خانه » تعمیرات گیربکس

تعمیرات گیربکس

تعمیرات گیربکس

تعمیرات گیربکس

تعمیرات تخصصی گیربکس

گیربکس یا جعبه ی دنده یک سیستم مکانیکی پیچیده است که جریان قدرت را از موتور به میل‌لنگ کنترل می‌کند. به خاطر گرما و اصطکاک ناشی از بسیاری از قطعات متحرک، گیربکس در طول زمان بیش از دیگر بخش‌های خودرو خراب می‌شود.

بنابراین، تعمیر و تعویض قطعات گیربکس به مرور زمان اجتناب‌ناپذیر است، بنابراین اگر مشکل و ایرادی برای گیربکس خودرو پیش آمد برای جلوگیری از افزایش مشکلات و آسیب دیدن سایر قطعات خودرو راه حل مناسب مراجعه به مراکز معتبر برای بررسی گیربکس و بخش های مختلف آن است.

اما سوالی که اغلب توسط صاحبان خودرو پرسیده می‌شود این است: ” چه عواملی نشان دهنده ی خرابی گیربکس و نیاز آن به تعمیر باشند؟ “. در این مقاله، با بررسی این عوامل و توصیف عوامل مرتبط با خرابی گیربکس آشنا خواهیم شد.

 

تعمیرات گیربکس

چگونه مشکلات گیربکس را تشخیص دهیم؟

تشخیص دقیق مشکلات گیربکس برای افراد عادی از طریق چشم‌ه و گوش‌، دشوار و تا حدی غیر ممکن است. بسیاری از مشکلات داخلی خودرو را می‌توان به عنوان تابع بدنه انسان در نظر گرفت. برای مثال، اگر معده شما بدون هشدار و مسائل دیگر درد می‌کند، احتمالاً در مورد آخرین چیزی که خورده اید یا نوشیده اید فکر خواهید کرد.

به طور کلی، مشکلات مربوط به سیستم‌های مکانیکی معمولاً علائم و نشانه های متفاوت و در برخی موارد نشانه های یکسانی دارند، اگر گیربکس خودرو دچار مشکل باشد عموما صداهایی نامتعارفی از گیربکس و خودرو شنیده می شود. این صدا ها از حالت معمول خارج هستند.

شما به عنوان صاحب خودرو می توانید این موارد و نکات را متوجه شوید اما نمی توانید بفهمید مشکل گیربکس دقیقا در کدام قسمت است. به همین دلیل است که باید به تمیرگاه مراجعه کنید.

اگر مشکل ماشین مکانیکی باشد تعمیرکار باید در ابتدا بفهمد مشکل دقیقا از کدام قسمت خودرو است، در گام بعدی باید برای حل مشکل و جلوگیری از درگیر شدن باقی قسمت های خودرو، قطعه مورد نظر را تعمیر و یا در صورت لزوم تعویض کند.

مشکلات و نشانه های ایراد گیربکس در خودرو موارد مختلف و متفاوتی را شامل می شوند. به همین دلیل است که توصیه می شود حتما در زمان های مقرر برای سرویس دوره ای خودرو خود مراجعه کنید.

اولین نکته ای که می تواند نشان دهنده مشکل و نقص در گیربکس خودرو باشد درست جا نرفتن دنده خودرو است. برخی اوقات راننده در زمان خارج کردن ماشین از حالت پارک دچار مشکل می شود، حتما می دانید که پس از خارج شدن از حالت پارک دنده باید فورا در حالت درست و مناسب قرار داده شود، اما در برخی از موارد دنده به درستی جا نمی رود و یا جا رفتن دنده با سختی و سر و صدا همراه است که این مشکل می تواند ناشی از چند مورد باشد:

اولین مورد جا نرفتن درست دنده خودر می تواند عدم وارد شدن فشار مناسب به کلاچ خودرو باشد.زمانی که کلاچ تا انتها فشار داده شود دنده جا می رود اما اگر با انجام این کار باز هم مشکل تعویض دنده حل نشده بود، باید سطح روغن گیربکس را بررسی کنید.میزان روغن گیربکس نباید پایین باشد.

موارد دیگری نیز سبب جا نرفتن درست دنده می شوند که عبارتند از:

مشکل در اهرم دنده، نرم یا سفت بودن سیم کلاچ،اختلال در ماهک دنده که وظیفه ی جا به جایی دنده را بر عهده دارد، خالی شدن دیسک صفحه کلاچ، مشکل در صفحه سلکتور که عمل جا به جایی دنده را بر عهده دارد و اختلال در فلایویل. این موارد نیز سبب می شوند تا دنده ی خودرو درست و مناسب جا نیفتد.

 

تعمیرات گیربکس

نشست روغن از گیربکس

نشتی احتمالاً مهم‌ترین نشانه است و باید هر چه زودتر برای تعویض روغن گیربکس مراجعه کرد. عدم توجه به نشت مایع گیربکس یکی از شایع‌ترین دلایل خرابی گیربکس است.

روغن گیربکس مانند خونی که در بدن انسان جریان دارد، در گیربکس جریان دارد به عنوان سیال هیدرولیکی عمل می‌کند. بدون روغن (یا اگر سطح روغن کم باشد)، گیربکس و موتور متوقف می شوند و به طور کامل از کار می افتند.روغن گیربکس به رنگ قرمز روشن است و بوی شیرین دارد.

اگر روغن گیربکس تیره رنگ شود و یا بوی سوختگی بدهد، زمان آن است که روغن را عوض کنید. برای چک کردن سطح روغن گیربکس، ماشین را روشن کنید و بگذارید گرم شود، سپس کاپوت را بلند کنید و به نوار شاخص نگاه کنید (مطمئن شوید که خودرو روی یک سطح مستقیم و صاف قرار دارد).

بر خلاف روغن‌موتور، روغن واسکازین سوخت و مصرف نمی‌شود، اما باید هر ۵۰ هزار کیلومتر آن را  تعویض کرد. بنابراین اگر سطح روغن کم باشد، یک نشتی وجود دارد که آن باید آن را تعمیر کنید.

برای ماشین‌ها با گیربکس دستی، هیچ نوار نشانه وجود ندارد، برای این منظور شما باید به یک مکانیک خبره یا زمانی که روغن‌موتور را تغییر می‌دهید، به مکانیک بگویید که مقدار روغن گیربکس را هم  بررسی کند.

 

برخورد قطعات گیربکس با هم و ایجاد لرزش در گیربکس

یک خودرو باید به راحتی بدون هیچ لرزش و بدون هیچ صدایی از برخورد دو قسمت حرکت کند. اگر در زمان حرکت قطعات گیربکس به هم برخورد کردند یا لرزش غیر عادی در خودرو مشاهده کردید همه اینها نشان می‌دهد که یک مشکل در گیربکس وجود دارد.

گیربکس دستی معمولاً با ایجاد صدای دو قسمت و یا احساس ضربه در هنگام تغییر دنده‌ها ایجد مشکل در گیربکس را نشان می دهد. اگر این دو قطعه بعد از برخورد با دنده و کلاچ ایجاد شود، این می‌تواند نشانه این باشد که شما ممکن است نیاز به تعویض یا تنظیم کلاچ داشته باشید.

این می‌تواند به دلیل فرسودگی و یا آسیب سیستم هم سرعت کننده خودرو باشد و باید جایگزین شود.

گیربکس اتوماتیک کمی متفاوت عمل می‌کند. به جای ایجاد سر و صدا، شما به احتمال زیاد احساس خواهید کرد که دنده تکان می خورد به این معنی که دنده در زمانی که در دنده قرار دارد می لرزد، اگر مشکل گیربکس برطرف نشود مشکل به سایر بخش های گیربکس و خودرو منتقل می شود و ارتعاش بیشتر رخ می‌دهد.

لرزش در این مورد ممکن است ناشی از شکستگی و خرابی پلوس، کیفیت پایین یا مقدار کم روغن واسکازین و مشکل صفحه کلاچ و دیسک باشد.

 

شنیدن صدای زوزه از خودرو

شنیدن ناله و یا زوزه از خودرو چه کم و چه زیاد می‌تواند  نشان دهنده ی وارد شدن آسیب به دندانه های دنده و یا یاتاقان توپی باشد . محتمل‌ترین منبع این آسیب, کمبود روان کاری در خودرو است.

اگر روغن روی دنده ها بسیار پایین باشد, دنده ها در بالای یکدیگر فرو خواهند خورد، و همانطور که روغن مجدداً کاهش می‌یابد, اصطکاک بین دو سطح سخت باعث ایجاد سر و صدا خواهد شد.

حتی اگر روغن برای روان کاری جایگزین شده و یا دوباره پر شود، چرخ‌دنده‌های آسیب‌دیده هرگز به موقعیت اصلی باز نخواهند گشت و باید برای تعویض و تغییر آن ها اقدام کنید.

یکی دیگر از علل رایج ایجاد صدا در خودرو خوردگی است، آب موجود در روغن گیربکس می‌تواند به سطح فولادی چرخ دنده‌ها حمله کند که در نهایت منجر به خوردگی فولاد می‌شود. تغییر روغن واسکازین اغلب راهی ثابت برای جلوگیری از خوردگی است.  مداوم  و تمیز کردن دندانه ها می‌تواند ایجاد صدا در گیربکس را کاهش دهد. اما برای از بین بردن کامل صدا، مشکل باید به صورت حرفه‌ای حل شود که مستلزم مراجعه به یک مکانیک ماهر و باتجربه در این حوزه است.

بوی سوختگی

هر بوی سوختگی باید شما را نگران کند. گرم شدن بیش از حد روغن واسکازین در گیربکس می تواند علل ایجاد بوی سوختگی در گیربکس باشد.

روغن گیربکس سبب می شود تا قطعات دیرتر فرسوده شوند و سطح قطعات را روان کاری می کند. روغن گیربکس سبب می شود تا سطوح گیربکس چرب باشند و قطعات مختلف در گیربکس را سرد نگه می دارد تا از سایش و پارگی و آسیب جلوگیری شود.

اگر روغن آسیب‌دیده (قابل تعویض) باشد، سیستم به شدت داغ خواهد شد که منجر به افزایش اصطکاک و فعالیت خورنده (ناشی از برخورد قطعات) و رسوب و ضایعات اضافی می‌ش، اگر بدون کنترل باقی بماند، گیربکس در نهایت به اندازه کافی آسیب خواهد دید.

نتیجه نهایی این خورد شدن و از بین رفتن گیربکس و صرف هزینه بالای جایگزینی یک گیربکس جدید است. دیگر علل شایع بوی سوختگی شامل سطح پایین روغن و یا استفاده از نوع نادرست روغن واسکازین در گیربکس است.

 

تعمیرات گیربکس

گیربکس در خودرو ابزاری است  که قدرت را از موتور به چرخ‌های ماشین انتقال می‌دهد. اگر گیربکس و اجزای آن (از جمله حسگرها و رایانه) به درستی کار نکنند ، خصوصا در گیربکس اتوماتیک خودرو شما عملا از کار می افتد.

پایبندی به توصیه‌های لازم در تعمیر، نگهداری و برنامه‌ریزی برای اجتناب از مشکلات مربوط به گیربکس، باعث می‌شود که گیربکس برای مدت‌زمان طولانی‌تر قابل‌استفاده باشد و بهترین عملکرد خود را نشان دهد.

تعمیرات گیربکس

اگر خطاهای گیربکس خود را در زمان خرابی نادیده بگیرید، این مشکلات در طولانی‌مدت افزایش پیدا خواهند کرد و باعث می‌شود که شما متحمل هزینه‌های بالا برای رفع ایراد و مشکل پیش آمده شوید.

برای این منظور، لازم است که دانش خود را در مورد مشکلات اتومبیل افزایش دهید و بتوانید به سرعت این مشکل را با بررسی اولیه مشکل حل کنید.

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearbox_automatic_iman@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

—————————————————————————–

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *