علت نشتی روغن از گیربکس

تعمیر گیربکس چانگان

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

علت نشتی روغن از گیربکس

علت نشتی روغن از گیربکس

امروزه خودروهای شخصی جزو وسایل ضروری هستند که برای راحتی زندگی و رفت و آمد افراد بین منزل و محل کار یا حتی گردش مورد استفاده قرار می­گیرند.

وقتی صحبت در مورد خودرو باشد، می توان به جرات گفت که همه طرفدار و عاشق سرعت، تماشای مناظر در حین حرکت و حتی آرامشی که در طول سفرهایمان داریم، هستیم اما این آرامش و راحتی نیاز به کنترل پیوسته وسیله نقلیه دارد تا از بروز هر گونه حادثه و مشکلات احتمالی پیشگیری شود.

علت نشتی روغن از گیربکس

نشت روغن از گیربکس باعث ایجاد مشکل جدی برای ماشین یا SUV شما می شود. روغن گیربکس مانند روغن موتور، قطعات گیربکس را روغن کاری و محافظت می کند و از سایر قطعات موتور محافظت می کند. اگر گیربکس شما دچار نشتی روغن است ، سطح مایع پایین می‌تواند بر عملکرد گیربکس تأثیر بگذارد و به بخش‌های مهم آسیب برساند. روغن گیربکس معمولا قرمز تا قرمز تیره است.

 

مهر و موم

گیربکس وسیله نقلیه شما دارای یک سری مهر و موم است که از لاستیک یا فلز ساخته شده است. با دمای متوسط ​​195 درجه فارنهایت تا 220 درجه فارنهایت، همه چیز در زیر کاپوت اتومبیل شما بسیار داغ می شود و مهر و موم ها تحت تأثیر این گرما قرار می گیرند. فرسودگی و پارگی در نهایت می تواند درزگیرها، به خصوص واشر تشت را ترک کند و روغن گیربکس از آنها نشت کند.

خطوط

مانند خطوط ترمز یا خنک کننده شما، مایع انتقال از طریق خطوط انتقال به مناطق مختلف در گیربکس شما حرکت می کند. این خطوط از آلومینیوم یا فولاد ساخته شده اند. این خطوط بسیار بادوام هستند و برای ماندگاری ساخته شده اند، اما گرما و افزایش عمر می توانند باعث ترک خوردن آنها شوند. وقتی آنها این کار را کردند، خوب، شما آن را حدس زدید. مایع گیربکس به جای گردش در گیربکس، از آنها نشت می کند.

پمپ

روغن گیربکس توسط پمپ انتقال از طریق خطوط رانده می شود. از آنجایی که پمپ یک اسب بخار است، می تواند منبع رایج نشت مایع انتقال باشد. معمولاً بدنه پمپ در جایی ترک می‌خورد و هنگامی که پمپ سیال انتقال را در سراسر سیستم به حرکت در می‌آورد، مایع از آن نشت می‌کند یا به بیرون رانده می‌شود. در این مورد، به طور کلی یک پمپ جدید مناسب است.

نصب و راه اندازی

در نهایت، نصب گیربکس یک کار جدی است و اگر به درستی انجام نشود، مایع از آن نشت می کند. شایع ترین منبع نشتی انتقال به دلیل نصب معیوب از پانل انتقال است. تابه به درستی نصب نشده است یا از پیچ و مهره های نادرستی برای محکم کردن آن استفاده شده است..

مشکلات گیربکس اغلب از گران ترین و آزاردهنده ترین مشکلات مربوط به تعمیرات خودرو هستند، بنابراین خوب است بدانید که چگونه بهترین مراقبت را از گیربکس خود انجام دهید. یکی از ساده ترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که هر از چند گاهی سطح و وضعیت مایع گیربکس خود را بررسی کنید. قبل از بازرسی دیپ میله، از روش صحیح مورد نیاز برای بررسی مایع انتقال مطمئن شوید. برخی از خودروها نیاز به روشن بودن موتور دارند و برخی دیگر خاموش. در بیشتر موارد، مایع باید رنگ صورتی پر جنب و جوش و بوی شیرین داشته باشد. مایعات برخی از تولید کنندگان رنگ متفاوتی دارند.

اگر نیاز به اضافه کردن روغن گیربکس بیشتری دارید، بررسی کنید که نوع مناسبی دارید. فراموش نکنید که فلاش های انتقال منظم را برنامه ریزی کنید، که ما هر 30000 مایل را پیشنهاد می کنیم. همچنین توصیه می‌کنیم که سیستم خنک‌کننده خود را به‌طور منظم سرویس کنید تا مطمئن شوید که سیستم خنک‌کننده موتور شما به خوبی کار می‌کند تا به درستی مایع گیربکس خنک شود. یکی دیگر از عادت های نگهداری خوب این است که حداقل سالی یک بار از یک متخصص حرفه ای و معتبر تعمیر گیربکس بازدید کنید. به این ترتیب، می‌دانید که آیا مسائلی وجود دارد که باید در آینده نزدیک به آن رسیدگی کنید تا بتوانید بر اساس آن برنامه‌ریزی مالی خود را شروع کنید.

 

روغن ریزی خودرو

روغن ریزی خودرو یکی از مشکلات اولیه هر وسیله نقلیه­ای است که پیشنهاد می شود تا در اسرع وقت به آن توجه شود و از وخامت اوضاع خودرو و تحمیل شدن هزینه های تعمیر بیشتر جلوگیری گردد؛ به همین علت نیاز است که هر فردی که از خودرو استفاده می­کند با روش‌های شناسایی مشکلات خودرو آشنایی کلی داشته باشد.

ناگفته نماند که آشنایی با راه های رفع مشکلات خودرو نیز به نوبه خود اهمیت زیادی دارد تا در بهترین حالت شما را از گیر کردن در یک مسیر خلوت و انتظار چند ساعته برای کمک خلاص کند.

اصلی ترین دلایل روغن ریزی از خودرو

پس از روشن کردن موتور خودرو، روغن مربوط به هر یک از بخش های موتور، گیربکس، سیستم ترمز و هیدرولیک خودرو با فشار بالایی در کانال­ های تعبیه شده تزریق می شود تا قطعات مربوطه روانکاری شوند و کارکرد مناسبی را داشته باشند.

سرعت بالای تزریق روغن در کانال ها باعث می شود که روغن همواره به دنبال یک حفره برای نشت بگردد و وجود کوچکترین سوراخ در کانال و یا آب بندی نشدن قطعات موتور می‌تواند باعث نشت روغن شود و کاهش حجم روغن قسمت مربوطه و بروز مشکلات جدی را باعث شود.

در صورتی که متوجه وجود هر گونه نشتی روغنی در زیر خودرو شدید، بهتر است که در اولین قدم به دنبال تشخیص نوع روغن نشتی بروید و سعی کنید که قسمت معیوب را پیدا کنید؛ به یاد داشته باشید که تشخیص نوع روغن به یافتن منشاء و سیستم نشت کننده کمک قابل توجهی خواهد کرد.

 

علت نشتی روغن از گیربکس

انواع نشتی روغن از خودرو

نشتی روغن موتور

روغن ریزی خودرو از بخش موتور را می‌توان با تشخیص نوع روغن آن شناسایی کرد. روغن موتور یک مایع لغزنده قهوه ای رنگ است که بوی خاصی ندارد و غلظت آن زیاد نیست.

 

علت نشتی روغن از گیربکس

روغن ریزی خودرو از بخش هیدرولیک

روغن هیدرولیک قرمز رنگ است و غلظت کمتری از روغن موتور دارد؛ این روغن خاصیت تمیز کنندگی دارد و با صابون دست واکنش شیمیایی ایجاد می کند.

 

علت نشتی روغن از گیربکس

روغن ریزی خودرو از بخش ترمز

روغن ترمز در رنگ های متفاوتی تولید می­شود که پرکاربرد­ترین آن ها به رنگ های زرد، آبی و سبز هستند؛ می توان گفت که نشت روغن ترمز جزو شایع ترین موارد نشتی در خودرو ها می باشد و باید به آن اهمیت زیادی داد.

برای تشخیص سریع این نوع روغن بهتر است به یاد داشته باشید که روغن ترمز غلظت و لغزندگی بسیار پایینی دارد، خاصیت تمیز کنندگی زنگ آهن را دارد و در صورت ترکیب با آب خنثی می شود.

علت نشتی روغن از گیربکس

روغن ریزی از گیربکس خودرو

نشت روغن از گیربکس جزو مواردی است که برای تشخیص درست نیاز به دقت بالایی دارد چرا که ظاهر ساختاری روغن گیربکس شباهت بسیار زیادی به روغن موتور دارد و تنها تفاوت این دو روغن بالا بودن غلظت روغن گیربکس است و توسط حس لامسه قابل تشخیص نیست.

ناگفته نماند که روغن گیربکس های اتوماتیک شباهت بسیار زیادی به روغن هیدرولیک فرمان دارند. متد تشخیص محل روغن ریزی نیز بسیار شبیه به متد تشخیص نشت روغن موتور است و نیاز به بررسی همه جانبه و با دقتی می­باشد.

شایع ترین نقاط نشت روغن گیربکس عبارتند از پیچ تخلیه گیربکس، نشت از کنار سنسورهای دور موتور و دنده عقب، کاسه نمد سرشفت کلاچ، کاسه نمد سرپلوس، واشر درب گیربکس، واشر ساعت گیربکس اتوماتیک، شیربرقی‌های کنترل جریان روغن گیربکس اتوماتیک و شکستگی پوسته گیربکس.

به این نکته دقت داشته باشید که تخلیه روغن گیربکس به صورت دستی موجب افزایش حرارت و اصطکاک، کاهش روانکاری و در نهایت بروز آسیب های جبران ناپذیری به سیستم گیربکس خواهد شد؛ این امر در گیربکس های اتوماتیک، کاهش قدرت گیربکس و سپس از کار افتادن گیربکس و خرابی قطعات الکترونیکی مربوط به سیستم گیربکس اتوماتیک را در پی خواهد داشت.

طراحی و عملکرد گیربکس

یکی از اجزای اصلی در سیستم انتقال قدرت گیربکس خودرو می باشد که از پوسته، شفت و چندین چرخ دنده تشکیل شده است.

تغییر گشتاور تولید شده توسط پیشرانه و تنظیم سرعت دورانی چرخ ها از وظایفی هستند که به عهده گیربکس خودرو می باشند.

نکته حائز اهمیت این است که چرخ دنده های موجود در گیربکس پیوسته در حال چرخش هستند و برای پیشگیری از اصطکاک و آسیب های ناشی از چرخش و درگیری مداوم باید از روغن گیربکس استفاده کرد.

روغن گیربکس مسئول نرم، مرطوب و خنک کردن جعبه دنده و چرخ دنده ها می باشد.

نکته قابل توجه دیگر این است که خودروهای با دنده دستی و اتوماتیک دارای ساختمان اصلی یکسانی هستند و تفاوت اصلی آن ها در عملکرد آن ها می باشد.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی استفاده از گیربکس­های اتوماتیک نیز رواج بیشتری پیدا کرده است و پیش بینی می­شود که استفاده از خودروهای دارای گیربکس دستی به مرور مقبولیت خود را از دست بدهد و از مدار تولید خارج گردند.

روغن گیربکس (واسکازین) چیست؟

به ‌طور کلی، روغن ‌کاری برای بخش­های متحرک خودرو یا هر وسیله مکانیکی دیگر لازم و ضروری است چرا که ادامه حرکت در این بخش­ها بدون هرگونه روان سازی غیر ممکن است.

روغن گیربکس یا واسکازین هم نوعی روان ‌ساز است که باعث می ‌شود قطعات و بخش ‌هایی از خودرو که داخل جعبه ‌دنده یا همان گیربکس قرار گرفته‌­اند نیز روان ‌سازی شوند و کارشان را به ‌درستی ادامه دهند.

جالب است بدانید که این روغن به روان ‌سازی قطعات مربوط به دیفرانسیل و جعبه‌ فرمان هم کمک می‌کند.

بررسی هفت نقطه اصلی گیربکس در صورت بروز هر گونه نشتی احتمالی

قطعا ساده ‌ترین راه برای کشف روغن‌ ریزی، مشاهده زیر خودرو پس از چند ساعت توقف آن است اما پیدا کردن محل و علت دقیق روغن ‌ریزی کار چندان ساده­ای نیست.

از این رو به یاد داشته باشید که در هر نوع خودرویی 7 بخش وجود دارد که می­تواند با روغن ریزی گیربکس ارتباط مستقیمی داشته باشد:

 • کاسه نمدهای دیفرانسیل
 • کاسه نمد میله تعویض دنده
 • کاسه نمد شفت اصلی
 • فشنگی دنده عقب
 • بررسی سنسورهای سرعت
 • روغن ریزی محل اتصال پوسته کلاچ و پوسته گیربکس
 • وجود شکستگی یا ترک خوردگی روی پوسته کلاچ یا پوسته گیربکس

عمده دلایل نشت روغن گیربکس

 • کیفیت پایین ریخته گری دنده­ها
 • کیفیت بدنه
 • نشت روغن گیربکس در اثر لغزش دنده
 • نشت روغن گیربکس به علت داغی جعبه دنده
 • نشت روغن گیربکس در اثر خرابی محفظه
 • نشت روغن در شفت
 • کیفیت خود روغن مصرفی
 • واشرهای بی کیفیت
 • تفاوت بالای فشار هوای درون و بیرون گیربکس

کیفیت پایین ریخته گری دنده­ها نشتی روغن را به دنبال خواهد داشت و برای حل این مشکل باید ابتدا روغن را با پاک کننده های مخصوص از دستگاه خارج و کاملا تمیز کنید و پس از آن اسید هیدرو کرولیک 20 درصد را درون دنده ها تزریق کنید و تا 24 ساعت با دستگاه کاری نداشته باشید.

واکنش های شیمیایی که توسط اسید و روکش دنده ها انجام می شود ترک ها و شکاف های موجود را می بندند و دیگر نشتی رخ نمی دهد. پس از 24 ساعت حتما اسید را با ماده بازی دیگر خنثی و از دستگاه خارج کنید.

نشت روغن در شفت گیربکس نیز می تواند به خاطر خروج روغن از محفظه و عدم بازگشت به آن باشد که برای حل آن باید اقدامات زیر را انجام دهید.

 • استفاده از واشر مخصوص روغن ریزی که سبب بازگشت روغن به محفظه می شود.
 • استفاده از لوله های رینگی کوچک به عنوان سیستم بازگرداننده روغن.
 • از سیستم های تخلیه روغن مرغوب کمک بگیرید؛ به این صورت که روغن قدیمی را فیلتر کرده و یا کلا خارج کنید و به جای آن روغن جدید را وارد دستگاه کنید.

نشت روغن گیربکس در اثر لغزش دنده:

شایع ترین دلیل نشت روغن گیربکس این است که میزان روغنی که جعبه دنده نیاز دارد تا روی آن بلغزد، کم باشد. به این دلیل که یک فشار هیدرولیکی نیاز است تا نیرو بین موتور و چرخ های اتومبیل شما به یکدیگر منتقل شود، اگر این فشار کم شود، روغن گیربکس نشت خواهد کرد.

نشت روغن گیربکس به علت داغی جعبه دنده:

یکی از وظایف روغن گیربکس، پایین آوردن دمای جعبه دنده هنگام تعویض دنده است. ازآنجایی که در نتیجه تعویض دنده گرما تولید می شود، در صورتی که سطح روغن گیربکس پایین آمده باشد، ممکن است گیربکس بیش از حد داغ شود و منجر به نشت واسکازین از گیربکس شود.

نشت روغن گیربکس در اثر خرابی محفظه:

یکی از دلایل نشت روغن گیربکس آسیب دیدن کف ماشین است. ممکن است هنگامی که در یک جاده کوهستانی و یا حتی در یک جاده معمولی در حال رانندگی هستید، سنگ و یا جسم سختی با کف ماشین شما بر خورد کند و موجب سوراخ شدن و آسیب رسیدن به محفظه روغن و نشت آن شود.

راه­های جلوگیری از نشتی روغن در گیربکس­های صنعتی

اولین نکته در مورد گیربکس جنس بدنه آن است؛ در ابتدا باید به کیفیت محصول به خصوص بدنه آن دقت کنید که تماما عایق بندی باشد وگرنه شاهد نشتی روغن از دستگاه خواهید بود.

روغن­های بی کیفیت و میزان روغن مصرفی نیز می­توانند از عوامل مهم دیگر باشند، برای مثال اگر بیش از حد از روغن استفاده کنید قطعا بخش زیادی از آن نشت می کند و از دستگاه خارج می شود.

کیفیت مطلوب و نصب شدن درست کلیه قطعات درون گیربکس نیز از عوامل دیگری هستند که در جلوگیری از نشت روغن گیربکس تاثیر بسزایی دارند، برای مثال استفاده از واشرهای بی­کیفیت در نصب گیربکس می­تواند آثار مخرب پرخطر و هزینه بری داشته باشد.

چگونه جلوی نشتی روغن گیربکس اتوماتیک را بگیریم؟

 1. زیر و محل پارک خودرو را همیشه نگاه کنید.
 2. به طور مرتب سطح روغن گیربکس خودرو را چک و اندازه‌گیری کنید.
 3. به صداهای گیربکس در حین رانندگی دقت کنید؛ هرگونه زوزه کشیدن و یا تعویض دنده بی‌موقع را جدی بگیرید.
 4. هنگام بررسی به رنگ روغن گیربکس دقت کنید؛ هرگونه تیره‌تر شدن و کدر شدن رنگ روغن را جدی بگیرید.

به یاد داشته باشید که روغن گیربکس باعث تعویض مناسب دنده و عملکرد درست گیربکس می­شود؛ از این رو بهتر است که همیشه حواستان به نشتی و تعویض به موقع روغن گیربکس باشد تا از بروز هر گونه مشکل پیشگیری گردد.

چطور از نشتی روغن گیربکس خودرو جلوگیری کنم؟

 1. در هربار تعویض روغن گیربکس، حتما سطح روغن را بررسی کنید.
 2. به رنگ روغن گیربکس خودروی خود دقت کنید؛ روغن جدید معمولا به رنگ قرمز روشن و شفاف است و با تغییر رنگ آن به رنگ قهوه­ای باید متوجه فرا رسیدن زمان تعویض آن شوید.
 3. یکی دیگر از دلایل رایج نشتی روغن گیربکس پارگی لاستیک‌های مهر و موم کننده محفظه روغن است؛ برای پیشگیری از نشتی روغن، وضعیت این لاستیک‌ها را دائما بررسی کنید.

دلایل نشت روغن گیربکس :

روغن‌ های زیادی در خودرو استفاده می شوند که یکی از آنها واسکازین یا روغن گیربکس نام دارد، روغن گیربکس از موادی تشکیل شده است که به خوبی از چرخ دنده ها محافظت کند ؛ همچنین دسته‌ بندی این روغن ها مانند روغن‌ موتور بر اساس شناسه کیفی API می باشد . خاصیت اصلی روغن ‌گیربکس سازگاری بالا با فلزات جعبه دنده و همچنین گرانروی بالا است ؛ میزان غلظت روغن ‌دنده به مراتب بیشتر از روغن موتور می ‌باشد و همین موضوع کمک می ‌کند تا در نگاه اول متوجه شویم که روغنی که نشت کرده مربوط به موتور است یا گیربکس .

قطعا ساده ‌ترین راه کشف این روغن‌ ریزی ، رویت و مشاهده زیر خودرو پس از چند ساعت توقف آن است ، اما پیدا کردن محل و علت روغن ‌ریزی کار چندان ساده ‌ای نیست و گاهی پس از صرف چند روز از وقت خود و نظرات مختلف مکانیک‌ ها باز هم به نتیجه نخواهید رسید البته در بیشتر مواقع نیاز به تعمیر زیادی نیست ، به‌ عنوان مثال ممکن است کاسه ‌نمد های پلوس یا پشت میل ‌لنگ خراب شده و با هزینه ‌ای ناچیز قابل رفع است . پس حتما حواس خود را جمع کنید که با فاکتور های با سنگین روبه‌ رو نشوید .

برای این ‌که کارشناسی نه‌ چندان خوب مکانیک‌ های سطح شهر ، موجب هزینه اضافی برای شما نشود بهتر است تا ابتدا خودتان اطلاعات مختصری از دلایل نشت و نقاطی که امکان نشت در آن‌ جا هست داشته باشید . می توانید با کمک 7 مورد زیر ، نشتی روغن گیربکس را پیدا کنید :

1ـ کاسه نمد‌های مربوط به دیفرانسیل

2ـ کاسه ‌نمد میله تعویض دنده

3ـ کاسه ‌نمد شفت اصلی

4ـ فشنگی دنده عقب

5ـ بررسی سنسور سرعت

6ـ روغن ‌ریزی از محل اتصال پوسته کلاچ و پوسته گیربکس

7ـ وجود هرگونه شکستگی یا ترک خوردگی روی پوسته کلاچ یا پوسته گیربکس

 

مشکلات رایج گیربکس

1ـ وجود سروصدای اضافی در گیربکس :

از جمله مشکلاتی که ممکن است برای گیربکسخودرو پیش بیاید وجود سرو صدا در این مجموعه است خصوصا در خودرو‌های داخلی این موضوع بیشتر رویت می‌ شود . عوامل متعددی موجب بروز صدا در گیربکس می ‌شود و هرکدام دارای صدای خاصی می‌ باشد . به طور مثال وجود ساییدگی یا شکستگی در چرخ‌ دنده‌ ها باعث ایجاد صدای زوزه می‌ شود و یا خشک شدن و یا خرابی هر یک از بلبرینگ‌ ها باعث می ‌شود که گیربکس به طور پیوسته سوت بکشد .

2ـ خلاص شدن :

این مورد عموما در خودروهایی با سن‌ و سال بیشتر به چشم می خورد و ساییدگی زیاد چرخ ‌دنده و یا زیادی سفت بودن اهرم‌ های دسته دنده می ‌تواند از عوامل آن باشد .

3ـ بد جا رفتن و یا جا نرفتن دنده :

خشک شدن میله ‌بندی اهرم دسته دنده ، تنظیم نبودن کلاچ ، آسیب دیدن ماهک و یا ساییدگی دنده برنجی از مواردی هستند که موجب جا نرفتن دنده می ‌شوند اما مهم ‌ترین نکته ای که باید در چنین مواقعی به آن توجه کرد سطح روغن ‌گیربکس است ، زیرا ممکن است به علت وجود نشتی سطح مایع روان ‌کننده پایین باشد و یا کاملا خالی شده باشد و دنده خودرو به سختی جا بخورد .

وجود نشتی در این بخش را اغلب زمانی متوجه می ‌شویم که با مقداری روغن در محل پارک خودرو روبرو شده باشیم یا اینکه در هنگام تعویض روغن موتور و سرویس دوره‌ ای با نگاه کردن سطح مایع روان‌ کننده متوجه شویم که مقدار آن به صورت قابل توجهی کاهش یافته البته چک کردن روغن گیربکس کار ساده ای نیست و برخی از خودروها باید حتما بر روی چال مکانیکی رفته یا با استفاده از جک از زمین جدا شوند تا بتوان وضعیت این روغن را در آن‌ ها سنجید .

به یاد داشته باشید که عملکرد نادرست دنده های اتوماتیک و همچنین سفت شدن دنده ها در خودروهای دستی از نشانه های بارز خراب شدن و یا نشت این روغن هستند .

علایم و روش ‌های تشخیص نشت روغن گیربکس :

رنگ مایع نشتی را بررسی کنید . روغن گیربکس در حالت عادی قرمز رنگ است ، اما اگر زمان تعویض آن فرا رسیده باشد ممکن است به رنگ قهوه‌ ای درآید . همچنین توجه داشته باشید که دیگر مایعات خودرو نظیر ضد یخ و مایع برف پاک کن نیز قرمز رنگ هستند ، اما به وسیله بو و درجه غلظت این مواد ، می‌ توان بین آن ‌ها و روغن گیربکس تمایز قائل شد . در مرحله دوم لازم است که بو و غلظت مایع نشتی را مورد بررسی قرار دهید .

روغن گیربکس یک مایع صاف و یکدست است که وقتی آن را لمس کنید روغنی و چرب به نظر می ‌رسد و ازین جهت به روغن موتور و روغن ترمز شباهت زیادی دارد و معمولا بویی شبیه به نفت دارد .

اما اگر روغن گیربکس نیاز به تعویض داشته باشد بویی شبیه به روغن سوخته خواهد داشت . نکته دیگری که باید بررسی کنید محلی است که مایع از آن نشت کرده است . روغن گیربکس معمولا از قسمت جلو و یا وسط ماشین نشت می‌ کند . در واقع اگر در جایی که خودرویتان را نگه داشته ‌اید مقدار زیادی مایع قرمز رنگ را درست در پایین قسمت جلو یا وسط ماشین خود دیدید به احتمال زیاد ماشین شما مشکل نشت روغن گیربکس دارد .

نکته بعدی لزوم توجهی همیشگی به نشانه ها و علایم خودرویتان است . مثلا اگر عملکرد ضعیف و کند گیربکس ، احتمالا به سبب سطح پایین روغن گیربکس خودرو است که معمولا از نشتی نشات می‌ گیرد .

اگر گیربکس خودرو اصلا شروع به کار نمی ‌کند ، احتمالا روغن گیربکس تمام شده و این امر نیز ممکن است به دلیل نشتی باشد . به یاد داشته باشید که با بررسی و تعمیر و نگهداری مداوم می ‌توان از نشت روغن گیربکس جلوگیری نمود ، البته بسته به میزان استفاده شما از اتومبیل ، روغن گیربکس معمولا هر دوسال یا هر 30000 مایل ( 50000 کیلومتر ) باید تعویض شود .

روغن گیربکس ( روغن جعبه ‌دنده ) یا همان واسکازین چیست ؟

به ‌طور کلی ، روغن ‌کاری برای بخش ‌های متحرک خودرو یا هر وسیله مکانیکی دیگر لازم و ضروری است ، چون در صورت نبود روغن امکان اینکه بخش‌ های متحرک به‌ طور روان و راحت به حرکت درآیند و کارشان را انجام بدهند ، تقریبا ناممکن می ‌شود . روغن گیربکس یا روغن جعبه ‌دنده یا همان واسکازین هم نوعی روان ‌ساز است و باعث می ‌شود که قطعات و بخش ‌هایی از خودرو که داخل جعبه ‌دنده یا همان گیربکس قرار گرفته‌ اند ، روان ‌سازی شوند و به ‌درستی به کارشان ادامه بدهند .

این روغن به روان ‌سازی بخش‌ های دیگری از خودرو مانند دیفرانسیل و جعبه‌ فرمان هم کمک می ‌کند . وجود واسکازین برای گیربکسی که رابط میان موتور و چرخ‌ ها هستند ، از ضروری هم ضروری ‌تر است . چون گیربکس ‌ها نیرویی را که موتور تولید می ‌کند به سمت چرخ‌ ها انتقال می ‌دهند . چرخش و حرکت چرخ ‌ها به ‌واسطه گیربکس انجام می‌ شود . پس باید هوای آن را حسابی داشته باشید و به مسائلش مانند زمان تعویض روغن گیربکس دقت کنید .

اهمیت تعویض روغن گیربکس در چیست ؟

تمام سیالات موجود در خودرو نیاز به رسیدگی و تعویض دارند . اما باید بدانید که زمان عوض ‌کردنِ هر یک چه موقع است . اگر روغن گیربکس به ‌موقع تعویض شود :

1- گیربکس روان ‌تر و بهتر به کار خود ادامه می‌ دهد .

2- عمر مفید قطعات موجود در گیربکس بیشتر می ‌شود .

3- درجه‌ حرارت گیربکس کاهش پیدا می‌ کند و به‌ همین خاطر آسیب نمی ‌بیند .

4- قطعات موجود در گیربکس سروصدا نمی‌ کنند و همه اینها روی هم باعث می ‌شود که خودرو بهتر کار کند .

بعضی از راننده ‌ها برای خودروی خود سنگِ تمام می ‌گذارند و مثلا روغن‌ های باکیفیت و گرانی برایش تهیه می ‌کنند . این خیلی عالی است اما مشکل زمانی شروع می ‌شود که فکر می ‌کنند ، هزینه ‌کردنِ یک ‌باره دیگر نیاز به در نظر گرفتن مواردی مانند تعویض به‌ موقع روغن گیربکس یا هر روغن دیگری را از بین می‌ برد . چنین چیزی درست نیست .

حتی اگر گران ‌ترین و با کیفیت ‌ترین روغن را هم برای خودروی خود بخرید ، باز هم روزی می ‌رسد که باید آن را عوض کنید . روغن گیربکس یا هر روغن دیگری در خودرو که به ‌موقع تعویض نشود ، خاصیت خود را از دست می‌ دهد و تبدیل به مایعی مانند آب می ‌شود که از عهده روغن‌ کاری و روان ‌سازی برنمی ‌آید . این را هم یادتان باشد که اگر در زمان مناسب برای خودرو و بخش‌ های مختلف آن هزینه نکنید ، خسارات و آسیب ‌هایی که بعداً به ‌وجود می ‌آید ، بسیار بیشتر خواهد شد .

 

زمان تعویض روغن گیربکس چه موقع است ؟

فرقی نمی ‌کند که گیربکس ‌تان دستی است یا اتوماتیک ؛ در هر حال ، نیاز به تعویض روغن گیربکس وجود دارد . که شامل موارد زیر است :

1- تعویض روغن در گیربکس دستی

در گیربکس ‌های دستی معمولا پس از مدتی که از خودرو استفاده شد ، روغن گیربکس آلوده می ‌شود . البته ممکن است روغن کماکان کیفیت و حالت طبیعی ‌اش را حفظ کند ، اما واقعیت این است که دچار آلودگی شده است . در حقیقت به‌ مرور زمان ، فرسایش دنده و یاتاقان باعث ایجاد ذرات فلزی بسیار ریزی در حد ذرات میکروسکوپی در روغن گیربکس می ‌شود ؛ ذراتی که سیال را غلیظ و آلوده می ‌کنند . این آلودگی مانع از آن می‌ شود که روغن گیربکس به‌ درستی عملیات روان ‌سازی را انجام بدهد . پس باید زمان تعویض روغن گیربکس دستی را بدانید .

کارشناسان و اهل فن معتقدند که هر 50 تا 100 هزار کیلومتر باید به فکر تعویض روغن باشید . البته اگر از خودرو زیاد از حد کار می‌ کشید و در شرایط دشوار رانندگی می‌ کنید ، زمان تعویض روغن گیربکس به هر 25 هزار کیلومتر هم خواهد رسید . راننده‌ های تازه‌ کار ، کسانی که مدام در ترافیک اسیر می‌ شوند و راننده‌ های کوه و کوهستان باید حواس‌ شان را جمع کنند و زود تر از 50 تا 100 هزار کیلومتر اقدام به تعویض روغن گیربکس کنند . به ‌طور کلی ، زمانی که نیاز به تعویض دنده زیاد باشد ، زمان تعویض روغن هم زودتر از حالات عادی و طبیعی فرامی ‌رسد .

2- تعویض روغن در گیربکس اتوماتیک

در گیربکس ‌های اتوماتیک حرارت بیشتری نسبت به گیربکس‌ های دستی ایجاد می‌ شود . همین افزایش دما و حرارت است که کیفیت روغن را کم می ‌کند . فرسودگی قطعات داخل گیربکس هم مزید بر علت می ‌شود و زمان تعویض روغن گیربکس را جلو می‌ اندازد . پس اگر می‌ خواهید که عملکرد خودرو را تحت ‌تأثیر مسائلی قرار ندهید که قابل ‌پیشگیری هستند ، حواستان به تعویض روغنِ به ‌موقع باشد . نظر کارشناسان برای زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک هر 100 هزار تا 150 هزار کیلومتر است . البته اگر زودتر دست به کار شوید و مثلا هر 50 هزار کیلومتر تعویض روغن گیربکس را انجام بدهید هم ضرری ندارد .

ساختمان کلی گیربکس

همانطور که می ‌دانید ، گیربکس یکی از اجزای اصلی سیستم انتقال قدرت می ‌باشد و ساختمان کلی گیربکس از پوسته ، شفت و تعدادی چرخ ‌دنده تشکیل شده است . وظیفه‌ ی گیربکس تغییر گشتاور تولیدی توسط پیشرانه و تنظیم سرعت دورانی چرخ‌ ها است .

در درون گیربکس ، چرخ ‌دنده‌ ها مداوم در حال درگیری و چرخش می باشند ، پس قاعدتا جهت جلوگیری از اصتحکاک و همینطور آسیب ‌های ناشی از آن باید از روانکار‌ها یا همان روغن گیربکس استفاده نمود . روغن گیربکس وظیفه نرم کردن ، مرطوب نگه داشتن و همچنین خنک کنندگی جعبه ‌دنده و چرخ دنده های آن را دارد . فرقی نمی ‌کند گیربکس خودروی شما دستی باشد یا اتوماتیک ، ساختمان اصلی هردو تقریبا برابر است و تفاوت اصلی آن ‌ها در مکانیزم عملکردشان می ‌باشد ، البته امروزه استفاده از گیربکس های اتوماتیک رو به افزایش است و گیربکس های دستی محکوم به نابودی هستند .

امتیاز 4.6 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

——————————————————-

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearboxnumber1@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

——————————————————-

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

ایمان پرناک: ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

8 پاسخ

 1. مدتی است که ماشین من ، روغن نشت میکند . به مکانیک نشان دادم ، گفته از ۳ کاسه نمد قسمت گیربکس است . به نظر شما درست تشخیص داده ؟خودرو پراید است . ممنون از پاسخ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *