خانه » تعمیرات گیربکس اتوماتیک

تعمیرات گیربکس اتوماتیک

تعمیرات گیربکس اتوماتیک

تعمیرات گیربکس اتوماتیک

تعمیر گیربکس اتوماتیک

گیربکس دومین بخش مهم سیستم در سیستم محرکه ی خودرو  بعد از کلاچ است.گیربکس ها در خودرو به دو دسته ی کلی گیربکس اتوماتیک و دستی  تقسیم می شوند. در گیربکس دستی،برای تغییر دنده به وجود دارند نیاز است تا کلاچ را تغییر دهد اما در گیربکس اتوماتیک، این کار به صورت خودکار انجام می‌شود.استفاده از گیربکس اتوماتیک در خودرو های مورد استفاده در شهر های شلوغ باعث می شود تا راننده در ترافیک و شلوغی کمتر دچار خستگی ناشی از تغییر دنده و کلاچ مداوم شود. استفاده از گیربکس اتوماتیک در شهرهای پر ترافیک بسیار مهم است و این یک انتخاب ایمن و هوشمندانه است. با توجه به نقش مهم و کاربردی که گیربکس اتوماتیک در خودرو و رانندگی ایمن و با آرامش دارد در این مقاله قصد داریم تا تعمیرات گیربکس اتوماتیک و موارد مربوط به آن را بررسی کنیم.

 

تعمیرات گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک چیست؟

خودرو هایی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند نسبت به سایر خودرو ها قیمت بالایی دارند که این قیمت در مقایسه با کارایی و سهولت در استفاده از گیربکس اتوماتیک توجیه پذیر است. درست است که گیربکس اتوماتیک کیفیت و کارایی بالاتری نسبت به گیربکس دستی دارد اما اگر اما اگر رسیدگی لازم انجام نشود،احتمال خرابی آن بسیار بالا است. گیربکس اتوماتیک  نسبت به گیربکس دستی بسیار قابل‌اطمینان است. از آنجا که اصطکاک بیشتری در گیربکس دستی وجود دارد عمر و ماندگاری گیربکس دستی کوتاه تر از گیربکس اتوماتیک است.

به طور کلی وطیفه ی گیربکس اتوماتیک در خودرو انتقال نیرو از موتور به چرخ ها برای حرکت خودرو است. اگر این انتقال به درستی در خودرو انجام نشود ، حرکت خودرو دچار مشکل می شود و نمی توان انتظار سفری ایمن را داشت. گیربکس خودرو به دلایل مختلفی دچار خرابی میشود اما می توان با سرویس دوره ای و منظم خودرو از بروز بسیاری از این خرابی ها در گیربکس اتوماتیک جلوگیری کرد. گیربکس اتوماتیک خودرو باید حداقل سالی یک بار از نظر میزان روغن و قطعات بررسی و چک شود. اما سرویس دوره ای مناسب برای هر خودرو با توجه به نوع گیربکس اتوماتیک به کار رفته در آن متفاوت است و باید با توجه به دفترچه ی راهنمای خودرو و براساس زمان اعلامی در آن برای سرویس دوره ای خودرو اعلام کرد.

 

تعمیرات گیربکس اتوماتیک

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

امروزه, گیربکس های موجود در بازار بسیار متنوع شده‌اند و دیگر مشابه گذشته نیست که تنها یک یا دو نوع گیربکس دستی در بازار موجود باشند  . این عامل باعث می شود تا  مشکلات و شکست‌های گیربکس متفاوت و گسترده‌تر نسبت به سابق باشند. همانطور که می‌دانید، قیمت در بازار خودرو زیاد افزایش‌یافته است و این شامل ماشین‌های داخلی و خارجی، به خصوص خودرو با انتقال‌های خودکار می‌شود. خارجی‌ها در ایران به دلیل تحریم‌ها، خدمات و تعمیر بخش‌های خودرو به ویژه گیربکس بسیار مهم هستند.

علاوه بر استفاده از بخش مناسب و روغن گیربکس اصلی و اصلی برای سلامت گیربکس، با اشاره به یک مرکز مشهور و مناسب که دارای متخصصان در زمینه جعبه‌دنده است و سلامت خودروی شما را تضمین می‌کند. استفاده از قطعات با کیفیت ضعیف در تعمیر گیربکس و نه داشتن تخصص کافی در تعمیر، نه تنها عیب گیربکس نه تنها تعمیر نیست، بلکه قسمت‌های دیگر گیربکس و حتی موتور آسیب‌دیده است.

گیربکس دستی یک ساختار ساده‌تر نسبت به گیربکس اتوماتیک دارد. سیستم گیربکس دستی می‌تواند به سه بخش کلی تقسیم شود. بخش سر سر دنده ، بخش گیربکس و بخش کلاچ ماشین. هنگامی که مشکل خودرو مربوط به خرابی گیربکس دستی باشد، این خرابی می‌تواند به هر یک از این سه بخش نسبت داده شود. هزینه تعمیر یک گیربکس می‌تواند بسته به این که کدام قسمت آسیب‌دیده است، متغیر باشد.

نوع شکست این قطعات نیز مهم است. به عنوان مثال, اگر بخواهیم گیربکس اتوماتیک را بررسی و مشکل آن را رفع کنیم باید بدانیم که گیربکس اتوماتیک از دو بخش اصلی چرخ دنده ها و محور جعبه دنده تشکیل می شود. . این اجزا از چدن و فولاد ساخته شده‌اند و در نتیجه ممکن است دچار خوردگی و ضربه دیدگی شوند و در طول زمان یا به علت فشارهای غیر عادی زنگ بزنند.

در تعمیر و رفع مشکل  گیربکس اتوماتیک هر یک از این بخش‌ها باید به منظور حل کامل مشکل و از بین رفتن خرابی گیربکس در نظر گرفته و بررسی دقیق  شوند. یکی از نکات مهم در تعمیر یک گیربکس اتوماتیک ، تعویض در زمان مناسب روغن گیربکس است، روغن گیربکس در صورتی که سوخته باشد به رنگ قرمز در می آید و باید در این مزان تعویض شود اگر روغن گیربکس در زمان مناسب تعویض نشود چرخ دنده های گیربکس نمی توانند به درستی حرکت کنند و این عامل سبب شکستن چرخ دنده های به کار رفته در گیربکس می شود.

 

وظیفه اصلی گیربکس اتوماتیک انتقال قدرت تولید شده توسط موتور خودرو به دیفرانسیل و چرخ‌ها است. گیربکس اتوماتیک شامل چندین بخش است. این مولفه‌ها شامل مبدل گشتاور (توربین، نفت جعبه‌دنده، و غیره)، کامپیوتر مرکزی (ECU)، کلاچ خودکار گیربکس و دنده‌های گیربکس اتوماتیک می‌شوند. هر یک از این مولفه‌ها ممکن است با عملکرد گیربکس شکست و تداخل داشته باشند.

خرابی گیربکس خودرو، خرابی چرخ دنده های گیربکس، شکست توربین، خرابی کامپیوتری مرکزی، شکست الکتریکی، واشر و نشت روغن، معمولاً در طول خدمت متناوب یا زمانی که چراغ گیربکس روشن است و در برخی موارد می‌تواند با شنیدن صدای اضافی در حین رانندگی این مشکلات موجود در گیربکس را شناسایی و رفع کرد.

هر گونه صدای جدیدی که از اتومبیلی بیرون می‌آید که هرگز نشنیده اید باید جدی گرفته شود، به خصوص اگر صدای وزوز ثابتی در زیر کاپوت وجود داشته باشد. این صدا بسته به نوع گیربکس که دارید، متفاوت است. احتمالاً صدای وزوز انتقال اتوماتیک را خواهید شنید. اگر شما دچار مشکل در حال تغییر می‌شوید، یا اگر اتومبیل در دنده گیر گیر می‌کند، این نشانه بدی برای گیربکس شما است. مشکل می‌تواند به سادگی از سیال گیربکس شما یا از یک نقص مکانیکی درونی باشد. در هر صورت، اگر بدون کنترل باقی بماند، باز هم می‌تواند باعث آسیب جدی شود.

در این مقاله گیربکس اتوماتیک و نکات مهم مرتبط با تعمیر و تعویض این گیربکس را بررسی کردیم.

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearbox_automatic_iman@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

—————————————————————————–

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *