علامت های خرابی گیربکس اتوماتیک چیست؟

علامت های خرابی گیربکس اتوماتیک

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

علامت های خرابی گیربکس اتوماتیک

علامت های خرابی گیربکس اتوماتیک: گیربکس اتوماتیک از اصلی‌ترین سیستم‌های موجود در ماشین است و برای بهبود از عملکرد بیشتر و طول عمر به شما و مراقبت‌ها و توجهات شما نیاز دارد.

اکثر افراد از این که گیربکس اتوماتیک قبل از پیشگیری و مراقبت‌­های لازم می‌تواند هزینه بیشتری برای آن‌ها داشته باشد، غافل هستند. پس اگر می­‌خواهید از این هزینه‌­های گزاف دور بمانید تا آخر این مطلب با همراه باشید.

علائم زیر به شما این هشدار را می­‌دهد که به گیربکس‌تان بیشتر توجه کنید:

  • احساس لرزش در گیربکس
  • همیشه گیربکس درگیر نمی‌­شود (گاهی کار می‌­کند و گاهی نه)
  • صدای ناله، زوزه و یا صدای­‌های غیر طبیعی
  • بوی سوختگی
  • کم شدن یا نشت دادن روغن گیربکس (هیدرولیک)
  • روشن شدن چراغ چک

 

علامت های خرابی گیربکس

احساس لرزش در گیربکس

گیربکس اتوماتیک شما معمولاً باید هنگام جابجایی دنده‌ها راحت عمل کند و در جابجایی دنده­‌ها احساس تقه، لغزش و لرزش ن­کنید. اما به محض این که این علائم را حتی در مقیاس بسیار کم حس کردید حتما به آن توجه کنید چون با استفاده بیشتر این علائم بدتر می‌­شود.

ممکن است در ابتدا به نظر شما مهم نباشد اما این شروع یک تخریب و آسیب بزرگ است. و بطور کلی هنگامی که چرخ دنده‌های گیربکس شما درچار آسیب می‌شوند به تدریج بدتر خواهند شد.

خلاصه: این یک مشکل جدی است و زمان مراجعه به یک تعمیرکار یا مکانیک متخصص در زمینه گیربکس­‌های اتوماتیک بسیار مهم است.

 

علامت های خرابی گیربکس

همیشه گیربکس درگیر نمی‌­شود 

وقتی که دنده را به حالت D  یا R قرار می­‌دهید گاهی کار نمی‌­کند یا با تاخیر کار می‌­کند. کار نکردن و تاخیر هر دو به ما این خبر را می­‌دهند که یک آسیب و مشکل در کمین گیربکس ما قرار دارد.

یکی از علت‌های این اتفاق این است که ممکن است روغن گیربکس (هیدرولیک) شما خاصیت خود را از دست داده است. اگر زمان تعویض آن رسیده حتما و در سریع‌­ترین زمان ممکن روغن گیربکس خود را تعویض کنید. و این کار شما بسیار کمک کننده است.

اما تجربه نشان داده گاهی این مشکل بخاطر عیب در سیستم ECU ماشین شما است و گاهی با ری­استارت کردن آن مشکل حل خواهد شد که خود شما می‌­توانید با برداشتن سر باتری‌ها به مدت نیم ساعت این کار را انجام دهید.

اما اگر بازهم مشکل برطرف نشد پس وقت آن رسیده که به مکانیک مورد اعتماد مراجعه کنید تا نگاهی به ماشن شما بیندازد.

خلاصه: وقتی گیربکس شما درگیر نمی‌­شود و یا با تاخیر کار می­‌کند موقع آن رسیده که حتما نگاهی به آن بیندازید. اغلب در این موارد هزینه تعمیرات بسیار کم است و اگر بررسی و برطرف نشود حتما طبعات و هزینه‌های بعدی آن بسیار بیشتر خواهد شد.

 

علامت های خرابی گیربکس

صدای ناله، زوزه و یا صداهای غیر طبیعی

وقتی به طور اتفاقی صدای ناله و غیر طبیعی از ماشین خود شنیدید آن را نشنیده نگیرید و از کنار آن رد نشوید. ممکن است برای شما مشکلی پیش آمده باشد. در بعضی از موارد ممکن است روغن گیربکس شما کم شده باشد.

یکی از وظایف سنگین این روغن­‌ها حفظ و نگهداری چرخ دنده‌­های گیربکس شما است و در صورتی که روغن شما کم شده باشد و روغن کاری چرخ دنده‌ها به خوبی انجام نشود باعث ایجاد اصطکاک بین چرخ دنده­‌ها خواهد شد. اصطکاک آن‌ها بسیار خطرناک و باعث ایجاد آسیب‌های شدید است.

خلاصه: در بسیاری از مواقع این صداها با تکمیل و سرریز کردن روغن گیربکس از بین خواهد رفت و در صورتی که خودتان قادر به انجام آن نیستید با مراجعه به اتوسرویس یا مکانیکی این مشکل را برطرف کنید.

 

علامت های خرابی گیربکس

بوی سوختگی

ماشین شما هیچ وقت نباید بوی سوختگی بدهد و اگر این اتفاق افتاد حتما نگران ماشین خود شوید. یکی از دلایلی که بوی سوختگی به مشام شما می‌رساند، سوختن روغن گیربکس شما است. همانطور که گفتیم وظیفه روغن در خودرو شما بسیار مهم است. هنگامی که روغن بعد از کارکرد زیاد خاصیت خود را از دست بدهد و قابلیت روانکاری بین چرخ دنده‌ها را نداشته باشد به مرور باعث رسوب، حالت لجنی و بعد از مدتی سوختن روغن می­‌شود. تمامی این اتفاقات می­‌تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد.

خلاصه: هنگامی که بوی سوختگی به مشام شما رسید بدون فوت وقت حتما به آن رسیدگی کنید.

 

علامت های خرابی گیربکس

کم شدن یا نشت دادن روغن گیربکس (هیدرولیک)

گاهی شما زیر ماشین خود روغن قرمز رنگ مشاهده می‌کنید. این یعنی روغن گیربکس شما نشتی دارد. کم شدن روغن گیربکس گاهی باعث خرد شدن چرخ دنده‌ها می­‌شود و این آسیب گاهی غیر قابل تعمیر است و شما مجبور به تعویض گیربکس خود می­‌شوید که بسیار هزینه‌ بر است. گاهی با هزینه برای تعویض یک واشر ساده از هزینه‌های سرسام آور بعدی جلوگیری می­‎‌کنید.

خلاصه: درصورت مشاهده روغن قرمز زیر ماشین خود حتما در صدد رفع آن زمان را از دست ندهید.

 

علامت های خرابی گیربکس

روشن شدن چراغ چک

روشن شدن چراغ چک به شما این را نشان خواهد داد که مشکلی در ماشین شما وجود دارد یا بزودی مشکلی برای شما رخ خواهد افتاد. اما تذکر این نکته لازم است که بدانید چراغ چک فقط نشان دهنده خرابی گیربکس شما نیست و در اثر خرابی‌های زیادی روشن می‌­شود. سنسورهای زیادی وجود دارد و خرابی‌­ها را با روشن شدن چراغ چک به شما اطلاع می‌­دهد. پس از کنار آن به سادگی عبور نکنید و منتظر آن نباشید که قسمتی از ماشین شما خراب شود و بعد در صدد تعمیر آن برآیید. بهتر است زودتر جهت رفع عیب بکوشید.

خلاصه: روشن شدن چراغ چک را اصلا ساده نگیرید.

 

نتیجه‌گیری

بسیاری از مشکلاتی که برای گیربکس اتوماتیک خودروی شما اتفاق می‌­افتد در ابتدا بسیار ساده هستند. وبسیاری از آن‌ها با علائمی که ذکر شد شروع می‌­شود. تاخیر و سهل انگاری در برطرف کردن هر کدام از آن‌ها ممکن است شما را با هزینه‌های بسیاری روبرو کند. اگر آرامش خاطر و پول شما برای شما مهم است و هر یک از این مشکلات گیربکس اتوماتیک را تجربه می‌کنید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا نظر آن‌ها را بپرسید.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

——————————————————-

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearboxnumber1@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

——————————————————-

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

ایمان پرناک: ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *