تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک نامبروان

سرویس‌های‌ دوره‌ای گیربکس اتوماتیک

گیربکس ماشین مانند دیگر اجزای آن به سرویس های دوره ایی نیازمند است که این سرویس ها یا غالبا به توصیه ی کمپانی های سازنده بنا بر کارکرد کیلومتر یا زمان باید صورت بپذیرد.

از عوامل افزایش طول عمر قطعات گیربکس می توان به تعویض فیلتر و روغن آن، سرویس های دوره ایی به موقع، رانندگی صحیح و اصولی و آگاهی داشتن از نحوه ی عمل کرد یک گیربکس نام برد.

غالبا زمان توصیه شده برای سرویس های دوره ایی گیربکس اتوماتیک و هم چنین تعویض روغن آن بین ۲۰۰۰۰تا ۶۰۰۰۰ کیلومتر می باشد.

شرایط رانندگی یکی از عوامل مهم در تعیین زمان سرویس های دوره ایی و تعویض کردن روغن می باشد. به طور مثال اگر شما در شهری پر ترافیک زندگی می کنید و ساعات طولانی را با خودروی خود در اتومبیل به سر می برید باید این‌ نکته را بدانید که ماندن در ترافیک باعث افرایش دمای روغن و هم چنین کاهش عمر آن می شود به همین‌ متظور توصیه ما برای عزیزانی که در این شرایط زندگی می کنند تعویض روغن بین ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ کیلومتر می باشد.

 

روغن گیربکس

همان طور که می دانید گیربکس یک ماشین به دیفرانسیل های آن ، درایو های نهایی ، انتقال دستی ، و مواردی دیگر اشاره می کند هر کدام از این گیربکس های نام برده شده برای روان تر کار کردن به نوعی مایع خاص احتیاج دارد روغن گیربکس با روان تر ساختن چرخ دنده ها شفت ها یاتاقان ها از قطعات و اجزای قطار درایو در برابر صدمه های احتمالی مانند گرما و آلاینده های موجود محافظت می نماید.

 

مزایای تعویض روغن گیربکس

همان طور که می دانید روغن گیربکس نوعی سیال به شمار می رود و به مرور زمان تجزیه خواهد شد و طبیعی است که توانایی خود را بابت مخافظت از اجزای حیاطی قطار درایو از دست می دهد.


زمان مناسب برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

امروزه معمولا خودرو ها دارای دفترچه راهنما می باشند در دفترچه راهنمای خودرو ها زمان تعویض روغن گیربکس قید شده است که عموما حدود ۵۰۰۰۰ کیلومتر و یا ۶۰۰۰۰ است گیربکس های اتوماتیک عمل کرد بسیار خوبی از خود ارائه داده اند به همین دلیل از راحتی بالایی برخوردار هستند این امر باعث شده تا خریداران را مشتاق برای خرید خودرو هایی کند که دارای گیربکس اتوماتیک باشد .

گیربکس های اتوماتیک همان قدر که پر قدرت با دقت و راحت هستند نیاز به نگهداری دقیق می باشند چرا که این نوع گیربکس ها بر خلاف گیربکس های دستی اگر دچار مشکل شوند هزینه های هنگفتی را روی دست شما خواهد گذاشت یکی از نکاتی که در گیربکس های اتوماتیک حائز اهمیت است تعویض به موقع روغن گیربکس آن است .

همان طور که قبلا اشاره کردیم روغن گیربکس که یک مایع لغزنده می باشد برای روان ساختن تمامی قسمت های متحرک در یک گیربکس عمل می نماید تفاوت روغن گیربکس در گیربکس های اتوماتیک با دستی این است که این مایع لغزنده که یک سیال چسب ناک نیز می باشد باعث خنک شدن گیربکس نیز می شود و سیالی این مایع باعث انتقال نیرو به از موتور به گیربکس می شود .

حال به بررسی روغن گیربکس در هر دو سیستم دستی و اتوماتیک می پردازیم.

 

گیربکس دستی

اکثریت شرکت های خودرو سازی در دنیا توصیه می کنند که روغن گیربکس بین ۴۸۰۰۰ کیلومتر تا ۹۶۰۰۰۰ کیلومتر تعویض شود برخی دیگر نیز معتقدند بهترین زمان برای تعویض روغن هر ۲۴۰۰۰ کیلومتر می باشد .

گیربکس اتوماتیک

فاصله ی سرویس کردن برای یک گیربکس اتوماتیک از هر ۴۸۰۰۰ کیلومتر تفاوت دارد اما فاصله ایی معمولی این نوع سرویس بین ۹۶۰۰۰ کیلومتر تا ۱۶۰۰۰۰ کیلومتر می باشد و اما تعویض بیش از آن ضرری نخواهد داشت .

گیربکس های اتوماتیک برخلاف گیربکس های دستی که از اجزای ساده ایی برخوردار هستند ، از قطعات و اجزای زیادی تشکیل شده اند که ما سعی میکنیم مهم ترین آن ها را به همراه توضیحاتی مختصر درباره ی آن ها برای شما بازگو کنیم

 

مبدل گشتاور

کار انتقال نیرو از موتور به گیربکس بر عهده ی اوست در حقیقت او یک نوع توربین روغنی به حساب می آید

پمپ روغن

نام دیگر پمپ روغن اویل است که جایگاه آن ما بین مبدل گشتاور و مجموع دنده ها می باشد و با پمپاژ روغن با فشار به نقاط مختلف گیربکس وظیفه خود را انجام می دهد اگر پمپ هیدرولیک گیربکس اتوماتیک به مشکلی دچار شود کل گیربکس از کار نی افتد

دنده های سیاره ایی

کار تعویض دنده در گیربکس های اتوماتیک بر عهده ی دنده های سیاره ایی می باشد این نوع دنده ها از دنده ی خورشیدی رینگی تشکیل شده اند که با قفل شدن و یا حرکت کردن توانایی ایجاد ضرایب مختلفی را دارند پس با این تفاسیر ضریب انتقال نیرو در گیربکس توسط این نوع دنده ها متغییر است

کلاچ ها و باند ها

وظیفه ی تعویض دنده در داخل گیربکس ها بر عهده کلاچ ها و باند ها می باشد به نحوی می توان گفت عمل کرد داخلی گیربکس بر عهده ی آن هاست .

یکی دیگر از مهم ترین بخش های گیربکس های اتوماتیک گیربکس ها هستند که در بخشی قرار دارند که ما آن را با نام ساعت گیربکس می شناسیم .

با همه ی این تفاسیر اگر در تعویض به موقع روغن گیربکس های اتوماتیک سهل انگاری کنیم باعث ایجاد آسیب های جدی در کلاچ ها و باند ها خواهیم شد و در صورت آسیب دیدن کلاچ ها و باند ها اصطلاحا کلاچ سور خورده و انتقال نیرو به درستی انجام نمی پذیرد


تعویض نکردن روغن در گیربکس های اتوماتیک باعث ایجاد اختلال در بقیه اجزای آن نیز خواهد شد که می تواند هزینه های گزافی را برای شما به همراه داشته باشد پس توصیه می شود آن گونه که در دفترچه ی راهنمای خودرو گفته شده است روغن گیربکس خود را به طور منظم و در سر موعد مقرر تعویض نمایید.

تعویض روغن، فیلتر و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس اتوماتیک به موقع، رانندگی اصولی و آگاهی نسبی از عملکرد گیربکس، نقش مهمی در افزایش طول عمر قطعات گیربکس دارد.

سرویس های دوره ای گیربکس اتوماتیک مسئله ای است که نباید آن را ساده گرفت. عملکرد یک گیربکس اتوماتیک بستگی زیادی به شرایط نگهداری و سرویس دوره ای گیربکس و روغن گیربکس آن دارد، چرا که تمامی عملکرد گیربکس اتوماتیک یعنی همان تعویض دنده از طریق فشار حاصل از روغن انجام میگردد.

علایم آشکار برای این موضوع زمانی رخ میدهد که در حالت درایو پای خود را از روی پدال ترمز رها کنید و بدون نیاز به گاز دادن خودروی شما حرکت کند. به همین علت سرویس به موقع و دوره ای خودرو کمک به سزایی در عملکرد موثر گیربکس اتوماتیک خودروی شما خواهد داشت.

سرویس‌ دوره‌ ای گیربکس نیز مانند سایر اجزای خودرو نیاز به بازدید های دوره ای دارد که به زمان و یا میزان کارکرد بستگی دارد.

تعمیر گیربکس اتوماتیک باید توسط نیروهای متخصص انجام گیرد.

تعویض روغن، فیلتر و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس اتوماتیک به موقع، رانندگی اصولی و آگاهی نسبی از عملکرد گیربکس، نقش مهمی در افزایش طول عمر قطعات گیربکس دارد.

لازم به ذکر است که بهترین زمان توصیه شده برای تعویض روغن و یا سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس اتوماتیک بین ۲۰۰۰۰ کیلومتر تا ۶۰۰۰۰ کیلومتر میباشد.

 

مراحل تعویض روغن گیربکس

1_ خارج کردن کارتل

2_ برداشتن فیلتر کهنه

3_ تمیز کردن کارتل از ضایعات

4_ اضافه کردن روغن گیربکس مناسب و مرغوب متناسب با مدل خودرو

 

آیا خودمان می‌توانیم روغن گیربکس را عوض کنیم؟

این نکته را در نظر داشته باشید که عملکرد گیربکس در عملکرد کل خودرو بسیار تاثیر‌گذار است. پس توصیه ما این است که حتما این کار را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید. چرا که تعمیرکار ماهر اندازه و برند مناسب گیربکس اتوماتیک شما را بهتر تشخیص می‌دهد.

 

تعویض روغن گیربکس به صورت دستی بهتر است یا با دستگاه‌های تمام اتوماتیک؟

تعویض روغن گیربکس به روش دستی که معمولا رایج‌تر است دارای ایراداتی است که از جمله می‌توان به این اشاره کرد که در تعویض دستی گاها در برخی خودروها امکان خارج کردن تمام روغن کهنه وجود ندارد و همیشه مقداری از روغن سوخته داخل گیربکس می‌ماند. ولی دستگاه‌های تمام اتوماتیک تمام روغن کهنه و سوخته را از گیربکس خارج کرده و روغن سالم را جایگزین آن می‌کنند. تعمیرگاه هادیلو نیز دارای دستگاه تمام اتوماتیک تعویض روغن گیربکس اتوماتیک می‌باشد.

 

آیا روغن گیربکس دستی با روغن گیربکس اتوماتیک فرق دارد؟

بله روغن این دو نوع گیربکس با هم فرق بسیار دارد. شاید ساده‌ترین پاسخ به این سوال این باشد که روغن دنده (واسکازین) مخصوص خودروهایی با گیربکس دستی و روغن گیربکس مخصوص خودروهایی با گیربکس اتوماتیک است. پس دقت کنید که روغن مصرفی این گیربکس‌ها با هم تفاوت بسیاری دارند. حتما روغن مناسب گیربکس خودروی خود را استفاده کنید.

 

چند لیتر برای تعویض روغن گیربکس نیاز است؟

مقدار روغن گیربکس برای تعویض، بستگی به مدل هر خودرو دارد و ممکن است بین 6 لیتر روغن تا 9 لیتر روغن جدید برای تعویض بسته به مدل خودرو نیاز باشد. البته به این نکته توجه کنید که گاهی در برخی خودروها اگر تعویض روغن به صورت دستی انجام شود، چون امکان خالی کردن تمام روغن کهنه از گیربکس وجود ندارد و همیشه مقداری از روغن کهنه داخل گیربکس باقی می‌ماند پس ممکن است روغن کمتری را برای تعویض (در مقایسه با زمانی که روغن را با دستگاه تمام اتوماتیک عوض میکنیم) نیاز داشته باشد.

چون در تعویض روغن با دستگاه تعویض تمام اتوماتیک، کاملا روغن کهنه از گیربکس خارج می‌شود، روغن سالمی که توسط دستگاه به گیربکس تزریق می‌شود دقیقا معادل گنجایش واقعی گیربکس است و به همین خاطر ما به شما تعویض روغن گیربکس با دستگاه تمام اتوماتیک را توصیه می‌کنیم.

 

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک نامبروان با افتخار آماده میزبانی از خودروهای شماست.

ایمان پرناک: 09127656067