوماتیک متفاوت است. پس از اینکه نوع گیربکس مشخص شد قسمت‌های مختلف بررسی می‌شوند تا علت اصلی خرابی گیربکس مشخص شود، تا زمانی که علت اصلی خرابی گیربکس اتوماتیک شناسایی نشود، هر نوع تعمیری بی فایده است چرا که عامل اصلی خرابی ترمیم نشده است و پس از مدت کوتاهی دوباره خرابی در گیربکس بروز می‌کند.

افزایش دانش و آگاهی در امر تعمیر گیربکس اتوماتیک و قسمت‌های مختلف تشکیل‌دهنده‌ی هر گیربکس در حال حاضر برای تمامی افرادی که در امر تعمیر گیربکس اتوماتیک فعال هستند امری ضروری به شمار می‌رود، در تمام کشورهای دنیا تعمیرات گیربکس به دلیل هزینه‌های زیادی که دارند کاملاً تخصصی انجام می‌شوند و مراکزی به‌صورت تخصصی تنها در امر تعمیر و سرویس گیربکس فعالیت می‌کنند. هرگز بدون تحقیق و بررسی در حوزه تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک ، برای سرویس و تعمیر گیربکس اتوماتیک اقدام نکنید.

سیستم الکترونیکی هوشمند در گیربکس اتوماتیک تغییر بین دنده‌ها به‌طور خودکار برای بهینه‌سازی رانندگی تغییر می‌کند و دنده‌ها را بر اساس پدال گاز راننده، سرعت خودرو، سرعت موتور و بار خودرو به شکل خودکار تغییر می‌دهد. گیربکس‌های اتوماتیک معمولی دارای 4-5 نسبت دنده جلو، دنده‌عقب، پارک و خنثی هستند. زمانی که خودرو در Drive قرار می‌گیرد، تعویض دنده به‌طور خودکار انجام می‌شود و مانند گیربکس دستی نیازی به پدال کلاچ یا تعویض دنده نیست.

کلاچ

در خودروهای گیربکس اتوماتیک و دستی کلاچ و انواع مختلف کلاچ وجود دارد. هنگام تعویض دنده، کلاچ درگیر شده و از فلایویل جدا می‌شود و گشتاور را از طریق گیربکس منتقل می‌کند. کلاچ‌ها باید به‌وسیله نقلیه شما کمک کنند تا به‌آرامی دنده‌ها را روشن کند و دنده‌ها را تعویض کند. کلاچ ماشین شما فرسوده زیادی می‌کند و درنهایت می‌تواند فرسوده شود. اگر کلاچ شما شروع به لیز خوردن نامنظم می‌کند یا صداهایی ایجاد می‌کند که مشکوک هستند باید حضوری برای بررسی کلاچ به تعمیرگاه‌های معتبر مراجعه کنید.

اگر وسیله نقلیه شما دارای دیفرانسیل جلو باشد، موتور فقط چرخ‌های جلو را به حرکت درمی‌آورد. نیرو از طریق گیربکس به درایو نهایی منتقل می‌شود و در آنجا تقسیم می‌شود و از طریق محورهای محرک به دوچرخ جلو ارسال می‌شود. موتور، گیربکس و سخت‌افزار اضافی همگی در جلوی خودرو قرار دارند.

 

جایگزینی گیربکس اتوماتیک

در وسایل نقلیه موتوری، گیربکس معمولاً به جعبه‌دنده اطلاق می‌شود که از چرخ‌دنده‌ها و قطارهای دنده برای انتقال سرعت و گشتاور از یک منبع قدرت دوار به دستگاه دیگر استفاده می‌کند. می‌توانید گیربکس خودروی خود را با گیربکس جدید، بازسازی‌شده، بازسازی‌شده، تعمیر شده یا دست‌دوم تعویض کنید.

گیربکس قطعه‌ای نیست که بتوان تعمیرات مربوط به آن را ساده گرفت. گیربکس به قسمت‌های کلیدی وسیله نقلیه شما متصل است و برای ایمنی شما باید به‌درستی کار کند. خدمات انتقال شامل تعویض فیلتر گیربکس  و تخلیه مایعات برای جلوگیری از آسیب انتقال است.

 

تعمیر سیستم انتقال گیربکس اتوماتیک

انتقال یک گیربکس اتوماتیک بخشی از یک سیستم چهارچرخ محرک است که در خودروهای چهارچرخ محرک و تمام چرخ محرک یافت می‌شود. جعبه انتقال نیرو را از گیربکس دریافت می‌کند و به هر دو محور جلو و عقب می‌فرستد. این را می‌توان با مجموعه‌ای از چرخ‌دنده‌ها انجام داد، اما اکثر جعبه‌های انتقالی که امروزه تولید می‌شوند، زنجیره‌ای هستند. جعبه انتقال با استفاده از محورهای محرک به گیربکس و همچنین به محورهای جلو و عقب متصل می‌شود.

 

هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک

تعمیرات اساسی گیربکس اتوماتیک بسیار پرهزینه هستند، هزینه پایه‌ی تعمیرات گیربکس بسته به نوع مدل گیربکس و میزان خرابی از 6 میلیون تومان برای یک گیربکس پایه شروع می‌شود و تا بیش از 20 میلیون تومان هم ادامه پیدا می‌کند، با توجه به قیمت سایر تعمیرات خودرو متوجه خواهید شد که تعمیر گیربکس اتوماتیک هزینه‌ی بسیار بالایی دارد همین عامل سبب شده است تا افراد بدون دانش به دلیل درآمد خوب، برای تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروها اقدام کنند، این امر شاید در نگاه اول مشکلی به همراه نداشته باشد اما با توجه به اینکه ساختار گیربکس‌های اتوماتیک متفاوت با گیربکس‌های دستی است و سیستم برقی که در گیربکس‌های اتوماتیک به‌کاررفته است، تعمیرات مربوط به این دسته از گیربکس‌ها کاملاً متفاوت هستند درنتیجه افرادی که دانش کافی ندارند گیربکس اتومات شمارا مانند گیربکس دستی تعمیر می‌کنند، این کار نه‌تنها خرابی گیربکس را برطرف نمی‌کند بلکه می‌تواند سبب بروز مشکلات بیشتری در گیربکس خودروی شما می‌شود.

 

سرویس گیربکس اتوماتیک

شما باید برای جلوگیری از فرسودگی موتور هر 10 تا 15000 کیلومتر روغن‌موتور را تعویض کنید، شمع‌های جرقه خودرو را قبل از شروع خراب شدن تعویض کنید، حتی مایع خنک‌کننده خود را هر 2 سال یک‌بار تجدید می‌کنید تاخوردگی اجزای سیستم خنک‌کننده را کاهش دهید، اما در مورد سرویس گیربکس اتوماتیک یک قطعه پیچیده و گران‌قیمت است تعویض روغن و سایر موارد سرویس اغلب نادیده گرفته می‌شوند.

با توجه به اینکه قطعات موردنیاز برای تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک که مربوط به خودروهای خارجی هستند، به‌صورت اصل در ایران به‌سختی یافت می‌شود و عموماً هزینه‌ی بسیار بالایی هم دارند، سرویس گیربکس اتوماتیک برای کاهش هزینه‌های گیربکس اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

اما راهی برای جلوگیری از خرابی زودرس و افزایش طول عمر گیربکس اتوماتیک شما وجود دارد. راهی برای به دست آوردن حداکثر عمر مفید، حداکثر عملکرد و تعویض روان‌تر. راهی برای صرفه‌جویی در پول در درازمدت و داشتن وسیله نقلیه ایمن‌تر و مطمئن‌تر در کوتاه‌مدت این راه همان سرویس گیربکس اتوماتیک است، سرویس گیربکس اتوماتیک ازآن‌جهت اهمیت دارد که می‌توان با تعویض به‌موقع روغن گیربکس و بررسی اجزای گیربکس هر نوع مشکلی را به‌سرعت شناسایی کرد، یا اینکه با بررسی منظم جلوی خرابی گیربکس را گرفت.

 • بسته به توصیه‌های سازنده خودرو، یک سرویس گیربکس اتوماتیک عموماً شامل برداشتن پانل انتقال برای تعویض فیلتر و بررسی شواهدی از سایش گیربکس یا خرابی قطعات و تجدید روغن گیربکس است.
 • برخی از خودروها دارای گیربکس مهر و موم شده هستند که قابل تعمیر نیست. هیچ هیئت‌رئیسه انتقال یا دسترسی به فیلتر داخلی وجود ندارد. ما توصیه می‌کنیم یک فیلتر خارجی “در خط” نصب کنید که می‌تواند در فواصل زمانی توصیه‌شده تعویض شود و می‌تواند عمر انتقال شمارا تا حد زیادی افزایش دهد.
 • یک گیربکس معمولی حدود 10 لیتر روغن گیربکس را در خود جای می‌دهد که حدود نیمی از آن در مخزن اصلی گیربکس نگهداری می‌شود. نیمی دیگر در اجزای داخلی جعبه‌دنده و مبدل گشتاور ذخیره می‌شود. وقتی گیربکس اتوماتیک را به‌صورت دستی تخلیه و دوباره پر می‌کنید، عملاً فقط نیمی از روغن را تغییر می‌دهید. برای تجدید تمام روغن و حذف همه آلاینده‌ها از انتقال شما، انجام فلاش و تعویض روغن با دستگاه ضروری است.
 • پس از سرویس گیربکس، خودرو در تعمیرگاه تست می‌شود تا تعویض دنده‌ها و عملکرد صحیح بررسی شوند. این همچنین گیربکس به دمای عملیاتی صحیح رسانده می‌شود تا بتوان سطح روغن گیربکس را به‌درستی بررسی کرد و در صورت لزوم آن را تنظیم کرد.

 

مراقبت از گیربکس اتوماتیک

 • اطمینان حاصل کنید که گیربکس خود را هنگام استفاده در شرایط کار سخت بیش‌ازحد گرم نمی‌کنید. گرمای بیش‌ازحد عامل اصلی خرابی زودرس گیربکس است و می‌توان با بهینه‌سازی سبک رانندگی متناسب با شرایط، ازجمله انتخاب دنده پایین‌تر هنگام یدک‌کشی یا بالا رفتن از تپه‌ها در هنگام بارگیری کامل، انتخاب برد کم (در صورت امکان) هنگام رانندگی از طریق نرم، از آن جلوگیری کرد. شن. توضیحات دقیق در مورد الزامات رانندگی برای وسیله نقلیه شمارا می‌توانید در کتابچه راهنمای برند که همراه خودرو داده می‌شود مشاهده کنید.
 • نصب خنک‌کننده روغن خارجی می‌تواند به کاهش دمای انتقال و همچنین دور زدن رادیاتور کمک کند که یکی دیگر از دلایل رایج خرابی گیربکس است. اگر یک خط کولر داخلی شکافته شود، آب رادیاتور اتومبیل شما می‌تواند وارد گیربکس شود و باعث خرابی تقریباً فوری و فاجعه‌بار شود.
 • قبل از تعویض دنده از دنده‌عقب به رانندگی (و بالعکس) کاملاً توقف کنید. یکی دیگر از دلایل رایج خرابی گیربکس، جابجایی مکرر از دنده‌عقب به درایو است، معمولاً عقب رفتن از مسیر یا پارک خودرو و تغییر دنده به «D» قبل از توقف کامل. این باعث فشار زیادی بر روی اجزای داخلی می‌شود و در شرایط سخت می‌تواند باعث خرابی فاجعه‌بار شود.

تعمیر گیربکس اتوماتیک بر اساس تمام اجزای سازنده آن پیچیده است و شما باید هرگونه مشکل گیربکس اتوماتیک را به‌درستی توسط مکانیک خودرو ارزیابی کنید مشکلات معمولی گیربکس که ممکن است منجر به تعمیر شود ممکن است شامل مشکلات تعویض دنده، لیز خوردن، توقف، نشت مایع و روشن شدن چراغ سرویس باشد. اگر نگران هستید که ممکن است نیاز به تعمیر گیربکس داشته باشید،. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره با کارشناسان ما در نامبروان در ارتباط باشید.

 

انواع گیربکس اتوماتیک

گیربکس های اتوماتیک موجدو در بازار انواع مختلفی دارند اما در یک دسته ی بندی کلی به دسته بندی های زیر تقسیم می شوند:

مبدل گشتاور اتوماتیک: این نوع گیربکس محبوب ترین نوع گیربکس اتوماتیک در خودروها می باشد. گیربکس اتوماتیک مبدل گشتاور با استفاده از کوپلینگ مایع هیدرولیک یا مبدل گشتاور متصل به واحد کنترل الکترونیکی موتور کار می کند و به گیربکس اجازه می دهد تا کنترل خودرو را در دست بگیرد.

گیربکس متغیر پیوسته (CVT): یک CVT تعداد “بی نهایت” ضرایب دنده را امکان پذیر می کند که به طور یکپارچه به خودرو کمک می کند بدون وقفه در تعویض دنده شتاب بگیرد. CVT از قرقره های با عرض متغیر و یک تسمه به جای چرخ دنده های ثابت استفاده می کند.

گیربکس نیمه اتوماتیک (SAT): یک گیربکس نیمه اتوماتیک دارای کلاچ مشابه گیربکس دستی است، اما کلاچ از طریق وسایل الکتروهیدرولیک کار می کند و از سنسورها، پنوماتیک، پردازنده ها و محرک ها استفاده می کند.

گیربکس دوکلاچه: جعبه دنده دوکلاچه یا گیربکس دنده مستقیم بسیار شبیه به گیربکس دستی است. تفاوت این است که یک کلاچ دوگانه توسط کامپیوتر ماشین کنترل می شود و به جای یک کلاچ دارای دو کلاچ است. یک کلاچ دنده های فرد را کنترل می کند و دیگری دنده های زوج را اجرا می کند.

گیربکس تیپترونیک: این گیربکس‌های اتوماتیک به رانندگان این امکان را می‌دهند که از حالت اتوماتیک خارج شوند تا کنترل بیشتری بر عملکرد خودرو داشته باشند، با تکیه بر راننده برای تعویض دنده در حالی که عملکردی شبیه یک موتور خودکار دارد. گیربکس تیپترونیک توسط پورشه ساخته شده است.

اگر فردی که برای تعمیر گیربکس اتوماتیک اقدام می کند آگاهی و دانش کافی در این حوزه نداشته باشد و انواع مختلف گیربکس را نشناسد نمی تواند مشکل ایجاد شده در گیربکس را به درستی شناسایی و تعمیر کند چرا که انواع گیربکس ها با توجه به ساختاری که دارند از اجزای متفاوتی تشکیل شده اند و کارایی این اجزای در داخل گیربکس با هم تفاوت دارد.

 

مراحل تعمیر گیربکس اتوماتیک

تعمیر گیربکس می تواند به معنای هر چیزی باشد، از تعویض یک قطعه تا یک سری قطعات. قطعاتی مانند شفت ورودی و شیر برقی ممکن است با سهولت نسبی تعویض شوند و در زمان و هزینه شما نسبت به بازسازی کامل گیربکس صرفه جویی شود. اگر گیربکس شما مایع نشت می کند، ممکن است فقط نیاز به تعویض مهر و موم یا واشر داشته باشد. در هر دوی این موارد، قسمت خاص ممکن است تحت ضمانت سازنده باشد.اگر قطعه خاص تحت ضمانت نامه قرار نگرفته است یا مکانیک شما متوجه می شود که گیربکس شما نیاز به تعمیرات گسترده تری دارد، ممکن است درگیر بازسازی کامل گیربکس باشید. اینجاست که همه چیز گران می شود. مکانیک های عمومی معمولاً چنین کارهای گیربکس اتوماتیک تخصصی را انجام نمی دهند. این بدان معناست که شما باید به یک متخصص تعمیر گیربکس اتوماتیک مراجعه کنید.

 

تعمیر لغزش گیربکس اتوماتیک

رایج ترین علامت لغزش گیربکس این است که سرعت دور موتور شما با سرعت خودرو مطابقت ندارد. اگر مدتی مالک ماشین خود بودید، احتمالاً یاد گرفته اید که موتور شما چگونه رفتار می کند و چه زمانی باید گیربکس شما به دنده بعدی تغییر کند.اگر احساس می‌کنید که وقتی می‌خواهید شتاب بگیرید، دور موتور افزایش می‌یابد، اما ماشین سریع‌تر پیش نمی‌رود – گیربکس لغزشی دارید.سایر علائمی که ممکن است در این مورد رخ دهد بوی سوختگی گیربکس، صداهای خراشیده یا چراغ های هشدار روی داشبورد شما است. همچنین ممکن است متوجه چندین مشکل در جابجایی مانند تعویض دنده آهسته و تاخیری شوید.

 

علل لغزش گیربکس اتوماتیک

شایع ترین علت لغزش گیربکس پایین یا سوختن مایع گیربکس است. همچنین می تواند ناشی از فرسوده شدن باندهای انتقال، مبدل گشتاور معیوب یا شیر برقی تعویض دنده باشد. در موارد نادر، TCM بد می تواند باعث آن شود.

مایع گیربکس پایین احتمالاً شایع‌ترین دلیل لیز خوردن گیربکس است و احتمالاً ساده‌ترین علت آن است.هنگامی که سطح مایع کاهش می یابد، فشار لازم برای درگیر شدن صحیح چرخ دنده ها کاهش می یابد. این باعث ایجاد کرنش در هنگام تعویض دنده می شود که باعث می شود شروع به لیز خوردن و سپس گرم شدن بیش از حد سیال انتقال دهد.چک کردن مایع گیربکس اغلب با نگاه کردن به میله اندازه گیری در محفظه موتور یا بررسی دفترچه راهنمای سرویس خود در مورد نحوه بررسی سطح روغن گیربکس بسیار آسان است.به یاد داشته باشید که سیستم انتقال یک سیستم مهر و موم شده است و اگر مایع گیربکس نشتی نداشته باشد نباید کاهش پیدا کند. بنابراین باید هر گونه نشتی را تعمیر کنید تا از بروز مشکل مشابه در آینده جلوگیری کنید.

لغزش گیربکس نیز می تواند ناشی از سوختن مایع گیربکس باشد. مایع سوخته بویی شبیه نان تست سوخته می دهد و رنگ غیر طبیعی تیره ای دارد. اگر مایع انتقال بسوزد، بی اثر می شود.این مشکل می تواند باعث مشکلاتی در اکثر عملکردها در گیربکس اتوماتیک شما شود و بنابراین می تواند باعث لغزش گیربکس شما نیز شود.

 

اگر روغن گیربکس اتوماتیک شما بوی سوختگی می دهد، قطعا زمان آن رسیده است که آن را تعویض کنید یا قطعات معیوب گیربکس را که باعث آن شده است، تعویض کنید.سوختگی روغن گیربکس زمانی اتفاق می‌افتد که گیربکس شما بیش از حد گرم می‌شود، اما همچنین می‌تواند ترکیبی از مایع انتقال بسیار قدیمی همراه با دمای بالای سیال باشد. قطعات فرسوده نیز می توانند باعث ایجاد مایع گیربکس سیاه در گیربکس شوند که نیاز به تعویض دارد.

در بسیاری از انواع گیربکس اتوماتیک نوارهای گیربکس وجود دارد که دنده های گیربکس اتوماتیک را به یکدیگر متصل می کند. این نوارها با گذشت زمان فرسوده می شوند، بنابراین ممکن است مجبور شوید آنها را تنظیم کنید.

این در انتقال‌های قدیمی‌تر بسیار رایج‌تر بود، هرچند، زمانی که تنظیم باندهای انتقال گاهی اوقات بخشی از سرویس برنامه‌ریزی‌شده بود.امروزه در طول عمر خودرو مجبور به تعویض این باندها نیستید، اما ممکن است این اتفاق بیفتد. متأسفانه، برای این کار باید کل انتقال را دوباره بسازید، و بنابراین، واقعاً می خواهید به جای آن باندها را جایگزین کنید.

همه انواع گیربکس های اتوماتیک این باندهای انتقال را ندارند، اما بسیاری از آنها این باندهای گیربکس را دارند، بنابراین وقتی به دنبال دلایلی برای لغزش گیربکس خود هستید، قطعاً ارزش آن را دارد که در نظر بگیرید.

شیر برقی تعویض دنده دریچه های الکترونیکی است که فشار هیدرولیک را کنترل می کند تا دقیقاً در لحظه مناسب دنده را تغییر دهد.اگر شیر برقی به درستی باز یا بسته نشوند، باعث ایجاد مشکل در درگیر شدن صحیح دنده ها می شود و یکی از مشکلاتی که ممکن است رخ دهد این است که گیربکس شما شروع به لیز خوردن می کند.سیم‌کشی معیوب به شیر برقی تعویض دنده نیز می‌تواند باعث عدم عملکرد صحیح آن‌ها شود و حتی می‌تواند در شرایط نادر به دلیل معیوب بودن ماژول کنترل انتقال نیرو باشد.

 

تفاوت بین تعمیر و تعویض گیربکس اتوماتیک چیست؟

تعمیر گیربکس روشی مقرون به صرفه برای رفع عیوب درون گیربکس است. تعمیر گیربکس برای تعمیرات جزئی ایده آل است. این نوع تعمیر می تواند شامل تعمیر قطعات خاص، تعمیرات داخل خودرو، تنظیمات مختلف و کارهای آب بندی مجدد باشد. تعمیرات گیربکس نیازی به بازسازی کامل گیربکس ندارد. این نوع تعمیر برای گیربکس هایی با آسیب های زیاد گزینه ای نیست. تعویض گیربکس پرهزینه است اما برای گیربکس هایی که آسیب شدیدی را متحمل می شوند یک گزینه عالی است. در طی این تعویض، گیربکس آسیب دیده برداشته می شود و یک گیربکس جدید، بازسازی شده یا بازسازی شده به جای آن نصب می شود. بازسازی گیربکس بهترین گزینه برای گیربکس هایی است که قطعاتی دارند که می توان آنها را نجات داد. در طی فرآیند بازسازی، گیربکس جدا شده و قطعات معیوب جایگزین می شوند. گیربکس دوباره مونتاژ شده و دوباره به خودرو وصل می شود.

 

تعمیر گیربکس اتوماتیک

هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک

وقتی صحبت از هزینه به میان می آید، نیروی کار بزرگترین عاملی است که باید در هنگام بازسازی یک انتقال در نظر گرفت. تعمیر کنندگان گیربکس اتوماتیک باتجربه ممکن است به طور متوسط ​​دو بار در روز تعمیر معمولی گیربکس را انجام  دهند، اما گیربکس های اتوماتیک که ساختار پیچیده‌تری دارند ممکن است یک روز کامل برای تعمیر به زمان نیاز داشته باشند. مدل‌های خاص و منحصر به فرد گیربکس های اتوماتیک که در برخی از خودرو های اروپایی استفاده می شود نیز با توجه به پیچیدگی و مولفه‌های تخصصی خود، زمان بیشتری به فرآیند تعمیراضافه می‌کنند که در نتیجه هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

اگر در مورد بازسازی، تعمیر یا ساخت مجدد گیربکس سؤالی دارید، همین امروز با تعمیرات گیربکس اتوماتیک نامبروان تماس بگیرید. ما یک تعمیرگاه گیربکس تخصصی در امر تعمیر گیربکس اتوماتیک در کرج هستیم و از کمک به شما در امر تعمیر گیربکس خوشحال می شویم برای برای تخمین میزان هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک ما با تماس بگیرید.

 

تعمیر گیربکس اتوماتیک

تفاوت اصلی بین گیربکس اتوماتیک و استاندارد این است که یک سیستم گیربکس اتوماتیک به طور خودکار بین دنده ها جابجا می شود ، در حالی که سیستم های گیربکس دستی یا همان  استاندارد راننده باید دنده ها را به صورت دستی تعویض کند به همین دلیل فرسایش بیشتر است و خستگی بیشتری برای راننده به همراه دارد. با توجه به تمامی این موارد و افزایش شتاب خودرو در حین استفاده از گیربکس اتوماتیک در حال حاضر اغلب خودرو ها از گیربکس اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک بهره می برند.

یکی از بهترین مزیت های رانندگی یک ماشین اتوماتیک، راحتی آن است. به لطف عملکرد بدون کلاچ پدال و این واقعیت که نیازی به تعویض دستی دنده ندارید. رانندگی با خودرویی با گیربکس اتوماتیک آسایش زیادی را برای راننده فراهم می کند، چه در رفت و آمدهای کوتاه شهری و چه در سفر های مختلف. مصرف سوخت همیشه یکی از دغدغه های اصلی افرادی بوده است که خودروهای اتوماتیک را انتخاب می کنند. هر یک از این گیربکس‌های اتوماتیک برای شرایط رانندگی ایده آل تنظیم شده‌اند و برای ارائه تعادل ایده‌آل عملکرد و مصرف سوخت بهینه‌سازی شده‌اند و این مورد نیز دلیل دیگری بر استفاده بیشتر از گیربکس اتوماتیک در خودروهای به روز است.

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک
تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک

تعمیر گیربکس اتوماتیک

محبوب ترین نوع گیربکس اتوماتیک در خودروها نوع هیدرولیک آن است. با این حال، خودروهای تجاری و صنعتی سنگین از دستگاه های مشابه اما بزرگتر استفاده می کنند. گیربکس اتوماتیک از یک کوپلینگ مایع به جای کلاچ اصطکاکی استفاده می کند. با قفل کردن و باز کردن قفل چرخ دنده های سیاره ای به صورت هیدرولیکی باعث تغییر دنده می شود.

بنابراین، یک گیربکس اتوماتیک دارای مجموعه ای مشخص از محدوده دنده است. اغلب همراه با ترمز دستی است که شفت خروجی گیربکس را قفل می کند. بنابراین، هنگام پارک کردن، خودرو را از حرکت به جلو یا عقب باز می دارد. برخی از وسایل نقلیه دارای محدوده سرعت محدود یا سرعت موتور ثابت هستند، مانند لیفتراک و چمن زنی. چنین وسایل نقلیه ای فقط از مبدل گشتاور برای ارائه سرعت متغیر موتور به چرخ ها استفاده می کنند.

 

نکات مراقبت از گیربکس اتوماتیک

 1. روغن گیربکس خود را به صورت دوره ای بررسی کنید.
 2. از نوع مناسب روغن گیربکس اتوماتیک استفاده کنید.
 3. سیستم خنک کننده موتور خود را سرویس کنید.
 4. گیربکس خود را مرتباً شستشو دهید.
 5. هنگام حرکت ماشین خود دنده را عوض نکنید.
 6. بگذارید ماشین شما قبل از رانندگی گرم شود.

با توجه به موارد فوق تعمیر گیربکس اتوماتی امری تخصصی است و به مهارت و دانش در کنار تجربه کافی نیاز دارد. نوع اولیه گیربکس اتوماتیک به صورت هیدرولیکی کار می کند. از یک جفت مایع یا مبدل گشتاور و مجموعه ای از چرخ دنده های سیاره ای برای ارائه طیف وسیعی از نسبت های دنده استفاده می کند.

گیربکس اتوماتیک هیدرولیک از سه جزء اصلی تشکیل شده است. آنها عبارتند از – مبدل گشتاور، چرخ دنده های سیاره ای، و کنترل های هیدرولیک.شناسایی و دانش در مورد هر کدام از این بخش ها برای تعمیر و سرویس گیربکس اتوماتیک امری ضروری است.

تعمیر گیربکس اتوماتیک باید با در نظر گرفتن تمامی این موارد در کنار بسیاری موارد دیگر انجام شود تا بتوان انتظار نتیجه ای درست را داشت. در خارج از ایران تعمیر و سرویس گیربکس اتوماتیک به عنوان حرفه ای دانشگاهی تدریس و در ازای آن مدرک اعطا می شود که نشان می دهد این فرایند به شدت به تجربه و دانش نیازمند است.

 

گیربکس اتوماتیک معمولی

با توجه به فشار روغن کنترل شده در گیربکس اتوماتیک معمولی، سرعت دنده به سرعت دنده بالاتر تغییر می کند. به محض کاهش سرعت خودرو، گیربکس به دنده پایین تر برمی گردد و با توقف خودرو، گیربکس به طور خودکار به پایین ترین دنده باز می گردد. در حالت سکون، لازم است ترمز را نگه دارید یا خودرو را در وضعیت N (خنثی) قرار دهید.در گیربکس های مدرن، ماژول انتقال فشار و زمان سوئیچینگ را بر اساس تعدادی سنسور (موتور و گیربکس) کنترل می کند. در نتیجه، انتقال سریعتر پاسخ می دهد و سوئیچینگ را راحت تر می کند.

مسلم است که تعمیر گیربکس اتوماتیک معمولی با گیربکس های پیشرفته که در خودرو های لوکس به کار برده می شوند تفاوت دارد و نمی توان تعمیر هر دو نوع گیربکس را به یک فرد واگذار کرد.

 

نکته ی مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که هیچکدام از این مزایا و موارد سبب نمی شوند که گیربکس به تعمیر و سرویس نیاز نداشته باشد اتفاقا بر عکس این مسئله در جریان است، در خودروهایی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند، با توجه به اینکه سیستم به کار رفته در گیربکس پیچیده تر است به تعمیرات تخصصی و سرویس مداوم نیاز دارد تا کرایی کافی را داشته باشد. موردی که در گیربکس های دستی حتی اگر انجام هم نشود شاید آسیب کمتری به خودرو و گیربکس وارد شود. تعمیر گیربکس اتوماتیک همواره یکی از مهم ترین موارد تمعیر خودرو به شمار می آید.

تعمیرات تخصصی گیربکس اتوماتیک با توجه به نوع گیربکس خودرو متفاوت است، در حال حاضر هر کدام از برند های خودروسازی برای فروش بیشتر در بازار دائما در حال تغییر در گیربکس خودروی خود برای افزایش شتاب و طول عمر خودرو هستند، در نتیجه دانش یک تکنسین تعمیر گیربکس اتوماتیک نیز باید همسو با این تکنولوژی ها پیشرفت کرده و به روز شود تا بتواند به درستی گیربکس را تعمیر کند.

در شهر های بزرگ مانند تهران یکی از مواردی که عمدتا سبب خرابی گیربکس می شود تغییر مداوم کلاچ و دنده و تعویض دنده ها در طول ترافیک است این عمل سبب می شود تا روغن گیربکس بسوزد و اجزای داخلی گیربکس روی هم فرسایش پیدا کنند. شما می توانید با سرویس به موقع گیربکس از بروز چنین مواردی به راحتی جلوگیری کنید اگر اجزای داخلی گیربکس دچار آسیب شوند تعمیر آن ها به مراتب هزینه و وقت بیشتری نیاز دارد تا تعویض روغن گیربکس اتوماتیک، برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک نیز باید حتما از روغن اصل همان برند استفاده شود در غیر این صورت روغن های بی کیفیت سبب خرابی گیربکس می شوند و زودتر از موعد فاسد می شوند.

لوازم گیربکس اتوماتیک نو و استوک
لوازم گیربکس اتوماتیک نو و استوک

تعمیر و سرویس گیربکس اتوماتیک

برای تعمیر گیربکس اتوماتیک باید به مراکز معتبر مراجعه کنید که علاوه بر دانش کافی مراحل مختلفی و مواردی که باید در صورت بروز مشکل در گیربکس بررسی شوند را بدانند و نسبت به آن ها دانش کافی در اختیار داشته باشند. برخی از مواردی که باید برای جلوگیری از خرابی خودرو و یا در تعمیر خودرو بررسی شوند عبارتند از:

استفاده از ترمز اضطراری

استفاده از ترمز اضطراری هنگامی که خودرو پارک شده است به جلوگیری از سایش بیش از حد گیربکس کمک می کند (اگر در شیب پارک شده باشید، این مهم تر است). ترمز اضطراری شما برای نگه داشتن وزن وسیله نقلیه طراحی شده است، با این حال، هنگامی که آن را درگیر نمی کنید، وزن وسیله نقلیه روی پنجه های پارکینگ قرار می گیرد. برای مؤثر بودن، باید قبل از اینکه خودرو را در پارک قرار دهید، هنگام توقف خودرو، ترمز الکترونیکی را فشار دهید.

همیشه از نوع مناسب روغن گیربکس مناسب برای وسیله نقلیه خود استفاده کنید، جایگزینی روغن غیر از نوع توصیه شده سازنده می تواند باعث مشکلات عمده انتقال شود. سطح و وضعیت روغن باید به طور معمول بررسی شود. پر شدن بیش از حد روغن می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در جابجایی شود و به اجزای آن آسیب برساند، درست مانند قوطی زیر پر. بررسی زیر خودرو برای وجود علائم نشتی می‌تواند یک راه مفید برای جلوگیری از نشت مایع گیربکس قبل از اینکه سطح مایع به طور خطرناکی پایین بیاید. هنگام بررسی برای اطمینان از سطح مناسب مایع، باید به وضعیت مایع نیز توجه داشته باشید. مایع انتقال کثیف، آلوده یا سوخته، همه نشانه‌هایی از نیاز به سرویس یا تعمیر هستند. در صورت عدم توجه، مایع در شرایط نامناسب می تواند باعث آسیب جدی به سیستم شود.

فیلتر انتقال درون خطی نصب شده باشد

یک فیلتر مایع انتقال اضافی را می توان مستقیماً در خط خنک کننده نصب کرد تا از آسیب رساندن آلاینده ها، ذرات ساینده یا براده های فلزی به اجزای داخلی جلوگیری کند. برای موثر بودن، زمانی که سیستم به درستی کار می کند و مایع تمیزی دارد، باید یک فیلتر خط خنک کننده نصب شود، بهترین زمان درست پس از سرویس انتقال شما خواهد بود. نصب این دستگاه زمانی که از قبل با مشکلات انتقال مواجه شده اید یا مایع از قبل آلوده شده است می تواند باعث مشکلات بیشتر و گرفتگی سیستم شود.

سرویس سیستم خنک کننده رادیاتور یا موتور

سیستم خنک کننده خودکار شما وظیفه خنک نگه داشتن موتور و همچنین خنک کردن مایع گیربکس را بر عهده دارد. یک سیستم خنک کننده با عملکرد نادرست می تواند اجازه دهد تا گرمای اضافی ایجاد شود و منجر به اکسیداسیون سیال انتقال شود.

ما در مرکز تهران پلاس با مجموعه ای افراد ماهر و متخصص آامده خدمت رسانی به شما در امر تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو های خارجی هستیم.

تعمیر گیربکس اتوماتیک و خرابی هایی که معمولا در آن رخ می دهد، از مهم ترین مواردی است که رانندگان این خودرو ها باید به آن توجه کنند، چراکه هر گونه کوتاهی در این خصوص شما را با ضرر های جبران ناپذیری رو به رو خواهد کرد.

گیربکس شما اگر دچار مشکل و عیبی بشود باید هرچه زودتر و بدون کمترین معطلی تعمیر شود تا از ضرر های بیشتر در این خصوص جلوگیری کند،  در کنار این تعمیر گیربکس های اتوماتیک نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد گیربکس های اتوماتیک معمولاً برای خودروهای بسیار لاکچری و لوکس همچون لکسوس، پورشه، هندا لیفان و غیره نصب می‌شوند.

از دیگر مواردی که در این خصوص بسیار اهمیت دارد، پیدا کردن یک تعمیرگاه بسیار حرفه ای در این زمینه می باشد چراکه اگر گیربکس شما توسط افراد ناشی تعمیر شود دچار مشکلات بسیار زیادی در آینده خواهد شد.

تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک نامبروان بدون شک یکی از بهترین تعمیرگاه های حال حاضر در ایران می باشد به طوری توانایی تعمیر انواع گیربکس های اتوماتیک را دارد و با حضور تعمیرکاران بسیار ماهر و چیره دست، امکان تعمیر تمام گیربکس های اتوماتیک را فراهم ساخته است.

تعمیر انواع گیربکس اتوماتیک، در تعمیرگاه نامبروان:

یکی دیگر از خدماتی این مرکز بزرگ به شما می دهد، تعمیر گیربکس اتوماتیک تمام خودرو های چینی می باشد که هر کسی مهارت انجام این کار را ندارد، اما تعمیرگاه تخصصی نامبروان به راحتی و با بهترین کیفیت این کار را برای شما انجام می دهد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان دارای کادری بسیار حرفه و مجرب می باشد که با تجربه ای که دارند می توانند انواع گیربکس اتوماتیک خودروی شما را تعمیر کند و خیال شما عزیزان را نیز این بابت راحت کند.

تعمیر گیربکس اتوماتیک جک
تعمیر گیربکس اتوماتیک جک

تعمیر گیربکس های اتوماتیک

به طور کلی می توان گفت که گیربکس های اتوماتیک به این دلیل که در انتقال گشتاور موتور با کمک جریان روغن به سمت گیربکس عمل می کنند، وظیفه ی سنگینی نیز دارند و همین امر باعث شده است تا از حساسیت و اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشند به طوری که با استفاده از آنها لذت رانندگی چند برابر شده است.

امروزه نیاز به تعمیر گیربکس های اتوماتیک بسیار بالا رفته و تبدیل به یک ضرورت در خودروها لوکس شده است، چراکه امروزه قطعات گیربکس های اتوماتیک بسیار کمیاب شده است و به سختی پیدا می شود، همین امر باعث شده تا تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروهای لوکس امروزه بسیار گسترش پیدا کرده است.

تعمیرگاه اتومبیل نامبروان امروزه به راحتی و بدون کوچیک ترین مشکلی می تواند تعمیر تمام گیربکس های اتوماتیک خودروها را انجام دهد و خاطره ای بسیار خوش برای شما در این زمینه بسازد.

 

گیربکس اتوماتیک خودرو خود را به بهترین تعمیرگاه ممکن بسپارید.

بدون شک یکی از مهم ترین قسمت های موجود در هر خودرو، گیرکس آن می باشد چراکه معمولا اگر مشکلی در هر یک از قسمت های آن پیش آید، ممکن سایر قسمت ها را نیز دچار خرابی کند به همین جهت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که خرابی های گیربکس برای خودروی شما ایجا می کند این است که ممکن است حتی خودروی شما روشن نیز نشود و یا به سختی روشن شود. اگر می خواهید گیربکس شما دچار خرابی نشود و سرحال برای شما کار کند باید سر وقت و در زمانی معین نسبت به تعویض روغن آن و چک کردن گیربکس اقدام کنید.

اما با این حال باز هم اگر اگر در گیربکس شما مشکل و خرابی به وجود آمد نگران و مضطرب نباشید چراکه تعمیرگاه اتومبیل  نامبروان  با حضور کادر بسیار مجرب و حرفه ای، به راحتی می‌تواند مشکل خودروی شما را  حل کرده گیربکس شما را به راحتی تعمیر کنید.

نکته ای که باید در این خصوص رعایت کنید این است که در صورت بروز کوچکترین مشکلی در گیربکس خودروی شما سریع و بدون معطلی خودروی خود را به یک تعمیرگاه بسیار حرفه‌ای نشان دهید چرا که اگر تعللی در این امر صورت گیرد ممکن است ذرات بیشتری به سایر قسمتهای خودرو وارد شود.

برای انجام این کار می‌توانید به تعمیرگاه اتومبیل نامبروان مراجعه کنید چرا که بهترین خدمات را به شما ارائه داده و خودروی شما را به بهترین نحو ممکن تعمیر می کند.

 

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودرو های خارجی

گیربکس های خودروها معمولاً به دو دسته تقسیم می شود، دسته اول گیربکس های دستی هستند که می توان آنها را از اولین و قدیمی ترین مدل جعبه دنده های اتومبیل ها دانست دسته دوم گیربکس های اتوماتیک هستند که با تولید آنها تحول بسیار بزرگی در عملکرد خودروها ایجاد شد.

گیربکس های اتوماتیک از پیچیدگی  بسیار بیشتری نسبت به گیربکس های دستی برخوردار می باشند، با استفاده از گیربکس های اتوماتیک رانندگی بسیار شیرین و لذت بخش تر از گذشته شده است معمولاً تمام خودرو های لوکس و لاکچری موجود از گیربکس های اتوماتیک استفاده می کنند.

گیربکس های اتوماتیک نیز خود به چند دسته تقسیم می شوند و همین امر تعمیر آنها را بسیار حساس و سخت تر کرده است، چراکه تعمیرکاری که گیربکس شما را تعمیر می کند باید بر انواع گیربکس های اتوماتیک مهارت داشته باشد تا بتواند گیربکس شما را به بهترین شکل ممکن تعمیر کند.

اگر آنها از مهارت کافی برای تعمیر گیربکس های اتوماتیک برخوردار نباشند ممکن است ضرر های بیشتری به سایر قسمت های خودروی شما نیز وارد شود پس برای تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروی خود، میتوانید به تعمیرگاه اتومبیل نامبروان  مراجعه کنید چرا که آنها تخصص لازم و کافی برای تعمیر انواع گیربکس های اتوماتیک خودروهای خارجی را دارند و با خیال راحت می توانید خودروی خود را به تعمیرکاران این تعمیرگاه بسپارید.

تعمیر گیربکس اتوماتیک
تعمیر گیربکس اتوماتیک

چگونه از خرابی گیربکس خود مطلع شویم؟

وجود مشکل در گیربکس اتوماتیک نشانه های بسیار زیادی می تواند داشته باشد، از جمله این نشانه ها می توان به وجود صداهایی غیر عادی در گیربکس ماشین، عدم امکان تغییر دنده یا به سختی انجام شدن این کار،  به وجود آمدن نشتی های زیاد در روغن گیربکس و ایجاد نوعی بوی سوختگی در اطراف ماشین  اشاره کرد. دقت کنید تمام مواردی که ذکر شد نوعی زنگ خطر برای ماشین شما می باشد پس پس با دیدن این علائم سریعترین خودروی خود را به یک متخصص و تعمیرگاه حرفه ای ماشین مانند تعمیرگاه اتومبیل نامبروان نشان دهید.

شاید بگویید در ماشین های خارجی این گونه مشکلات به وجود نمی‌آید و خیالتان از این بابت راحت تر است، اما اشتباه نکنید هر ماشینی، چه خارجی و چه ایرانی نیاز به رسیدگی و چک کردن همیشگی دارند، چرا که در غیر این صورت مشکلات زیادی برای خودروی شما پیش خواهد آمد، پس پس می توانید خودروی خود را به صورت مرتب به تعمیرگاه اتومبیل نامبروان نشان دهید تا از سلامت خود روی خود برای همیشه مطمئن باشید.

نکته بسیار مهمی که باید به آن دقت کنید این است که قطعات گیربکس اتوماتیک بسیار کمیاب می باشد و اگر در صورت بروز یک مشکل کوچک به تعمیر آن نپردازید کار برای شما بسیار سخت خواهد شد باید هزینه‌های بسیار زیادی برای تعویض قطعات گیربکس خود بپردازید.

 

چگونه گیربکس ما برای همیشه سالم بماند؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که می‌تواند به سلامت و طول عمر گیربکس شما کمک کند این است که به صورت دوره ای و مرتب روغن فیلتر و انواع سرویس های گیربکس را انجام دهید تا از بروز مشکلات زیاد در گیربکس جلوگیری شود و طول عمر آن افزایش یابد.

عملکرد و شرایط یک گیربکس و همچنین ارتباط مستقیمی با نحوه رسیدگی و سرویس آن دارد،  چرا که تمامی عملکرد گیربکس اتوماتیک  بستگی به شرایط نگهداری و سرویس های دوره ای آن دارد. سازمان صد تا صفر نو نغمه دیجی کالا دانشگاه علوم پزشکی شما هستیم.

هزینه تعمیر گیربکس های اتوماتیک؟

از مهم ترین مشکلاتی که پیش روی مشتریان قرار دارد این است که آنها بدانند آیا با توجه به هزینه ای که کرده اند، کار خوبی را دریافت کرده اند یا نه؟ در واقع مشتریان باید اطمینان پیدا کنند نسبت به قیمتی که خرج ماشین خود می کنند.

قیمت تعمیر گیربکس ها نسبت به تعمیرگاهی که به آن مراجعه می کنید متفاوت می باشد، به طوری که برخی تعمیرگاه های بسیار خوب مانند تعمیرگاه نامبروان، کیفیت بسیار بالایی در تعمیر دارند و همینطور ضمانت خوبی نیز برای تعمیر به مشتریان ارائه می دهند.

گاهی اوقات فقط یک قطعه از گیربکس تعمیر می شود و باقی قسمت ها سالم می ماند، در این صورت قیمت پایین تری محاسبه می شود، اما گاهی در هنگام مراجعه به تعمیرگاه متوجه می شوید که باید قطعات زیادی تعویض شوند و امکان تعمیر وجود ندارد، در این صورت قیمت بسیار بالاتری محاسبه خواهد شد چراکه هزینه قطعات گیربکس بسیار بالا می باشد.

همینطور گیربکس اتوماتیک خودروهای چینی مهارت و تخصص بسیار بالایی را نیاز دارد به همین جهت شاید قیمت‌تعمیر آن نیز بالا برود اما باید به یک نکته اساسی توجه کنید که اگر گیربکس خودرو چینی خود را به دسته تعمیرکاران مبتدی بسپارید ممکن است سبب ضررهای بسیار زیادی برای شما بشود به طوری که بعد از یک بار تعمیر باز هم با همان مشکل روبرو شده و مجبور به تعویض قطعه بشوید که در این صورت قیمت بسیار بالایی خواهد داشت.

در بین تعمیرگاه های موجود در کشور، تعمیرگاه اتومبیل نامبروان یکی از بهترین و کاربلد ترین تعمیرگاه های موجود می باشد که با داشتن کادری بسیار مجرب و حرفه ای، می تواند بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه دهد، همچنین تعمیرگاه اتومبیل نامبروان به جهت فراوانی بالایی که در جذب مشتری دارد، از قیمت های بسیار بهتری نیز نسبت به سایر تعمیرگاه ها برخوردار می باشد که می توانید با خیالی آسوده خودروی خودرو بابت تعمیر به آنجا بسپارید.

همانطور که اشاره کردیم، هر تعمیرگاهی توان انجام تعمیرات گیربکس های اتوماتیک خودروهای چینی را ندارد و تعمیر آن نیز کار ساده ای نمی باشد.

اما تعمیرگاه اتوماتیک نامبروان با داشتن تعمیرکارانی ماهر و حرفه ای امکان تعمیر هرگونه گیربکس های اتوماتیک برای خودرو های چینی را فراهم کرده است، لذا می توانید با خیالی آسوده خودروهای چینی خود را برای تعمیر گیربکس به آنها بسپارید.

بیشتر تعمیرگاه هایی که در سطح کشور وجود دارد به صورت قدیمی و سنتی اقدام به تعمیر گیربکس های اتوماتیک می کنند و از سیستم های پیشرفته خاصی استفاده نمی کنند، اما این کار می‌تواند باعث ایجاد مشکلات و اختلالاتی در عملکرد گیربکس های اتوماتیک در خودروهای چینی بشود و خودروی شما باز هم نیاز به تعمیر پیدا بکند،  پس باید به دنبال تعمیرگاهی باشید که بتواند با امکانات و سیستم های پیشرفته و مجهز اقدام به تعمیر خودروی شما بکند، امروزه خودروهای جدید و لوکس س ساختار بسیار پیچیده و متفاوتی نسبت به قبل دارند و تمام تعمیرگاه های موجود اطلاعات کافی از این گیربکس ها را ندارند و به همین جهت توان تعمیر گیربکس را نیز ندارد.

به همین دلیل یافتن یک تعمیرگاه مجهز به سیستم های پیشرفته و مدرن برای تعمیر گیربکس های اتوماتیک خودرو های چینی کار بسیار سختی می باشد چرا که خودروهای لوکس لاکچری گران قیمت موجود از حساسیت بسیار بالایی برخوردار می باشند و اگر کوچکترین مشکلی در تعمیر آنها پیش آید ممکن است سبب ایجاد خسارت های جبران ناپذیری برای شما بشود.

پس این خودروها را باید به دست افراد و تعمیرگاه های با امکانات بالا سپرد، پیدا کردن این افراد و تعمیر گاه ها نیز کار آنچنان سخت و طاقت فرسایی نیست،  در واقع یک امر مهم محسوب می شود که اکثر افراد برای مراجعه به یک تعمیرگاه خوب به توصیه های آشنایان گوش میدهند در حالی که می‌توان با استفاده از منابع بسیار زیاد که موجود می باشد تعمیرگاه ای بسیار خوب برای تعمیر گیربکس های اتوماتیک خودروهای چینی پیدا کرد.

اگر کمی تحقیق و جستجو کنید در می‌یابید که امروزه تعمیرگاهی بهتر و مدرن تر از تعمیرگاه اتومبیل نامبروان در ایران وجود ندارد چرا که این مرکز با استفاده از کادری بسیار مجرب و حرفه ای امکان تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای خارجی و… را فراهم آورده است و شما عزیزان می توانید با خیالی آسوده و بدون هیچ گونه خودروی خود را به این تعمیرگاه بسپارید و اطمینان داشته باشید که در زمان تحویل خودرو تمام مشکلات گیربکس خودروی شما به بهترین نحو ممکن حل شده است و می‌توانید از رانندگی خود نهایت لذت را ببرید.

تعمیر گیربکس اتوماتیک
تعمیر گیربکس اتوماتیک

تعمیر گیربکس اتوماتیک

در حال حاضر اغلب گیربکس ها درخودرو ها به صورت اتوماتیک هستند، ممکن نیست شما تا به حال با گیربکس اتوماتیک رو به رو نشده باشید، در ماشین هایی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند هیچ نیازی به تغییر دنده‌ها وجود ندارد و این عملیات به طور خودکار انجام می‌شود. اگر با  یک خودرو که دارای گیربکس اتوماتیک است رانندگی می‌کنید، تفاوت های عمده ای بین گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی وجود دارد که در این مقاله قصد داریم تا تعمیر گیربکس اتوماتیک و انواع آن را و نکات مهم مرتبط با تعمیر آن را بررسی کنیم.

 

تفاوت گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی

یکی از تفاوت های عمده بین گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی این است که ماشین‌هایی که گیربکس اتوماتیک دارند، پدال‌های کلاچ ندارند.ماشین‌هایی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند نیاز به تعویض دستی دنده‌ها ندارند. هنگامی که دنده را در حالت رانندگی قرار دهید, نیازی به انجام هیچ کاری نیست. این دو تفاوت مهم ترین تفاوت ها بین گیربکس دستی و اتوماتیک هستند.

گیربکس اتوماتیک (به اضافه مبدل گشتاور) و انتقال دستی (با کلاچ) دقیقاً مشابه هم عمب می است، اما به روش‌های کاملاً متفاوتی.  در گیربکس اتوماتیک برای تغییر دنده‌ها کاملاً متفاوت است. ماشین‌ها بدون گیربکس محدود به نسبت دور دنده هستند. این نسبت قابل انتخاب است و به خودرو اجازه می‌دهد تا حداکثر سرعت موردنظر را حرکت دهد. اگر یک سرعت بالای ۶۰ کیلومتر بر ساعت می‌خواهید، پس گیربکس شما باید شبیه به دنده‌های ۳ انتقال دستی خودرو باشد.

شما در زمان رانندگی با گیربکس دستی تنها از دنده ی سه استفاده نخواهید کرد، و اگر این کار را انجام دهید، شما نمی توانید شتاب و را که می‌خواهید در زمان شروع و در سرعت‌های بالا داشته باشید، موتور با صدای بلند زوزه می‌کشد. اگر عقربه نشان دهنده ی دور موتور  نشان دهد که سرعت موتور در نزدیکی خط قرمز است در این مورد موتور خودرو به زودی فرسوده خواهد شد و تقریباً غیرقابل‌کنترل خواهد بود.

بنابراین، دنده  ها در گیربکس  تاثیر بالایی بر گشتاور موتور دارند و به موتور کمک می کنند تا  به کار کردن با سرعت مناسب ادامه دهد. درست مانند گیربکس دستی، وظیفه اصلی گیربکس اتوماتیک این است که به موتور اجازه دهد سرعت خروجی بالایی داشته باشد.اغلب گیربکس های اتوماتیک دارای نسبت دنده ۱ تا ۱ هستند. برای ایجاد نسبت خروجی ۱ به ۱، دو قسمت از سه بخش تجهیزات سیاره‌ای باید قفل شود در این حالت ترتیب قرار گرفتن دنده ها در کناز هم راحت‌تر است.

 

تعمیر انواع گیربکس اتوماتیک

گیربکس های اتوماتیک دارای انواع مختلفی هستند و هر برند برای خودرو های تولیدی خود از نوعی از گیربکس های اتوماتیک استفاده می کنند. برای تعمیر گیربکس اتوماتیک تخصص و مهارت تعمیرکار بسیار حائز اهمیت است به نحوی که شرکت های خودرو سازی بزرگ برای تعمیر و سرویس خودروهایشان تنها نمایندگی های خود را معتبر می دانند.

تعمیرگاه و مرکزی که برای تعمیر گیربکس خودروی خود انتخاب می کنید باید دارای کدری مجرب و حرفه ای باشد که تخصص کافی در زمینه ی گیربکس خودروی شما و بخش های مختلف آن داشته باشند و از قطعات اصل و اورجینال برای تعویض استفاده کنند.

گیربکس خودرو یکی از قسمت های مهم و کلیدی خودرو به شمار می رود چرا که وظیفه ی انتقال گشتاور تولیدی موتور به چرخ های خودرو به کمک گیربکس و روغن موجود در آن انجام می شود.

به همین دلیل است که در صورت خرابی گیربکس عملا عملکرد صحیح خودرو دچار مشکل می شود چرا که گیربکس نمی تواند نیرو را به درستی به چرخ های خودرو انتقال دهد. با توجه به تحریم ها در ایران و سختی واردات خودرو های خارجی و قطعات آن ها نیاز به تعمیر گیربکس اتوماتیک بسیار بالا رفته‌است و به یک ضرورت خصوصا خودروهای لوکس تبدیل شده‌است، چرا که امروزه بخش‌های گیربکس اتوماتیک بسیار کمیاب هستند و یافتن آن دشوار است، توجه داشته باشید که از هر گیربکسی نمی توان در خودرو استفاده کرد اگر گیربکس مورد استفاده اصل نباشد و قطعات استفاده شده در آن کیفیت لازم را نداشت باشند گیربکس خودرو نه تنها خود خراب می شود بلکه ممکن است سایر قطعات و لوازم خودرو خصوصا موتور هم به دلیل کیفیت پایین گیربکس خراب شوند.

 

تعویض روغن گیربکس

به طور کلی روغن برای قسمت‌های متحرک خودرو و یا هر دستگاه مکانیکی دیگر ضروری است زیرا در غیاب روغن ، حرکت خودرو  به آسانی تقریباً غیر ممکن خواهد بود. روغن ترمز نیز نوعی روان‌کننده است و اجازه می‌دهد که قطعات و اجزای ماشینی که داخل گیربکس هستند روغن‌کاری شوند و به درستی کار کنند.

این روغن همچنین به تمیز کردن بخش‌های دیگر خودرو و جعبه فرمان کمک می‌کند. واسکازین روغن مناسب برای گیربکس است که موتور را به چرخ‌ها متصل.  استفاده از روغن گیربکس مناسب ضروری است چرا که گیربکس قدرت تولید شده توسط موتور را به چرخ‌ها انتقال می‌دهند. چرخش و حرکت چرخ‌ها توسط گیربکس انجام می‌شود. بنابراین شما باید آب و هوا را در نظر بگیرید و با توجه به میزان مسافت طی شده و آب و هوا یا زمان تعیین شده توسط شرکت خودرو ساز برای تعویض روغن گیربکس اقدام کنید.

 

اهمیت تغییر روغن گیربکس چیست

نمام روغن ها در بخش های مختلف خودرو باید جایگزین شوند. اما شما باید بدانید چه زمانی وقت مناسب است تا هر کدام از آن‌ها را تغییر دهید. اگر روغن گیربکس به موقع تعویض شود سبب می شود تا  :

گیربکس بهتر و روان تر کار کند .

عمر قسمت های مختلف گیربکس افزایش پیدا می کند.

دمای جعبه‌دنده کاهش می‌یابد و به همین دلیل صدمه نمی بیند.

بخش‌های مختلف در گیربکس صدا ایجاد نمی‌کنند و همه اینها با هم باعث می‌شود اتومبیل بهتر کار کند.

روغن گیربکس یا هر روغن دیگری در اتومبیل که در زمان  مناسب تغییر نکرده باشد، خواص خود را از دست می‌دهد و تبدیل به مایعی مانند آب می‌شود. به خاطر داشته باشید که اگر زمان مدر زمان منایب روغن گیربکس را تعویض نکنید ، آسیب‌هایی که بعداً اتفاق می‌افتد بسیار بزرگ‌تر خواهد بود.

 

تعمیرات گیربکس

گیربکس یکی از بخش‌های اصلی در خودروهای امروزی به شمار می‌رود که به دلیل نقش مهمی که در کارکرد خودرو دارد، تعمیرات مربوط به گیربکس همیشه از تعمیرات مهم و بسیار پراهمیت خودرو به شمار می‌روند. تعمیرات گیربکس بسته به نوع خرابی گیربکس متفاوت هستند، در ابتدا باید خرابی گیربکس شناسایی شود و سپس برای تعمیر گیربکس خودکار اقدام کرد، بدون علت‌یابی خرابی گیربکس نمی‌توان تعمیر گیربکس را به‌درستی پیش برد خصوصاً در ارتباط با گیربکس‌های خودکار این امر اهمیت بیشتری دارد.

 

تعمیرات گیربکس در کرج

تعمیرات گیربکس به چند دسته تقسیم می‌شوند:

تعمیرات داخلی

تعمیرات خارجی

تعویض گیربکس

تعمیرات داخلی گیربکس مجموعه‌ای از تعمیرات گیربکس هستند که شامل تعویض قطعات داخلی گیربکس مانند سیستم برقی و چرخ‌دنده‌های می‌شوند.

تعمیرات خارجی گیربکس تعمیراتی هستند که بدون نیاز به خارج کردن گیربکس از خودرو انجام می‌شوند مانند تعمیر سیستم برقی گیربکس

تعویض گیربکس زمانی انجام می‌شود که آسیب‌دیدگی گیربکس بسیار بالا باشد در این شرایط تعمیر گیربکس راهگشا نیست و تنها راه باقی‌مانده تعویض کامل گیربکس خودرو است.

 

تعویض روغن گیربکس

گیربکس خودروی شما مانند هر قطعه مکانیکی چرخان دیگری در خودرو به یک مایع برای اهداف روان کاری نیاز دارد. اگر تابه‌حال متوجه انباشته شدن قطرات روغن در زیر خودروی پارک شده خود شدید، به‌احتمال‌زیاد این روغن گیربکس است. برخلاف سایر مایعاتی که ممکن است از ماشین شما نشت کند، روغن گیربکس به رنگ نارنجی روشن است. این امر تشخیص را بسیار آسان می‌کند.

روغن گیربکس برخلاف روغن‌موتور در تبخیر مصرف نمی‌شود و همیشه باید در سطح ایدئال برای روان کاری مناسب باشد. عدم وجود آن می‌تواند باعث آسیب شدید به اجزای چرخش سریع گیربکس شود. منبع نشت در بیشتر موارد یک تشت مایع آسیب‌دیده یا درزگیر شکسته است. اگر نشتی زود تشخیص داده شود، در بیشتر موارد فقط نیاز به تعویض آن قطعه خواهد بود. بااین‌حال، اگر خیلی دیر تشخیص داده شود، قطعات گیربکس ممکن است آسیب ببینند که می‌تواند منجر به هزینه‌های سنگین برای تعمیر/تعویض شود.

 

انواع خرابی‌های گیربکس اتومات

لیز خوردن دنده‌ها

گاهی اوقات با این وضعیت مواجه می‌شوید که دنده را تعویض می‌کنید، پدال گاز را پا می‌گذارید و ماشین تکان می‌خورد و دوباره به دنده قبلی می‌افتد. در موارد خاص، ممکن است که دنده به حالت خنثی برود. این پدیده به لغزش دنده معروف است. لیز خوردن دنده به اجزای گیربکس آسیب می‌رساند، اما بالاتر از آن، می‌تواند شمارا در شرایط خطرناکی نیز قرار دهد. حالتی را تصور کنید که در حال انجام مانور سبقت گرفتن هستید و دنده به سمت خنثی یا دنده پایین می‌رود. لغزش دنده به دلیل عوامل مختلفی رخ می‌دهد، اما بیشتر به دلیل آسیب‌دیدگی شاخک تعویض دنده اتفاق می‌افتد. دوشاخه آسیب‌دیده به‌درستی حرکت نمی‌کند تا در دنده صحیح قفل شود که باعث می‌شود گیربکس به‌طور خودکار به عقب برگردد. جدای از آن، می‌تواند به دلیل فرسوده‌شدن دندانه‌های دنده یا روغن گیربکس کم نیز ایجاد شود.

ماشین به دنده نمی‌خورد

از کلاچ برای برداشتن بار از شفت اولیه منتهی به دنده‌ها استفاده می‌شود به‌طوری‌که اهرم تعویض دنده می‌تواند به‌راحتی در دنده فرورود. اگر اتصال آسیب ببیند یا کلاچ به‌شدت فرسوده شود، بار جابجا نمی‌شود و دنده به‌درستی شکاف نمی‌دهد. در گیربکس‌های خودکار بیشتر به دلیل دستگاه‌های الکترونیکی خودرو ایجاد می‌شود. اگر خطای سیستم الکترونیکی مسئول زمان‌بندی تعویض دنده رخ دهد، تعویض دنده به‌درستی انجام نخواهد شد.نیازی به گفتن نیست که این امر مستلزم مراجعه به مرکز خدمات برای تعمیر استهر نوع خرابی گیربکس در نامبروان پس از عیب یابی توسط تکنسین های با تجربه و آموزش دیده رفع و ترمیم می شود.

تعمیر گیربکس یک امر تخصصی است و نیاز به دانش و مهارت بالایی دارد، به همین دلیل توصیه می شود برای تعمیر گیربکس به هر مرکزی مراجعه نکنید.

 

تعمیر و تعویض حرفه‌ای گیربکس خودروهای سواری سازندگان زیر در نامبروان به‌صورت تخصصی انجام می‌شود:

آئودی

بی ام و

فیات

کیا

مرسدس بنز

اوپل

پورشه

رنو

اشکودا

ولوو

فولکس واگن

برای مثال، گیربکس اتوماتیک بی ام و، فورد، اوپل یا مرسدس بنز شما به روشی غیرمعمول واکنش نشان می‌دهد یا سیگنال‌های عجیبی می‌دهد، متخصصان گیربکس ما باید به‌سرعت عمل کنند.

تشخیص زودهنگام مشکلات در گیربکس اتوماتیک خودرو شما به جلوگیری از آسیب عمده به گیربکس کمک می‌کند. با تشخیص به‌موقع و مطمئن، سعی می‌کنیم تا حد امکان هزینه‌های تعمیرات گیربکس یا را محدود کنیم. زیرا در مقایسه با تعویض کامل، تعمیر گیربکس جایگزین مقرون‌به‌صرفه تری است.

تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا ارزش تعمیر نقص در گیربکس دستی یا اتوماتیک را دارد، نیازمند تخصص آموزش‌دیده‌ای مانند تخصص متخصصان ما است.

 

کمک سریع از خدمات گیربکس اتوماتیک ما

صرف‌نظر از این‌که گیربکس اتوماتیک یا DSG است، در صورت مشاهده علائم زیر روی گیربکس خود باید فوراً با ما در نامبروان تماس بگیرید:

صداهای غیرمعمول از گیربکس: صداهای غیرمعمول یا سنگ‌زنی نشان‌دهنده آسیب گیربکس است.

گیربکس اتوماتیک شما دنده‌های خاصی را به‌طور ناگهانی تعویض می‌کند (تکان دادن، تکان خوردن) یا واکنش تعویض با تأخیر نشان می‌دهد.

روغن گیربکس نشت می‌کند

اخطارهای هشدار/چراغ‌های هشدار روشن می‌شوند

دلایل زیادی برای معیوب بودن گیربکس وجود دارد. آن‌ها از سطح روغن گیربکس بسیار پایین، تا فرسودگی کلاسیک، اضافه‌بار حرارتی گیربکس تا نشتی یا حتی محفظه گیربکس آسیب‌دیده متغیر هستند.

 

خدمات ما برای گیربکس‌های اتوماتیک – نگهداری و تعمیر

با توجه به تجربه چندین ساله، متخصصان ما می‌توانند تشخیص مطمئنی از آسیب گیربکس شما در مونیخ را به شما ارائه دهند. ما راه‌حل بهینه را برای هر مورد شما پیشنهاد می‌کنیم و خدمات زیر را با بالاترین کیفیت به شما ارائه می‌دهیم:

 

تعویض روغن گیربکس و شستشوی گیربکس

تعویض منظم روغن برای گیربکس اتوماتیک ضروری است. ما در کارگاه خود خدمات روغن مرغوب را به شما ارائه می‌دهیم. گیربکس دستی نیز از تعویض روغن توسط متخصصین ما بهره می‌برد. همین امر در مورد دیفرانسیل‌ها و جعبه‌های گیربکس نیز صدق می‌کند – با تعویض روغن، متخصصان خودرو ما از تعمیر و نگهداری مؤثر اطمینان حاصل می‌کنند. ما همچنین با روان کننده‌های اصلی کار می‌کنیم. ما همچنین فلاشینگ گیربکس قابل اعتماد را در نامبروان انجام می‌دهیم.

 

 تعمیر / تعمیرات اساسی گیربکس

در کارگاه کاملاً مجهز ما، مکاترونیک خودرو و تکنسین‌های ماهر خودرو ما راه‌حلی را به شما ارائه می‌دهند که باارزش فعلی بازار مناسب است و گیربکس اتوماتیک شمارا به‌صورت حرفه‌ای از بی ام و، ولوو، بنز تعمیر می‌کند. ما دقیقاً به این منظور پیش می‌رویم که در هنگام نصب و جداسازی گیربکس هزینه‌ها را برای شما تا حد امکان پایین نگه‌داریم. ما اغلب قادر به شناسایی نقص در گیربکس اتوماتیک داخلی هستیم. قبل از تعمیر، گیربکس اتوماتیک شمارا کاملاً تمیز می‌کنیم.

در صورت آسیب جدی به گیربکس اتوماتیک، تعویض آن اجتناب‌ناپذیر است. گیربکس معیوب را مستقل از شرکت سازنده خودرو با کمترین هزینه تعویض می‌کنیم.

ما به‌عنوان تعمیرگاه تخصصی گیربکس دسترسی مستقیم به گیربکس‌های مبادله‌ای از سازندگان معروفی مانند مرسدس بنز، بی ام و، آئودی، پورشه، رنو و شرکت داریم که به‌عنوان یک جایگزین مقرون‌به‌صرفه با ضمانت در صورت بروز آسیب‌های بزرگ، ارائه می‌شود.

 

تعمیر و نگهداری گیربکس اتوماتیک

در صورت درخواست، ما می‌توانیم در نامبروان یک سرویس ممتاز برای گیربکس شما از بی ام و، مرسدس، آئودی، ولوو و بسیاری از تولیدکنندگان دیگر به شما ارائه دهیم این سرویس شامل موارد زیر می‌شود:

بررسی چرخ‌دنده‌های گیربکس

بررسی شیر برقی

بررسی روغن گیربکس

بررسی سیستم برقی

بررسی اتصالات گیربکس

 

چگونه از مشکلات رایج گیربکس اتوماتیک جلوگیری کنیم؟

اجتناب از مشکلات رایج گیربکس خودرو برای حفظ عملکرد کارآمد خودرو بسیار مهم است. مشکلات مربوط به گیربکس می‌تواند منجر به تعمیرات گران‌قیمت شود، بنابراین جلوگیری از مشکلات گیربکس در ماشین شما ضروری است. در اینجا چند نکته برای حفظ گیربکس خودرو در شرایط بهینه آورده شده است.

 • یک مکانیک حرفه‌ای انتخاب کنید: پیدا کردن یک متخصص خودرو، مکانیک یا مرکز خدمات متخصص در نوع ماشینی که رانندگی می‌کنید بسیار مهم است. این تضمین می‌کند که خدمات باکیفیت و استراتژی‌های پیشگیری دریافت می‌کنید.
 • انجام بازرسی مکرر: مکانیک یا متخصص خودروی شما باید به‌طور مکرر خودرو را برای هر مشکلی قبل از تبدیل‌شدن به یک مشکل مهم بازرسی کند. اطمینان حاصل کنید که به توصیه‌های سازنده برای بهترین نتایج پایبند هستید.
 • به خدمات برنامه‌ریزی‌شده پایبند باشید: اطمینان حاصل کنید که فواصل خدمات توصیه‌شده سازنده را حفظ می‌کنید. این تضمین می‌کند که ماشین شما همیشه در شرایط خوبی قرار دارد.
 • پیگیری علائم مشکوک: اقدام به‌موقع در مورد علائم مشکوک، همان‌طور که در علائم ذکرشده در بالا در مورد مشکلات رایج گیربکس ذکرشده است، ممکن است میزان آسیب و هزینه‌های تعمیر را کاهش دهد.
 • بااحتیاط رانندگی کنید: برخی از اصول اولیه رانندگی بااحتیاط این است که کلاچ را فقط در صورت لزوم درگیر کنید، از کلاچ به‌عنوان زیرهایی استفاده نکنید، و غیره. رانندگی بااحتیاط باعث می‌شود گیربکس ماشین شما دوام بیشتری داشته باشد.

چرا گیربکس من صدای عجیبی می‌دهد؟

گیربکس شما از صدها قطعه متحرک تشکیل‌شده است. برای مثال، اگر فقط یک بلبرینگ معیوب باشد، ممکن است چنین صداهای غیرمنتظره‌ای ایجاد شود. علائم خرابی بلبرینگ گیربکس در گیربکس‌های دستی تمایل به “قطع” دارند درحالی‌که اتوماتیک‌ها اغلب زمزمه یا وزوز می‌کنند.

 

گیربکس پر سروصدا چقدر دوام می‌آورد؟

صداهای غیرمعمول گیربکس می‌تواند نشانه‌ای ازکارافتادن گیربکس شما باشد و ممکن است هرلحظه از کار بیفتد، بنابراین اگر متوجه صداهای عجیب‌وغریب از گیربکس خود شدید، باید توسط مکانیک مورد اعتماد آن را بررسی کنید.

کد گیربکس معمولاً کدی با ترکیبی از اعداد و حروف است. برخی از خودروسازان کد را در کتابچه راهنمای مالک قرار می‌دهند. یا کد گیربکس را می‌توان روی گیربکس پیدا کرد. محل کد گیربکس به سازنده خودرو بستگی دارد، یا در جعبه‌دنده مهر می‌شود یا روی برچسب روی گیربکس.

 

آیا ارزش تعویض گیربکس را دارد؟

آیا نمی‌دانید که آیا ارزش تعویض گیربکس را دارد؟ این اغلب می‌تواند به سن و ارزش وسیله نقلیه شما بستگی داشته باشد و اینکه آیا هزینه را کم می‌کنید ارزشمند است یا خیر. بسته به‌شدت مشکل گیربکس شما، ممکن است نیازی به تعویض کامل نباشد. ممکن است امکان تعمیر گیربکس ماشین شما وجود داشته باشد. البته در نظر داشته باشید که در تعمیر گیربکس، فقط قسمت معیوب اصلاح می‌شود و احتمال اینکه قطعه معیوب دیگری در گیربکس وجود داشته باشد وجود دارد.

 

تعمیر گیربکس اتوماتیک در نامبروان

خدمات ارائه‌شده برای تعمیر گیربکس اتوماتیک در نامبروان شامل کلیه انواع گیربکس اتوماتیک شوند، شما می‌توانید با اطمینان کامل گیربکس اتوماتیک خودروی خودتان را به تکنسین‌های متخصص ما بسپارید، تکنسین‌های بهترین راه‌حل را برای تعمیر کامل و دقیق گیربکس اتوماتیک خودروی شما انتخاب و پیاده‌سازی می‌کنند. کلیه خدمات با ضمانت یک‌ساله ارائه می‌شوند، دستگاه‌های پیشرفته ما هر نوع آسیب در گیربکس را شناسایی می‌کنند.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

——————————————————-

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearboxnumber1@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

——————————————————-

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

ایمان پرناک: ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *