علت جا نرفتن دنده خودرو

جا نرفتن دنده خودرو

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

علت جا نرفتن دنده خودرو

جا نرفتن دنده خودرو: در این مقاله میخواهیم در مورد علت و معلول های جا نرفتن دنده خودرو صحبت کنیم و چه عوامل و مشکلاتی باعث وجود این مشکل می شود.

 

علت دلیل سخت جا رفتن دنده ماشین یا جا نرفتن دنده ماشین چیست

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در موقع رانندگی دنده ماشین جا نرود یا سخت جا برود. گاهی شاید پیش آمده باشد که با انجام تلاش ها و سخت کوشی های بسیار دنده خودرو جا نمی رود و به حالت اولیه یعنی دنده خلاص بر می گردد، این نقص فتی راننده را با مشکل مواجه می کند و از لذت رانندگی می کاهد و حتی خطر تصادف را چندین برابر می کند و جان سرنشینان خودرو  را به خطر می اندازد.

عمل کرد صحیح و درست سیستم انتقال قدرت وابسته به موارد زیادی می باشد که اگر در هر قسمت نقص و مشکلی به وجود بیایید می تواند برای سیستم انتقال قدرت مشکل ساز شود و کار این سیستم را مختل و مختوش نماید، البته باید گفت اگر با این مشکل مواجه شدید ماشین خود  را به سرویس ببرید(بلکه باید در زمان های مشخص و مکرر خودروی خود را به سرویس ببرید) تا مشکل را حل نمایند.

چه دلایلی باعث جا نرفتن دنده ماشین می شوند؟

۱. گیربکس و واسکازین کم می شوند

۲. وجود نقص فنی در سیستم کلاچ

۳. بی کیفیت بودن واسکازین یا کم غلظت بودن آن

۴. صحیح عمل نکردن دنده ها

۵. در سنسور کلاچ مشکل وجود داشته باشد

۶. اشتباه راننده و صحیح جا نزدن دنده

 

حالا در ادامه ی این مقاله میخواهیم به عناوینی که در بالا گفته شد بپردازیم تا اگر خودروی شما دچار نقص شد بتوانید آن را تشخیص دهید و در صدد حل مشکل تلاش نمایید.

۱.گیر بکس و واسکازین کم می شود

اگر در حین رانندگی با مشکل سخت جا رفتن دنده یا جا نرفتن دنده مواجه شدید در قدم اول باید واسکازین جعبه دنده را با دقت بررسی نمایید، چون کم بودن آن می تواند تاثیرات مخرب به روی سیستم انتقال داشته باشد و می تواند عمل کرد آن دستگاه را با مشکل مواجه کند، مثلا ممکن است نشتی داشته باشد که باید سریعا جلوی آن را بگیرید.

 

۲. وجود نقص فنی در سیستم کلاچ

وجود این نقص فنی و این مشکل در سیستم کلاچ یکی از مهم ترین علت های جا نرفتن یا سخت جا رفتن دنده است . مشکلات متعددی می تواند بر کار دنده خودرو تاثیر بگذارد مثلا سفت یا خشک بودن سیستم کلاچ‌.

این موضوع ممکن است باعث ایجاد مشکل در سیستم انتقال قدرت شود که در این صورت دنده جا نمی رود یا سخت جا می رود ،  پایین بودن کیفیت سیم کلاچ باعث ایجاد مشکل می شود  ، یکی دیگر از مشکلاتی که باعث سخت جا رفتن دنده یا جا نرفتن آن می شود تمام شدن دیسک صفحه کلاچ می باشد در این صورت کلاچ با مشکل و سختی درگیر می شود و در نتیجه دنده جا نمی رود .

در سلیندر اصلی کلاچ مایعی به نام هیدرولیک جریان دارد که با بیش تر شدن کارد کرد خودرو دچار نشتی می شود که در این صورت کلاچ و دنده نیز دچار مشکل می شود نکته ی اخر و مهم و این است که اگر در زمان خاموش بودن ماشین دنده به راحتی جا رفت و در زمان روشن بودن ماشین دنده به سختی جا رفت باید متوجه شد که مشکل از کلاچ خودرو است. ‌

 

۳. بی کیفیت بودن واسکازین و غلظت کم آن

بی کیفیت بودن واسکازین یکی از دلایلی است که باعث جا نرفتن دنده خودرو می شود، واسکازین را باید با توجه به استاندارد سفارش شده و از طرف شرکت یا کمپانی تهیه نمود و استفاده از واسکازین بی کیفیت خودداری کرد.

 

۴. صحیح عمل نکردن دنده ها

از عوامل سخت جا رفتن یا جا نرفتن دنده ها وجود نقص فنی در عمل کرد دنده هاست، در بروز این مشکل احتمال این وجود دارد که تنظیم چرخ دنده ها به هم بخورد، اگر در حین رانندگی در موقع تعویض دنده صدای عجیبی به گوش رسید خودرو را سریعا به تعمیر گاه نامبروان ببرید.

در هنگام تعویض دنده، مشکلی که شاید با آن مواجه شوید، بازگشت دنده به حالت خلاص است، اگر دنده جا نرفت و به حالت خلاص برگشت احتمال دارد که علاف کشویی یا دنده خودرو دچار ساییدگی شده باشد یا شاید ممکن است بوش‌های داخلی یا بلبرینگ دچار مشکل و نقص فنی شده باشد، و هم چنین احتمال این که اهرم دنده دچار نقص شده باشد وجود دارد که در این مواقع با صدایی همراه است، بد جا رفتن دنده خودرو می‏‌تواند عمل کرد ماهک دنده به صورت نادرست باشد.

 

۵. در سنسور الکترونیکی خودرو نقص وجود داشته باشد

در خودرو های مدل بالا، انتقال قدرت از طریق سیستم های رایانه ایی کنترل می شود، اگر این سیستم به نقص فنی دچار بشود در عمل کرد گیربکس اختلال و مشکل به وجود می‌آورد.

برای درست کردن و بر طرف کردن این مشکل به تعمیرگاه نامبروان بروید تا با وسایل پیشرفته و کادر مجرب خودروی شما را تعمیر کنند چون در بروز این مشکل، شما نمی توانید کاری کنید و شاه کلیدش دست تعمیرکار است.

 

۶. اشتباه کردن راننده و اشتباه در رانندگی  و درست جا نزدن دنده

اگر همیشه و به صورت مداوم رانندگی می کنید شاید برای شما پیش آمده باشد که در زمان رانندگی از یاد ببرید و فراموش کنید که کلاچ را به طور کامل و تا اخر بگیرید، در این صورت دنده ماشین جا نمی رود و از آن صدای مهیبی میاید ، که در این صورت شاید شما فکر می کنید که ماشین دچار نقص فنی شده است.

در این مقاله سعی کردیم نکاتی که شاید در حین رانندگی با آن‌ مواجه شوید را بگوییم تا در بروز مشکل بتوانید نقص فنی خودرو را تشخیص دهید و در صدد رفع مشکل باشید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

تعمیرگاه ​نامبروان با کم ترین هزینه و بالا ترین کیفیت آماده خدمت رسانی به شما مشتریان محترم و گرامی می باشد.

امتیاز 2.4 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

——————————————————-

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearboxnumber1@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

——————————————————-

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

ایمان پرناک: ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *