علت زوزه گیربکس

تعمیرگاه گیربکس

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

علت زوزه گیربکس

سروصدای عجیب که به‌عنوان زوزه گیربکس شناخته می‌شود توسط ارتعاشات ایجادشده توسط چرخ‌دنده‌ها درنتیجه عیوب ناشی از طراحی، بارگذاری، اثرات دما و تغییرات تولید ایجاد می‌شود. کاهش صدای ناله دنده تا حد قابل قبولی یک چالش بزرگ است، به‌خصوص برای گیربکس‌های پیچیده مانند گیربکس اتوماتیک سیاره‌ای مدرن. ابزارهای طراحی، شبیه‌سازی و تجزیه‌وتحلیل پیشرفته به مهندسان این امکان را می‌دهد که به‌سرعت و با دقت مشکلات را شناسایی کنند، علت اصلی را پیدا کنند و راه‌حل‌های واقعی را در چارچوب محدودیت‌های طراحی مجاز پیشنهاد دهند. با چنین ابزاری می‌توان طرح‌های موجود را برای حذف مشکلات نویز بهینه کرد و طرح‌های جدیدی ایجاد کرد که حتی قبل از برش فلز بدون مشکل شناخته می‌شوند.

صدای زوزه گیربکس نباید بلند باشد تا مشکل ایجاد شود. این صدا طبیعتاً صدایی است که برای رانندگان و مسافران آزاردهنده است زیرا صداهای دیگر داخل خودرو را قطع می‌کند. چرخ‌دنده‌های عالی در یک محیط عملیاتی عالی، هیچ صدایی تولید نمی‌کنند، اما متأسفانه ما در دنیای کاملی زندگی نمی‌کنیم. دنیای واقعی یکی از تحمل‌های تولید و مونتاژ و اجزایی است که تحت بارهایی که ما روی آن‌ها وارد می‌کنیم منحرف می‌شوند. تفاوت بین انتقال صاف حرکت توسط چرخ‌دنده‌های کامل و آنچه در عمل به دست می‌آورید، “خطای انتقال” یا “TE” نامیده می‌شود.

این منبع واقعی صدای ناله دنده است. TE باعث ایجاد ارتعاش در مش دنده می‌شود که از طریق اجزای داخلی جعبه‌دنده به محفظه منتقل می‌شود. جایی که مستقیماً به‌عنوان نویز تابش می‌شود یا به شکل ارتعاش از طریق شاسی منتقل می‌شود تا به‌عنوان نویز در جای دیگر تابش شود. اگرچه تنها روش کنترل ناله دنده نیست، کاهش نویز در منبع با کاهش TE به‌وضوح ایده خوبی است.

روش معمول تنظیم TE از طریق ایجاد تغییرات در سطح دندان در سطح میکروسکوپی است. این اصلاحات «ریز هندسه» را می‌توان برای کاهش TE تنظیم کرد، اما برای اینکه بدانید چه تغییراتی باید ایجاد کنید، باید بدانید که دندان‌های چرخ‌دنده چگونه در سطح میکروسکوپی رفتار می‌کنند. همچنین باید در نظر داشته باشید که هرگونه تغییر ریز هندسه‌ای که ایجاد می‌کنید بر دوام و کارایی گیربکس نیز تأثیر می‌گذارد.

ممکن است هنگام رانندگی متوجه صدای زوزه از گیربکس شوید. متأسفانه، زوزه کردن به مشکل خاصی در گیربکس اشاره نمی‌کند زیرا مسائل مختلف ممکن است صدا را تولید کنند. بااین‌حال، می‌توانید با انجام موارد زیر به علت دقیق آن برسید:

سعی کنید دنده‌عقب را درگیر کنید. اگر صدای ناله با ریور بیشتر شود، به این معنی است که خط سیال گیربکس مسدود شده است. در بیشتر موارد، گرفتگی خط سیال به موضوع مهم‌تری اشاره دارد.

در گیربکس اتوماتیک، اگر صدای زوزه در دنده بلندتر شود، به مشکل مبدل گشتاور اشاره می‌کند. از طرف دیگر، اگر زمانی که دنده در حالت خنثی قرار دارد و کلاچ درگیر است، صدا ظاهر می‌شود، شفت ورودی یا یاتاقان‌ها مشکل‌دارند.

اگر با تندتر رانندگی صداها بلندتر می‌شود، به این معنی است که سرعت خودرو نیز روی گیربکس تأثیر می‌گذارد و مشکل در درایو نهایی گیربکس است.

تقه کردن در گیربکس‌های اتوماتیک رایج است. وقتی این اتفاق می‌افتد، به این معنی است که سیستم چرخ‌دنده سیاره‌ای مشکل دارد. گیربکس اتوماتیک خودروی شما به سیستم دنده بستگی دارد که در هنگام رانندگی ورودی‌های مختلفی را دریافت می‌کند. بنابراین، اگر سیستم دنده از کار بیفتد، ممکن است آسیب زیادی به گیربکس نیز وارد شود.

 

صدای زوزه خودرو در زمان شتاب گیری

دلایل بالقوه زیادی برای صدای زوزه وسیله نقلیه شما وجود دارد، که بسیاری از آن‌ها به‌طور سالانه توسط تعداد نامحدودی از رانندگان شنیده می‌شود. در زیر چندین مورد از شایع‌ترین علل ناله خودرو در هنگام شتاب گیری آورده شده است.

مشکلات داخلی گیربکس

یاتاقان دینام فرسوده

یاتاقان‌های پمپ آب آسیب‌دیده است

روغن فرمان کم قدرت

کمپرسور تهویه مطبوع معیوب

مشکلات قرقره کشنده / بیکار

کمربند سرپانتین خشک، ترک‌خورده یا لیز خورده

بلبرینگ فرسوده

گیربکس یک وسیله نقلیه یک بسیار حیاتی را انجام می‌دهد و برای توزیع نیروی موتور در محورهای محرک خودرو، کامیون یا SUV کلیدی است. متأسفانه، انتقال با افزایش سن مستعد شکست داخلی است. در موارد خاص، خرابی از این نوع می‌تواند صدای زوزه‌ای قابل‌شنیدن ایجاد کند. مکان‌یابی صداهای این نوع اغلب دشوار است، به‌ویژه هنگامی‌که از تونل انتقال وسیله نقلیه طنین‌انداز می‌شود.

صدای زوزه از گیربکس وسیله نقلیه شما به‌طورکلی نشان‌دهنده یک مشکل مربوط به مایعات است. شنیدن صدایی از این نوع، زمانی که سطح سیال گیربکس بیش از ظرفیت کاهش می‌یابد، یا زمانی که پمپ سیال گیربکس شروع به ازکارافتادن می‌کند، بسیار رایج است. علاوه بر این، خرابی مبدل گشتاور نیز می‌تواند صدای ناله زوزه‌ای ایجاد کند.

ساییدگی بلبرینگ

موتور خودرو دارای لوازم جانبی متعددی است که با تسمه حرکت می‌کنند. هر یک از این لوازم جانبی از یک قرقره محرک به همراه یک یا چند مجموعه یاتاقان استفاده می‌کند. یک تسمه سرپانتین نیروی چرخشی قرقره میل‌لنگ را به قرقره‌های مرتبط با لوازم جانبی مختلف تسمه محور منتقل می‌کند. این لوازم جانبی شامل پمپ آب موتور، پمپ فرمان، کمپرسور تهویه مطبوع و دینام هست. علاوه بر این، دستگاه‌های با چنین طراحی همچنین دارای کشش کننده و قرقره‌های غیرفعال هستند.

هنگامی‌که یاتاقان‌های مرتبط شروع به ازکارافتادن می‌کنند، اغلب صدای ناله شنیده می‌شود. شاید مناسب‌ترین مثال از این وضعیت به شکل دینام با یاتاقان‌های داخلی بد باشد. با ازکارافتادن این یاتاقان‌ها، صدای ناله یا صدای جیغ بلندی از صدای عملکرد معمولی موتور شنیده می‌شود. پمپ‌های فرمان برقی نیز تمایل دارند تا با سایش کافی، صدای مناسبی ارائه دهند. از طرف دیگر، می‌توان انتظار شنیدن چنین صداهایی را داشت که پمپ برق فرمان کم مایع باشد.

یاتاقان چرخ فرسوده

یاتاقان‌های چرخ این مسئولیت رادارند که اطمینان حاصل کنند که چرخ‌های وسایل نقلیه ما در هنگام حرکت در جاده آزادانه می‌چرخند. این یاتاقان‌ها اغلب در داخل یک هاب واحد قرار می‌گیرند که درصورتی‌که یاتاقان‌های موجود در داخل شروع به سایش کنند، نیاز به تعویض دارند.

از طرف دیگر، بسیاری از خودروهای قدیمی دارای بلبرینگ‌های چرخ مستقل بودند که می‌توان آن‌ها را جدا کرد و در صورت لزوم با گریس پر کرد. متأسفانه، صرف‌نظر از نوع، بلبرینگ چرخ‌ها باگذشت زمان فرسوده می‌شوند. در اکثر موارد، یک یاتاقان چرخ که به‌شدت فرسوده شده است، هنگامی‌که راننده در جاده حرکت می‌کند، صدای زوزه ایجاد می‌کند. این نویز معمولاً با شتاب گرفتن خودرو در گام تغییر می‌کند. در سرعت‌بالا، این صدا اغلب یادآور صدای غر زدن یا ناله است. هنگام پیچیدن، اغلب می‌توان بلبرینگ چرخ معیوب را مشخص کرد. اگر صدای موردنظر در وسط پیچ تغییر کند یا به‌طور کامل قطع شود، بلبرینگ چرخ خودرو مشکوک می‌شود.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

——————————————————-

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearboxnumber1@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

——————————————————-

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

ایمان پرناک: ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *