خانه » علت نشتی روغن از گیربکس

علت نشتی روغن از گیربکس

نشتی روغن گیربکس

علت نشتی روغن از گیربکس

علت نشتی روغن از گیربکس

امروزه خودروهای شخصی جزو وسایل ضروری هستند که برای راحتی زندگی و رفت و آمد افراد بین منزل و محل کار یا حتی گردش مورد استفاده قرار می­گیرند.

وقتی صحبت در مورد خودرو باشد، می توان به جرات گفت که همه طرفدار و عاشق سرعت، تماشای مناظر در حین حرکت و حتی آرامشی که در طول سفرهایمان داریم، هستیم اما این آرامش و راحتی نیاز به کنترل پیوسته وسیله نقلیه دارد تا از بروز هر گونه حادثه و مشکلات احتمالی پیشگیری شود.

روغن ریزی خودرو

روغن ریزی خودرو یکی از مشکلات اولیه هر وسیله نقلیه­ای است که پیشنهاد می شود تا در اسرع وقت به آن توجه شود و از وخامت اوضاع خودرو و تحمیل شدن هزینه های تعمیر بیشتر جلوگیری گردد؛ به همین علت نیاز است که هر فردی که از خودرو استفاده می­کند با روش‌های شناسایی مشکلات خودرو آشنایی کلی داشته باشد.

ناگفته نماند که آشنایی با راه های رفع مشکلات خودرو نیز به نوبه خود اهمیت زیادی دارد تا در بهترین حالت شما را از گیر کردن در یک مسیر خلوت و انتظار چند ساعته برای کمک خلاص کند.

اصلی ترین دلایل روغن ریزی از خودرو

پس از روشن کردن موتور خودرو، روغن مربوط به هر یک از بخش های موتور، گیربکس، سیستم ترمز و هیدرولیک خودرو با فشار بالایی در کانال­ های تعبیه شده تزریق می شود تا قطعات مربوطه روانکاری شوند و کارکرد مناسبی را داشته باشند.

سرعت بالای تزریق روغن در کانال ها باعث می شود که روغن همواره به دنبال یک حفره برای نشت بگردد و وجود کوچکترین سوراخ در کانال و یا آب بندی نشدن قطعات موتور می‌تواند باعث نشت روغن شود و کاهش حجم روغن قسمت مربوطه و بروز مشکلات جدی را باعث شود.

در صورتی که متوجه وجود هر گونه نشتی روغنی در زیر خودرو شدید، بهتر است که در اولین قدم به دنبال تشخیص نوع روغن نشتی بروید و سعی کنید که قسمت معیوب را پیدا کنید؛ به یاد داشته باشید که تشخیص نوع روغن به یافتن منشاء و سیستم نشت کننده کمک قابل توجهی خواهد کرد.

 

علت نشتی روغن از گیربکس

انواع نشتی روغن از خودرو

نشتی روغن موتور

روغن ریزی خودرو از بخش موتور را می‌توان با تشخیص نوع روغن آن شناسایی کرد. روغن موتور یک مایع لغزنده قهوه ای رنگ است که بوی خاصی ندارد و غلظت آن زیاد نیست.

 

علت نشتی روغن از گیربکس

روغن ریزی خودرو از بخش هیدرولیک

روغن هیدرولیک قرمز رنگ است و غلظت کمتری از روغن موتور دارد؛ این روغن خاصیت تمیز کنندگی دارد و با صابون دست واکنش شیمیایی ایجاد می کند.

 

علت نشتی روغن از گیربکس

روغن ریزی خودرو از بخش ترمز

روغن ترمز در رنگ های متفاوتی تولید می­شود که پرکاربرد­ترین آن ها به رنگ های زرد، آبی و سبز هستند؛ می توان گفت که نشت روغن ترمز جزو شایع ترین موارد نشتی در خودرو ها می باشد و باید به آن اهمیت زیادی داد.

برای تشخیص سریع این نوع روغن بهتر است به یاد داشته باشید که روغن ترمز غلظت و لغزندگی بسیار پایینی دارد، خاصیت تمیز کنندگی زنگ آهن را دارد و در صورت ترکیب با آب خنثی می شود.

علت نشتی روغن از گیربکس

روغن ریزی از گیربکس خودرو

نشت روغن از گیربکس جزو مواردی است که برای تشخیص درست نیاز به دقت بالایی دارد چرا که ظاهر ساختاری روغن گیربکس شباهت بسیار زیادی به روغن موتور دارد و تنها تفاوت این دو روغن بالا بودن غلظت روغن گیربکس است و توسط حس لامسه قابل تشخیص نیست.

ناگفته نماند که روغن گیربکس های اتوماتیک شباهت بسیار زیادی به روغن هیدرولیک فرمان دارند. متد تشخیص محل روغن ریزی نیز بسیار شبیه به متد تشخیص نشت روغن موتور است و نیاز به بررسی همه جانبه و با دقتی می­باشد.

شایع ترین نقاط نشت روغن گیربکس عبارتند از پیچ تخلیه گیربکس، نشت از کنار سنسورهای دور موتور و دنده عقب، کاسه نمد سرشفت کلاچ، کاسه نمد سرپلوس، واشر درب گیربکس، واشر ساعت گیربکس اتوماتیک، شیربرقی‌های کنترل جریان روغن گیربکس اتوماتیک و شکستگی پوسته گیربکس.

به این نکته دقت داشته باشید که تخلیه روغن گیربکس به صورت دستی موجب افزایش حرارت و اصطکاک، کاهش روانکاری و در نهایت بروز آسیب های جبران ناپذیری به سیستم گیربکس خواهد شد؛ این امر در گیربکس های اتوماتیک، کاهش قدرت گیربکس و سپس از کار افتادن گیربکس و خرابی قطعات الکترونیکی مربوط به سیستم گیربکس اتوماتیک را در پی خواهد داشت.

طراحی و عملکرد گیربکس

یکی از اجزای اصلی در سیستم انتقال قدرت گیربکس خودرو می باشد که از پوسته، شفت و چندین چرخ دنده تشکیل شده است.

تغییر گشتاور تولید شده توسط پیشرانه و تنظیم سرعت دورانی چرخ ها از وظایفی هستند که به عهده گیربکس خودرو می باشند.

نکته حائز اهمیت این است که چرخ دنده های موجود در گیربکس پیوسته در حال چرخش هستند و برای پیشگیری از اصطکاک و آسیب های ناشی از چرخش و درگیری مداوم باید از روغن گیربکس استفاده کرد.

روغن گیربکس مسئول نرم، مرطوب و خنک کردن جعبه دنده و چرخ دنده ها می باشد.

نکته قابل توجه دیگر این است که خودروهای با دنده دستی و اتوماتیک دارای ساختمان اصلی یکسانی هستند و تفاوت اصلی آن ها در عملکرد آن ها می باشد.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی استفاده از گیربکس­های اتوماتیک نیز رواج بیشتری پیدا کرده است و پیش بینی می­شود که استفاده از خودروهای دارای گیربکس دستی به مرور مقبولیت خود را از دست بدهد و از مدار تولید خارج گردند.

روغن گیربکس (واسکازین) چیست؟

به ‌طور کلی، روغن ‌کاری برای بخش­های متحرک خودرو یا هر وسیله مکانیکی دیگر لازم و ضروری است چرا که ادامه حرکت در این بخش­ها بدون هرگونه روان سازی غیر ممکن است.

روغن گیربکس یا واسکازین هم نوعی روان ‌ساز است که باعث می ‌شود قطعات و بخش ‌هایی از خودرو که داخل جعبه ‌دنده یا همان گیربکس قرار گرفته‌­اند نیز روان ‌سازی شوند و کارشان را به ‌درستی ادامه دهند.

جالب است بدانید که این روغن به روان ‌سازی قطعات مربوط به دیفرانسیل و جعبه‌ فرمان هم کمک می‌کند.

بررسی هفت نقطه اصلی گیربکس در صورت بروز هر گونه نشتی احتمالی

قطعا ساده ‌ترین راه برای کشف روغن‌ ریزی، مشاهده زیر خودرو پس از چند ساعت توقف آن است اما پیدا کردن محل و علت دقیق روغن ‌ریزی کار چندان ساده­ای نیست.

از این رو به یاد داشته باشید که در هر نوع خودرویی 7 بخش وجود دارد که می­تواند با روغن ریزی گیربکس ارتباط مستقیمی داشته باشد:

 • کاسه نمدهای دیفرانسیل
 • کاسه نمد میله تعویض دنده
 • کاسه نمد شفت اصلی
 • فشنگی دنده عقب
 • بررسی سنسورهای سرعت
 • روغن ریزی محل اتصال پوسته کلاچ و پوسته گیربکس
 • وجود شکستگی یا ترک خوردگی روی پوسته کلاچ یا پوسته گیربکس

عمده دلایل نشت روغن گیربکس

 • کیفیت پایین ریخته گری دنده­ها
 • کیفیت بدنه
 • نشت روغن گیربکس در اثر لغزش دنده
 • نشت روغن گیربکس به علت داغی جعبه دنده
 • نشت روغن گیربکس در اثر خرابی محفظه
 • نشت روغن در شفت
 • کیفیت خود روغن مصرفی
 • واشرهای بی کیفیت
 • تفاوت بالای فشار هوای درون و بیرون گیربکس

کیفیت پایین ریخته گری دنده­ها نشتی روغن را به دنبال خواهد داشت و برای حل این مشکل باید ابتدا روغن را با پاک کننده های مخصوص از دستگاه خارج و کاملا تمیز کنید و پس از آن اسید هیدرو کرولیک 20 درصد را درون دنده ها تزریق کنید و تا 24 ساعت با دستگاه کاری نداشته باشید.

واکنش های شیمیایی که توسط اسید و روکش دنده ها انجام می شود ترک ها و شکاف های موجود را می بندند و دیگر نشتی رخ نمی دهد. پس از 24 ساعت حتما اسید را با ماده بازی دیگر خنثی و از دستگاه خارج کنید.

نشت روغن در شفت گیربکس نیز می تواند به خاطر خروج روغن از محفظه و عدم بازگشت به آن باشد که برای حل آن باید اقدامات زیر را انجام دهید.

 • استفاده از واشر مخصوص روغن ریزی که سبب بازگشت روغن به محفظه می شود.
 • استفاده از لوله های رینگی کوچک به عنوان سیستم بازگرداننده روغن.
 • از سیستم های تخلیه روغن مرغوب کمک بگیرید؛ به این صورت که روغن قدیمی را فیلتر کرده و یا کلا خارج کنید و به جای آن روغن جدید را وارد دستگاه کنید.

نشت روغن گیربکس در اثر لغزش دنده:

شایع ترین دلیل نشت روغن گیربکس این است که میزان روغنی که جعبه دنده نیاز دارد تا روی آن بلغزد، کم باشد. به این دلیل که یک فشار هیدرولیکی نیاز است تا نیرو بین موتور و چرخ های اتومبیل شما به یکدیگر منتقل شود، اگر این فشار کم شود، روغن گیربکس نشت خواهد کرد.

نشت روغن گیربکس به علت داغی جعبه دنده:

یکی از وظایف روغن گیربکس، پایین آوردن دمای جعبه دنده هنگام تعویض دنده است. ازآنجایی که در نتیجه تعویض دنده گرما تولید می شود، در صورتی که سطح روغن گیربکس پایین آمده باشد، ممکن است گیربکس بیش از حد داغ شود و منجر به نشت واسکازین از گیربکس شود.

نشت روغن گیربکس در اثر خرابی محفظه:

یکی از دلایل نشت روغن گیربکس آسیب دیدن کف ماشین است. ممکن است هنگامی که در یک جاده کوهستانی و یا حتی در یک جاده معمولی در حال رانندگی هستید، سنگ و یا جسم سختی با کف ماشین شما بر خورد کند و موجب سوراخ شدن و آسیب رسیدن به محفظه روغن و نشت آن شود.

راه­های جلوگیری از نشتی روغن در گیربکس­های صنعتی

اولین نکته در مورد گیربکس جنس بدنه آن است؛ در ابتدا باید به کیفیت محصول به خصوص بدنه آن دقت کنید که تماما عایق بندی باشد وگرنه شاهد نشتی روغن از دستگاه خواهید بود.

روغن­های بی کیفیت و میزان روغن مصرفی نیز می­توانند از عوامل مهم دیگر باشند، برای مثال اگر بیش از حد از روغن استفاده کنید قطعا بخش زیادی از آن نشت می کند و از دستگاه خارج می شود.

کیفیت مطلوب و نصب شدن درست کلیه قطعات درون گیربکس نیز از عوامل دیگری هستند که در جلوگیری از نشت روغن گیربکس تاثیر بسزایی دارند، برای مثال استفاده از واشرهای بی­کیفیت در نصب گیربکس می­تواند آثار مخرب پرخطر و هزینه بری داشته باشد.

چگونه جلوی نشتی روغن گیربکس اتوماتیک را بگیریم؟

 1. زیر و محل پارک خودرو را همیشه نگاه کنید.
 2. به طور مرتب سطح روغن گیربکس خودرو را چک و اندازه‌گیری کنید.
 3. به صداهای گیربکس در حین رانندگی دقت کنید؛ هرگونه زوزه کشیدن و یا تعویض دنده بی‌موقع را جدی بگیرید.
 4. هنگام بررسی به رنگ روغن گیربکس دقت کنید؛ هرگونه تیره‌تر شدن و کدر شدن رنگ روغن را جدی بگیرید.

به یاد داشته باشید که روغن گیربکس باعث تعویض مناسب دنده و عملکرد درست گیربکس می­شود؛ از این رو بهتر است که همیشه حواستان به نشتی و تعویض به موقع روغن گیربکس باشد تا از بروز هر گونه مشکل پیشگیری گردد.

چطور از نشتی روغن گیربکس خودرو جلوگیری کنم؟

 1. در هربار تعویض روغن گیربکس، حتما سطح روغن را بررسی کنید.
 2. به رنگ روغن گیربکس خودروی خود دقت کنید؛ روغن جدید معمولا به رنگ قرمز روشن و شفاف است و با تغییر رنگ آن به رنگ قهوه­ای باید متوجه فرا رسیدن زمان تعویض آن شوید.
 3. یکی دیگر از دلایل رایج نشتی روغن گیربکس پارگی لاستیک‌های مهر و موم کننده محفظه روغن است؛ برای پیشگیری از نشتی روغن، وضعیت این لاستیک‌ها را دائما بررسی کنید.

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearbox_automatic_iman@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

—————————————————————————–

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *