افزایش عمر گیربکس اتوماتیک

تعمیر گیربکس نیسان تیانا cvt

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

احتمالاً از قبل می‌دانید که خرید گیربکس جایگزین کار بسیار گرانی است. بسته به برند، سبک و میزان پیشرفته بودن دستگاه می‌تواند هزاران تومان هزینه داشته باشد. بنابراین مهم است که هر کاری که می‌توانید برای افزایش طول عمر تمام قطعات حیاتی گیربکس اتوماتیک خود انجام دهید.

مهم‌ترین اجزا و قطعات یک گیربکس اتوماتیک کدامند؟ آن‌ها از مجموعه دنده سیاره‌ای، مبدل گشتاور (اگر این سبک باشد)، بدنه سوپاپ، روغن گیربکس اتوماتیک، پمپ‌ها، استاتور، عقربه‌های ترمز، کلاچ‌ها و موارد دیگر متفاوت هستند. هنگامی‌که به‌درستی نگهداری و مراقبت شود، گیربکس اتوماتیک معمولی باید 150000 کیلومتر یا بیشتر دوام بیاورد.

در مقاله امروز، ما قصد داریم در مورد اینکه چگونه از گیربکس اتوماتیک خود حداکثر استفاده را ببرید و چگونه اطمینان حاصل کنید که طول عمر آن به بالاترین تخمین‌ها می‌رسد، یعنی رسیدن به 150000 کیلومتر یا حتی بیشتر صحبت می‌کنیم.

 

افزایش عمر گیربکس اتوماتیک

  1. بررسی منظم روغن گیربکس

شما باید هر 6 ماه یا بیشتر وضعیت روغن گیربکس خود را بررسی کنید و هر 30000 کیلومتر یا بیشتر، روغن گیربکس را شستشو دهید (برای اطلاعات بیشتر در مورد سرویس به زیر مراجعه کنید). می‌توانید با نگاهی به رنگ و وضعیت روغن گیربکس خود بر روی میله اندازه‌گیری مناسب آن را بررسی کنید.
میله اندازه‌گیری را بیرون بکشید و سطح، رنگ و وضعیت روغن گیربکس را بررسی کنید. وقتی نو و تازه باشد، رنگ قرمز عمیق، تمیز و غنی می‌شود. پس از مدت طولانی استفاده و آلوده شدن، بیشتر نارنجی می‌شود و درنهایت قهوه‌ای و کثیف می‌شود. وقتی رنگ آن قهوه‌ای به نظر می‌رسد و به‌وضوح حاوی کثیفی، شن و سایر آلاینده‌ها است، وقت آن است که آن را تغییر دهید. شبیه چک کردن روغن است.
همه مدل‌های خودرو دارای یک میله برای روغن گیربکس نیستند. اگر ندارید، تنها راه برای بررسی روغن  این است که ماشین را روی پایه جک یا بالابر هیدرولیک بلند کنید و به خود گیربکس نگاهی بیندازید.

  1. سرویس‌دهی حداقل هر 30000 کیلومتر

شما حدوداً هر 6 ماه یکبار مراقب روغن گیربکس خواهید بود، و همیشه مراقب علائم دیگر مشکلات گیربکس خواهید بود باید مطمئن شوید که سرویس گیربکس کامل و مناسب هر 30000 کیلومتر یا بیشتر. برای اکثر رانندگان، این تقریباً هر سه سال یک‌بار است، اما اگر مسافت پیموده شده را در یک سال بیشتر از میانگین طی کنید، ممکن است تکرار شود.
ضروری است که گیربکس توسط متخصصان بررسی شود و اغلب بهترین مکان نمایندگی است زیرا آن‌ها دانش بیشتری در مورد گیربکس در مارک خاص خودروی شما دارند. یک سرویس هرگونه علائم آسیب یا خرابی را نشان می‌دهد و می‌توانید قبل از تبدیل‌شدن به عیب‌های جدی‌تر، آن‌ها را به‌سرعت تعمیر کنید.

  1. یک فیلتر خارجی نصب کنید

تمیز نگه داشتن فیلتر گیربکس یک‌چیز است، اما افزودن یک فیلتر خارجی به خطوط خنک‌کننده نیز یک‌لایه محافظ اضافه می‌کند که آلاینده‌ها را از روغن گیربکس شما دورنگه می‌دارد. این به حفظ سلامت هر دسته از روغن‌ها  برای مدت طولانی‌تری کمک می‌کند.

حتی اگر هنوز روغن گیربکس را هر 30000 کیلومتر شستشو می‌دهید، که هنوز هم تمرین خوبی است، در تمام این مدت می‌تواند کار خود را درروان کاری و خنک کردن گیربکس به‌طور مؤثرتری انجام دهد. تمام قدرت فیلتری که می‌توانید اضافه کنید به گیربکس شما کمک می‌کند.

  1. مراقب سیستم خنک‌کننده باشید

علاوه بر آلاینده‌ها و اصطکاک بیش‌ازحد، گرمای بیش‌ازحد دشمن بزرگ دیگر گیربکس و جعبه‌دنده است. گیربکس دارای روغن گیربکس است، اما همچنان به‌شدت به سیستم خنک‌کننده عمومی برای دورنگه داشتن گرمای اضافی متکی است. بنابراین، اطمینان از داشتن سطح مناسب روغن خنک‌کننده و عدم وجود نشتی که مستقیماً به گیربکس نفوذ کند، هر دو از وظایف مهم هستند.

  1. عادت‌های بد رانندگی را ترک کنید

بیشتر آسیب‌های غیرضروری به گیربکس اتوماتیک ناشی از نقص مکانیکی یا نقص سازنده نیست، بلکه ناشی از رانندگی نادرست از طرف مالک خودرو است. به‌عنوان‌مثال، بسیاری از رانندگان هستند که درحالی‌که خودرو هنوز در جهت جلو حرکت می‌کند، گیربکس اتوماتیک را به عقب پرتاب می‌کنند. این‌یکی از بدترین کارهایی است که می‌توانید با گیربکس انجام دهید.

یکی دیگر از عادت‌های بد این است که خودروی خود را تا حد ممکن مالیات برسانید، پدال گاز را تا حد ممکن فشار دهید، و به دنبال آن ترمز شدید (برای اطلاعات بیشتر در مورد ترمز به نکته بعدی مراجعه کنید)، و حرکت وسیله نقلیه در نوعی چرخه شتاب-ترمز شدید. این برای گیربکس بسیار ناسالم است، به‌غیراز سایر قسمت‌های خودرو نیز. برای افزایش عمر گیربکس، به‌درستی و پیوسته رانندگی کنید.
6. از ترمزها به‌درستی استفاده کنید

همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، تهاجمی بودن بیش‌ازحد با ترمزها یک‌راه مطمئن برای کاهش طول عمر گیربکس اتوماتیک است. بااین‌حال، یکی دیگر از عادت‌های بد ترمزها، زمانی است که به‌جای ترمز گیری یا رانندگی عادی، ترمز می‌گیرید. برای مثال، ترمز سواری در سراشیبی کار خوبی نیست، حتی اگر فشاری که وارد می‌کنید زیاد نباشد.

یکی دیگر از مواردی که در ترمز گیری باید مراقب آن باشید، استفاده نکردن از ترمزدستی است. برخی از رانندگان فقط ماشین خود را در پارک می‌گذارند و آن را رها می‌کنند. همیشه بهترین کار این است که ترمزدستی خودروی اتوماتیک خود را درگیر کنید، به هر شکلی که باشد، یا ترمزدستی یا الکترونیکی. با استفاده از این ابزار، فشار را از روی ترمز و گیربکس خود بردارید.

درنهایت، بازرسی بیشترین اهمیت را دارد

به‌طورکلی، مؤثرترین و مفیدترین کاری که می‌توانید برای افزایش طول عمر گیربکس اتوماتیک خود انجام دهید این است که به‌طور مرتب آن را ازنظر ایراد بررسی کنید. با انجام این کار، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که تمام مشکلات زمانی که هنوز مسائل جزئی هستند برطرف می‌شوند و می‌توانید از تعمیرات بسیار پرهزینه‌تر و طولانی‌تر، حتی تعویض کل چیز جلوگیری کنید.

مهم‌تر از همه، هرگز علائمی را که نشان می‌دهد چیزی اشتباه است نادیده نگیرید – صداهای بد، صداهای خراشیده، مشکل در تعویض دنده، لغزش کلاچ (دور در دقیقه افزایش می‌یابد اما سرعت افزایش نمی‌یابد) و غیره. یک مشکل کوچک به‌راحتی قابل‌حل است و یک سرمایه‌گذاری مناسب است. رها کردن گیربکس اتوماتیک بدون مراقبت فقط مشکلات را بدتر (و رفع آن را گران‌تر) می‌کند.

 

روش های افزایش عمر گیربکس اتوماتیک

افزایش عمر گیربکس اتوماتیک می‌تواند به جلوگیری از مشکلات و هزینه‌های بالای تعمیر و تعویض گیربکس کمک کند. در ادامه، به برخی از روش‌های افزایش عمر گیربکس اتوماتیک اشاره می‌کنیم:

1. تعویض به موقع روغن گیربکس: تعویض به موقع روغن گیربکس اتوماتیک می‌تواند به جلوگیری از نشت روغن، سوختن گیربکس و خرابی قطعات داخلی گیربکس کمک کند.

2. رانندگی با دقت و اصولی: رانندگی با دقت و اصولی می‌تواند به جلوگیری از ضربه و خرابی قطعات داخلی گیربکس کمک کند. برای مثال، استفاده از ترمز موتوری یا سرعت دادن به خودرو در حالت سرد برای گرم شدن موتور و گیربکس توصیه نمی‌شود.

3. تعویض به موقع فیلتر گیربکس: تعویض به موقع فیلتر گیربکس می‌تواند به جلوگیری از ورود ذرات مضر به داخل گیربکس و خرابی قطعات آن کمک کند.

4. نگهداری منظم و تعمیرات به موقع: نگهداری منظم و تعمیرات به موقع گیربکس اتوماتیک می‌تواند به جلوگیری از بروز مشکلات و خرابی قطعات آن کمک کند.

5. استفاده از روش‌های رانندگی اقتصادی: استفاده از روش‌های رانندگی اقتصادی می‌تواند به کاهش فشار و کارکرد سخت گیربکس و در نتیجه افزایش عمر آن کمک کند.

6. تعویض به موقع کلاچ: در گیربکس‌های دوگانه سرعت و گیربکس‌های سرعت چندگانه، تعویض به موقع کلاچ می‌تواند به جلوگیری از خرابی قطعات داخلی گیربکس کمک کند.

در کل، نگهداری منظم و استفاده از روش‌های رانندگی اقتصادی می‌تواند به افزایش عمر گیربکس اتوماتیک کمک کند. همچنین، تعمیرات به موقع و تعویض به موقع قطعات مصرفی گیربکس می‌تواند از خرابی و مشکلات بیشتر جلوگیری کند.

 

نشانه های خرابی گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک یکی از اجزای مهم خودرو است و در صورت خرابی آن، عملکرد خودرو تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. در ادامه به برخی از نشانه‌های خرابی گیربکس اتوماتیک اشاره می‌کنیم:

1. صدای غیرعادی: صدای غیرعادی مانند صدای خرد شدن، صدای زنگ زدن یا صدای وزش می‌تواند به نشانه خرابی گیربکس اتوماتیک باشد.

2. عدم پاسخگویی گیربکس: اگر گیربکس اتوماتیک به درستی عمل نکند و به تغییر دنده‌ها پاسخگو نباشد، ممکن است گیربکس دچار خرابی شده باشد.

3. لرزش و لغزش خودرو: لرزش و لغزش خودرو ممکن است به نشانه خرابی قطعات داخلی گیربکس باشد.

4. نشت روغن: نشت روغن از گیربکس اتوماتیک ممکن است به نشانه وجود خرابی در آن باشد.

5. تند شدن تغییر دنده‌ها: اگر تغییر دنده‌ها به صورت تند و ناگهانی انجام شود، ممکن است قطعات داخلی گیربکس خراب شده باشند.

6. تاخیر در تغییر دنده‌ها: اگر تغییر دنده‌ها با تاخیر انجام شود و گیربکس به درستی پاسخ ندهد، ممکن است قطعات داخلی گیربکس خراب شده باشند.

7. افزایش دمای گیربکس: افزایش دمای گیربکس ممکن است به نشانه وجود مشکل در آن باشد.

در کل، اگر هر یک از این نشانه‌ها را در خودرو خود مشاهده کردید، بهتر است به یک تعمیرکار ماهر مراجعه کرده و مشکلات گیربکس را بررسی و برطرف کنید. در صورت عدم برطرف شدن مشکلات، نادیده گرفتن این نشانه‌ها می‌تواند به خرابی جدی‌تر گیربکس و هزینه‌های بیشتر منجر شود.

 

زمان تعمیرات مناسب گیربکس اتوماتیک در تعمیرگاه گیربکس نامبروان

در تعمیرگاه گیربکس نامبروان زمان تعمیرات براساس نوع خودروی شما پیاده‌سازی می‌شوند، کارشناسان ما از زمان تعمیر گیربکس اتوماتیک هر خودرو آگاهی کاملی دارند و خودروی شمارا در زمان‌های مقرر سرویس می‌کنند در کنار این مسئله در حین تعمیرات کار مشکلی در گیربکس خودروی شما شناسایی شود توسط کارشناسان ما ترمیم می‌شود.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

——————————————————-

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearboxnumber1@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

——————————————————-

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

ایمان پرناک: ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *