خانه » اهمیت تعمیر گیربکس اتومات

اهمیت تعمیر گیربکس اتومات

اهمیت تعمیر گیربکس اتومات

اهمیت تعمیر گیربکس اتومات

تعمیر گیربکس اتومات: یکی از مواردی که باید به آن توجه زیادی داشت روغن گیربکس است و تعویض به موقع آن چون به مرور زمان ذرات معلق  و کثیفی ها به روغ نفوذ میکنند و در صورت دیر عوض کردن روغن باعث خرابی گیربکس اتوماتیک شما میشوند.

1. در زمان حرکت حالت گیربکس را تعویض نکنید.

چون این عمل مکانیکی تعویض حالت های مختلف را گیربکس اتوماتیک به کمک تعدادی کلاج و نوار قرار گرفته درون  گیربکس  انجام میدهد.

2. در زمانی که خودروی شما  در حالت 〈Neutral〉 یا هما خلاص میباشد رانندگی نکنید.

روی سراشیبی خلاص کردن گیربکس اتومات باعث کاهش مصرف سوخت خودروی شما نخواهد شد بلکه باعث خرابی هم میشود.

3. در زمان که میخواهید گاز دهید خودروی خود را در حالت〈Drive〉 هرگز نگذارید.

برای اینکه بخواهید شتاب بیشتری در زمان گاز دادن داشته باشید هرگز نباید خودروی خود را به حالت〈Drive〉بگذارید چون نگهداشتن پدال گاز در

زمانی که خودروی شما خلاص میباشد و بعد انتخاب D برای حرکت میتواند آسیب به گیربکس و خسارت وارد کند.

4. قبل توقف بردن به حالت پارک ممنوع.

در زمانی که هنوز در حال حرکت هستید حالت P یعنی پارک را در گیر نکنید.

5. تعویض به موقع روغن گیربکس.

خودرو هایی با گیربکس اتوماتیک به دلیل راحتی زیاد و عمل کرد خوبی که دارن طرفدار های زیادی دارن و همین طور عمل کرد خوب آنها.

البته باید بگوییم که تمام این آپشن ها تا زمانی خوب هستن که ما هم از گیربکس خودروی خود خوب نگهداری کنیم.

چون اگر از گیربکس اتومات خود نگهداری درست را نکنیم باعث هزینه های زیادی میشود.

یکی از مواردی که باید به آن توجه زیاد کرد روغن گیربکس است ما در اینجا به شما میگویم که چه زمانی باید روغن گیربکس خود را تعویض کنید.

گیربکس های اتوماتیک دارای قطعات و بخشهای زیادی میباشند که توضیح همه آنها زمان زیادی خواهد برد پس ما در اینجا مهم ترین بخشها را به

شما میگوییم، که شامل مبدل گشتاور، دنده های سیاره ای، پمپ هیدرولیک، کلاچ های هیدرولیکی، کلاچ های باندی، سوپاپ ها و سنسورهای مختلف نامید.

تعمیر گیربکس اتومات

1. مبدل گشتاور

کار مبدل گشتاور انتقال دهنده نیرو از موتو به داخل گیربکس میباشد و یک نوع توربین روغنی به حساب می آید.

2. پمپ روغن

اویل پمپ یا همان پمپ روغن بین مبدل گشتاور و مجموعه دنده ها قرار دارد روغن را با فشار به نقاط مختلف گیربکس پمپ میکند.

و در صورتی که پمپ هیدرولیک گیربکس اتومات شما دچار مشکل شود تمام گیربکس از کار میفتد.

3. دنده های سیاره ای

دنده های سیاره ای کار تعویض دنده درون گیربکس را انجام میدهند و از دنده خورشیدی رینگی و سیاره ای تشکیل شده اند.

این دنده ها با قفل شدن و یا حرکت میتوانند ضربه های مختلفی ایجاد کنند و به ترتیب ضربه انتقال نیرو در گیربکس  توسط  این دنده ها تغییر

میکند.

4. کلاج و باند ها

کلاج ها و باند ها تعویض دنده ها را بر عهده دارند و به نوعی در عملکرد داخل گیربکس نقش دارند. سوپاپ ها یکی دیگر از بخشهای مهم گیربکس اتومات هستند که درون مجموعه ای که آن را به نام ساعت گیربکس میگویند قرار دارد سوپاپ ها از تعدادی فنر و شیر تشکیل شده‌اند و در داخل ساعت گیربکس از تعدادی شیر برقی استفاده شده است.

سوپاپ ها دستور های گیربکس را عمل میکننده و میگویند چه دنده ای چه زمانی باید عوض شود.

قطعاتی که داخل گیربکس هستند به مرور زمان مستهلک میشوند و این کار با حرارتی که در گیربکس اتومات وجود دارد مسبب آسیب به روغن گیربکس اتومات میشود .

پس در کیلومتر های مشخص شده روغن گیربکس خود را تعویض کنید تا به گیربکس شما آسیب نرسد. چون روغن موتو وضایف مهمی رو بر عهده دارد جذب ذرات معلق و رسوبات لجنی حاصل از داغی درون گیربکس اتوماتیک.

اگر روغن گیربکس اتوماتیک را به موقع عوض نکنیم باعث خرابی دیگر قطعات خواهد شده از جمله ‘باعث خرابی کلاج باند های داخل گیربکس میشود و کلاج ها رو روی یکدیگر سرخورده و دیگر انتقال نیرو انجام نمیشود.

اگیر روغن گیربکس شما دیر تعویض شود کثیفی هایی که به خود گرفته است را وارد سوپاپ ها و دنده ها میکند و به مرور زمان وارد قطعات دیگر گیربکس میشوند و باعث اسیب به گیربکس خواهند شد.

در هنگام سرویس خودرو روغن گیربکس خودرا نیز چک کنید. اینکه چه زمانی باید روغن گیربکس تعویض شود در دفترچه راهنمای خودروی شما قید شده است ولی این بستگی دارد که شما چقدر از خودروی خود استفاده میکنید و در صورت مشاهده تقه یا لرزش خودرو آن را به یک متخصص گیربکس نشان دهید تا آن را چک کند چون نحوه رانندگی و شرایت دیگر نیز میتواند بر روی کیفیت روغن  گیربکس اتوماتیک شما تاثیر منفی بگذارد.

و لازم باشد روغن گیربکس را زوتر از موعدش توسط متخصص گیربکس اتومات تعویض کنید.

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearbox_automatic_iman@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

—————————————————————————–

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.