علائم خرابی و زمان تعویض روغن گیربکس

تعویض روغن گیربکس

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

همه چیز در رابطه با تعویض روغن گیربکس

علائم خرابی و زمان تعویض روغن گیربکس

یکی از مایعات بسیار مهم خودرو که به مراقبت و دقت خاصی نیازدارد روغن گیربکس می باشد. گیربکس ها عموما به دو دسته دستی و اتوماتیک طبقه بندی می شوند که برای هر یک از آن ها باید روغن گیربکس مخصوص آن مورد استفاده قرار گیرد. برای افزایش طول عمر خودرو مراقبت از گیربکس و جعبه دنده آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. بنابراین بهتر است تعویض روغن گیربکس در زمان مناسب انجام گیرد.

بسیاری از رانندگان در رابطه با روغن گیربکس اطلاعات کافی در دسترس ندارند و برخی از آن ها نیز به این موضوع توجه نشان نمی دهند اما این موضوع در طولانی مدت ممکن است مشکلاتی را برای خودرو آن ها ایجاد کند. در ادامه با نشانه های تعویض روغن و علائم خرابی آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

آیا روغن گیربکس نیاز به تعویض دارد؟

تمام خودروهایی که تاکنون تولید شده اند و حتی خودروهایی که قرار است در آینده تولید شوند به تعویض روغن گیربکس نیاز دارند. برخی از خودروهای مدرن دارای مکانیزم و عملکرد بهتر هستند از این رو با یک بار تعویض روغن گیربکس زمان بیشتری را می توانند فعالیت کنند. با هر بار مراجعه به تعمیرگاه ها برای تعویض روغن موتور بهتر است میزان این روغن را نیز مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز اقدام به تعویض روغن گیربکس نمایید.

زمان مناسب برای تعویض روغن گیربکس

کارخانه و سازنده خودروها معمولا زمان مناسب برای تعویض را مشخص می سازند، شما همچنین می توانید با مطالعه دفترچه راهنمای خودرو از زمان مناسب برای تعویض روغن گیربکس مطلع شوید. زمان مناسب برای تعویض در خودروهای مختلف متفاوت می باشد و به طورکلی خودروها پس از طی مسافت 30 تا 100 هزار کیلومتر نیاز به تعویض روغن گیربکس خواهند داشت.

خودروهای مدرن معمولا اتوماتیک هستند، مخزن این روغن در این خودروها به طور کامل بسته می شوند و نیازی به تعویض روغن در این نوع خودروها نخواهید داشت. این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که روغن گیربکس همانند روغن موتور نیست و در صورتی که نشتی داشته باشد روی زمین به رنگ قرمز مشاهده خواهد شد.

علائم خرابی روغن گیربکس

در صورتی که هر یک از نشانه ها و علایم زیر را مشاهده کردید بهتر است نسبت به تعویض روغن اقدام نمایید. این موضوع که چه مدت زمانی از تعویض روغن گیربکس گذشته است اهمیت چندانی ندارد.

در صورتی که خودرو در حالت ایستاده و یا در حال حرکت باشد و صدای غیرمعمول به گوش شما می رسد بدین معناست که گیربکس با صدا کار می کند در این موارد باید حتما نسبت به بررسی روغن گیربکس خودرو خود اقدام نمایید.
وجود مشکل در تعویض دنده و در صورتی که تعویض دنده در حال حرکت به سختی انجام گیرد و در صورتی که هنگام آغاز حرکت به اصطلاح دنده در رود از نشانه های رایج خرابی روغن گیربکس هستند در این شرایط نیزباید روغن گیربکس خودرو خود را مورد بررسی قرار دهید.
از دیگر نشانه های خرابی روغن گیربکس می توان به نشتی آن اشاره کرد. در صورتی که روغن گیربکس نشتی داشته باشد زیر خودرو روغن قرمز مشاهده خواهد شد و یا بویی مشابه بوی نفت به مشام خواهد رسید. در صورتی که زمان تعویض روغن گیربکس فرا رسیده باشد روغن گیربکس دیگر رنگ قرمز نخواهد داشت.

بررسی روغن گیربکس همیشه کار ساده ای نیست

لازم به ذکر است که بررسی روغن گیربکس همیشه کار ساده ای نیست و برای بررسی روغن گیربکس برخی از خودروها حتما باید روی چال مکانیکی رفت یا با استفاده از جک خودرو را از زمین بلند کرد تا بتوان به راحتی وضعیت روغن گیربکس را مورد بررسی قرار داد.

البته با مراجعه به تعمیرگاه های معتبر همچون مرکز خدمات و تعمیرات تخصصی خودرو تون آپ 110 نیز متوجه خرابی روغن گیربکس خودرو شوید. عملکرد نادرست دنده های اتوماتیک، سفت شدن دنده ها در خودروهای دستی مهمترین نشانه های خرابی روغن گیربکس هستند. همچنین در صورتی که داخل این روغن تکه های ریز آهن را مشاهده کردید بدین معناست که روغن گیربکس خراب شده است و به طورکلی باید این بخش از خودرو را مورد بررسی قرار داد.

برای تعویض روغن‌گیربکس باید به کجا مراجعه کرد؟

وظیفه نرم کردن، مرطوب نگاه داشتن و خنک کنندگی جعبه دنده و چرخ دنده های خودرو به عهده روغن گیربکس می باشد. با گذشت زمان روغن گیربکس ممکن است کهنه شود و باعث خرابی این بخش از خودرو شود. بهتر است تخلیه روغن گیربکس را به دست تعمیرکاران حرفه ای همچون تکنسین های مرکز خدمات و تعمیرات تخصصی خودرو تون آپ 110 بسپارید تا برای خودرو شما مشکلی پیش نیاید و از خرابی این بخش از خودرو تا حد قابل توجهی پیشگیری شود.

چه نوع روغن گیربکسی مناسب است؟

بهتر است این سوال را از نمایندگی های فروش یا تعمیرگاه های مجاز سوال نمایید. تکنسین های مرکز خدمات و تعمیرات تخصصی خودرو تون آپ 110 در را بطه با انتخاب بهترین روغن گیربکس که مناسب خودرو شما باشد راهنمایی های لازم را به شما ارائه خواهد داد. بدون مشورت با تکنسین های متخصص در زمینه تعویض روغن گیربکس بهتر است اقدام به خرید روغن گیربکس نکنید زیرا میزان غلظت و موارد مصرفی روغن گیربکس در خودروهای مختلف متفاوت می باشد.

به عنوان مثال روغن گیربکس مناسب خودروهای اتوماتیک از روغن گیربکس مخصوص خودروها با دنده دستی متفاوت می باشد. در صورتی که جعبه دنده خودرو شما از نوع CVT می باشد باید غیر از روغن مخصوص برخی از افزودنی ها را نیز به گیربکس خود اضافه نمایید.

نکات مهم در رابطه با تعویض روغن‌گیربکس

همواره توصیه می شود هر چند وقت روغن گیربکس خودروی خود را بررسی کنید و در صورت کم یا فرسوده شدن نسبت به تعویض روغن اقدام نمایید. هنگام تعویض روغن موتور می توانید از تعمیرکار بخواهید تا روغن گیربکس خودروی شما را نیز مورد بررسی قرار دهد. این کار چند دقیقه بیشتر وقت نمی گیرد.

احتمال کم شدن روغن گیربکس نشتی می باشد و این نوع روغن هرگز نمی سوزد. باگذشت زمان روغن گیربکس کارایی خود را از دست خواهد داد و خرابی دیگر قطعات را به دنبال خواهد داشت.

امتیاز 2.6 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

——————————————————-

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearboxnumber1@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

——————————————————-

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

ایمان پرناک: ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *