سه دلیل عمده خرابی گیربکس

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

سه دلیل عمده خرابی گیربکس

دلایل عمده خرابی گیربکس

در چرخ دنده‌های بزرگ، قطعات مانند یاتاقان و چرخ دنده‌ها می‌توانند گران قیمت باشند. تشخیص خرابی گیربکس اتوماتیک می‌تواند به کاهش زمان خرابی کمک کند.

گیربکس‌های دنده می‌توانند ماشین‌های پیچیده‌ای باشند که علم دنده و مزیت مکانیکی را برای اجرای هزاران عملیات پیچیده در بسیاری از صنایع مختلف اعمال می‌کنند.

تولید کنندگان انواع گیربکس‌های مختلف در بسیاری از تنظیمات و نسبیت‌ها را طراحی کرده‌اند. هنگامی که خرابی اتفاق می‌افتد، شناختن نحوه تعمیر واحدهای شکست خورده و جلوگیری از وقوع خرابی‌ها در آینده، برای حفظ کارآیی و اجرای آن ضروری است.

سه چیز که باعث خرابی زودرس می‌شوند عبارتند از: روغنکاری ضعیف، عدم تعادل و اضافه بار. حالت‌های شکست می‌تواند شامل خرابی یاتاقان، خرابی دنده، و یا هر دو باشد. به طور کلی آشنایی با نکات مهم نگهداری خودرو در فصل گرم یکی از راه های پیشگری خرابی خودروی شماست.

 

دلایل عمده خرابی گیربکس

روغنکاری

روغنکاری برای طول عمر بلبرینگ و دنده حیاتی است. جنبه‌های مهم روغنکاری عبارتند از حجم روغنکاری که به هر مش و غلتک‌های دنده تحویل داده می‌شود، بعلاوه ویژگی‌های روان‌کننده‌ای که روغنکاری دارد.

روان‌کننده یک غشا نازکی ایجاد می‌کند که از تماس فلز به فلز بین چرخ‌ها و بین اجزای بلبرینگ جلوگیری می‌کند. چرخ دنده‌های صنعتی مدرن از شکل دندانی و دنده استفاده می‌کنند که ترکیبی از غلت و کشویی است.

لایه روغن یک مانع نازک بین اجزای متحرک است که به نیروی چرخش اجازه می‌دهد تا چرخ دنده‌ها را بدون آسیب به سطوح فلزی به راحتی بچرخاند.

آلودگی در روغنکاری می‌تواند باعث خراش دادن و پوسیدن بسیار سریعتر برای یاطاقان و چرخ دنده در یک گیربکس شود، بنابراین لازم است که مکانیسم تعمیر و نگهداری روان‌کننده گیربکس برای آلودگی به صورت دوره‌ای، بطور حداقل یک بار در سال بررسی شود.

برای هر جعبه دنده یک سطح روغن توصیه می‌شود و همچنین یک روش برای روغنکاری یاطاقان و مجموعه دنده وجود دارد. با روغنکاری، تمام اجزای متحرک در زیر سطح روغن قرار می‌گیرند.

دلایل عمده خرابی گیربکس

تعادل

دنده‌ها با شیب موازی یا راست و با یک واکنش خاص بین دندان دنده طراحی می‌شوند. تعادل چرخ دنده در صندلی گیربکس و ارزیابی تراز کردن حفره‌های گیربکس هنگامی که یک بازسازی انجام می‌شود، مهم است.

حتی مقدار کمی از عدم تعادل می‌تواند باعث خستگی دنده و زنگ زدگی آن شود. چرخش بلبرینگ همچنین می‌تواند باعث سایش در سوراخ‌ها شود، و به نوبه خود سبب ناهماهنگی و آسیب دنده می‌شود.

برای بازسازی، مغازه‌های تعمیرات باید تمام جزئیات سیستم را درک کنند، از جمله نیروهای ورودی، نیازهای خروجی، علت احتمالی شکست، تاریخ نگهداری، نتایج تجزیه و تحلیل ارتعاش و نتایج تجزیه و تحلیل نمونه‌های نفت.

در همه بازسازی‌ها نیازی به جایگزینی چرخ دنده‌ها نیست، در اغلب موارد، تنها بلبرینگ و مهر و موم مورد نیاز است، مگر اینکه شکستی فاجعه‌آمیز باشد، یا اگر آلودگی یا عدم تعادل برای مدت طولانی وجود داشته باشد. برخی مدل‌های قدیمی‌تر از تولید کننده اصلی دیگر در دسترس نیست، بنابراین عرضه قطعات غیرممکن است.

حتی اگر OEM بتواند قطعات را عرضه کند، ممکن است زمان بازسازی زیاد باشد، مخصوصا زمانی که نیاز به تعمیرات اضطراری باشد.

پس از تمیز کردن کامل، تعویض قطعات و تعادل، هر گیربکس بازسازی می‌شود.

دلایل عمده خرابی گیربکس

سربار

ما اغلب دنده‌ها را می‌بینیم که فراتر از محدودیت‌ها به آن‌ها فشار می‌آید. حامل‌ها برای سرعت بخشیدن، بارگذاری سنگین‌تر به خروجی‌ها و توقف‌های اضطراری اعمال می‌شوند و یا راه‌اندازی سرد می‌تواند بارهای شوک را به گیرنده‌ها اضافه کند.

در گیرند‌های قدیمی‌تر، فقط شوک عادی قطعات ممکن است باعث ایجاد اختلالات داخلی و مشکلات شود. هنگامی که به حد بحرانی برسد، شکست به سرعت رخ می‌دهد.

تشخیص مقدار بار اضافی در یک گیرنده می‌تواند سخت باشد. هنگامی که یک گیرنده شروع به گرم شدن می‌کند، قدرت بیشتری برای اجرا نیاز دارد، افزایش سطح سر و صدا، ارتعاش، و زمان برای بازسازی، مهم می‌شود.

ممکن است سال‌ها طول بکشد تا اولین علائم آسیب یا عوارض ناشی از آن ظاهر شود، اما هنگامی که آسیب اولیه رخ دهد، پیشرفت آسیب‌ها تسریع می‌شود و در نهایت منجر به شکستی فاجعه بار خواهد شد.

تعمیر یک گیربکس در مراحل اولیه شکست ممکن است فقط تغییر بلبرینگ و مهر و موم باشد، اما تعمیر یک گیربکس با ریسک شکست، فاجعه آمیز است؛ احتمالا زمان و هزینه بسیار بالاتری را نیز به همراه دارد.

خرابی چنین قطعاتی می تواند رانندگی فرد را مختل ساخته و در نهایت به جریمه خودرو منجر شود. در این صورت می توانید اعتراض به جریمه خودرو را انجام داده و یا نسبت به پرداخت قبض جریمه خودرو اقدام کنید.

امتیاز 4 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

——————————————————-

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearboxnumber1@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

——————————————————-

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

ایمان پرناک: ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *