تعمیر گیربکس چینی

تعمیرگاه گیربکس ام جی جی اس

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

تعمیر گیربکس چینی

در حال حاضر خودروهای چینی بسیار پرطرفدار هستند و در کشور ما هم توانستند بازار خوبی داشته باشند خودروهایی مانند: چری ، ام وی ام MVM ، جیلی ، ام جی ، اریزو ،بسترن ، تیگو، برلیانس، آریزو ، چانگان، آریزو، لیفان و …

تعمیرگاه گیربکس خودروهای چینی

گیربکس های اتوماتیک چینی به خاطر انتقال قدرت موتور با استفاده از جریان روغن به گیربکس که ساختاری هیدرومکانیکی دارد نسبت به خودروهای دیگر دارای میزان حساسیت بیشتری می باشد در واقع گیربکس است که این امکان را به سرنشین خودرو میدهد تا سرعت خودرو را در هر شرایطی به راحتی کنترل کند که ساده ترین نوع آن همان گیربکس های مکانیکی می باشد.

تعمیر گیربکس چینی بسیار حساس است و باید توسط متخصص انجام شود در غیر این صورت حتما توقع خرابی زود هنگام گیربکس و حتی قطعات دیگر و دو برابر شدن هزینه ها را داشته باشید.

استفاده از قطعات اصلی و اورجینال که با استانداردهای روز دنیا همراه می باشد مهمترین ویژگی متخصصین نامبروان می باشد.

تعمیرگاه گیربکس
تعمیرگاه گیربکس

تعمیر گیربکس چینی نامبروان

گیربکس یکی از اجزای ضروری در خودرو است که سبب حرکت درست خودرو در سرعت های مختلف می شود گیربکس خودرو اگر سالم باشد خودرو سالم و با کیفیت حرکت می کند. در حال حاضر شرکت های چینی بسیاری از گیربکس های به کار رفته در خودرو های مختلف را تولید می کنند و اغلب خودرو ها دارای گیربکس چینی هستند. تعمیر گیربکس چینی مانند سایر گیربکس ها به دانش و مهارت اختصاصی نیاز دارد و نمی توان بدون دانش برای سرویس و تعمیر گیربکس اقدام کرد. برای تعمیر گیربکس چینی در ابتدا باید علت اصلی خرابی گیربکس را شناسایی کنیم پس از این مرحله می توان آسیب ایجاد شده در خودرو را به درستی رفع کرد.

 

تعمیر گیربکس چینی

گیربکس‌ها که به عنوان درایو دنده نیز شناخته می‌شوند، به دلیل چیدمان شفت‌ها یا نحوه نصب آن‌ها به تجهیزات نام‌گذاری می‌شوند. با این حال، مهم است که بدانیم ترتیب شفت و نصب دو ویژگی متفاوت درایو هستند. در حال حاضر اغلب خودرو را مجهز به این فناوری هستند و رقابت بالایی در صنعت خودرو سازی در جهان وجود دارد. در سال های اخیر برند های چینی با توجه به استفاده ار فناوری های جدید و توجه به نیاز بازار در کنار قیمت کمتر نسبت به خودرو های اروپایی توانسته اند به فروش بالایی در ایران دست پیدا کنند.

گیربکس به کار رفته در خودرو های چینی مانند سایر گیربکس ها به صورت اتومات و یا نیمه اتومات است و در مقایسه با گیربکس های بنز و بی ام و با توجه به کیفیت پایین تری که دارد به تعمیر و سرویس بیشتری نیازمند است. تعمیر گیربکس چینی در حال حاضر با توجه به تعداد بالای این خودرو ها در ایران به صورت تخصصی انجام می شود. درست است که در خودرو های اروپایی نیز از گیربکس های تولید شده در چین استفاده می شود اما این گیربکس ها ساختاری متفاوت با گیربکس های چینی استفاده در خودرو های چینی دارند.

 

چیدمان شفت گیربکس

چیدمان شفت در یک دنده درایو محل قرارگیری شفت با سرعت بالا و سرعت پایین نسبت به یکدیگر است. این توسط موقعیت موتور و تجهیزات محرک تعیین می شود و گاهی اوقات توسط فضای فیزیکی برنامه محدود می شود.جهت گیری محورهای سرعت بالا و پایین از آنجایی که به نام گذاری انواع مختلف درایوهای دنده مربوط می شود، ممکن است بسیار ساده به نظر برسد، اما دلایلی وجود دارد که چرا هنگام تعیین بهترین جعبه دنده برای کاربرد خود، یکی را نسبت به دیگران انتخاب می کنید.

تعیین کننده اصلی برای انتخاب نوع گیربکس محدودیت فضا در یک سیستم است. از آنجایی که محورها جهت گیری متفاوتی دارند، تجهیزات رانندگی یا موتور شما بسته به نوع درایو دنده انتخاب شده در مکان متفاوتی قرار می گیرند.

 

روش تعمیر گیربکس چینی

برای تعمیر گیربکس های چینی باید مانند سایر خودرو ها در ابتدا نشانه ها و علل مراجعه به تعمیرگاه را بررسی کرد.عمده مشکلی که در خودر وهای چینی در ایران خر می دهد تمام شدن روغن گیربکس به دلیل فاسد شدن، عدم تعویض به موقع روغن گیربکس و یا نشت روغن گیربکس است. روغن گیربکس در سلامت گیربکس بسیار مهم است و سبب می شود تا چرخ دنده های گیربکس حرکت روان و بدون مشکلی داشته باشند و روی هم ساییده نشوند و نشکنند.

برای تعمیر مشکلات ناشی از عدم تعویض روغن گیربکس باید با توجه به نوع مشکل اقدا مکرد به عنوان مثال اگر چرخ دنده های داخلی خودرو آسیب دیده باشند نیاز است تا تعویض شوند، اگر سطح روغن گیربکس کم باشد و سبب لرزش خودرو شده باشد می توان با تعویض روغن گیربکس این مشکل را رفع کرد. اگر لکه های قرمز و یا سیاه زیر خودرو مشاهده کردید نشان می دهد که لوله های انتقال روغن در گیربکس آسیب دیده اند و می توان با تعویض این لوله های انتقال جلوی خرابی را گرفت .

 

شایع ترین خرابی های گیربکس چینی

فاسد شدن روغن گیربکس

نشتی روغن گیربکس

خرابی چرخ دنده های گیربکس

خرابی سیستم برقی خودرو

استفاده از روغن گیربکس بی کیفیت

گرم شدن بیش از حد گیربکس

این ها شایع ترین مواردی هستند که نشان می دهند گیربکس چینی خودروی شما خراب است و به تعمیر نیاز دارد.

 

مراحل تعمیر گیربکس چینی

 • مرحله 1 تمیز کردن بیرونی گیربکس و شناسایی
 • مرحله 2 همه پیچ ها را از جعبه دنده جدا کنید
 • مرحله 3 جداسازی قطعات برای ارزیابی اولیه وضعیت و تعمیر گیربکس مورد نیاز
 • مرحله 4 ماگ گیربکس را بازرسی کنید
 • مرحله 5 همه روغن گیربکس را بررسی کنید
 • مرحله 6 ارتباط با مشتری سلامت گیربکس
 • مرحله 7 قطعاتی که باید تعمیر شوند یا قطعات مهندسی معکوس در صورت نیاز برای بازسازی گیربکس
 • مرحله 8 تجزیه و تحلیل شکست در حین جداسازی کامل قطعات و ارزیابی سایش و آسیب قطعات
 • مرحله 9 تمیز کردن تمام اجزای داخلی و محفظه
 • مرحله 10 تمام قطر بلبرینگ ها را در خانه بررسی کنید
 • مرحله 11 همه شفت ها را بررسی کنید
 • مرحله 12 همه Gears را بازرسی کنید
 • مرحله 13 سوراخ چک گیربکس را تنظیم کنید
 • مرحله 14 Gears را به OEM تعمیر و بازسازی کنید
 • مرحله 15 تعویض تمام مهر و موم بلبرینگ و واشر
 • مرحله 16 یک نشانگر شماره گیری روی هر میله و فاصله یاتاقان انتهایی Ck قرار دهید
 • مرحله 17 سطوح فرسوده و آسیب دیده را بازسازی کنید
 • مرحله 18 مهندسی معکوس و ساخت قطعات جدید زمانی که قطعات OEM در دسترس نیستند یا زمان تحویل قابل قبول نیست
 • مرحله 19 مونتاژ گیربکس بر اساس مشخصات OEM و دستورالعمل های مهندسی با اطمینان از تناسب قطعات مورد نیاز و در نظر گرفتن کاربرد میدانی تعمیر گیربکس
 • مرحله 20 همه گیربکس های داخلی و خارجی را سندبلاست کنید
 • مرحله 21 جعبه دنده داخلی را رنگ کنید
 • مرحله 22 گیربکس را دوباره جمع کنید و همه پیچ ها را ببندید
 • مرحله 23 پروب های تحلیل ارتعاش را در هر ناحیه یاتاقان قرار دهید
 • مرحله 24 گیربکس را روی دستگاه تست نصب کنید

انجام دقیق این مراحل سبب می شود تا نوع مشکل ایجاد شده در گیربکس به درستی شناسایی و رفع شود بدون اینکه سایر بخش های خودرو دچار آسیب و خرابی شوند یا اینکه علت دقیق خرابی گیربکس به درستی شناسایی نشود .

 

تعمیر گیربکس چینی

در سال های اخیر با توجه به شرایط اقتصادی و موارد مختلف در امر واردات و قیمت بالای خودرو های اروپایی، تعداد خودرو های چینی در بازار ایران نسبت به گذشته بسیار افزایش پیدا کرده اند.با توجه به اینکه در تمامی خودرو های تولیدی برند های چیین مانند سایر خودرو ها گیربکس بخش اصلی و اساسی خودرو را تشکیل می دهد در ادامه ی مقاله قصد داریم تا تعمیر گیربکس چینی و نشانه های خرابی این دسته از گیربکس ها را بررسی کنیم.

 

نشانه های خرابی گیربکس چینی

چراغ چک موتور که روی داشبورد خودروی شما قرار دارد، یک نشانگر اولیه عالی است که نشان می‌دهد مشکلی در خودروی شما و به‌ویژه گیربکس شما در شرف (یا قبلاً اشتباه) است. در حالی که چراغ به دلایل مختلفی غیر از مشکلات انتقال روشن می شود، بسیار مهم است که این علامت هشدار مفید را نادیده نگیرید. حسگرهایی در بسیاری از قسمت‌های موتور خودرو قرار داده شده‌اند که در صورت احساس فعالیت غیرعادی ناشی از یک فرآیند خاص، به رایانه هشدار می‌دهند. سنسورهای روی گیربکس می‌توانند کوچکترین تکان‌ها و لرزش‌هایی را که شما قادر به دیدن یا احساس آن نیستید، دریافت کنند.

گیربکس تا زمانی که تعویض توسط راننده (دستی) یا کامپیوتر (اتوماتیک) انجام شود، در یک دنده تعیین شده باقی می ماند. اگر گیربکس در حین رانندگی به طور خود به خود در حالت خارج از دنده لیز بخورد (یا به سادگی در حالت خنثی قرار بگیرد)، نیازی نیست به شما بگویم که این یک خطر ایمنی جدی است. هنگامی که برای جلوگیری از یک موقعیت خطرناک نیاز به پا گذاشتن روی گاز دارید، به نیرویی نیاز دارید که به چرخ ها تحویل داده شود، پایان داستان. علت می تواند حلقه ای باشد که چرخ دنده را ساییده یا شکسته نگه می دارد.

اگر خودرو پس از درگیر کردن کلاچ و تلاش برای حرکت دادن دنده تغییر نمی کند، به مایع نگاهی بیندازید تا مطمئن شوید که در سطح مناسب است. دلایل دیگر عبارتند از استفاده از ضخامت (نوع) نادرست مایع و اتصال کلاچ یا کابل‌های تعویض دنده که نیاز به تنظیم دارند. منبع مشکل همچنین می تواند سیستم کامپیوتری خودرو باشد.

قرار است یک ماشین به آرامی و بدون لرزش یا تکان حرکت کند و قرار نیست صدای خراش در آن وجود داشته باشد. همه اینها نشان می دهد که دنده ها مشکل دارند. گیربکس های اتوماتیک کمی متفاوت عمل می کنند. به جای ایجاد صدای ساییدن، احتمالاً احساس خواهید کرد که در ابتدا به جای انتقال نرم معمولی، کمی زمان می برد تا در دنده حرکت کنید. با بدتر شدن مشکل، انتقال به دنده بعدی سخت تر می شود و لرزش بیشتری را شامل می شود. چند دلیل دیگر برای سنگ زنی یا تکان دادن وجود دارد، اما روش مناسب بازرسی و سرویس آن است.

با توجه به مواردی که بررسی کردیم نشانه های خرابی گیربکس چینی مانند سایر گیربکس های اتوماتیک در بازار هستند و تعمیر این گیربکس ها نیز مانند سایر خودرو های موجود در بازار به دانش و دقت کافی نیاز دارد و هر نوع مشکل ایجاد شده در گیربکس باید در کوتاه ترین زمان ممکن شناسایی و رفع شود.

تعمیرگاه گیربکس
تعمیرگاه گیربکس

انواع گیربکس های چینی

 1. گیربکس MT
 2. گیربکس CVT
 3. گیربکس ATF
 4. گیربکس AMT
 5. گیربکس DCT

می باشد که ما در اینجا در مورد دو نوع از آنها بحث خواهیم کرد.

متداول ترین نوع گیربکس های چینی که خودروهای چینی داخل کشور اکثرا دارا هستند ،گیربکس نوع CVT می باشد که ارزان ترین نوع گیربکس برای خودروهای شهری می باشد که اما دلایل دیگری هم مانند ساختار ساده ، تولید ارزان سریع تر و وزن پایین نیز دارد.

گیربکس های CVT دارای شتاب گیری قدرتمندی نیستند و برای شتاب گیری مناسب باید فشار زیادی به آن وارد کرد به همین دلیل عمر این گیربکس ها کمتر از گیربکس های دستی و اتوماتیک معمولی میباشد و بسیار نیازمند سرویس های دوره ای می باشد تا بتوان عمر آنها را افزایش داد .

از متداول ترین مشکلات گیربکس های نوع CVT میتوان به پاره شدن تسمه انتقال قدرت ، افزایش خلاصی و لق شدن پولی‌ ها اشاره کرد.

نوع دیگر گیربکس خودروهای چینی موجود در بازار ایران گیربکس‌های دوبل کلاچ DCT می باشد که ایران خودرو نیز تصمیم دارد از این گیربکس در محصولات آینده خود استفاده کند، از این گیربکس برای خودروهای اسپرت مانند فراری استفاده شده اما خودروسازان چینی از نوع ساده تر و ارزان تر در محصولات خود استفاده میکنند که مشکلاتی به همراه دارد اما از مزیت مهم DCT می توان گفت که این نوع از گیربکس به دلیل داشتن 2 کلاچ قابلیت تعویض سریعتر دنده را دارد البته ناهماهنگی بین گیربکس و دور موتور در DCT باعث انتقاد بسیاری از رانندگان خودروهای مسابقه ای شده.

گیربکس های نوع DCT دارای مشکلاتی از قبیل از بین رفتن صفحات کلاچ در هر دو نوع خیس و خشک و لرزش زیاد می باشد که علت اصلی آن مبتواند فرسوده شدن دنده فلایول باشد.یکی از نشانه های مشکلات مکانیکی گیربکس می تواند عدم حرکت خودرو در حالت دنده عقب باشد و بدترین نوع خرابی این نوع گیربکس مشکلات مکانیکی در دنده ها و قطعات داخلی گیربکس است که دردسر تعمیر و هزینه ها را افرایش میدهد.

اکثر گیربکس های چینی به فناوری TCU مجهز هستند تا بتوانند دمای آب را کنترل کنند و آب افزایش دمای شدیدی پیدا نکند و همچنین این ماژول شرایط دور موتور و سرعت را میسنجد و سپس مناسب ترین دنده ار انتخاب میکند این ماژول دارای نرم افزار داخلی می باشد که توسط شرکت سازنده روی آن نصب شده است.

این واحد دارای عملکرد پیچیده ای میباشد زیرا باید پارامترهای زیادی را در نظر بگیر و مدام در حال چگ  کردن این پارامتر ها باشد. واحد TCU پارمتر های مد نظر را از سنسور های موجود در بخش ها مختلف دریافت میکند مانند سنسور دمای گیر بکس، سنسور تشخیص سرعت و سنسور های پدال و دور موتور و وضعیت دریچه ورود هوا به موتور و … که باعث میشود تی سی یو دنده ی مناسب با درنظر گرفتن سرعت و دمای گیر بکس انتخاب کند تا آسیبی به گیربکس وارد نشود .

به احتمال قوی 90% از خودروهای چینی با مشکل واحد نرم فزاری گیربکس یا TCU مواجه شده اند که این مشکلات به صورت های مختلفی مانند وقفه در تعویض دنده ، وقفه در معکوس کشیدن خصوصا در سراشیبی و ضربه زدن در هنگام تعویض دنده مشخص میشود.

اما یک حسن بسیار خوب این واحد این است که به طور خودکار دائما در حال عیب یابی می باشد و در صورت بروز عیب در قسمت های مختلف مثل قسمت برق خودرو یا گیربکس با روشن کردن چراغ آلارم به راننده اطلاع میدهد. در صورت مشاهده ی آلارم حما باید خودرو را به تعمیر گاه برد و به متخصصین عیب یابی مورد را گزارش کرد.

تعمیرگاه گیربکس
تعمیرگاه گیربکس

تعمیرگاه گیربکس خودروهای چینی نامبروان

متخصصین مرکز تعمیرات نامبروان با استفاده از دستگهای پیشرفته ی مختلفی مانند دستگاه اسکنر یا تست که به واحد تی سی یو متصل میشود میتوانند لیست عیب ها و آلارم های ذخیره شده در حافظه ی این واحد را بخوانند و با تست گیربکس عیب را شناسایی کنند.

بسیاری از ایرادات گیربکس های چینی میتواند ناشی از مونتاژ غیر صحیح قطعات باشد که شایع ترین آنها تقه زدن در زمان حرکت و یا حتی استفاده از روغن نامناسب می باشد که میتواند چرخ دنده های گیربکس شما را در مدت کوتاهی از بین ببرد برای همین پیشنهاد میشود حتما به مرکز تعمیرات نامبروان برای چک کردن تمامی این موارد مراجعه داشته باشید.

به هیچ عنوان به مراکزی که تجربه ی کافی در مورد گیربکس های چینی ندارند و در این زمینه متخصص نیستند مراجعه نکنید زیرا ممکن از اقدام به بازکردن گیربکس شما کنند و باعث به وجود آمدن صدمات جدی به گیربکس و سایر قطعات آن شوند مجموعه ی نامبروان با دارا بودن متخصصین با تجربه آماده است تا از هزینه های شما بکاهد و تعهدات لازم را در به انجام رساندن صحیح خدمات مورد نیاز به شما بدهد و تعهد می نماید که تمامی قطعات به کار رفته در گیربکس خودروی چینی شما کاملا نو و از قطعات اصلی باشد.

اینکه چرا شما باید نابروان رو انتخاب کنیم باید خدمت شما عرض کنم که یکی از حسن های این واحد اگر شما در سراسر شهر کرج باشید خودروی شما را به صورت رایگان تا تعمیرگاه انتقال میدهد و شما هزینه ی اضافی بابت خودرو بر نخواهید داشت.

گیر بکس ها از مهم ترین اجزای داخلی خودرو می باشند در گذشته اکثریت شرکت های سازنده خودرو از سیستم گیر بکس دستی برای خودرو های خود استفاده می کردنند که این مدل گیر بکس ها به علت سادگی اجزایی که دارند غالبا هزینه تعمیر نا چیزی نیز خواهند داشت اما با پیشرفت صنعت خودرو سازی خودرو سازان برجسته در دنیا در خودرو های تولیدی خود غالبا از گیر بکس های اتوماتیک استفاده کردنند ،  به مرور زمان بخاطر سهولت در رانندگی و سرعت بیشتر در تعویض دنده در این مدل گیر بکس رانندگان ترغیب به استفاده از این مدل گیر بکس نمودنند .

امروزه خودرو سازان داخلی نیز بعضا  در محصولات تولیدی خود از این مدل گیر بکس نیز استفاده می کنند که مورد استقبال رانندگان نیز قرار گرفته است ، البته باید گفت گیر بکس های اتوماتیک به علت پیچیدگی اعضا اگر دچار مشکل فنی  شوند هزینه ی هنگفتی را روی دست شما خواهند گذاشت .

تعمیرگاه گیربکس
تعمیرگاه گیربکس

اجزا و قطعات گیر بکس

گیربکس ها همان اندازه که خود یک قطعه مهم در خودرو به شمار می روند از قطعات مهمی هم تشکیل شده اند چرخ دنده ها مهم ترین قطعه ی گیربکس ها می باشند که با توجه به نوع یک گیربکس در شکل ها و جنس های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد تعداد زیادی از این چرخ دنده ها در ساختمان گیربکس روی هم سوار می شوند و با توجه به فعالیت هر کدام‌ میزان قدرت و گشتاور انتقالی از موتور ماشین به چرخ های آن مشخص خواهد شد هر کدام از این چرخ دنده ها نشان دهنده ی یکی از شماره هایی است که روی دسته دنده در کابین خودرو تعبیه شده است.

در تمامی گیربکس ها وجود این چرخ دنده ها ثابت است اما نوع و تعداد آن ها متغییر است، اجزای دیگر یک گیربکس که نسبت به چرخ دنده ها از اهمیت کم تری برخوردارند عبارت است از :

۱ . پوسته گیربکس

۲‌ . شافت ورودی یا محور کلاچ

۳ ‌. شوفت واسط یا محور زیر

۴ . شافت خروجی یا محور اصلی

۵ . یاتاقان یا بیرینگ گیر بکس

۶ . دسته دنده

۷ . میل ماهک

۸ .ماهک

۹ . کشویی دنده

۱۰ . دنده برنجی

۱۱ . کاسه نمد یا عایق نشت

 

تعمیر گیربکس چینی

یکی از پر مصرف ترین مدل گیربکس ها در ایران گیر بکس چینی است ظاهر خوب این مدل گیر بکس مصرف کنندگان را به سمت خرید این مدل گیربکس سوق داده است از این نوع گیربکس به عنوان یکی از گیربکس های صنعتی نیز یاد می شود این نوع گیربکس بخاطر زیبایی و کیفیت دنده از مدل ایرانیش که آن را با گیربکس کتابی میشناسند کم صداتر است.

یکی از ایراد های گیربکس های چینی نبود قطعات آن در بازار می باشد .

گیربکس های چینی بخاطر این‌ موضوع که گشتاور موتور را از راه جریان روغن به گیربکس و ساختار هیدرو مکانیکی آن نسبت به دیگر ماشین های یا گیربکس دنده ایی نیازمند توجه و دقت بیشتری می باشد.

نقص فنی گیربکس باید به سرعت مورد بررسی قرار گیرد و بعد از عیب یابی از گیربکس سریعا برای بر طرف ساختن عیب آن اقدام نمود زیرا رانندگی کردن با ماشینی که گیربکس آن دچار نقص فنی است موجب خرابی دیگر قطعات ماشین شما می شود د در ضمن هر چه زمان بیشتری به خرابی گیربکس توجه نکنیم هزینه ی تعمیر آن را چند برابر کرده اییم. روغن گیر بکس باید طبق تاریخ و زمان مشخص شده بعد از هر چند کیلومتر تعویض گردد و به سرویس های دوره ایی گیربکس توجه شود .

تعمیرگاه گیربکس ام جی جی اس
تعمیرگاه گیربکس ام جی جی اس

سوال های متداول در مورد گیربکس چینی:

روغن گیربکس نیر مانند روغن موتور احتیاج به تعویض دارد؟

بله، تمامی روغن های موجود در ماشین برای عمل کرد بهتر در قطعات به کار رفته نیازمند تعویض است، روغن گیربکس نیز از این قایله مستثنی نیست به همین خاطر طبق دفترچه راهنمای خودرو بعد از کیلومتر مشخص شده می بایست روغن گیربکس را عوض کرد .

 

سرویس دوره ایی گیر بکس چه زمانی انجام می شود؟

معمولا شرکت های سازنده ی خودرو در دفترچه راهنمای همراه آن ها این مورد را ذکر می کنند که غالبا با توجه به کارکرد کیلومتر یک خودرو سرویس های دوره ایی مانند تعویض فیلتر روغن که در افزایش طول عمر گیربکس، بسیار موثر است انجام می پذیرد.

معمولا زمانی که برای سرویس های دوره ایی گیربکس ها توصیه می شود بین ۲۰۰۰۰ کیلومتر تا ۴۵۰۰۰ کیلومتر می باشد که البته این مورد به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از آن ها نحوه ی رانندگی شما می باشد. برای مثال شهروندان شهر های بزرگ مانند تهران و اصفهان که عمدتا در ترافیک شدید شهری قرار می گیرند باید بین ۲۰۰۰۰ کیلومتر تا ۳۰۰۰۰ کیلومتر روغن گیربکس خود را عوض کنند زیرا ترافیک باعث بالا رفتن دمای روغن می شود و در نتیجه از عمر روغن کم می کند.

 

علت تقه زدن گیر بکس چه می تواند باشد؟

از اصلی ترین دلایل تقه زدن گیربکس می توان از ایراد برقی آن و یا درست نبودن میزان فشار روغن که به دلیل ایراد در ساعت است نام برد از عوامل مهم دیگر نیز می توان از پارگی یا خرابی دسته موتور های خودرو یاد کرد .

تعمیر گیربکس لیفان
تعمیر گیربکس لیفان

انواع گیربکس چینی

این نوع گیربکس ها در بازار از لحاظ کیفیت با یک دیگر متفاوت می باشند این تفاوت از طریق ظاهر قابل تشخیص نیست از عواملی که تاثیر بسزایی در کاهش لرزش و صدای گیر بکس در لحظه ی کار کردن دارد  می توان به استفاده از رولبرینگ و بلبرینگ با کیفیت نام برد البته گاها استفاده از اورینگ های مرغوب نیز موجب این امر می شود.

امیدواریم مطالعه ی این‌ مقاله به شما در مورد انواع گیربکس علی الخصوص گیربکس های چینی کمک شایانی کرده باشد.

تعمیر انواع گیربکس اتوماتیک با ۱۲ ماه گارانتی

 • گیربکس و قطعات
 • خودرو بر رایگان
 • انجام کلیه امور در حضور مشتری
 • گارانتی مهر شده همراه با سربرگ
 • برآورد هزینه قبل از انجام تعمیر
 • تست و عیب یابی رایگان
 • کمترین قیمت و زمان تحویل در کل کرج
 • متخصص در گیربکس خودروهای چینی ام وی ام، جیلی، چری، لیفان، بسترن ،چانگان و… هیوندای ، کیا، نیسان، بنز، بی ام و و….
تعمیر گیربکس ام جی
تعمیر گیربکس ام جی

تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروهای چینی

دیاگ تخصصی

تست و تعمیر ساعت گیربکس اتوماتیک با دستگاه

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه

رفع روغن ریزی تعمیر گیربکس اتوماتیک هایما S5, S7

تعمیر گیربکس اتوماتیک لیفان 820، 620، x50, x60

تعمیر گیربکس اتوماتیک چری تیگو 7، تیگو 5، آریزو 6، آریزو 5

تعمیر گیربکس اتوماتیک جیلی RV-7، امگرند 7 و 7X، GC6

تعمیر گیربکس اتوماتیک جک S5, S3, J5, J4

تعمیر گیربکس اتوماتیک چانگان ایدو، CS35

تعمیر گیربکس اتوماتیک ام وی ام x33, x22, x55, 315, 550

تعمیرگیربکس اتوماتیک زوتی آریو ، Z300

تعمیر گیربکس اتوماتیک ام جی 3، 360، 550، 350، 360، 6، GS، RX5، GT

تعمیر گیربکس اتوماتیک دانگ فنگ H30 CROSS، دیگنیتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک فاو بسترن B30، بسترن B50

تعمیر گیربکس اتوماتیک برلیانس H220, H230, H320, H330, V5, کراس

تعمیر گیربکس اتوماتیک هاوال و سایر خودروهای چینی

تعمیر گیربکس چینی

گیربکس یکی از اجزای اصلی در هر خودرو است، اهمیت گیربکس حتی از موتور هم در خودرو ها بالاتر است به نحوی که اگر گیربکس خودرو خراب شود، احتمال خرابی موتور خودرو هم بسیار بالا است. شرکت ها و برند های تولید کننده ی خودرو در سال های اخیر افزایش چشم گیری داشته اند، در این بین خودرو های چینی با قیمت مناسب و سطح امکانات بالا توانسته اند در جهان به فروش بالایی دست پیدا کنند.

در کشور ما ایران نیز خرید خودرو های چینی رونق زیادی دارد. با توجه به اهمیت گیربکس و فروش بالای خودرو هایچ ینی در ایران در این مقاله قصد داریم تا تعمیر گیربکس چینی را بررسی کنیم.

 

گیربکس خودرو های چینی

چری ، ام وی ام MVM ، جیلی ، ام جی ، اریزو ،بسترن ، تیگو، برلیانس، آریزو ، چانگان، آریزو، لیفان  از جمله برند های خودرو سازی چینی در ایران هستند. همان طور که اشاره کردیم گیربکس نقش مهمی در سلامتی خودرو و انتقال گشتاور از موتور به چرخ ها و حرکت خودرو دارد به همین سبب سلامتی گیربکس خودرو بسیار مهم است.

با توجه به گرانی قطعات خودرو برای تعویض تعمیر گیربکس چینی اهمیت بیشتری پیدا میکند. اگر گیربکس خودرو به موقع سرویس و عیوب آن بررسی و رفع شوند نیاز به تعویض قطعات خودرو به حداقل خواهد رسید.گیربکس به کار رفته درخودرو های چینی از نوع گیربکس اتوماتیک است و با سرویس و تعویض گیربکس دستی تفاوت دارد.

تعمیر گیربکس اتوماتیک یک تخصص حساس است که اگر به یک متخصص خوب واگذار نشود باعث آسیب به بخش‌های دیگر می‌شود و هزینه‌های تعمیر بارها و بارها افزایش می‌یابد. تمام خودروهای چینی باید در فواصل زمانی منظم سرویس شوند. هر سرویس اتوماتیک  گیربکس باید تقریباً هر ۳۵،۰۰۰ کیلومتر انجام شود.

گیربکس های اتوماتیکی که در خودرو های چینی به کار می روند در مقایسه با گیربکس های اتوماتیک به کار رفته در سایر خودرو ها حساس تر هستند چرا که ساختاری هیدرومکانیکی دارد.

در حقیقت، گیربکس به راننده اجازه می‌دهد تا خودرو را در هر وضعیتی شتاب دهد. با توجه به حساس بودن تعمیر گیربکس های چینی ، تعمیر آن ها حتما باید درم راکز تخصصی و توسط افرادی انجام شود که تخصص و مهارت کافی در زمینه ی تعمیر گیربکس چینی دارند چرا که اگر گیربکس خودرو هایچ ینی توسط افراد غیر ماهر انجام شود شکستن قطعات گیربکس امر بدیهی است و نمی توانید انتظار داشته باشید خودروی شما به درستی تعمیر شود.

راه‌اندازی اتومبیل‌های چینی در سال ۲۰۰۴ در بازار داخلی آغاز شد. تولید کنندگان چینی تجربه چندانی در مهندسی مکانیک ندارند، اولین خودرو تولید شده توسط این کشور در سال ۱۹۵۶، کامیون Jiefang – SA بود. امروز، چین به سرعت در حال توسعه است و حدود ۱۸ میلیون خودرو در طی سال گذشته تولید کرده است.

حدود ده یا پانزده سال پیش رانندگان حتی تصور نمی‌کردند که سوار خودرو های چینی شوند. علاوه بر این، طراحی آن‌ها به اندازه کافی جذاب نبود و از مواد اولیه با کیفیت هم  ساخته نشده بودند. اما اکنون صنعت خودرو سازی در چین ماشین‌هایی تولید می‌کند که نسبت به فروشندگان و تولید کنندگان اروپایی در زمینه کیفیت و خدمات پایین‌تر نیستند.

تعمیر گیربکس اچ سی کراس
تعمیر گیربکس اچ سی کراس

انواع گیربکس چینی

گیربکس نیمه اتوماتیک

این سیستم همچنین به سیستم انتقال نیمه خودکار (SAT) و چندین نام دیگر مشهور است. این نوع از گیربکس اتوماتیک از یک سیستم تنظیم کلاچ معمولی استفاده می‌کند, اما به طور خودکار دنده‌ها را با استفاده از حسگرها، عملگرها، پردازنده‌ها و فن‌آوری‌های فشاری (گازهای فشرده‌شده) تغییر می‌دهد.

گیربکس های متغیر پیوسته (CVT)

گشتاور ایجادشده توسط موتور بعد از انتقال توسط کلاچ به گیربکس انتقال می‌یابد. وظیفه گیربکس این است که موتور را به نسبت‌های مختلف هدایت کرده و آن را به خطوط انتقال و میل گردان در وسایل نقلیه دیفرانسیل عقب و یا مستقیماً به دیفرانسیل در وسایل نقلیه ای که دارای دیفرانسیل جلویی هستند منتقل کند.

گیربکس های با کلاچ دوبل (DVT)

این نوع گیربکس، ترکیبی از گیربکس خودکار و دستی است. مبدل گشتاور یا تورک کانورتور در گیربکس اتوماتیک دو کلاچ وجود ندارد. شما از دو شفت جداگانه برای تغییر دنده ها استفاده خواهید کرد، یکی برای دنده های زوج و یک برای دنده‌های فرد استفاده می‌کنید. هر شفت یک کلاچ جداگانه دارد.

اغلب گیربکس های اتوماتیک چینی مجهز به تکنولوژی TCU هستند تا بتوانند دمای آب را کنترل کنند این بدان معنی است که اجزه نمی دهند دمای آب در خودرو از حد معمول بالاتر برود. علاوه بر این ، این ماژول سرعت و دور موتور را اندازه‌گیری می‌کند و با توجه به آن بهترین دنده انتخاب می شود. این ماژول نرم‌افزاری داخلی دارد.

که توسط تولید کننده بر روی آن نصب شده‌است. TCU واحد پیچیده ای درخودرو است و پارامتر های مختلفی دارد که هر کدام از آن ها باید دائما بررسی و چک شوند. واحد TCU، پارامترهای مورد نظر را از سنسورهای موجود در بخش‌های مختلف، مانند سنسور دمایی گیربکس اتوماتیک، سنسور سرعت، سنسور سرعت موتور  و شرایط شیر ورودی هوا در موتور، و … که باعث تغییر TCU می‌شود، دریافت می‌کند.

در نهایت یک انتخاب مناسب با توجه به سرعت و درجه‌حرارت گیربکس انجام می شود تا گیربکس دچار آسیب نشود. TCU در اغلب خودرو هایچ ینی به طور مناسب کار نمی کند و این مشکل به روش های مختلفی در خودرو بروز پیدا میکند مانند وقفه‌های در تغییر دنده ،اختلال در کشیدن دنده ی معکوس و ضربه زدن به هنگام تغییر دنده.

TIPTRONIC gearboxesگیربکس های تیپ ترونیک

اگر چه نوع گیربکس های تیپ ترونیک از یک مبدل گشتاور مانند دیگر گیربکس اتوماتیک استفاده می‌کند، باید ذکر شود که نوع گیربکس های تیپ ترونیک شبیه به گیربکس ای دستی در کنترل سیستم‌های کامپیوتری نیست و حتی یک گیربکس نیمه اتوماتیک نیز در نظر گرفته نمی شود. به عنوان مثال، در برخی از ماشین‌ها، تولیدی شرکت آئودی از نوع گیربکس های تیپ ترونیک با سرعت ۵ استفاده می شود، که در آن  تعویض دنده‎ها از یک به دو در زمان حرکت خودرو از حالت توقف کامل به شکل اتوماتیک انجام می گیرد.

گیربکس خودرو های چینی در مقایسه با گیربکس سایر خودرو ها ضعیف تر از و به رسیدگی و سرویس منظم نیاز دارد.

تعمیر گیربکس اچ سی کراس
تعمیر گیربکس اچ سی کراس

معایب شایع گیربکس‌های دوبل کلاچ (DCT) در خودروهای چینی

امروزه این دست از گیربکس ها حتی در محصولات ارزان قیمت چینی نیز مشاهده می‌شوند و حتی ایران خودرو نیز قصد دارد تا ظرف سال های آتی نمونه از این گیربکس را در محصولات خود مورد استفاده قرار دهد.

جدای از مزیت های مهم و اساسی گیربکس های دو کلاچه در خودروهای اسپرت و سوپر اسپرت. این دست از گیربکس ها مشکلاتی نیز با خود به همراه دارند که پیش از خرید خودرو مجهز به گیربکس دو کلاچه باید به آنها توجه کرد. در واقع نسخه های اصلی گیربکس های DSG برای خودروهای اسپرت و عملکرد بالا کاربرد داشته است و همچنان نیز کمپانی هایی مثل فراری از این تکنولوژی استفاده می کنند اما خودروسازان چینی معمولا از سطوح پایین تر این تکنولوژی برای خودروهای نسبتا ارزان قیمت استفاده می کنند که مشکلاتی را به همراه دارد.

از بین رفتن صفحات کلاچ در نوع کلاچ خشک و هدر رفت نیرو در انواع کلاچ خیس
گیربکس‌های دو کلاچه در برندهای مشهور به طور عموم از نوع کلاچ خشک با کیفیت بسیار بالا هستند. به گونه‌ای که کلاچ‌های خشک فولکس واگن در شرایط نرمال و استاندارد عمر مفیدی برابر با ۳۰۰ هزار کیلومتر دارند٬ اما مشکل از جایی آغاز می‌شود که شاهد استفاده از این نوع گیربکس در ترافیک‌های سنگین و مسیرهای پرشیب باشیم که می‌تواند به سرعت گیربکس‌های دوبل کلاچ را به مرحله دمای کاری غیر مجاز (OVER HEAT) شدن می‌رساند و باعث از بین رفتن صفحات کلاچ و بروز مشکلات مرتبط می‌شود.

برای مثال جالب است بدانید که حتی خودروهای اروپایی نظیر فولکس واگن پاسات و.‌ آلفارومئو جولیتا نیز در شرای ایران با این مشکل مواجه می شوند و خودروهای چینی مجهز به گیربکس دوبل کلاچ خشک نظیر چری تیگو ۷ نیز در ترافیک های سنگین ممکن است با مشکل دمای غیر مجاز روبرو باشد.

انواع ارزان قیمت‌تر گیربکس‌های دو کلاچه از یک کلاچ خشک و یک کلاچ خیس که در محفظه روغنی قرار دارد استفاده می‌کنند و گیربکس برای تعویض دنده از سیستم هیدرولیک و و پمپ روغن استفاده می‌کند و این نوع گیربکس در خودروهای چینی رایج تر هستند٬‌ برای مثال خودرو جک S5 و بی وای دی S6 به این نوع گیربکس دوبل کلاچ خیس مجهز هستند.

در این نوع گیربکس مقداری از نیروی مکانیکی تولید شده توسط موتور صرف تعویض دنده می‌شود و این با هدف اصلی گیربکس‌های دو کلاچه که تعویض سریع‌تر دنده بدون هرگونه اتلاف انرژی است مغایرت دارد. در واقع گیربکس‌های دوبل کلاچ خیس از این نظر مزیت خاصی نسبت به گیربکس‌های اتوماتیک معمولی ندارند و اتفاقا از نظر سخت افزاری پیچیده‌تر از گیربکس‌های اتوماتیک معمولی محسوب می‌شوند.

 

گرچه شرکت‌های بزرگ خودروسازی از جمله هیوندای فن‌آوری‌های جدیدی را در گیربکس‌های دو کلاچه خیس خود به کار گرفته‌اند تا این مسئله را به حداقل میزان ممکن برسانند.

لرزش و ارتعاش زیاد و محافظ در حالت لیمپ
مد
برای کاهش احتمال بروز خرابی مکانیکی
از دیگر مشکلات رایج گیربکس‌های دو کلاچه می‌توان به لرزش بسیار زیاد آن در حالت ایستا اشاره کرد.

این اتفاق به علت وجود دنده فلایول قرار گرفته بین موتور و گیربکس است. این دنده فلایول برای انتقال گشتاور از موتور به گیربکس نقش دارد و در صورت فرسوده شدن باعث ایجاد لرزش می‌شود.

یکی از دیگر مشکلات شایع قرار گرفتن خودرو در حالت لیمپ مود یا پیش فرض است که رایانه خودرو با ارسال دستوری سرعت را بر روی یک رقم مشخص محدود می‌کند زیرا احتمال یک خرابی شدید مکانیکی در این حالت وجود دارد.

در این حالت خودرو تنها در دنده ۳ قرار می‌گیرد و قابلیت تعویض دنده یا شتاب‌گیری بیشتر وجود نخواهد داشت.

با دیاگ خودرو و مشخص شدن کد خطا اگر مشکل مکانیکی در گیربکس تشخیص داده نشده باشد. قطعه مکاترونیکی که یک واحد الکتروهیدرولیکی است خراب شده و این قطعه که وظیفه کنترل تمامی اعمال گیربکس را بر عهده دارد قیمت بسیار بالایی نیز دارد.

به طور معمول باید این قطعه گران قیمت تعویض شود. البته شانس تعمیر آن نیز با احتمال بسیار پایینی ممکن است.

یکی از دیگر نشانه‌های خرابی این قطعه، عدم حرکت خودرو در حالت دنده عقب است.

بدترین و خطرناک ترین حالت نیز ایجاد مشکلات مکانیکی در دنده‌ها و قطعات داخلی گیربکس است که در صورت خرابی هر یک از قطعات می‌تواند مالک خودرو را به دردسر بیندازد.

خرابی پمپ روغن و عدم روغن رسانی کافی به کلاچ قرار گرفته در روغن می‌تواند مشکلات شایع دیگری را نیز به وجود آورد.

در پایان باید گفت که گیربکس‌های دو کلاچه نیز همانند دیگر گیربکس‌های اتوماتیک دارای قطعات فنی عموما پیچیده و حساس هستند و نیاز به رسیدگی مداوم دارند. همچنین به علت تعداد کمتر این دست از گیربکس‌ها در کشور ما به نسبت گیربکس‌های اتوماتیک معمولی، از نظر تعدد قطعات و نیروی فنی ماهر با مشکلات بیشتری مواجه هستند.

جالب است بدانید که مجموع این عوامل باعث شده است تا طی سال‌های اخیر خودروسازانی مثل مرسدس بنز و بی ام و تعداد عرضه مدل های مجهز به گیربکس دوبل کلاچ را کاهش دهند و اکثر محصولات خود را با نسل تازه گیربکس‌های اتوماتیک معمولی روانه بازار کنند٬‌ جالب آنکه این رویه حتی خودروهای اسپرت شاخصی مانند نسل جدید بی ام و M3 را در برگرفته و در واقع بسیاری از خودروسازان دیگر نیز عطای استفاده و توسعه گیربکس‌های دوبل کلاچ را به لقایش بخشیده اند و تصمیم گرفته‌اند تا خودروهای غیر مسابقه ای و شهری خود را با گیربکس‌های اتوماتیک معمولی روانه بازار فروش بنمایند.

ایمان پرناک

تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروهای چینی
تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروهای چینی

شرح فعالیت خدمات نامبروان:

تعمیر تخصصی انواع گیربکس های چینی در کرج
تعمیر انواع گیربکس های چینی تیپ ترونیک
تعمیر انواع گیربکس های چینی سی وی تی CVT
تعمیر انواع گیربکس های چینی ترکیبی دو کلاچه DCT
تعمیر انواع گیربکس های چینی AMT
تعمیر انواع گیربکس های چینی سیاره ای AT
عیب یابی با دستگاه دیاگ مخصوص ماشین های چینی
تعمیر گیربکس با قیمت مناسب با ضمانت یک سال یا 40 هزار کیلومتر
فروش لوازم گیربکس و روغن گیربکس

تعمیر گیربکس کارمانیا BYD بی وای دی در کرج شامل :
تعمیر گیربکس کارمانیا بی وای دی اس 6 BYD S6 در کرج
تعمیر گیربکس کارمانیا بی وای دی BYD F3 در کرج

تعمیر گیربکس برلیانس در کرج شامل:
تعمیر گیربکس برلیانس C3 کراس در کرج
تعمیر گیربکس برلیانس H330 در کرج
تعمیر گیربکس برلیانس H320 در کرج
تعمیر گیربکس برلیانس V5 در کرج
تعمیر گیربکس برلیانس H220 در کرج
تعمیر گیربکس برلیانس H230 در کرج

تعمیر گیربکس هایما در کرج شامل:
تعمیر گیربکس هایما S7 توربو در کرج
تعمیر گیربکس هایما S5 در کرج
تعمیر گیربکس هایما S7 در کرج

تعمیر گیربکس چانگان در کرج شامل:
تعمیر گیربکس چانگان CS35 در کرج
تعمیر گیربکس چانگان ایدو در کرج

تعمیر گیربکس لیفان در کرج شامل :
تعمیر گیربکس لیفان 820 در کرج
تعمیر گیربکس لیفان X60 در کرج
تعمیر گیربکس Lifan X50 در کرج
تعمیر گیربکس لیفان 620 در کرج
تعمیر گیربکس لیفان 620 1800 در کرج
تعمیر گیربکس لیفان 520 در کرج

تعمیر گیربکس چری در کرج شامل :
تعمیر گیربکس تیگو 5 و تیگو 7 در کرج
تعمیر گیربکس ام وی ام X33 و X22 در کرج
تعمیر گیربکس چری آریزو 5 در کرج
تعمیر گیربکس چری تیپ 2 بنزینی Viana در کرج
تعمیر گیربکس ام وی ام 315 در کرج
تعمیر گیربکس چری تیگو X33 در کرج

و تعمیر گیربکس سایر خودروهای چینی در کرج از قبیل : ام جی MG ، جیلی ، فاو بسترن ، فوتون ، جک ، دانگ فنگ ، آریو

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

——————————————————-

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearboxnumber1@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

——————————————————-

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

ایمان پرناک: ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

4 پاسخ

 1. سلام
  تعمیرگاه شما فقط کار تعمیر خودروهی چینی رو انجام میده یا همه خودروهای لوکس خارجی؟

 2. باسلام من یک هایمااس۵ مدل ۹۷ دارم گیربکُcvt تاحالا هیچ ایرادی ندارد روغن بموقع عوض کردم وتوحرکت اولیه یا درسربالی توقف میکنم وسپسحرکت کندحرکت میکند توسر عت سربالایی خیلی خوب میرودبرایکندی حرکت اولیه چهکارکرده کردممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *