تعمیرگاه گیربکس خودروهای لوکس خارجی در کرج

تعمیر گیربکس کیا اپیروس

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

تعمیرگاه گیربکس خودروهای لوکس خارجی در کرج

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک خودروهای لوکس

گیربکس یکی از اجزای اصلی خودرو است. ارزش آن آنقدر بالا است که ما می‌توانیم آن را در یک رده با موتور خودرو قرار دهیم. دو دلیل برای اهمیت بالای گیربکس وجود دارد؛ اولی این است که هر موتور دارای سرعت محدودی است و نمی‌تواند بیش از آن کار کند، و نقطه دوم یک گشتاور قطعی است که هر موتور می‌تواند حداکثر سرعت خود را تولید کند.

گیربکس ها دارای دو نوع دستی و اتوماتیک هستند، در حال حاضر گیربکس اغلب ماشین ها خصوصا ماشین های خارجی از نوع گیربکس اتوماتیک است. با توجه به اهمیت گیربکس در این مقاه گیربکس خودرو های لوکس خارجی و تعمیر آن ها را بررسی خواهیم کرد.

 

تعمیرگاه گیربکس خودروهای لوکس

تعمیر گیربکس خودروهای لوکس

گیربکس ها ماشین‌های ساده یا به اصطلاح دستگاه‌هایی هستند که بدون تغییر مقدار کار انجام امور مختلف در ماشین را هموار و آسان می کنند. یا به عبارت دیگر، گیربکس اسنان را قادر به حرکت اجسام سنگین‌تر با نیروی کم مانند اهرم، قرقره‌ها، جرثقیل‌ها، دنده‌ها و غیره میکند.

گیربکس که در فارسی معادل “جعبه‌دنده” است، قسمتی از ماشین هستند که بعد از موتور یا در روش تجهیزات صنعتی قرار داده می‌شوند و می‌توانند با افزایش و کاهش نسبت به مکانیزم درون جعبه‌دنده، گشتاور مورد نیاز دستگاه، به دست آیند.

گیربکس در دو دسته تولید می‌شوند؛ مقوله اول گیربکس های کاهنده هستند و مقوله ی دوم گیربکس های تولیدی گیربکس های افزاینده هستند.

جعبه‌دنده، یا گیربکس در عمل سیستم انتقال به موتور، مکانیزم ویژه‌ای دارد که با آن مقدار معینی از سرعت موتور به همه چرخ‌های وسیله نقلیه با استفاده از دنده‌ها و سرعت‌های مختلف منتقل می‌شود.

نتیجه توانایی کنترل نیرو و سرعت دستگاه خواهد بود.حضور گیربکس به راننده اجازه می‌دهد تا موتور را در شرایط مورد نظر و مورد نیاز کنترل کند بدون اینکه سرعت موتور خیلی زیاد شود.

 

تعمیرگاه گیربکس خودروهای لوکس

تعمیرگاه گیربکس کرج

حتما شما هم تا به حال با واژه های دنده سبک و سنگین مواجه شده اید، تفاوت این دو نوع دنده تنها در قطر و اندازه است. قطر دنده سنگین بزرگتر از قطر سبک است.

دنده سنگین سرعت کمتر و قدرت بالاتری نسبت به دنده سبک دارد و دنده ی سبک کاملا بر عکس دنده سنگین است و سرعت بالا و قدرت کمتری دارد.

بیشتر بخوانید:  تعمیرات گیربکس

داشتن یک سیستم برای انتقال قدرت موتور به چرخ‌های وسایل نقلیه مهم‌ترین قسمت یک وسیله نقلیه است و گیربکس سیستمی در هر ماشین است که این وظیفه را بر عهده دارد. لذا خرابی گیربکس می تواند سبب خراب شدن قسمت های مختلف ماشین و موتور خودرو شود به همین دلیل است که سرویس و مراجعه منظم به تعمیرگاه برای بررسی گیربکس امری ضروری است.

به عنوان مثال، در یک گیربکس ۵ سرعت، یکی از ۵ دنده به نوار خروجی گیربکس متصل است، که پس از آن نیروی موتور به چرخ‌ها در سرعت مورد نیاز منتقل می‌شود.

 

تعمیرگاه گیربکس خودروهای لوکس

گیربکس خودرو های لوکس خارجی

در مکانیک, یک گیربکس یا جعبه‌دنده می‌تواند بسیار ابتدایی و ساده باشد. به عنوان مثال، یک محفظه متشکل از دو دنده که متناسب با هم بچرخند و با هم دیگر درگیر شوند برای ایجاد گیربکس کافی است. Transmission در زبان انگلیسی معادلی برای گیربکس (Gearbox) و متعلقات آن است که در فارسی معادل آن سیستم انتقال نیرو است.

 

پرکاربردترین انواع گیربکس

دو نوع سیستم گیربکس غیر اتوماتیک از نظر عملکرد وجود دارد.در خودرو های امروزی خصوصا خودرو های لوسک خارجی می توان دنده را بدون ترتیب عوض کرد برای مثال، گیربکس را می‌توان از دنده ۲ به دنده ۴ تغییر داد; اما بسیاری از مدل‌های قدیمی‌تر و موتور سیکلت های مدرن از گیربکس ترتیبی استفاده می شود.

تغییر دادن دنده‌ها با گیربکس متوالی ساده‌تر است و تنها به راننده اجازه می‌دهد یک دنده بالاتر یا پایین‌تر را انتخاب کند. این مدل امروز برای موتور سیکلت و ماشین‌های مسابقه استفاده می‌شود.

برای مصرف‌کننده، دو نوع گیربکس اتوماتیک در بازار به نام استاندارد و cvt وجود دارد. البته انواع مختلفی از گیربکس های اتوماتیک با چرخ‌دنده‌های متغیر وجود دارد، اما به طور کلی، آن‌ها از لحاظ ساختاری متفاوت از مدل‌های cvt هستند.

پایه گیربکس های اتوماتیک استاندارد مشابه با گیربکس دستی است, و, نیازی نیست که اهرم را فشار دهید. اما در مدل cvt، هیچ دنده‌های متفاوتی وجود ندارد و ظاهراً سیستم انتقال برق تنها با یک دنده کار می‌کند. از نقطه‌نظر فنی، این نوع گیربکس های اتوماتیک دارای تعداد بی نهایت دنده هستند و به همین دلیل، تغییر و جا به جا کردن در  دنده اصلاً احساس نمی‌شود.

مدل cvt دارای دو پولی (قرقره‌ها) است که با تسمه به هم متصل می‌شوند. با این ترفند، پولی نزدیک‌تر یا دورتر می‌شوند، سرعت چرخش تسمه را تغییر می‌دهد تا به سرعت‌های متفاوتی با گشتاورهای مختلف دست یابد.

 

تعمیرگاه گیربکس خودروهای لوکس

نکات مهم در نگهداری و مراقبت از گیربکس خودرو های لوکس خارجی

گیربکس همان طور که اشاره کردیم یکی از اجزای اصلی و اساسی در هر خودرویی خصوصا خودرو های لوکس خارجی است با توجه به اهمیت و کاربردی که گیربکس دارد، نگهداری از آن اهمیت ویژه ای دارد.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس 206 | تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک 206

در صورتی که گیربکس خودرو خراب شود قیمت خرید آن حتی در برخی از مواقع از موتور خودرو هم بالاتر است که نشان دهنده ی اهمیت بالای گیربکس است. در نگهداری گیربکس خودرو های لوکس خارجی باید به مواردی توجه کرد که در ادامه ی مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد:

کاهش توان خودرو: اگر سطح روغن گیربکس پایین باشد و یا نشتی وجود داشته باشد، امکان کاهش قدرت در وسایل نقلیه اتوماتیک بالا است. اگر چنین مشکلی را دیدید حتماً روغن گیربکس را تغییر دهید.

تقه زدن گیربکس اتوماتیک: دلیل اصلی برای این مشکل می‌تواند خطای الکتریکی یا کمبود فشار روغن باشد که به علت خرابی و یا پارگی در دسته موتور‌‌‌‌های گیربکس یا خرابی ساعت ماشین رخ می دهد.

خلاص شدن ناخودآگاه گیربکس: قطع شدند دنده اویل پمپ خراب شدن توربین، هرز شدن پلوس، خالی بودن روغن گیربکس و معیوب بودن چرخ دنده‌‌‌‌های داخل گیربکس.

گاز: هرز گیربکس  کمبود روغن  گیربکس، روغن ناکافی در پشت کلاچ, سایش و از بین رفتن صفحه کلاچ

شنیدن صدای وزوز از گیربکس: ممکن است چرخ دنده آسیب دیده باشد یا ماشین یاتاقان زده باشد.

تاخیر عملکرد گیربکس: انتقال‌های خودکار برای تغییر دنده در کسری از ثانیه طراحی شده‌اند, اما اگر تاخیر زمانی را تجربه کردید  ممکن است به دلیل نشت روغن گیربکس باشد.

بوی سوختگی ناشی از روغن گیربکس: اگر احساس سوختن از روغن گیربکس دارید باید فوراً آن را تشخیص و رفع کنید. دلیل بوی سوختگی  داغ کردن بیش از حد روغن گیربکس است. روغن گیربکس که کثیف یا بوی سوختگی دارد باعث می‌شود که عملیات روانکاری در سیستم انتقال برق به خوبی انجام  نشود و باعث آسیب به جعبه‌دنده شود.

تعویض خود به خودی دنده: اگر دنده ها ناگهان و به صورت غیر ارادی تغییر می کنند باید هر چه زودتر به یک تعمیرگاه مراجعه کنید.

تکان خوردن ماشین: اگر ماشین تکان می‌خورد یا تکان می‌خورد این می‌تواند نشان‌دهنده مشکل گیربکس باشد. در خودرو های اتوماتیک اگر شتاب بالا باشد خودرو دچار لرزش می شود.

روشن شدن چراغ بررسی موتور: یکی از دلایل روشن شدن چراغ بررسی موتور شکل گیربکس اتوماتیک است. سنسورها در اتومبیل به کامپیوتر اطلاع می‌دهند که مشکلی وجود دارد.

نشت روغن گیربکس: دلیل دیگری برای مشکل گیربکس اتوماتیک نشتی است که باید برای تعمیر آن اقدام کنید چون اگر نشتی ادامه یابد باعث آسیب شدید به سیستم گیربکس خودروی شما می‌شود. رنگ روغن‌موتور قرمز و واضح است. اگر تیره است باید آن شود.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس چانگان

سر و صدای اتومبیل در حالت خلاص: اگر صداهای غیر معمول را هنگام خلاص شدن از ماشین بشنوید مشکل این است که سطح روغن گیربکس پایین است و یا قسمت‌هایی مانند یاتاقان زنجیرها و یا دنده عقب فرسوده شده‌اند.

مکث: اگر اتومبیل تان وقفه‌ای در تعویض دنده دارد علت آن مربوط به کلاچ است  اما اگر تعویض دنده با مشکل انجام شود، نشانه نقص در گیربکس است.

زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک: فقدان روغن گیربکس، خشک کردن و آسیب یاتاقان‌ها که منجر به زوزه کشیدن خودکار می‌شود. وجود سایش، یکنواختی، شکستگی یا برش چرخ‌دنده‌های گیربکس، محورهای شل و هزاری خاری دنده. تعیین علت زوزه گیربکس اتوماتیک یک کار تخصصی است و نیاز به یک فرد باتجربه دارد و هزینه آن پس از یافتن علت زوزه گیربکس تعیین می‌شود.

در صورت بروز هر نوع از این موارد بهتر است سریعا برای معاینه و بررسی خودرو به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید تا در صورت خرابی گیربکس سریعا تعمیر شود و مشکل گیربکس باعث خرابی سایر بخش های خودرو نشود.

 

مزایا و معایب گیربکس اتوماتیک و دستی

علاوه بر راحتی راننده در خودرو با گیربکس اتوماتیک، تفاوت‌های مهمی در عملکرد یک خودرو با گیربکس دستی و یا گیربکس اتوماتیک وجود دارد. به عنوان مثال، اگر ما دارای ماشین‌هایی با شرایط فنی مشابه و گیربکس مختلف باشیم، با انتقال دستی، شتاب بهتر و مصرف سوخت کمتری را می‌توان به دست آورد.

این به وضوح در بروشورهای رسمی خودروسازان برای مدل‌های مختلف بیان شده‌است. علاوه بر این، قیمت نهایی و هزینه تعمیر گیربکس دستی کم‌تر از هزینه مدل‌های خودکار خواهد بود.

افزایش ایمنی و تمرکز بر روی جاده یک نکته مهم دیگر در انتقال اتوماتیک می‌باشد. دست ها را رها کرده و آن‌ها را روی فرمان قرار دهید این کار سبب می شود تا انحراف از مسیر برای تغییر دنده حذف و از بین برود.

همچنین نیازی نیست که پای چپ خود را فشار دهید تا پدال گاز درگیر شود. این مزیت در هنگام رانندگی در ترافیک یا عبور از شیب‌های تند در بیرون از شهر مهم است.

بسته به سبک رانندگی و علایق شخصی صاحب خودرو، مدل‌هایی که مجهز به انتقال‌های دستی یا اتوماتیک هستند، خریداری می‌شوند. اگر چه خودرو های لوکس گران با انتقال‌های اتوماتیک سرعت بالا تجهیز شده‌اند، اما در حال حاضر برخی از خودرو های اقتصادی هم دارای گیربکس اتوماتیک هستند

در این مقاله گیبرکس خودرو های لوکس خارجی و نکات تعمیر آن ها را بررسی کردیم.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

——————————————————-

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearboxnumber1@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

——————————————————-

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

ایمان پرناک: ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *