تعمیر گیربکس نیسان

تعمیر گیربکس نیسان

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

تعمیر گیربکس نیسان

تعمیرگاه گیربکس نیسان

یکی دیگر از خودرو های ژاپنی موجود در بازار ایران خودرو های تولیدی برند نیسان هستند، سابقه ی فعلیت برند نیسان در ایران دهه ی 1980 باز می گردد. در حال حاضر خودرو های وتلیدی برند نیسان مانند گذشته نیستند و تغییرات زیادی کرده اند یکی از این تغییرات اساسی استفاده از گیربکس اتوماتیک در اغلب خودرو های تولیدی برند نیسان به جای گیربکس دستی است.

با توجه به نقش گیربکس اتوماتی کدر انتقال قدرت از موتور خودرو به چرخ ها در خودرو در این مقاله قصد داریم تا تعمیر گیربکس نیسان و نکات مرتبط با آن را بررسی کنیم.

تعمیر و نگهداری از گیربکس های اتوماتیک یکی از نکات مهمی است که سبب افزایش شتاب و طول عمر خودرو می شود. برای اینکه تعمیر گیربکس نیسان به درستی انجام شود نیاز است تا نکات مختلفی در زمان باز کردن و بررسی گیربکس رعایت شوند. متاسفانه بسیاری از مشکلات گیربکس در زمان باز کردن گیربکس به دلیل خطا در باز کردن گیربکس رخ می دهندف به همین دلیل است که توصیه می شود گیربکس را برای تعمیر نزد افراد متخصص ببرید.

گیربکس نیسان همانند سایر خودروها در معرض خرابی قرار دارد، تعمیر گیربکس نیسان وابسته به‌شدت خرابی هزینه‌های مختلفی دارد و مدت‌زمان انجام تعمیران نیز متغیر هستند، تعمیر گیربکس نیسان در طول مدت استفاده از خودرو امری اجتناب‌ناپذیر است اما می‌توان با بررسی و سرویس به‌موقع گیربکس نیسان و تعمیر سریع خرابی‌ها در مدت‌زمان کوتاه از بروز خرابی‌های سنگین در گیربکس نیسان جلوگیری کرد.

تعمیر گیربکس نیسان با توجه به افزایش مدل‌های نیسان در سال‌های اخیر با گذشته تفاوت‌های زیادی کرده است. تعمیر گیربکس نیسان در حال حاضر به‌صورت تخصصی و با توجه به نوع گیربکس به‌کاررفته در خودرو انجام می‌شود. اگر می‌خواهید تعمیر گیربکس نیسان شما به‌درستی انجام شود باید به مراکز تخصصی فعال در حوزه تعمیر و سرویس گیربکس نیسان مراجعه کنید در غیر این صورت تعمیر گیربکس نیسان خودروی شما به‌درستی انجام نمی‌شود.

تعمیر گیربکس نیسان مانند سایر خودروهای خارجی در نامبروان به‌صورت تخصصی انجام می‌شود، گیربکس به‌کاررفته در خودروهای نیسان مانند سایر خودروها به‌صورت اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک است و کاملاً با گیربکس‌های دستی که قبلاً رایج بوده‌اند، تفاوت دارد.

 

تعمیر گیربکس نیسان در کرج

نیسان یکی از برندهای خودروسازی چندملیتی به شمار می‌رود، دفتر اصلی این برند در ژاپن است و درواقع تولیدان نیسان محصول کشور ژاپن به شمار می‌روند، گیربکس نیسان در حال حاضر در تمام خودروها به‌صورت اتوماتیک است، تعمیر گیربکس نیسان با توجه به تغییر نوع گیربکس خودرو در سال‌های اخیر با مدل‌های ابتدایی این مدل تفاوت دارد.

در صورت بروز مشکلات انتقال یا حتی خراب کامل، مهم است که بدانید چه چیزی در حال وقوع است و به دنبال چه چیزی باشید. اغلب اوقات تعمیر گیربکس می‌تواند گیج‌کننده باشد چراکه ساختار گیربکس نیسان متفاوت با گیربکس‌های دستی است و به تخصص کامل در حوزه ساختار گیربکس نیاز است.

تعمیر گیربکس نیسان تیانا cvt
تعمیر گیربکس نیسان تیانا cvt

تعمیرگاه گیربکس نیسان

مکانیک‌ها اغلب از این دو عبارت به‌جای یکدیگر استفاده می‌کنند، اگرچه ممکن است در مورد گیربکس‌های تولید مجدد یا تنظیم مجدد نیز بشنوید. درمجموع، آن‌ها به یک‌چیز اشاره می‌کنند: تعمیر گیربکس نیسان.  اساساً به جدا کردن یک گیربکس و ساخت مجدد آن از پایه، جایگزینی اکثر قطعات به‌منظور بازگرداندن آن به حالت کار اشاره دارد.

برای تعمیر گیربکس، یک کیت بازسازی گیربکس موردنیاز است که تمام قطعات جایگزین موردنیاز را فراهم می‌کند. انواع مختلفی از کیت‌ها وجود دارد که ممکن است شامل نوارها، مهروموم‌ها، فولادها، کلاچ‌ها، واشرها، حلقه‌های O-Ring، مدولاتور، فیلتر، بوشینگ و واشر باشد. بستگی به این دارد که چه قطعاتی در گیربکس تعویض شوند. سپس مکانیک یا تکنسین گیربکس (اغلب با یک جک مخصوص گیربکس) را شاسی خودرو جدا میکنند، برای جدا کردن گیربکس نیسان، نیاز به دانش و تجربه عمیق زیادی است. هنگامی‌که گیربکس جدا می‌شود، اکثر قطعات تعویض می‌شوند که ممکن است شامل موارد زیر باشد یا نباشد:

  • تمام قطعات جدا و تمیز شوند
  • تمام صفحات کلاچ و باندها تعویض شوند
  • تمام مهروموم‌ها، واشرها و حلقه‌های آب‌بندی نیاز به تعویض داشته باشند
  • تمام شیر برقی‌ها یا تمیز و تست‌شده و یا نیاز به تعویض داشته باشند

تعمیر فلاش گیربکس نیسان

فلاش های گیربکس روشی فوق‌العاده برای حفظ روغن گیربکس نیسان خودرو و افزایش عمر خودرو شما است. ممکن است منتظر بمانید تا گیربکس خراب شود. هنگامی‌که گیربکس نیسان شروع به نمایش علائم می‌کند، گرگرفتگی به‌ندرت علائم رانندگی را اصلاح می‌کند و درواقع می‌تواند نابودی یک واحد را تسریع کند. این اغلب به‌عنوان تعمیر گیربکس *Hail Mary* انجام می‌شود اما به‌ندرت راه‌حل‌های طولانی‌مدت دارد.

 

هزینه تعمیر گیربکس نیسان

هزینه تعمیر گیربکس نیسان به نوع و مدل خودرو، نوع گیربکس و هزینه قطعات بستگی دارد. آنچه بیشترین هزینه را دارد، مقدار کار است، زیرا بازسازی نیازمند حذف گیربکس، جدا کردن آن، جایگزینی اکثر قطعات و مونتاژ مجدد آن است. اگر خودتان این کار را انجام دهید، بازسازی گیربکس می‌تواند هزینه بسیار کمتری داشته باشد و تنها چیزی که نیاز دارید یک کیت بازسازی و چند ابزار خودرو است کیت‌های بازسازی معمولاً قیمتی در حدود 500 تا 2 میلیون تومان دارند، بسته به اینکه چه قطعاتی در آن گنجانده‌شده است و کیفیت آن‌ها. انجام آن توسط خودتان در بیشتر موارد کمتر از 2 میلیون تومان هزینه خواهد داشت، اگرچه برای انجام درست آن به تجربه و دانش نیاز دارید.

به دلیل محدودیت‌های زمانی و بی‌تجربه‌ای در تعمیر گیربکس، اکثر مردم بازسازی حرفه‌ای را انتخاب می‌کنند تا بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن خودرو نیسان خود را سلامت و بدون مشکل دریافت کنند.  نامبروان به‌عنوان مرکزی تخصصی در حوزه تعمیر گیربکس نیسان و سایر خودروها شناخته می‌شود کلیه‌ی خدمات تعمیر گیربکس نیسان توسط افراد متخصص و به کمک ابزارهای به‌روز انجام می‌شوند.

تعمیر گیربکس تیانا
تعمیر گیربکس تیانا

نکات تعمیر گیربکس نیسان

منابع متعددی برای آلودگی گیربکس وجود دارد، از جمله مواردی که داخلی، تولید شده، داخل شده و در طول تعمیر و نگهداری اضافه شده اند. بسیاری از گیربکس ها در محیط های کثیف کار می کنند. نواحی اطراف درگاه های بازرسی و سایر دهانه ها باید قبل از باز شدن تمیز شوند.

دستگاه تنفس باید در محلی تمیز و بدون فشار و به دور از آلاینده ها قرار گیرد. برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و آب، باید دارای فیلتر و ماده خشک کن باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که هواکش در هنگام شستشو از آب محافظت می کند.

مشکل در تعویض دنده یکی از رایج ترین نشانه های گیربکس آسیب دیده یا خراب است. اگر احساس می‌کنید تعویض دنده‌ها سخت‌تر می‌شود یا می‌شنوید که وسیله نقلیه خودکارتان برای تعویض دنده در حین رانندگی سخت‌تر می‌شود، وقت آن است که به مکانیک بروید. هرچه استفاده از وسیله نقلیه شما سنگین‌تر باشد، گیربکس شما بیشتر به تعمیر و نگهداری نیاز دارد. وسایل نقلیه ای که به طور مداوم بارهای سنگین را حمل می کنند نیز بیشتر از وسایل نقلیه مسافربری به تعمیر و نگهداری گیربکس نیاز دارند.

 

ایرادات اخیر گیربکس اتوماتیک نیسان

مکانیک‌های ما با موفقیت عیب‌های گیربکس را برای اکثر مدل‌های نیسان، از جمله Note، Leaf، Quashquai، Micra، Juke، X-Trail و بسیاری دیگر، تشخیص داده و برطرف کرده‌اند.

برخی از مشکلاتی که رانندگان با گیربکس خودروی نیسان خود داشته اند عبارتند از:

نیسان جوک 2012 –  عیب لغزش دنده.
Nissan Terrano 2.7 TDI 2001 –  در هنگام سرد شدن و چسبیدن به دنده‌های پایین، مشکل توقف در هنگام سوار شدن به اولین خودرو.
نیسان لیف –  گیربکس همچنان می لغزد، ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشد.
نیسان Quashquai –  ماشین از 2 به 3 نمی لغزد
نیسان ایکس تریل –  ماشین در هنگام توقف تکان می خورد یا به اصطلاح عامیانه در حالت پارک خلاص می شود.

این موارد برخی از مشکلات رایج در مدل های نام برده شده خودرو نیسان هستند که می توان با بررسی به موقع گیربکس از بروز این موارد تا حد بسیار زیادی جلوگیری کرد.

پیش‌بینی اینکه تعمیر یک انتقال چقدر طول می‌کشد، دشوار است. متغیرهای زیادی و انواع مختلفی از مشکلات وجود دارد که نیاز به رفع متفاوت دارند. برخی از آنها بیشتر از بقیه وقت گیر هستند. اما، اگر گیربکس خود را به جای تعمیر و نگهداری معمولی، برای تعمیر وارد می‌کنید، احتمالاً زمان بیشتری می‌برد. اگر از خود می‌پرسید که تعمیر انتقال چقدر طول می‌کشد، احتمالاً ایده خوبی است که برای 3-4 روز برنامه‌ریزی کنید.

 

تعمیر گیربکس نیسان

درباره شرکت نیسان

نیسان یک شرکت چندملیتی ژاپنی است که به تاسیس کارخانه خودروسازی داتسون خودرو برمی گردد. پس از کسب داتسون توسط یوشیکو آیکوا، او داتسون را با خوشه تازه شکل‌گرفته خود، گروه نیسان و یک بخش خودروسازی جدید ادغام کرد. و نیسان نامیده می‌شود.نیسان مثل تویوتا و هوندا، که لکسوز را در آمریکای شمالی ایجاد کرد، برند اینفینیتی را در آمریکای شمالی تاسیس کرد.

رنو در سال ۱۹۹۹ یکی از سهام اصلی نیسان شد، که در سال ۲۰۰۸، ۴۴ % از سهام را در اختیار داشت، در حالی که نیسان اکنون صاحب ۱۵ % از رنو است. نیسان صاحب  داتسون، اینفینیتی و نیسمو است. محصولات نیسان در اواسط دهه ۱۹۸۰ وارد بازار ایران شدند و پارس خودرو، به عنوان اولین شریک، شروع به تولید شاسی بلند پاترول در سال ۱۹۸۶ کرد.

در همان سال، نیسان جونیور وانت همچنین در شرکت سایپا و زامیاد تولید شد ، وانتی که هنوز هیچ وانتی نتوانسته است در ایران جایگزین او شود.

سال‌ها بعد پس از توقف تولید پارترول پارس خودرو اقدام به مونتاژ و تولید سایر خدور های شاسی بلند  شرکت نیسان کرد که عبارتند از: رونیز، پیکاپ، سرانزا و قشقایی پس از مدتی سدان‌های ماکسیما و تینا هم به خط تولید پارس خودرو اضافه شدند

اما از سال ۱۳۹۴، شرکت جهان نوین آریا خود را به عنوان نماینده دیگری از نیسان معرفی کرد که وارد کردن مدل‌های مختلف جوک‌ها و ایکسترل به ایران نتیجه فعالیت‌های شرکت ایران‌نوین بوده‌است.

 

تعمیر گیربکس نیسان

نکات تعمیر گیربکس نیسان

به خاطر داشته باشید که عملکرد گیربکس در عملکرد کلی اتومبیل بسیار موثر است، بنابراین توصیه می‌کنیم که آن را به یک متخصص ماهر واگذار کنید. از آنجا که تعمیر گیربکس اتوماتیک یک مهارت است که با استفاده از تجربه طولانی خود  تشخیص درست را می‌دهد و گیربکس اتوماتیک شما را تعمیر می‌کند. علاوه بر این، تعمیرات گیربکس به ابزارهای تخصصی و کامل نیاز دارد تا بتوانید به درستی قطعات را تعمیر کنید.

به همین دلیل است که گفته می شود هیچ گاه خودتان برای تعمیر گیربکس اتوماتیک پیش قدم نشوید چرا که نه تجربه و نه مهارت کافی در این زمینه دارید.

تغییر  روغن گیربکس اتوماتیک مزدا به صورت دستی، که معمولاً رایج‌تر است، اشکالاتی به همراه دارد، از جمله این واقعیت که گاهی اوقات ممکن نیست تمام روغن کهنه را در برخی از ماشین‌ها از بین ببرد و همیشه مقداری روغن سوخته در جعبه‌دنده باقی می ماند. اما دستگاه‌های کاملاً اتوماتیک، همه روغن کهنه و سوخته را از گیربکس اتوماتیک انتقال می‌دهند و آن را با روغن سالم جایگزین می‌کنند.

نکته ی مهم دیگر که باید مد نظر داشته باشید این است که روغن گیربکس دستی و روغن گیربکس اتوماتیک کاملا با هم متفاوت هستند، دقت کنید که از روغن گیربکس مناسب برای خودروی خود استفاده کنید.

تعمیر گیربکس نیسان

مقدار روغن مورد نیاز گیربکس برای تعویض به مدل هر خودرو بستگی دارد و ممکن است بین ۶ لیتر روغن و ۹ لیتر روغن جدید برای تعویض بسته به مدل خودرو لازم باشد. توجه داشته باشید با این حال گاهی اوقات در برخی از ماشین‌ها  اگر روغن به صورت دستی تغییر کند، چون ممکن نیست تمام روغن کهنه را از گیربکس خارج شود و همیشه یک  مقدار روغن کهنه در گیربکس وجود داشته باشد آنگاه ممکن است روغن  کمتری برای تغییر روغن مورد نیاز باشد (در مقایسه با زمانی که ما روغن گیربکس را با یک دستگاه کاملاً اتوماتیک تغییر می‌دهیم).

چون در هنگام تغییر روغن با گیربکس کاملاً اتوماتیک، روغن گیربکس قدیمی کاملاً از گیربکس انتقال داده می‌شود و روغن سالمی که توسط دستگاه تزریق می‌شوددقیقاً برابر با ظرفیت واقعی گیربکس است و در نتیجه توصیه می‌کنیم که روغن گیربکس را با یک دستگاه کاملاً اتوماتیک تعویض کنید.

تعمیر گیربکس نیسان

هزینه تعمیرات گیربکس به علت مشکل در گیربکس خودروی شما متفاوت است، و هزینه آن پس از پیدا کردن علت مشکل و مقدار آسیب به جعبه‌دنده و بخش معیوب تخمین زده می‌شود. هزینه تعمیرات گیربکس از هر نوع خودرو با توجه به نوع گیربکس به کار رفته در آن با خودروی دیگر متفاوت است و فرق می کند به همین دلیل نمی توان برای تعمیر و یا حتی سرویس دوره ای گیربکس ها قیمت مشخصی را تعیین کرد.

هر زمان حس کردید خودرو صدایی غیر عادی می دهد ، در حالت دنده خلاص می شود یا گاز هرز می خورد حتما به تعمیرکار با تجربه مراجعه کنید تا خودرو خصوصا گیربکس آن بررسی شوند.

گیربکس خودرو به دلیل کارایی بالا و پل ارتباطی بین موتور و چرخ های خودرو اهمیت بالایی دارد و هر گونه عیب در آن اگر در زمان مناسب رفع نشوند می توانند باعث آسیب دیدن سایر بخش ها و قطعات در خودرو شوند که این هم زمان بر تر و هم میزان هزینه ی بیشتری را به دنبال دارد.

هر تعمیرکاری نمی تواند گزینه ی مناسب برای تمعیر خودروی شما باشد ، فردی که گیربکس نیسان شما را تعمیر می کند باید به نوع گیربکس به کار رفته در این خودروی ژاپنی و بخش های مختلف آن آگاهی و دانش کافی داشته باشد تا بتواند مشکل موجود در گیربکس را به سرعت شناسایی کند و در جهت رفع آن راهکار لازم و مناسب را در پیش بگیرد.

در این مقاله گیربکس نیسان و نکات مرتبط با تعمیر و بررسی گیربکس نیسان را بازگو کردیم. رعایت و دقت به این نکات سبب افزایش طول عمر خودرو نیسان خصوصا گیربکس آن می شود و صرفه جویی زیادی در هزینه های خودرو برای شما به همراه خواهد داشت، پس سرویس و تعمیر گیربکس اتوماتیک در زمان مناسب را فراموش نکنید.

 

تعمیر گیربکس نیسان در کرج

تعمیر گیربکس نیسان مانند سایر خودروها به دلیل عملکرد گیربکس و نقش اساسی آن درحرکت خودرو اهمیت بالایی دارد. گیربکس یک عنصر ضروری برای عملکرد صحیح وسیله نقلیه است. درواقع، گیربکس امکان انتقال قدرت موتور به چرخ‌ها را با کاهش سرعت چرخش فراهم می‌کند . گیربکس نیز با تطبیق خودرو با شرایط مختلف رانندگی بر ظاهر خودرو تأثیر می‌گذارد. بنابراین این امکان را فراهم می‌کند که وسیله نقلیه را به جلو حرکت دهید، اما در صورت درگیر شدن دنده‌عقب، آن را به عقب برگردانید. وقتی گیربکس در حالت خنثی است، موتور و چرخ‌های خودرو دیگر جفت نمی‌شوند.

 

نکات تعمیر گیربکس

برای تعمیر گیربکس در ابتدا باید مدل و نوع گیربکس شناسایی شود، هر گیربکسی ساختار جداگانه‌ای دارد و نمی‌توان از یک نسخه کلی در تعمیر برای رفع مشکل همه گیربکس‌ها استفاده کرد. در حال حاضر گیربکس‌های نیسان معمولاً   به‌صورت سی وی طی هستند اما بازهم باید پیش از اقدام به تعمیر نوع گیربکس مشخص شود، معمولاً اگر عیب‌یابی به‌درستی انجام شود نوع و مدل گیربکس در همان مرحله مشخص می‌شوند.

در کنار مشخص کردن نوع گیربکس عیب‌یابی و شناسایی مشکل اصلی گیربکس نیسان اهمیت زیادی دارد، در خودرو یک نشانه خرابی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و خرابی گیربکس لزوماً به علت خرابی داخلی در خود گیربکس رخ نمی‌دهد، به‌عنوان نمونه خرابی در سیستم برقی خودرو و یا قطعی در سیستم انتقال قدرت بین موتور و گیربکس می‌تواند سبب خرابی و کاهش کارایی و کیفیت گیربکس شود.

اگر علت خرابی داخلی و مربوط به خود گیربکس باشد، باید گیربکس برای تمرکز و کنترل بیشتر در حین تعمیر از خودرو خارج شود، جدا کردن گیربکس از سایر بخش‌ها امری دشوار است و حتماً باید توسط متخصص انجام شود تا گیربکس به‌درستی و بدون قطعی در اتصالت از خودرو خارج شود، برای قرار دادن دوباره گیربکس در داخل خودرو تمامی اتصالان نشانه‌گذاری می‌شوند تا در زمان قرار دادن گیربکس در خودرو اتصالات اشتباه وصل نشوند، اتصالات همسان هم اگر اشتباه وصل شوند سبب بروز خرابی در گیربکس می‌شوند.

مورد بعدی که باید در زمان تعمیر گیربکس نیسان حتماً مدنظر داشته باشید، شناسایی نوع روغن گیربکس است، روغن به‌کاررفته در گیربکس بسته به نوع مدل خودرو و میزان کارایی و شتاب مدنظر در خودرو متفاوت با سایر خودروها است و باید برای جایگزینی از روغن گیربکس مناسب با خودرو استفاده شود، استفاده از روغن گیربکس اصل تولید کارخانه بهترین انتخاب برای جایگزینی روغن گیربکس است.

روغن گیربکس نقش روان کننده و سیال گیربکس را دارد و درصورتی‌که کیفیت لازم را نداشته باشد سبب خرابی چرخ‌دنده‌ها و آسیب‌دیدگی اتصالات داخلی گیربکس می‌شود، بدین‌صورت که به‌سرعت سطح روغن گیربکس کاهش پیدا می‌کند و وجود ناخالصی‌ها سبب می‌شوند تا گیربکس به‌سختی حرکت کند و چرخ‌دنده‌ها روی‌هم سایش پیدا کنند درنتیجه گیربکس پس از مدت کوتاهی دچار شکستگی در قسمت چرخ‌دنده‌ها می‌شود، تعویض چرخ‌دنده‌های گیربکس هرچند قابل انجام است اما هزینه زیادی برای شما در پی خواهد داشت.

تعمیر گیربکس نیسان مورانو
تعمیر گیربکس نیسان مورانو

علائم خرابی گیربکس نیسان

لغزش و لیز خوردن دنده

بدون شک، لغزش اولین نشانه‌ای است که به شما هشدار می‌دهد در صورت عدم انجام کاری، در آینده نزدیک گیربکس خودرو شما برای همیشه از کار خواهد افتاد. لغزش ممکن است به دلیل معیوب مبدل گشتاور رخ دهد، اما رانش زمین به دلایل مختلف دیگری نیز ممکن است رخ دهد. یکی از دلایل دیگر ظاهر شدن این علامت ممکن است مربوط به مایع گیربکس باشد، بنابراین باید بررسی کنید که آیا سطح مایع گیربکس بهینه است یا خیر. بنابراین، از این نظر، باید روی زمین هموار رانندگی کنید و میله را چک کنید. اگر همه‌چیز با سطح مایع خوب باشد، مایع ممکن است بسوزد. اگر متوجه شدید که مایع گیربکس کثیف یا تیره است، قطعاً سوخته است و باید در اسرع وقت تعویض شود.

بوی نامطبوع

وقتی صحبت از گیربکس ماشین شما می‌شود، توجه به بوی تخم‌مرغ فاسد که از آن می‌آید بسیار مهم است. این بو نشانه واضحی است که گیربکس خودرو به‌زودی برای همیشه از کار می‌افتد. این بو از سرخوردن و سوختن مفاصل می‌آید. اگر با چنین وضعیتی مواجه شدید، اولین قدمی که باید بردارید این است که در اسرع وقت سطح روغن گیربکس را بررسی کنید.

لازم به یادآوری است که اگر روغن کافی برای عملکرد سیستم انتقال در پارامترها وجود نداشته باشد، قطعاتی که بخشی از این سیستم هستند می‌توانند خیلی سریع بسوزند. تنها در چند دقیقه و چند کیلومتر، سیستم گیربکس اتوماتیک نیسان می‌تواند به‌اندازه چند سال فرسوده شود. تعویض کلاچ بسیار ارزان‌تر از تعویض کل سیستم گیربکس نیسان است. ما در مورد خودرویی با گیربکس اتوماتیک صحبت می‌کنیم، پس اگر مایع گیربکس پر باشد، ممکن است لغزش به دلیل کلاچ یا خرابی مبدل گشتاور باشد.

مشکلات الکترونیکی

موارد بسیار کمی وجود دارد که گیربکس‌ها به حالت خرابی می‌روند تا از عیب جدی‌تر و گران‌تر برای تعمیر جلوگیری کنند. بسته به نوع و مدل وسیله نقلیه، حالت Slack می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد، اما اغلب به این معنی است که یک حس‌گر گیربکس کار خود را به‌خوبی انجام نمی‌دهد.

در این شرایط قبل از هر چیز لازم است بدانید که چگونه کد خطای نمایش داده‌شده توسط ECM را بخوانید و یک اسکنر OBD ll می‌تواند از این نظر کمک بزرگی کند یا می‌توانید برای خواندن کد به مرکز خدمات رانندگی کنید…بسته به نوع و مدل وسیله نقلیه شما، ممکن است خوش‌شانس باشد که حس‌گر در بالای جعبه‌دنده قرارگرفته باشد، بنابراین برای تعویض چنین سنسوری نیازی به برداشتن حمام روغن نیست.

مشکلات الکتریکی که می‌تواند بر یک گیربکس اتوماتیک مدرن تأثیر بگذارد نیز می‌تواند ناشی از اتصال کوتاه در سیم‌کشی باشد. بااین‌حال، خوبی این است که چنین مشکلی قابل‌حل شدن است و هزینه تعمیر نیز معقول است.

قسمت کمتر خوشایند این است که کوتاه کردن یک مشکل بسیار دشوار است، اما راه‌حلی برای آن وجود دارد، هرچقدر هم که سخت باشد. اگر این مشکلات گیربکس اتوماتیک چندین بار رخ دهد و منطق مشخصی نداشته باشد، باید بررسی شود که آیا ناشی از اتصال کوتاه است یا خیر. سپس می‌توانید چندین دلیل برای حالت نقص در هنگام انتقال خودرو پیدا کنید.

نشت روغن گیربکس

اگر گیربکس شما روغن گیربکس را از دست بدهد، قطعاً مشکلی وجود دارد و می‌تواند مثلاً مبدل گشتاور غیر ایمن باشد. بررسی این مشکل می‌تواند برای شما کار دشواری باشد، بنابراین توصیه می‌شود به تعمیرگاهی بروید که متخصصان در آنجا علائم مشکل مبدل گشتاور را بررسی می‌کنند.

ممکن است خطوط خنک‌کننده‌ای که روغن گیربکس از بدنه به رادیاتور جریان می‌یابد، سفت نشوند. این خطوط سخت هستند و خطر شکستگی ندارند، اما ممکن است مایع خود را از دست بدهند، بنابراین باید خطوط را بررسی کرده و آن‌ها را تمیز کنید.

واشر

واشر می‌تواند مشکل جدی دیگری باشد و به‌مرورزمان مهروموم گیربکس ممکن است از کار بیفتد. اگر نیاز به تعویض واشر دارید، حتماً باید واشر لاستیکی را انتخاب کنید. همچنین ممکن است در زمان تأخیر خودرو با مشکل گیربکس مواجه شود. در این صورت حتماً باید به سرویس متخصصین مراجعه کنید تا متوجه شوند مشکل سیستم گیربکس نیسان چیست.

وقتی چنین مشکلاتی در گیربکس نیسان رخ می‌دهد، یک چراغ داخلی روشن می‌شود تا به شما اطلاع دهد. با در نظر گرفتن این موضوع و برای رفع مشکل هنگام روشن شدن چراغ، وسیله نقلیه را بررسی کنید یا آن را به متخصصین سرویس ببرید. اگر این سیگنال را نادیده بگیرید، احتمال خرابی دائمی گیربکس وسیله نقلیه شما بسیار زیاد است.

بدون شک مهم‌ترین عاملی که باعث اختلال در گیربکس اتوماتیک می‌شود، روغن‌های اشتباه استفاده‌شده است. اگر مشخصات روغن استفاده‌شده برای مدل و برند خودرو مناسب نباشد، ممکن است به‌مرورزمان باعث اختلال در اکسیداسیون و آسیب رساندن به گیربکس و کامپیوتر هیدرولیک شود. برای جلوگیری از خرابی‌های ناشی از این امر باید از روغن‌های مندرج در دفترچه‌های سرویس استفاده و بررسی‌های دوره‌ای به‌موقع انجام شود.

ترمزهای ناگهانی مکرر و خروج ناگهانی ممکن است باعث ایجاد مشکل در دنده‌ها در هنگام عبور خودکار چرخش‌های خودرو شود. اختلالات گیربکس اتوماتیک که توسط کاربر ایجاد می‌شود بیشتر در خودروهایی با دنده‌های تریپتونیک دیده می‌شود. تعویض سریع دنده بدون دور زدن می‌تواند عملکرد خودرو را کاهش دهد و باعث آسیب مغزی شود.

یکی دیگر از دلایل مشکلات گیربکس اتوماتیک تعویض نادرست دنده است. قفل باید قبل از تعویض فشار داده شود. جابجایی‌هایی که بدون فشار دادن قفل انجام می‌شود ممکن است عمر قطعات گیربکس را کوتاه کند و درنتیجه باعث آسیب و شکستن قطعات شود.

قرار ندادن آن در موقعیت N در طول دوره‌های انتظار طولانی (10 ثانیه یا بیشتر) در چراغ‌ها یا پارک شده با وسایل نقلیه گیربکس اتوماتیک نیز به گیربکس آسیب می‌رساند. افرادی که به مدت طولانی تعمیر و نگهداری گیربکس را نادیده می‌گیرند با مشکلاتی مانند نشت روغن گیربکس اتوماتیک و ضربه زدن گیربکس اتوماتیک بیشتر مواجه می‌شوند.

 

چگونه مشکل گیربکس نیسان ناوارا را تشخیص دهیم؟

گیربکس نیسان ناوارا به‌وسیله نقلیه شما امکان حرکت به جلو و عقب و همچنین توقف با انتقال نیرو از موتور به چرخ‌ها را می‌دهد. بنابراین باید در حین رانندگی به گزارشات عیب توجه کرد، زیرا واکنش پیکاپ با کوچک‌ترین ناهنجاری تغییر می‌کند. بااین‌حال، این علائم متغیر هستند .

هنگام تعویض دنده صداهای ترک‌خوردگی می‌شنوید. درعین‌حال، این امکان وجود دارد که حرکت دشوار باشد .

یک‌صدای ناله کسل‌کننده  را مداوم می‌شنوید . در این صورت احتمالاً بلبرینگ‌های گیربکس نیسان ما آسیب‌دیده است. اگر گیربکس نیسان را به‌سرعت تعمیر نکنید، ممکن است کاملاً آسیب‌دیده و درنتیجه غیرقابل استفاده شود.

دنده‌های شما دیگر قابل تعویض نیستند. شاید روغن دنده ناوارا d40، D21، D22 یا D23 ازدست‌رفته باشد. یا روغن کافی برای روان کاری اجزای سیستم انتقال شما وجود ندارد، یا روغن آن‌قدر کثیف است که نمی‌تواند عملکرد خود را انجام دهد. عدم امکان درگیر شدن دنده‌ها نیز می‌تواند به دلیل مشکل در اتصال یا خرابی انتخاب‌گر دنده باشد.

 

تعویض یا تعمیر گیربکس نیسان

اینکه تعویض یا تعمیر گیربکس راهگشای خرابی گیربکس نیسان شما است یا خیر کاملاً به نوع آسیب واردشده به گیربکس بستگی دارد. تعویض گیربکس اتوماتیک نیسان معیوب با گیربکس جدید نسبتاً سریع است، اما گران‌تر است. هزینه‌ها اغلب از ارزش باقیمانده خودرو فراتر می‌رود، به‌طوری‌که مالکان مربوطه در حال بررسی فروش خودرو هستند. چیزی که خیلی‌ها نمی‌دانند: در اصل، تمام آسیب‌های واردشده به گیربکس‌های اتوماتیک قابل تعمیر هستند. در موارد بسیار کمی قطعات یدکی وجود دارد بسیار گران یا توسعه پیچیده آن‌قدر وقت‌گیر که به‌سختی ارزش قیمتش را دارد.

اغلب فقط قطعات فرسوده نیاز به تعویض دارند. یا ایراد از واحد کنترل یا مبدل گشتاور است که در این صورت تعمیر واحد کنترل یا تعویض مبدل کافی است. نصب یک گیربکس جایگزین کامل، یعنی یک گیربکس دست‌دوم تعمیرات اساسی نیز در کارگاه‌های تخصصی امکان‌پذیر است.

اگر گیربکس دیگر به‌درستی کار نمی‌کند، ابتدا یک تست درایو انجام می‌شود، متخصص باید بفهمد که نقص در کدام موقعیت رانندگی رخ می‌دهد و آیا این نقص مکانیکی است یا کنترلی. برخی از خودروها همچنین دارای دو واحد کنترل هستند، یعنی تعداد زیادی لوازم الکترونیکی که می‌توانند باعث ایجاد خطا در گیربکس شوند. سطح روغن گیربکس نیسان نیز بررسی می‌شود تا اطمینان حاصل شود که کمبود روغن مسئول خطاهای تعویض دنده یا آسیب‌های دیگر نیست.

قطعات آسیب‌دیده معمولاً همراه با تمام قطعات فرسوده تعویض می‌شوند. پس از انجام این مراحل، گیربکس دوباره مونتاژ می‌شود و عملکرد آن بررسی می‌شود. این فرآیند به‌طور متوسط ​​یک تا دو روز کاری طول می‌کشد. تکنسین‌های متخصص ما در نامبروان همیشه کار خود را تضمین می‌کنند. کلیه خدمات تعمیر، سرویس و تعویض گیربکس در نامبروان با ضمانت ارائه می‌شوند.

 

تعویض روغن گیربکس نیسان

روغن گیربکس نیسان طوری طراحی‌شده است که گرما را از اجزای داخلی گیربکس حذف کرده و آن را از قطعات متحرک دور کند. سطح پایین مایعات می‌تواند باعث گرم شدن بیش‌ازحد انتقال و آسیب غیرقابل‌برگشت شود. بسته به میزان رانندگی شما، گیربکس اتوماتیک باید هر 2 تا 4 هفته یک‌بار با موتور روشن بررسی شود.

قبل از تعویض، باید از نوع روغن گیربکس توصیه‌شده در دفترچه راهنمای مالک استفاده کنید. بااین‌حال، گرما درنهایت ترکیبات آلی موجود در مایع گیربکس اتوماتیک معمولی را تجزیه می‌کند و کارایی آن را کاهش می‌دهد. مایع مصنوعی مقاوم‌تر در برابر حرارت به‌مرورزمان به گیربکس اتوماتیک قدیمی شما کمک می‌کند.

 

نشانه‌های خرابی گیربکس نیسان

گیربکس نیسان شما در حال لغزش است . اگر وسیله نقلیه شما احساس می‌کند که می‌خواهد به‌تنهایی دنده را عوض کند و شما کمی توانید آن را متوقف کنید، این نشانه کلاسیک گیربکس بد است.

  1. جابجایی خشن است . این علامت رایج انتقال ناموفق به‌راحتی قابل‌مشاهده است. اگر گیربکس شما برای جابجایی به دنده‌های دیگر مشکل دارد، یا به‌طور کامل تعویض نمی شود و در حین تعویض دنده گیر می کند، گیربکس نیسان شما دچار مشکل شده است ،و وقت آن است که برای بررسی گیربکس نیسان خود اقدام کنید.
  2. جابجایی با تاخیر انجام می‌شود. یکی دیگر از نشانه‌های رایج و به‌راحتی قابل‌توجه انتقال بد، تعویض با تاخیر است. آیا وقتی وسیله نقلیه خود را از پارک به درایو تغییر می‌دهید، تأخیری وجود دارد؟ اگر چنین است، شما به‌تازگی متوجه یکی از 4 نشانه گیربکس بد شده‌اید و زمان آن رسیده که وسیله نقلیه خود را به تعمیرگاه تخصصی گیربکس ببرید.
  3. مایع گیربکس نشت می‌کند . اول‌ازهمه، مایع گیربکس شما هرگز نباید نشتی داشته باشد، بنابراین اگر متوجه چکیدن آن شدید یا یک نقطه خیس در زیر وسیله نقلیه شماست، زمان تعمیر و نگهداری خودرو فرارسیدهاست. نشتی باید قبل از ایجاد هرگونه مشکل جدی و پرهزینه‌تر تعمیر و مهروموم شود.

صدای هق‌هق، زمزمه یا ناله نشانه مشکلات گیربکس اتوماتیک است. گیربکس‌های اتوماتیک نیسان معیوب نیز صداهای ماشینی بلندی را منتشر می‌کنند، این صداها منشأ مشخصی ندارند و با توجه به اینکه همیشگی نیستند عجیب و غیرمعمول هستند.

تعمیر گیربکس نیسان بر اساس نوع و میزان آسیب واردشده به گیربکس در نامبروان به‌صورت تخصصی انجام می‌شوند، گیربکس نیسان برای تعمیر پس از باز کردن جلوبندی از خودرو خارج می‌شود، سپس تمامی بخش‌های گیربکس به‌صورت کاملاً تخصصی بررسی می‌شوند، هر آسیب در هر قسمت از گیربکس شناسایی و رفع می‌شود سپس گیربکس مجددها روی‌هم سوار و در خودرو قرار داده می‌شود. تمامی این فرایندها باید توسط استادکاران متخصص انجام شود تا نتیجه کر مطلوب باشد و به رفع آسیب گیربکس نیسان شما منجر شود. در غیر این صورت نمی‌توان  انتظار نتیجه‌ای مطلوب را در تعمیر گیربکس داشت. کلیه خدمات در نامبروان با ضمانت یک‌ساله ارائه می‌شوند.

 

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک نامبروان

نامبروان مرکز ارائه‌دهنده خدمات تخصصی سرویس و تعمیر انواع خودروهای نیسان در ایران، با کدری مجرب و به‌روزترین ابزارها در حوزه تعمیر و سرویس گیربکس نیسان آماده خدمت‌رسانی به شما است. استادکاران ماهر ما هر نوع مشکل در انواع مختلف خودروهای نیسان را شناسایی و در کوتاه‌ترین زمان با بهترین کیفیت رفع می‌کنند.

نامبروان با توجه به‌تمامی این نکات گیربکس خودرو نیسان شمارا تعمیر و سرویس می‌کند، در نامبروان کلیه خدمات تحت نظارت دقیق تکنسین‌های متخصص انجام می‌شود و هر نوع مشکل در گیربکس با شناسایی و علت‌یابی رفع می‌شود تا مشکل گیربکس از ریشه حل شود و دیگر مشکلی برای شما درزمان حرکت خودرو وجود نداشته باشد.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

——————————————————-

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearboxnumber1@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

——————————————————-

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

ایمان پرناک: ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *