زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

تعویض روغن گیربکس

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک در گیربکس‌های مختلف متفاوت است. روغن گیربکس اتوماتیک شما دائماً در تلاش است تا تنش‌های وارد شده به گیربکس شما را کاهش دهد و آن را در اوج کار خود نگه دارد. اما مانند بسیاری از روانکارها، ممکن است در نهایت نیاز به تعویض داشته باشد، در غیر این صورت تجمع آهسته رسوبات می‌تواند منجر به مسدود شدن فیلتر گیربکس روغن شما شود و به طور بالقوه به اجزای آن آسیب برساند و در نتیجه تعمیرات هزینه بر باشد.

در این راهنما، دستورالعمل‌های ساده و گام به گام در مورد زمان و نحوه بررسی و تعویض روغن و فیلتر دنده خود را مشاهده کنید تا مطمئن شوید گیربکس شما به بهترین شکل کار می‌کند.

 

چه زمانی باید روغن و فیلتر گیربکس خود را تعویض کنم؟

اگر وسیله نقلیه یا ماشین آلات شما دارای سیستم نظارت بر عمر روغن نیست که به طور خودکار در صورت نیاز به تعویض روغن دنده به شما هشدار می‌دهد، دانستن زمان تعویض روغن دنده و فیلتر می‌تواند علم ناقصی باشد، اما راهنماهایی برای انواع مختلف خودرو وجود دارد.

نحوه بررسی سطح روغن گیربکس

از آنجایی که این محدوده‌ها بسیار زیاد هستند، یک راه خوب برای سنجش سلامت روغن، بررسی رنگ آن است. روغن‌های جدید رنگ‌های روشن (معمولا قرمز) و نیمه شفاف هستند، اما با تخریب یا تجمع رسوب، رنگ تیره‌تری پیدا می‌کنند، شفافیت خود را از دست می‌دهند و در اثر اکسیداسیون بوی سوختگی می‌دهند.

برای بررسی روغن گیربکس:

 1. کاپوت را باز کنید و میله گیربکس را بیابید (محل آن باید در دفترچه راهنمای مالک نشان داده شود). اگر مدل شما فاقد آن است، احتمالاً مجبور خواهید بود اتومبیل خود را با استفاده از جک یا بالابر بالا بیاورید، سپس درپوش پرکننده گیربکس را که روی مجموعه گیربکس قرار دارد را به دقت بردارید.
 2. میله اندازه گیری را از لوله پرکننده بیرون بکشید. اگر ماشین خود را بالا آورده‌اید، یک خط کش، پیچ گوشتی یا ابزار دیگر را برای نمونه گیری روغن در سیستم قرار دهید.
 3. رنگ روغن را بررسی کنید.

اگر روغن شما قهوه‌ای تیره، سیاه یا صورتی روشن است (معمولاً به دلیل آلودگی آب)، پس باید آن را تعویض کنید. روغن نیمه شفاف قرمز-قهوه‌ای اغلب کمی تخریب می‌شود، اما لزوماً به معنای نیاز به تغییر نیست.

 

نحوه تعویض روغن دنده

اگر تجربه زیادی در تعمیر و نگهداری خودرو یا ماشین آلات ندارید، بهتر است از یک متخصص برای تعویض روغن دنده خود استفاده کنید. اگر می‌خواهید خودتان این کار را انجام دهید، این مراحل را دنبال کنید:

 1. اگر وسیله نقلیه یا ماشین آلات شما سوراخ تخلیه دارد، آن را پیدا کرده و زیر آن یک ظرف گیر قرار دهید. در غیر این صورت، یک ظرف گیر در زیر کل مجموعه گیربکس قرار دهید.
 2. پیچ تخلیه را باز کنید یا تشت گیربکس را بردارید، سپس اجازه دهید تمام روغن داخل ظرف گیر تخلیه شود.
 3. واشر و فیلتر قدیمی را با اجزای جایگزین در دست بگیرید.
 4. تشت گیربکس را بررسی کنید، آهنربا را از تکه‌های کوچک فلزی تمیز کنید. در صورت وجود قطعات بزرگ، ممکن است چرخ دنده‌های شما بسیار فرسوده شده و نیاز به تعویض داشته باشند.
 5. واشر و فیلتر جدید را نصب کنید، سپس ظرف را دوباره به ماشین یا وسیله نقلیه بچسبانید.
 6. مقدار روغن روغن نیاز گیربکس را در دفترچه راهنمای مالک خود بررسی کنید.
 7. مقدار صحیح روغن را با استفاده از پمپ روغن داخل گیربکس خود بریزید یا پس از اندازه گیری مقدار صحیح آن را بریزید.
 8. اجازه دهید روغن برای چند دقیقه ته نشین شود، سپس موتور را روشن کرده و خودرو را برای مدت کوتاهی روشن کنید.
 9. سطح روغن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که درست است (بخش قبلی این مقاله را برای دستورالعمل نحوه انجام آن مشاهده کنید).

این دستورالعمل‌ها فقط به عنوان یک راهنما هستند – وسایل نقلیه و تجهیزات ممکن است متفاوت طراحی شوند، بنابراین همیشه دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید. اگر در مورد نحوه تعویض روغن گیربکس خود مطمئن نیستید، همیشه از یک متخصص استفاده کنید.

روغن گیربکس هم به عنوان روغن و هم به عنوان روغن هیدرولیک عمل می‌کند. هم روان کننده و هم تمیزکننده است و از تعویض دنده پشتیبانی می‌کند، گیربکس را خنک می‌کند و اجزای متحرک را روان می‌کند. اگر روغن گیربکس شما در وضعیت خوبی نباشد ممکن است باعث آسیب شود. خوشبختانه، با نگهداری مناسب می‌توان از بسیاری از تعمیرات جلوگیری کرد. با تعویض پیشگیرانه روغن گیربکس، می‌توان طول عمر گیربکس‌های (اتوماتیک) را افزایش داد.

 

چه زمانی باید روغن گیربکس خود را تعویض کنید؟

روغن گیربکس به مرور زمان خراب می‌شود. برای جلوگیری از آسیب رساندن به گیربکس، باید به اندازه کافی آن را تعویض کنید. هر چند وقت یکبار باید روغن گیربکس خود را تعویض کنید بستگی به میزان سنگینی گیربکس دارد. اگر عمدتاً در شهر رانندگی می‌کنید، به این معنی است که اغلب توقف می‌کنید و می‌روید.

این امر باعث افزایش دمای کارکرد گیربکس می‌شود که به این معنی است که فشار روی روغن گیربکس بیشتر است. شرایط دیگری مانند حمل بار سنگین در خودروهای با گشتاور بالا یا بکسل کردن تریلر نیز این فشار را افزایش می‌دهد. این استفاده زیاد باعث تسریع خرابی روغن گیربکس می‌شود.

به طور کلی هر 90000 کیلومتر تغییر توصیه می‌شود، اما این در هر خودرو متفاوت است، بنابراین همیشه دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید تا ببینید چه محدوده‌ای توصیه می‌شود.

 

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

اگر می‌خواهید بررسی کنید که آیا روغن گیربکس شما هنوز در وضعیت خوبی قرار دارد، می‌توانید این را بر اساس چند عامل بررسی کنید:

 • اولین مورد با بررسی رنگ است . روغن گیربکس اغلب به رنگ قرمز روشن است. هنگامی که شروع به خراب شدن می‌کند، با سوزاندن روغن بیشتر تیره‌تر می‌شود. این بدان معنی است که روغن نیاز به تغییر دارد.
 • روغن گیربکس باید بوی شیرینی داشته باشد ، این بوی متمایز نفتی را دارد. وقتی بوی بد می‌دهد یا بوی سوخته می‌دهد، این روغن قطعاً برای تغییر است.
 • هنگامی که شما خودکار رانندگی می‌کنید و متوجه تفاوت در رفتار رانندگی مانند لغزش گیربکس، تعویض دنده‌های ناهموار و پر سر و صدا، و عدم درگیری درایو می‌شوید، باید روغن را بررسی کنید.
 • قوام باید صاف باشد، اگر دارای ضایعات یا هر ذرات دیگری باشد، باید آن را تغییر دهید .

 

آیا زمان تعویض روغن گیربکس را می‌دانید؟

گیربکس‌بخش مهمی از خودرو است، برای جلوگیری از بروز برخی مشکلات در خودرو، آن را در شرایط کار خوب نگه می‌دارد و تعویض روغن گیربکس‌بخش مهمی از نگهداری گیربکس است. روغن گیربکس نه تنها روانکاری و تمیز کردن کل سیستم گیربکس را فراهم می‌کند، بلکه باعث اتلاف گرما نیز می‌شود که گیربکس را از عملکرد عادی محافظت می‌کند و عمر مفید آن را افزایش می‌دهد. بنابراین حتماً روغن گیربکس را به طور مرتب تعویض کنید.

 

البته تعویض روغن گیربکس نیز از چند جهت مانند مدل و ساختار گیربکس نیاز به بررسی دارد. به طور کلی خودرو به دو دسته گیربکس دستی و گیربکس اتوماتیک تقسیم می‌شود. روغن گیربکس اتوماتیک در 50000 تا 70000 کیلومتر بازرسی و تعویض توصیه می‌شود. گیربکس دستی دارای ساختار داخلی نسبتاً ساده و فرآیند تولید نسبتاً بالغ است. بنابراین روغن گیربکس آن در حدود 100000 کیلومتر قابل بررسی و تعویض است.

گیربکس اتوماتیک به گیربکس CVT، گیربکس دستی و گیربکس دو کلاچه DSG تقسیم می‌شود. سازندگان مربوطه این سه گیربکس تعویض مسافت پیموده شده روغن را با توجه به تکنولوژی خود شرط می‌کنند. توجه به زمان توصیه شده توسط سازنده دفترچه راهنمای تعمیر و نگهداری مدل ضروری است. با این حال، سازندگان به طور کلی تصریح می‌کنند که روغن گیربکس اتوماتیک باید در حدود 80000 کیلومتر تعویض شود.

عدم تعویض طولانی مدت روغن گیربکس باعث تشدید سایش قطعات مکانیکی، آسیب به قطعات داخلی گیربکس و استارت ضعیف خودرو می‌شود. بنابراین، زمانی که خودرو نیاز به تعویض گیربکس دارد، مالک نباید تردید کند. دوستان تکنسین ما نیز می‌توانند در حین تعمیر خودرو، گره زمانی تعمیر و نگهداری گیربکس مالک را یادآوری یا پیشنهاد دهند تا همه متوجه وضعیت تعمیر و نگهداری این خودرو شوند.

وقتی تصمیم گرفتید که روغن گیربکس را تغییر دهید، دو گزینه برای انجام این کار دارید. اولین مورد با شستشوی روغن قدیمی است. این کار با پمپاژ روغن جدید و در نتیجه خارج کردن روغن قدیمی انجام می‌شود. مزیت فلاشینگ این است که تمام زباله‌ها و براده‌های فلزی که توسط روغن جمع شده‌اند را خارج می‌کند. با این حال، اگر روغن گیربکس قدیمی شما تیره و سوخته است، بهتر است به جای شستشو، آن را تخلیه کنید. این به این دلیل است که شستشو می‌تواند باعث شود روغن سوخته بدنه دریچه را مسدود کند.

هنگامی که می‌خواهید روغن گیربکس خود را با تخلیه تعویض کنید، مخزن تخلیه می‌شود و فیلتر تعویض می‌شود. تمام روغن ‌ها با این روش حذف نمی‌شوند زیرا حدود 50 درصد از روغن در سیستم باقی می‌ماند. برخی از مکانیک‌ها چند بار روغت گیربکس را تخلیه میکنند تا روغن کامل پر شود.

 

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک در تعمیرگاه گیربکس نامبروان

تعمیرگاه گیربکس نامبروان یکی از مراکز تخصصی تعویض روغن گیربکس اتوماتیک به صورت تخصصی است، در تعمیرگاه گیربکس نامبروان کلیه انواع روغن گیربکس مخصوص گیربکس‌های اتوماتیک موجود هستند، به همین دلیل برای هر نوع گیربکس از روغن مخصوص آن گیربکس با کیفیت اصل کارخانه استفاده می‌شود.

تمامی کارشناسان ما آگاهی کامل و کافی در حوزه زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک دارند به همین دلیل تعویض روغن در نامبروان بدون بروز مشکلی انجام می‌شود.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

——————————————————-

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearboxnumber1@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

——————————————————-

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

ایمان پرناک: ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *