از کجا بفهمیم روغن گیربکس کم شده

تعمیر گیربکس فاو بسترن

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

از کجا بفهمیم روغن گیربکس کم شده

روغن گیربکس مایعی است که قسمت‌های مختلف گیربکس را روغن‌کاری می کند. بنابراین از اصطکاک جلوگیری می کند و عملکرد صحیح موتور را تضمین می کند، همچنین سایش قطعات را کاهش می دهد. بااین‌حال، بروز نشتی روغن گیربکس و اختلال در عملکرد گیربکس غیرمعمول نیست. نکات مختلفی وجود دارند که به شما نشان می دهد سطح روغن گیربکس کم شده است، با شناسایی و دانستن این نکات می‌توانید گیربکس را در مراحل ابتدایی کاهش سطح روغن برای سرویس و تعمیر و جایگزینی روغن به مراکز معتبر انتقال دهید.

یکی از موارد ضروری که هر صاحب خودرو باید به آن اطمینان داشته باشد این است که چگونه بفهمد روغن گیربکس کم است یا خیر. بسیاری از مردم با نیاز به بررسی منظم روغن‌موتور آشنا هستند. اما خودروها از مایع دیگری استفاده می‌کنند که اهمیت آن کمتر از روغن‌موتور نیست – روغن گیربکس. دارندگان خودروهای جدی و فداکار باید بدانند روغن گیربکس آن‌ها کم است یا خیر. در خودروهای دنده دستی به آن روغن دنده می‌گویند و در خودروهای اتوماتیک روغن گیربکس. اما صرف نظر از اینکه شما آن را چه می‌نامید، مشکل در این مایع ضروری خودرو می‌تواند منجر به تعمیرات پرهزینه زیادی شود.

 

چگونه بفهمیم روغن گیربکس کم است – علائم

سطح پایین روغن گیربکس معمولاً باعث تأخیر ۲ تا ۳ ثانیه‌ای هنگام تعویض بین دنده‌ها می‌شود.

دلایل زیادی وجود دارد که ماشین شما دچار تکان‌ها می‌شود، اما اگر دلیل واضحی برای چنین حرکاتی نمی‌بینید – ممکن است بخواهید مقدار روغن گیربکس در گیربکس را به‌عنوان دلیل احتمالی بررسی کنید.

لرزش

مایع گیربکس به‌عنوان روان کننده عمل می کند، بنابراین اگر هنگام تعویض دنده لرزش‌هایی را در شیفتر احساس کردید، ممکن است نیاز به تعویض روغن گیربکس باشد.

مشکلات کلاچ

مردم فکر می‌کنند که فنرها پس از فشار دادن پدال، کلاچ را به حالت عادی بازمی‌گرداند. درواقع، سطح پایین مایع گیربکس، حرکت آن را متوقف می کند و کلاچ شما حتی ممکن است در موقعیت غیرعادی گیر کند.

جدا از مشکلاتی که می‌توانید از طریق شیفتر یا پدال کلاچ احساس کنید، اتومبیل‌های اتوماتیک علائم مشابهی دارند. بااین‌وجود، این خودروها همچنین دارای برخی از شاخص‌های معمولی هستند که نشان می دهد مایع انتقال آن‌ها کم است.

روغن تیره‌رنگ

متخصصان گیربکس موافق هستند که رنگ معمولی مایع در گیربکس اتوماتیک باید صورتی باشد. بنابراین اگر مایع گیربکس شما قهوه‌ای یا مشکی است، گیربکس شما آسیب‌دیده است.

لغزش گیربکس

اگر وسیله نقلیه شما هنگام فشار دادن پدال شتاب ندهد، این ممکن است نشانه دیگری از نیاز به تعویض روغن گیربکس باشد.

سنگ‌زنی

مایع گیربکس باید روغن‌کاری شود، اما بدون مایع کافی، گیربکس به دلیل اصطکاک بیش‌ازحد گرم می‌شود و ممکن است درنتیجه این سنگ‌زنی صداهای مکانیکی بشنوید. بهترین گزینه این است که در اسرع وقت سرویس گیربکس را در نظر بگیرید.

روغن‌های دنده نقشی مشابه روغن‌موتور دارند و از گیربکس دیفرانسیل و دستی محافظت می‌کنند. درنهایت، روغن‌های دنده به هر دو بخش حیاتی اجازه می‌دهند تا وظایف خود را به‌طور مؤثر انجام دهند. با پایین بودن سطح روغن، روغن‌کاری مناسب تمام قطعات متحرک ممکن است رخ ندهد، این می‌تواند منجر به آسیب دیدن این قطعات شود. اکثر خودروهای اتوماتیک مدرن راه آسانی را برای بررسی سطح روغن گیربکس در اختیار شما قرار می‌دهند، اما برخی از آن‌ها ممکن است برای عمر وسیله نقلیه دشوارتر یا “آب‌بندی” شوند.

 

برای وسایل نقلیه‌ای که یک میله اندازه‌گیری در زیر کاپوت قرار دارد، این کار می‌تواند بسیار آسان باشد. ابتدا مطمئن شوید که موتور شما پس از یک رانندگی کوتاه گرم است، خودرو را در پارک قرار دهید (در بررسی سطح مایعات با موتور روشن مراقب باشید زیرا موتور شما ممکن است کاملاً داغ باشد). میله را بردارید، روغن اضافی را با پارچه پاک‌کنید، دوباره میله را داخل آن قرار دهید و دوباره آن را بردارید. اگر روغن دنده تیره یا شنی به نظر می‌رسد، باید تعویض شود. با استفاده از راهنمای قطعات ما می‌توانید نوع روغنی که برای خودروی شما توصیه می‌شود را بیابید.

برخی از گیربکس‌ها و دیفرانسیل‌ها دارای شاخه‌های پرکننده هستند، این برای بررسی سطح روغن و شارژ کردن استفاده می‌شود، اگر نمی‌توانید سطح روغن خود را بررسی کنید، آن را برای بازرسی با مکانیک محلی خود از طریق مکانیک یاب ما رزرو کنید.

 

چرا گیربکس من در حالت خنثی صدا ایجاد می کند؟

صداهای گیربکس در حالت خنثی، یک مشکل داخلی مانند سایش مکانیکی را نشان می دهد که ممکن است نیاز به تعویض اجزای مختلف داشته باشد. قطعات رایجی که فرسوده می‌شوند عبارت‌اند از یاتاقان‌ها، مخروط‌ها و چرخ‌دنده‌ها.

 

چرا بوی سوختگی از گیربکس می‌آید؟

اگر گیربکس یا دیفرانسیل شما بوی روغن در حال سوختن آن را می دهد، ممکن است نشت روغنی داشته باشید که از یک مهروموم قدیمی روغن گریه می کند. به راهروی خود نگاهی بیندازید تا ببینید آیا روغن قرمز وجود دارد یا بهتر، به زیر خودرو خود برای نشت روغن نگاهی بیندازید. واشر و مهروموم را می‌توان با استفاده از راهنمای قطعات ما سفارش داد.

یکی دیگر از دلایل رایج این بو گرم شدن بیش‌ازحد گیربکس در اثر روغن‌کاری نامناسب است. اگر روغن خیلی قدیمی باشد و نتواند به‌درستی روغن‌کاری کند، این به‌نوبه خود باعث گرم شدن بیش‌ازحد اجزای فلزی و سوختن روغن می‌شود. جایگزینی با روغن جدید ممکن است به این مشکل کمک کند.

اگر واشر یا مهروموم نیاز به تعویض دارد، توصیه می‌کنیم تعمیرات توسط یک متخصص انجام شود، مکانیک یاب ما را امتحان کنید تا یکی را در نزدیکی پیدا کنید.

 

آیا می‌توانید از تعویض گیربکس جلوگیری کنید؟

این امکان وجود دارد اما شما باید به‌دقت به ماشین خود توجه کنید. مواظب محل پارک خود باشید تا هر گودال و لکه‌ای وجود داشته باشد، معمولاً به دلیل نشت مایع انتقال ایجاد می‌شوند. همچنین مطمئن شوید که مایع گیربکس خودرو به‌طور منظم چک می‌شود.. به یاد داشته باشید که همیشه این کار رازمانی انجام دهید که خودرو در دمای کارکرد قرار دارد زیرا مایعات در هنگام گرم شدن منبسط می‌شوند و در هنگام سرد منقبض می‌شوند.

خوشبختانه، ما در نامبروان تخصص و ابزار لازم برای احیای هر خودرو را بدون توجه به شرایط بدی که ممکن است داشته باشد، داریم. متخصصان گیربکس ما همچنین در مورد تعویض یا عدم تعویض روغن گیربکس با شما مشورت خواهد کرد. رویکرد تخصصی ما متفاوت است. ما نیازهای مدل خودروی شما و وضعیت فعلی را ارزیابی خواهیم کرد تا مطمئن شویم که در جاده ایمن هستید بدون اینکه پول بیشتری خرج کنید.

امتیاز 4.5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

——————————————————-

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearboxnumber1@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

——————————————————-

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

ایمان پرناک: ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

2 پاسخ

  1. سلام خسته نباشید ماشین من پراید مدل ۸۷ هست مدتی هست وقتی ماشینم مدتی پارک هست اول حرکت تقریبا ۷تا۸ دقیقه اول حرکت از طرف گیر بکس صدای ویژه مانندی میاد بعد مدتی یا قطع میشه یا کمتر میشه لطفا بگین دلیلش چی هست متشکرم

  2. سلام خسته نباشید ماشینه من پیکان مدل ۷۶ در عرض پنچ دقیقه ماشین داغ میکنه نمیره تو دنده وگاهی وقتا چرخ عقب قفل میکنه اصلا حرکت نمیکنه دلیلش چه ممنونم از لطف شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *