علائم خرابی گیربکس

تعمیر گیربکس

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

علائم خرابی گیربکس

علائم خرابی گیربکس اتوماتیک چیست؟ برای رفع خرابی گیربکس اتوماتیک چه باید کرد؟ بهترین محل برای تعمیر گیربکس اتوماتیک کجاست؟ بهترین محل تعمیر گیربکس اتوماتیک در کرج کجاست؟ هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک چقدر است؟

علائم خرابی گیربکس

گیربکس بخش حیاتی و اصلی در هر خودرو است و خرابی گیربکس در هر نوع و سطحی که باشد باید به سرعت شناسایی و رفع شود.

نشت روغن

روغن گیربکس اتوماتیک (ATF) در گیربکس های اتوماتیک وجود دارد تا به کاهش اصطکاک و در نتیجه گرمای بیش از حد کمک کند. اگر این مایع شروع به نشت کند، ممکن است مشکل جدی روی دستان خود داشته باشید. در واقع، از دست دادن ATF یک دلیل بسیار رایج برای خرابی گیربکس اتوماتیک است. نشتی ATF ممکن است باعث جمع شدن مایع قرمز روشن در زیر وسیله نقلیه شما شود. با این حال، اگر مایع در جعبه دنده به دلیل اصطکاک سوخته باشد، ممکن است قهوه ای یا سیاه باشد – در این صورت احتمالاً تعمیر اساسی لازم است.

چراغ موتور را بررسی کنید

در حالی که چراغ چک موتور می تواند مشکلات مختلفی را نشان دهد، ممکن است به این معنی باشد که شما ایراد گیربکس دارید. وسوسه نشوید که این هشدار را نادیده بگیرید. ماشین شما دارای سنسورهای زیادی است که برای تشخیص دقیق مشکلات طراحی شده اند – امیدوارم قبل از جدی شدن آنها. سطح مایع خنک کننده و گیربکس خود را بررسی کنید یا وسیله نقلیه خود را نزد مکانیک ببرید.

پاسخ ضعیف دنده

اگر در تعویض دنده ها مشکل دارید، ممکن است گیربکس شما ایراد داشته باشد. هر نشانه ای از تردید – یا امتناع کامل – از تعویض دنده ممکن است نشانه ای از مشکلات الکتریکی، هیدرولیک یا مکانیکی باشد. در یک کتابچه راهنمای کاربر، ممکن است متوجه قطع ارتباط بین تعویض دنده و افزایش واقعی دور موتور شوید. همچنین ممکن است خودرو کندتر از آنچه دورهای بالاتر نشان می دهد شتاب بگیرد.

صداهای غیر معمول

اگر گیربکس خود شروع به تولید صدایی کند که قبلاً نشنیده اید، یا اگر صدای تلق، ناله، زمزمه یا وزوز را بشنوید، ممکن است با مشکل مواجه شوید. گیربکس شما از صدها قطعه متحرک تشکیل شده است. برای مثال، اگر فقط یک بلبرینگ معیوب باشد، ممکن است چنین صداهای غیرمنتظره ای ایجاد شود. گیربکس های دستی تمایل به “لنگ زدن” دارند در حالی که گیربکس های اتوماتیک اغلب زمزمه یا وزوز می کنند. مراقب باشید که چنین صداهایی ممکن است ناشی از مشکلات اگزوز، محور محرک یا موتور باشد – اما در هر صورت، مهم است که وسیله نقلیه را توسط یک مکانیک مورد اعتماد بررسی کنید.

لغزش خودرو

هنگام پشت فرمان ممکن است لرزش، تکان دادن یا ساییدن را تجربه کنید. مشکلات گیربکس اتوماتیک اغلب شامل تردید، لیز خوردن یا لرزش در هنگام تعویض دنده است. کتابچه‌های راهنما به احتمال زیاد در هنگام بروز خطا، «خراش» می‌شوند. پایه‌های موتور و گیربکس اغلب منشأ تکان‌ها و تکان‌ها هستند.

بوی سوختگی

اگر متوجه بوی سوختگی لاستیک مانند همراه با نشت مایع شدید، ممکن است مشکل انتقال داشته باشید. ممکن است دود نیز مشاهده کنید. مایع سوخته به این معنی است که گیربکس شما روغن کاری مورد نیاز خود را دریافت نمی کند. این علائم ممکن است نشان دهد که انتقال شما به پایان عمر خود نزدیک شده است.

در مرکز نامبروان مجموعه ای ازماهر ترین افراد در امر تعمیر گیربکس و بررسی و شناسایی انواع مشکلات خودرو و برای تعمیر گیربکس خودروی شما گرد هم آمده اند.

تعمیرگاه گیربکس
تعمیرگاه گیربکس

علائم خرابی گیربکس اتوماتیک

گیربکس یک بخش بسیار مهم و حساس در خودروها می‌باشد که از قطعات مختلفی ساخته شده و به گونه ای که تمام این قطعات در کنار هم باعث عملکرد صحیح خودرو می‌شوند.

در واقع می‌توان گفت که عملکرد بخش‌های مختلف به هم وابسته است.

سیستم گیربکس به گونه‌ای است که بروز کوچکترین مشکلی در یک بخش خاص این قطعه باعث عدم کارکرد صحیح و خرابی کل سیستم می‌شود، به همین دلیل در صورت بروز هرگونه مشکل باید خیلی سریع نسبت به رفع مشکل به وجود آمده اقدام کرد.

خوشبختانه امروزه وجود تعمیرکاران حرفه ای در شهرهای مختلف مانند کرج باعث شده است تا امکان رفع تمام مشکلات به وجود آمده در گیربکس اتوماتیک تمام خودرو های چینی به راحتی رفع گردد.

که در واقع از مطمئن ترین و معتبرترین مراکز تعمیر در کرج می توان به تعمیرگاه گیربکس نامبروان ایمان پرناک اشاره کرد.

تعمیرگاه گیربکس
تعمیرگاه گیربکس

علائم خرابی گیربکس اتوماتیک چیست؟

موارد مختلفی وجود دارد که نشان دهنده وجود مشکل و خرابی در گیربکس اتوماتیک است که در لیست زیر از مهمترین و رایج ترین موارد بیان شده است:

  • بروز صداهای غیرعادی مانند صدای زوزه

در اکثر مواقع رانندگان صداهای غیرعادی که در خودرو ایجاد می‌شود را نادیده می‌گیرند ولی ممکن است صداهای غیرعادی به خاطر بروز یک مشکل بسیار مهم باشد و هرچه دیرتر نسبت به تعمیر چنین مواردی اقدام نمایید در این حالت مطمئن باشید که مشکل به وجود آمده جدی تر شده و باید هزینه زیادی را برای تغییر پرداخت کنید.

در حالت کلی بروز مشکل در چرخ دنده ها یا یاتاقان و یا کم شدن روغن گیربکس از موارد مهمی هستند که باعث ایجاد صدای غیر عادی در خودرو می شوند.

  • عملکرد دیر هنگام گیربکس

مهمترین وظیفه گیربکس این است که امکان تغییر دنده را با سرعت و به راحتی امکان پذیر می کند و بروز هرگونه تغییر هنگام تعویض دنده نشان از وجود مشکل در گیربکس می باشد.

که ممکن است به خاطر خراب بودن روغن گیربکس، وجود آب در بخش داخلی گیربکس و یا داغ شدن بیش از اندازه قطعات داخلی گیربکس، امکان تعویض دنده به راحتی و خیلی سریع میسر نباشد.

به همین دلیل باید بروز چنین مواردی را جدی گرفت و نسبت به تعمیر آن خیلی سریع اقدام کرد.

  • بوی سوختگی یکی از علائم خرابی گیربکس اتوماتیک

بوی سوختگی که از موارد بسیار حساس و مهمی است که به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شود چون یکی از نشانه‌های وجود مشکل اساسی در بخش‌های مختلف خودرو ست.

در حالت کلی داغ شدن بیش از اندازه روغن گیربکس باعث ایجاد بوی سوختگی می گردد که دلیل اصلی این مشکل نشتی روغن گیربکس یا کم شدن میزان روغن می باشد.

اگر رانندگان به صورت منظم و به موقع اقدام به تعویض روغن گیربکس نکنند و اگر سطح روغن خیلی پایین آمده باشد در این حالت امکان خنک کردن اجزای گیربکس امکان پذیر نمی شود و این مورد باعث می شود تا بوی سوختگی ایجاد گردد.

که در واقع عدم سرویس کاری به موقع و تعویض روغن به موقع از مهمترین مواردی هستند که می تواند باعث بروز مشکلات اساسی در گیربکس اتوماتیک باشد.

  • وجود نشتی در زیر ماشین

در حالت عادی نباید نشتی در زیر ماشین وجود داشته باشد که عوامل مختلفی می تواند باعث بروز نشتی روغن در بخش‌ زیر ماشیم باشدکه یکی از این موارد نشتی روغن گیربکس است که در واقع روغن گیربکس قرمز بوده و نشان از وجود مشکل در چرخ دنده ها می باشد.

همچنین  وجود مشکل در واشر ها و یا مهر و موم یا قالب گیربکس و یا وجود مشکل در چرخ دنده ها و یا وجود مشکل در کاسه نمد و همچنین کم شدن سطح روغن گیربکس از مهمترین مواردی هستند که می‌توانند باعث بروز نشتی روغن در زیر ماشین گردد.

  • هر جا افتادن دنده با تأخیر یا به سختی

اگر هنگام تعویض دنده احساس کنید که تغییر شدید یا ناگهانی از دنده به دنده دیگر اتفاق می‌افتد این یکی از مهمترین مواردی است که نشان دهنده وجود مشکل در گیربکس می باشد

که دلیل این مشکل وجود نشتی روغن گیربکس، خراب شدن دنده ها، شکستن یا خراب شدن قطعات داخلی و همچنین کثیف شدن روغن گیرباکس می باشد که باید خیلی سریع نسبت به رفع این مشکل اقدام نمایید.

  • بروز سر و صدا در حالت خلاص ماشین

از مهمترین مواردی که نشان دهنده وجود مشکل در گیربکس است ایجاد شدن صدا وقتی که خودرو در حالت خلاص است می باشد

که در برخی مواقع با تعویض روغن می‌توان مشکل را برطرف کرد ولی اگر بعد از تعویض روغن مشکل رفع نشد باید خیلی سریع به مراکز تعمیر معتبری مانند تعمیرگاه گیربکس نامبر وان ایمان که در کرج واقع است مراجعه نمایید.

  • روشن شدن چراغ چک موتور

روشن شدن چراغ هشدار یکی از مواردی است که نشان دهنده وجود مشکل در سیستم زیر کاپوت می باشد که به هیچ عنوان نباید این مورد را سرسری گرفت

مخصوصاً در حالتی که چراغ چک موتور روشن گردد این بدان معنا می باشد که باید گیربکس بررسی گردد و از دلایل بروز مشکل در این قسمت می توان به وجود مشکل در سنسورهای سرعت، بروز مشکل یا آسیب در سلونوییدی های گیربکس اشاره کرد که از موارد نشان دهنده مهم برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی تر می باشد.

  • عدم کارکرد صحیح پدال کلاچ

اگر هنگام کلاچ گرفتن مجبور هستید تا فشار زیادی را اعمال نماید و اگر کلاچ به راحتی آزاد نمی گردد در این حالت باید خیلی سریع نسبت به تعمیر گیربکس اقدام نمایید چون دلایلی مانند وجود مشکل در سیم یا صفحه‌کلاج یا وجود نشتی مایی هیدرولیک یا همچنین وجود اتصال در سیستم هیدرولیک که از مواردی هستند که می‌توانند باعث بروز چنین مواردی گردند.

 

  • افزایش دور موتور و وجود لرزش در ماشین

اینجا شدن هر گونه ساییدگی در بخش‌های داخلی گیربکس می‌تواند باعث ایجاد لرزش در اتومبیل گردد که باید خیلی سریع نسبت به رفع مشکل به وجود آمده اقدام کرد.

  • عدم حرکت خودرو هنگامی که خودرو در روی دنده است

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که خود را روی دندان قرار دهید ولی حرکت نکند که دلیل بروز این مشکل کاهش رفتن سطح روغن گیربکس است.

تعویض روغن گیربکس
تعویض روغن گیربکس

هیچ‌کس خواهان سر و کله زدن با یک گیربکس اتوماتیک معیوب نیست، زیرا تعمیر آن هم گران است و هم زمان‌بر. برای همین بسیار مهم است که مدام حواستان به هر گونه مشکل گیربکس اتوماتیک باشد، قبل از این‌که زمانی برسد که مشکلات قابل مدیریت و حل نباشند. همیشه بهتر است مشکل را زمانی‌ که کوچک است حل کنیم تا این‌که بگذاریم بزرگتر شود، زیرا مشکلات اصلی تنها به معنای هزینه‌های بیشتر برای حل آن‌ها می‌باشد. حتی بهتر است از وقوع مشکلات جلوگیری کرد. بنابراین، حتی اگر یک متخصص خودرو هم نباشید، در این‌جا فهرستی از علائم هشدار دهنده که می‌توانند نشان‌دهنده‌ی مشکلات گیربکس اتوماتیک باشند را کنار هم قرار داده‌ایم.

رنگ و شرایط روغن گیربکس

گیربکس اتوماتیک از روغن گیربکس (یا ATF) برای به کار انداختن کلاج و تسمه‌های مورد نیاز برای تغییر دنده استفاده می‌کند، نه برای خنک‌سازی و روان کردن بسیاری از قطعات گیربکس. اما روغن گیربکس برای همیشه دوام ندارد، برای همین بررسی روغن گیربکس خودرو حداقل یک بار در ماه بسیار مهم است. بررسی روغن گیربکس می‌تواند چیزهای زیادی در خصوص شرایط گیربکس نشان بدهد و هم‌چنین می‌توانید بفهمید که آیا نیاز به تعویض دارد یا نه.

هنگامی که روغن کثیف یا سوخته باشد،‌ نیاز به تعویض دارد. روغن جدید گیربکس مایل به صورتی شفاف است، در حالی‌که روغن فرسوده به رنگ قهوه‌ای تیره و یا سیاه است (اغلب با ذراتی از آلودگی، فلزات، یا گرد و خاک). هم‌چنین حواس‌تان باشد که بوی روغن را هم بررسی کنید، زیرا روغنی که بوی سوخته می‌دهد، یک پرچم قرمز برای وجود مشکلات است.

سطح روغن پایین می‌تواند یکی از علائم مشکلات گیربکس اتوماتیک خودرو باشد.

تعویض روغن گیربکس
تعویض روغن گیربکس

سطح روغن پایین

یک گیربکس اتوماتیک نیاز به مقدار معینی از روغن برای کار کردن دارد، و اگر این میزان خیلی کم باشد، باعث حوادث فاجعه‌آمیزی خواهد شد. مشکلاتی که سطح روغن پایین می‌تواند به وجود آورد عبارتند از: لغزش، تکان، مشکلات تغییر دنده، گرم شدن بیش از حد، و در مجموع از کار افتادگی. با بررسی روغن گیربکس می‌توانید مشاهده کنید که آیا سطح روغن پایین است یا نه، که انجام این‌کار با استفاده از یک نوار میله‌ی ژرفاسنج بسیار ساده است. اگر سطح روغن پایین باشد، راه‌حل آن این است که مقدار بیشتری از روغن گیربکس اتوماتیک پیشنهاد شده به آن اضافه کنیم. اما سطح روغن پایین می‌تواند نشانه‌ی نشتی در گیربکس هم باشد، که یکی از علائم مشکلات گیربکس اتوماتیک در فهرست ما می‌باشد.

علائم نشت

نشتی اغلب به دلیل یک شکاف در جایی در گیربکس رخ می‌دهد. رایج‌ترین محل‌های نشت عبارتند از واشرها، کابل‌های هم محور، تشتک روغن، یا واشرهای معیوب. جایگزین کردن قطعات معیوب اغلب برای رفع نشتی کافی است، اگرچه مشکل جایگزینی قطعه متفاوت است. نشت روغن نیاز به توجه فوری دارد، زیرا هرچه تعمیر را به تعویق بیندازید، روغن بیشتری نشت خواهد کرد. این امر در نهایت منجر به مشکلات رایج مربوط به سطوح کم روغن خواهد شد.

چک کردن روغن گیربکس اتوماتیک بهترین راه برای بررسی مشکلات به‌وجود آمده خودرو و گیربکس است.

تعمیرگاه گیربکس
تعمیرگاه گیربکس

گرمایش بیش از حد

گرمایش بیش از حد، یکی از بدترین مشکلاتی است که گیربکس می‌تواند دچار شود، برای همین توصیه شده که قبل از اتفاق جلوی آن گرفته شود. گرم شدن بیش از حد باعث بد کار کردن قطعات و هم‌چنین کاهش عمر کلی آن‌ها خواهد شد. جای تعجب ندارد که همیشه به افراد می‌گویند که روغن گیربکس را تعویض کنند، زیرا روغن گیربکس نیروی حیات گیربکس است. در یک مفهوم، بدون روغن گیربکس هیچ گیربکس اتوماتی هم وجود نخواهد داشت زیرا عملکرد آن‌ها در هم تنیده شده است.

اگرچه گفتن این‌که گیربکس اتوماتیک بیش از حد داغ کرده دشوار است، اما بهترین راه برای انجام این کار چک کردن روغن است. گرم شدن بیش از حد اغلب حاصل ناکارآمدی روغن است، بنابراین به دنبال علائمی نظیر سطح پایین روغن، کثیفی، یا سوختگی روغن باشید. هر کدام از این‌ها می‌توانند نشانه‌ای از مشکلات گیربکس اتوماتیک باشند، که به معنای این است که باید خیلی سریع روغنتان را عوض کنید.

تعمیر گیربکس جیلی
تعمیر گیربکس جیلی

لغزش گیربکس

اگر پا بر روی پدال گاز گذاشتید اما دیدید که سرعتتان اضافه نشد یا موتور با سرعت می‌چرخد، این نشانه‌ی لغزش گیربکس است. اگرچه دلایل زیادی می‌تواند برای لغزش گیربکس وجود داشته باشد، که از آن میان روغن ناکارآمد، سیم‌ پیچ استوانه‌ای معیوب، دیسک کلاج‌های سوخته، یا دنده‌های فرسوده را می‌توان نام برد. اگر برای بار اول است که لغزش را تجربه می‌کنید، بهترین کار این است که تا جایی که ممکن است رانندگی نکنید، زیرا لغزش می‌تواند منجر به فرسایش سریع کلاج شود. اگر دیسک کلاج زیاد فرسوده و خورده شود، مجبورید که گیربکس را از هم باز کرده تا آن‌ها را عوض کنید، که هزینه‌بر است.

و همچنین نبود قدرت کافی در خودرو هنگام حرکت یکی از موارد مهم نشان دهنده وجود مشکل در گیربکس است که باید خیلی سریع نسبت به رفع مشکل اقدام کرد.

که خوشبختانه وجود مراکز تعمیر معتبری مانند مرکز تعمیر گیربکس نامبر وان ایمان که در کرج واقع شده است باعث گردیده تا تمام افراد به راحتی بتوانند نسبت به رفع مشکلات به وجود آمده در گیربکس خودرو هایشان اقدام نمایند.

لازم به ذکر است که از مهمترین خدمات ویژه مرکز تعمیر نامبر وان رفع مشکلات گیربکس تمام خودروهای چینی میباشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خدمات خاص ارائه شده توسط این مرکز می توانید به وبسایت گیربکس نامبر وان مراجعه نمایید.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

——————————————————-

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearboxnumber1@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

——————————————————-

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

ایمان پرناک: ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *