زمان تعمیرات گیربکس اتوماتیک

تعمیرگاه گیربکس

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

بسیاری از رانندگان نمی‌دانند که گیربکس اتوماتیک نیاز به سرویس منظم دارد (مثلاً سالی یک‌بار، یا هر سوم یا چهارمین سرویس موتور وسیله نقلیه شما). سیستم گیربکس اتوماتیک یکی از جریمه‌ترین، پیچیده‌ترین، اما ضروری‌ترین اجزای یک خودرو است.

گیربکس اتوماتیک با تبدیل خروجی موتور به‌سرعت و گشتاور برای رانندگی امکان‌پذیر است. گیربکس اتوماتیک (همان‌طور که از نام آن مشخص است) با استفاده از یک سیستم هماهنگ محاسباتی، الکترونیک، مکانیک و هیدرولیک، تنظیمات را به‌طور خودکار انجام می‌دهد.

این فرآیند فشارهای زیادی را به‌صورت اصطکاک، نیرو، فشار و گرمابه سیستم گیربکس اتوماتیک وارد می‌کند. اصطکاک به‌ویژه باعث می‌شود که ذرات ریز فلزی از مالش اجزای داخلی جدا شوند و ذرات مشخصات ویسکوزی‌تر و روان کاری روغن گیربکس اتوماتیک را که به‌دقت ترکیب‌شده‌اند آلوده می‌کنند. هرچه ذرات تراش‌دار بیشتر در روغن پرسه می‌زنند، روغن بدتر عمل می‌کند، به‌ویژه در هدف اصلی آن‌که کاهش اصطکاک در بخش‌های فلزی داخلی متحرک جعبه‌دنده است.

بنابراین، برای حفظ گیربکس اتوماتیک و سطح عملکرد طراحی‌شده آن، اجباری است که به‌طور منظم روغن گیربکس اتوماتیک خود را باکیفیت توصیه‌شده سازنده تعویض کنید (نه هر روغنی که ATF نامیده می‌شود، همان‌طور که اغلب به‌طور ناآگاهانه در نیجریه انجام می‌شود)، یا برای کارهای عمده آماده‌باشید. هزینه تعمیر در صورت خراب شدن گیربکس

به همین دلیل است که اگر از وسیله نقلیه خود برای یدک کشی، حمل بارهای سنگین یا در شرایط توقف و حرکت در داخل شهر استفاده می‌کنید، باید به‌طور مکرر (حداقل هر یک سال یا 15000 کیلومتر تا 20000 کیلومتر) گیربکس اتوماتیک خود را سرویس کنید. برخی از تولیدکنندگان نیز ممکن است برای برخی از مدل‌های خود نیاز به سرویس گیربکس منظم‌تری داشته باشند. تکنسین خودرو شما می‌تواند در این مورد بهتر به شما کمک کند.

 روال معمول خدمات:

روغن گیربکس تخلیه می‌شود. این کار اساسی است که باید در بدترین حالت در یک سال تقویمی انجام شود؛ اگر به‌طور منظم انجام شود، از بروز بسیاری از مشکلات در گیربکس جلوگیری می‌شود.

مخزن روغن باید برداشته و تمیز شود.

وضعیت روغن، شواهد فلز یا مواد پوشش کلاچ در تابه و هرگونه شواهدی از لجن را بررسی می‌شود

سرویس کامل و در صورت نیاز فلاش

فیلتر را برداشته‌شده و تمیز می‌شود، درنهایت در صورت نیاز جایگزین می‌شود (اگر مدلی با فیلترهای قابل برداشتن و تمیز کردن باشد)

بیشتر بخوانید:  تعمیر موتور ام جی mg

باندها و کنترل ها بررسی و تنظیم می‌شوند

مخزن با استفاده از یک واشر جدید دوباره نصب می‌شود

در تمام سناریوهای سرویس گیربکس اتوماتیک، گیربکس را تا حد توصیه‌شده با روغن گیربکس اتوماتیک جدید از نوع صحیح و مشخصات ترکیبی پرکنید.

نشتی و سایش در مهروموم و شیلنگ را بررسی کنید

تست برای بررسی عملکرد گیربکس خودکار سرویس شده

* فلاش گیربکس معمولاً زمانی انجام می‌شود که علائم فرسودگی زیاد یا روغن گیربکس اتوماتیک بسیار آلوده وجود داشته باشد. فقط تخلیه ر.غن تمام روغن گیربکس اتوماتیک قدیمی را از فضاهای تنگ پاک نمی‌کند و باقیمانده آن روغن جدید را تقریباً بلافاصله کثیف می‌کند. برای حذف تمام باقی‌مانده از روغن قدیمی، لوله خنک‌کننده بین گیربکس و رادیاتور معمولاً جدا می‌شود و گیربکس درحالی‌که موتور در حال کار است پر می‌شود. این باعث می‌شود که روغن از گیربکس عبور کند و بقایای کثیف را خارج کند.

بهترین راه برای اطمینان از انجام صحیح سرویس گیربکس اتوماتیک این است که آن را به متخصصانی بامهارت و تجهیزات لازم بسپارید.

گیربکس متغیر پیوسته (CVT)

CVT نوع خاصی از گیربکس است که به‌جای مراحل خاص مانند گیربکس‌های معمولی، تغییرات تدریجی در نسبت دنده‌ها را نشان می‌دهد. تعداد فزاینده‌ای از وسایل نقلیه مدرن از گیربکس‌هایی از این نوع استفاده می‌کنند. آن‌ها به دانش تخصصی نیاز دارند، بنابراین اگر می‌دانید یا مشکوک هستید که وسیله نقلیه شما ممکن است CVT یا سیستم فرار مشابهی داشته باشد، مطمئن شوید که وسیله نقلیه خود را نزد کارشناسان گیربکس ببرید.

بازسازی گیربکس اتوماتیک فرآیند ساده‌ای نیست. گیربکس به‌طور کامل بازشده و بازسازی می‌شود و هر قسمت فرسوده یا آسیب‌دیده جایگزین می‌شود. پس از تکمیل فرآیند، گیربکس اتوماتیک باید دوباره در حالت کار کامل باشد، تا زمانی که هر مرحله با دقت و دقت کامل شود. گیربکس‌های اتوماتیک دارای قطعات کار زیادی هستند، بنابراین کل فرآیند تکمیل شدن زمان می‌برد.

ممکن است یک مکانیک غیرحرفه‌ای باتجربه یک گیربکس را بازسازی کند، اما اگر حتی فکر تعویض روغن باعث وحشت نوبت، ایده خوبی است که از یک متخصص کمک بگیرید. اگر نیاز به بازسازی گیربکس دارید، یکی از سؤالات اصلی که می‌پرسید این است که چقدر طول می‌کشد؟ میانگین زمان صرف شده برای بازسازی گیربکس چقدر است؟ این امکان وجود دارد که تعمیرگاه بتواند یک گیربکس اتوماتیک را در یک روز بازسازی کند. بااین‌حال، این احتمال وجود دارد که تنها در صورتی اتفاق بیفتد که گیربکس قبلاً توسط شما یا تعمیرگاه دیگری از خودرو خارج‌شده باشد و مشکلات گیربکس به‌سادگی قابل‌حل باشد.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس دابل کلاچ (DCT)

به‌طور متوسط، بازسازی یک گیربکس اتوماتیک سه تا چهار روز طول می‌کشد. تعمیرگاه باید تخمینی از مدت‌زمانی که از آن‌ها بخواهید کار را انجام دهند را به شما ارائه دهد. اکثر تعمیرگاه‌ها برای هر مرحله از فرآیند، از برداشتن گیربکس تا تعویض آن، یک روز فرصت می‌دهند. این به آن‌ها زمان می‌دهد تا کار را انجام دهند و با مشکلات غیرمنتظره مقابله کنند، بدون اینکه از تخمین زمانی که به شما داده‌اند تجاوز کنند. چه چیزی می‌تواند بر میزان زمان صرف شده تأثیر بگذارد؟ کارشناسان ما در تعمیرگاه گیربکس نامبروان تجربه زیادی در موردبازسازی یک گیربکس دارند و باید بتوانند تخمین دقیقی از مدت‌زمان انجام کار به شما ارائه دهند.

بااین‌حال، مواردی وجود دارد که می‌تواند منجر به طولانی‌تر شدن کار از حد انتظار شود. یافتن علت اصلی مشکل تعویض قطعات در گیربکس فقط برای خودروی شما که چند ماه بعد با همان مشکل به مغازه بازگردد، فایده‌ای ندارد. اگر علت اصلی مشکل شناسایی نشود، ممکن است اتفاق بیفتد. این می‌تواند به‌اندازه مایل‌های انجام‌شده وسیله نقلیه ساده باشد، اما می‌تواند یک ترک کوچک درجایی از یکی از قطعات باشد که اگر شناسایی نشود می‌تواند همچنان مشکل‌ساز باشد. یافتن این علت اصلی می‌تواند زمان بیشتری ازآنچه انتظار می‌رود طول بکشد. مشکلات مربوط به گرفتن قطعات اگر ماشین شما یک مدل قدیمی یا کمیاب است، ممکن است تعمیرگاه برای تأمین قطعه مشکل داشته باشد. اگر این اتفاق بیفتد می‌تواند باعث تأخیر قابل‌توجهی شود. معمولاً تعمیرگاه با توجه به برند و مدل خودرو از احتمال بروز این مشکل مطلع می‌شود. اگر آن‌ها این دانش رادارند، باید شمارا از قبل آگاه کنند.

اگر متوجه نشت روغن از وسیله نقلیه خود شدید، برای محافظت از آن و جلوگیری از تعمیرات پرهزینه تر در بهترین حالت، یا تعویض گیربکس در بدترین حالت، باید به‌سرعت نشت روغن گیربکس را برطرف کنید. شناسایی محل نشتی اولین گام در رفع آن است. در اینجا چهار منطقه متداول وجود دارد که در آن نشت گیربکس ممکن است ایجاد شود.

نشتی مخزن

وقتی به پایین خودرو خود نگاه می‌کنید، می‌توان گیربکس را تشخیص داد. واشر مخزن طوری طراحی‌شده است که سبب بسته شدن مخزن شود تا نشتی نداشته باشد. اگر مهروموم خشک کاملی نداشته باشند، روغن گیربکس می‌تواند از این ناحیه نشت کند. این ممکن است به دلیل سایش و پارگی طبیعی اتفاق بیفتد. علاوه بر این، اگر واشر در هنگام نصب مخزن گیربکس به‌درستی تراز نشده باشد، می‌تواند از سطحی که قرار است آب‌بندی شود جدا شود و این می‌تواند نشتی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس رنو

خوشبختانه این مشکل خاص نیازی به تعمیر اساسی ندارد. تکنسین‌های ما می‌توانند نشتی مخزن گیربکس را با تعویض مهروموم‌ها برای رفع مشکل تعمیر کند.

نشتی خطوط خنک‌کننده گیربکس

خطوط خنک‌کننده گیربکس وظیفه انتقال روغن گیربکس به داخل و خارج از گیربکس را بر عهده‌دارند. این جریان رفت‌وبرگشت به روغن اجازه می‌دهد تا گرمای به‌دست‌آمده را قبل از پمپاژ مجدد به داخل گیربکس آزاد کند. باگذشت زمان، خطوط خنک‌کننده می‌توانند فرسوده شوند و نشت ایجاد کنند. این فرسودگی و پارگی طبیعی خودرو است. خطوط خنک‌کننده نیز می‌توانند در صورت برخورد چیزی به آن‌ها آسیب ببینند.

اگر نشتی دارید، ممکن است روغن گیربکس را روی خود خطوط مشاهده کنید. همچنین ممکن است متوجه شوید که ماشین به‌شدت در حال جابجایی است. درنهایت، این نشت‌ها می‌توانند باعث گرم شدن بیش‌ازحد گیربکس شوند. خطوط خنک‌کننده گیربکس که نشتی دارند باید تعویض شوند. بازهم، این‌یک تعمیر پرهزینه نیست، زیرا نشتی از داخل جعبه‌دنده نیست. بااین‌حال، تعویض سریع آن‌ها حیاتی است، زیرا انتظار می‌تواند به معنای آسیب جبران‌ناپذیری به گیربکس و احتمالاً موتور باشد.

مبدل گشتاور نشت می‌کند

مبدل‌های گشتاور، روغن گیربکس را به داخل جعبه‌دنده هدایت می‌کنند. اگر ترک‌خورده باشد یا آب‌بند معیوب داشته باشد یا بلبرینگ سوزن آسیب‌دیده باشد، نشتی دارد. بازهم، این چیزی است که می‌تواند با فرسودگی عادی وسیله نقلیه اتفاق بیفتد.

متأسفانه، این‌یکی از پرهزینه‌ترین نشت‌های سیستم گیربکس اتوماتیک است، زیرا تعویض مبدل گشتاور معمولاً تنها راه‌حل است. بااین‌حال، باید با مشکل کنار بیایید، زیرا ادامه نشت روغن گیربکس شمارا در معرض خطر خرابی گیربکس اتوماتیک قرار می‌دهد.

 

هزینه تعمیر نشتی گیربکس اتوماتیک چقدر است؟

هزینه تعمیر نشتی گیربکس اتوماتیک وابسته به بخشی از گیربکس است که دچار مشکل و نشتی شده است.

زمان تعمیرات گیربکس اتوماتیک، تعمیرگاه گیربکس نامبروان

زمان تعمیرات گیربکس اتوماتیک در تعمیرگاه گیربکس نامبروان بسته به نوع خرابی گیربکس متفاوت خواهد بود، به‌طورکلی زمان تعمیرات در مجموعه‌ی ما به دلیل تخصص بالای کارشناسان ما و بهره‌مندی از فناوری‌های مدرن و متناسب با گیربکس اتوماتیک به‌مراتب کمتر از تعمیرگاه‌های معمولی در حوزه گیربکس است که تعمیرات گیربکس را به‌عنوان یکی از خدمات فرعی خود ارائه می‌دهند.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

——————————————————-

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearboxnumber1@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

——————————————————-

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

ایمان پرناک: ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *