آموزش تعمیر گیربکس اتوماتیک

آموزش تعمیر گیربکس

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

آموزش تعمیر گیربکس اتوماتیک

تعمیر گیربکس اتوماتیک

هر خودرو به یک عامل تولید کننده برق و یک انتقال دهنده نیاز دارد تا حرکت کند. در هر خودرویی موتور تولید کننده ی قدرت و پیشرانه است. فرستنده یک سیستم متشکل از بخش‌های مختلف است که عمل انتقال قدرت را به صورت پیوسته انجام می‌دهند.

در حقیقت توان تولید شده توسط نیروی محرکه باید توسط یک سیستم انتقال به چرخ‌ها منتقل شود. سه بخش اصلی این سیستم انتقال عبارتند از کلاچ، جعبه‌دنده و دیفرانسیل، که در بین آن‌ها گیربکس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. و گیربکس نامیده می‌شود.

 

آموزش تعمیر گیربکس اتوماتیک

گیربکس چیست و چه وظایفی دارد؟

گشتاور ایجادشده توسط موتور باید مطابق با نیازهای خودرو به چرخ‌ها منتقل شود. وظیفه کنترل و تنظیم این قدرت با گیربکس یا گیربکس خودرو است.

در حقیقت، گیربکس به راننده اجازه می‌دهد تا خودرو را با سرعت‌های متفاوت در موقعیت‌های مختلف کنترل کند. اهمیت این بخش این است که هر موتور قادر به تولید مقدار معینی از نیرو و گشتاور است. اما از طریق گیربکس، شما می‌توانید بدون افزایش سرعت موتور و گشتاور به سرعت مورد نظر برسید.

گیربکس در خودرو علاوه بر این وظیفه مهم، وظایف دیگری از درجات مختلف اهمیت را انجام می‌دهد. مانند:

پیش‌گیری از سرعت‌های ناخواسته: با کمک گیربکس، اتومبیل می‌تواند به طور کامل برای راننده در شیب و شرایط جاده‌ای که احتمال دارد با سرعت از کنترل خارج شود، تامین شود.

تنظیم جهت خودرو: با کمک جعبه‌دنده، جهت خودرو را می‌توان به عقب و جلو هدایت کرد و می توان به صورت معکوس حرکت کرد.

روشن کردن موتور بدون حرکت ماشین: گاهی اوقات لازم است که موتور خودرو فعال باشد اما حرکت نمی‌کند. با کمک گیربکس، امکان توقف انتقال قدرت موتور به چرخ‌ها و ایجاد این امکان وجود دارد.

 

آموزش تعمیر گیربکس اتوماتیک

اجزای تشکیل دهنده ی گیربکس و نحوه کارکرد هر کدام

گیربکس به همان اندازه که اهمیت دارد از قطعات مختلف و مهمی نیز تشکیل شده اند. مهم‌ترین بخش یک گیربکس دنده‌های آن است، که بسته به نوع گیربکس، در شکل‌های مختلف و موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ساختمان گیربکس، تعداد زیادی دنده‌ها در بالای یکدیگر نصب شده‌اند و بسته به فعالیت هر یک، مقدار قدرت و گشتاور منتقل‌شده از موتور به چرخ‌ها تعیین می‌شود. هر چرخ دنده نشان‌دهنده یکی از دنده‌ها روی میله ی دنده داخل کابین راننده است.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس بنز

حضور این دنده‌ها در تمام انواع گیربکس ثابت است، اما نوع و تعداد آن‌ها فرق می‌کند. اگر می‌خواهید دنده‌ها را در یک گیربکس تصور کنید، دنده‌های متفاوت یک دوچرخه را تصور کنید که احتمالاً زیاد دیده باشید. دیگر اجزای سیستم جعبه‌دنده که از اهمیت کمتری برخوردارند عبارتند از:

شافت ورودی یا محور کلاچ

شافت کلاچ در واقع محور محرک گیربکس است. شافت ورودی یا شافت کلاچ به صورت یک ‌پارچه به چرخ‌ دنده های  بخش ورودی پوسته‌ گیربکس متصل است و به کمک کلاچ با موتور خودرو ارتباط دارد.

شافت واسط یا محور زیر

شافت واسط وظیفه ی منتقل کردن گشتاور از محور محرک به محور متحرک را بر عهده دارد. بر روی شافت واسط تعداد چرخ دنده وجود دارد که با محور یکپارچه هستند . چرخ دنده ای که در ابتدای این محور قرار دارد با چرخ‌دنده‌ی محور محرک درگیر است علت این امر آن است که بتواند سرعت ورودی تولید شده توسط موتور خودرو را بدون تغییر و به همان میزان به شافت خروچجی منتقل کند. چرخ دنده هایی که بر روی این شافت قرار دارند دارای اندازه و مدل های متفاوتی هستند.

 

آموزش تعمیر گیربکس اتوماتیک

انواع مختلف گیربکس اتوماتیک

گیربکس های اتوماتیک دارای انواع مختلف و متفاوتی هستند که در ادامه پرکاربردترین انواع آن ها را بررسی خواهیم کرد:

گیربکس تیپ ترونیک Tip Tronic

تیب ترونیک یکی از چندین گیربکس توسعه‌یافته پورشه و مورد استفاده در مدل‌های مختلف این شرکت و همچنین اتومبیل‌های گروه فولکس‌واگن و شرکت‌های تابعه آن مانند، اشکودا، سئات ، آئودی و در مدل‌های بالاتر این نوع گیربکس در بوگاتی و لامبورگینی است و عمدتاً در دو گروه پنج سرعت و شش سرعت با اساس کار خودکار و دستی تولید می‌شود.

این نوع گیربکس نیز مجهز به یک کامپیوتر به عنوان استانداردی برای درک بهتر شرایط موتور است, که به طور خودکار دنده را در حالت دستی انتقال می‌دهد تا از آسیب به موتور و گیربکس در محدوده قرمز دورموتور جلوگیری کند.

تغییر دنده دستی به روش‌های مختلفی در خودروهای مختلف انجام می‌شود. تغییر متوالی با تغییر اهرم و تغییر دنده دستی توسط پدال‌های نصب‌شده در پشت فرمان, معمول‌ترین روش جابجا کردن دنده‌ها در این نوع گیربکس هستند. گیربکس تیپ ترونیک نیز در ماشین‌های دیگر با نام‌های مختلف از جمله ۲ Tronic استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید:  تعمیر جلوبندی ام جی mg

گیربکس سی وی تی CVT

زمانی که راننده دنده را در یک شرایط عادی  عوض می‌کند, گیربکس  دو دنده با اندازه‌های مختلف و تعداد دنده‌ها درگیر می شوند. که منجر به نسبت دنده و گشتاور متفاوت بر اساس این نسبت جعبه‌دنده از نیروی محرکه برای حرکت چرخ‌ها می‌شود.

این نوع از تعامل تجهیزات در انتقال‌های دستی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در مدل‌های اتوماتیک این نسبت دنده به واسطه تعامل خورشید و قفسه و دنده‌ها و چرخ‌دنده‌های رینگی  ایجاد می‌شود. در جعبه دنده‌های CVT خبری از چرخ دنده و خورشیدی و سیاره‌ای نیست.

اساس کار گیربکس CVT بر پایه ی دو پولی ورودی محرک و خروجی محرک در کنار تسمه ی لاستیکی یا فلزی به جهت ارتباط این دو پولی است. این نوع سیستم انتقال قدرت به سرعت در حال افزایش است و کارخانه‌هایی مانند رنو، نیسان، جنرال موتورز، فولکس واگن، میتسوبیشی و … در حال استفاده و تحقیق و توسعه این نوع سیستم انتقال قدرت هستند.

اساس این سیستم، همان‌طور که در بالا ذکر شد، بر پایه دو پولی مخروطی با سطح شیب‌دار و یک نوار اتصال است که شامل دو صفحه متحرک زاویه‌دار بر روی هر دو پولی است که به وسیله نیروی هیدرولیک بنزین یا نیروی گریز از مرکز هدایت می‌شوند.

در پولی محرک نیروی ورودی  پیشرانه در صورتی که دو صفحه به یکدیگر نزدیک شود، قطر پولی افزایش پیدا می کند و به تبع قطور تسمه پیچیده شده دور آن هم افزایش پیدا خواهد کرد.

از سویی دیگر افزایش قطر پولی اول، صفحات پولی دوم را از هم دور می کند و قطر پولی باریک‌تر می‌شود و باعث  گشتاور خروجی کم و دور خروجی زیاد در خودرو می‌شود مزایای استفاده از این سیستم عبارت‌اند از کاهش مصرف سوخت تا ۱۸ % در مقایسه با انتقال‌های اتوماتیک معمولی، انتقال نرم‌تر و هموارتر بدون وقفه در قدرت موتور، کارایی دینامیک بالاتر، تسریع عملکرد موتور در سرعت موتور بهینه.

گیربکس دوکلاچه DCT

جعبه دنده‌های DCT یکی از انواع جعبه دنده‌های نیمه خودکار هستند و مانند جعبه دنده های دستی از مجموعه ای از چرخ ها ایجاد شده اند و تفاوت آن ها با جعبه دنده های دستی آن است که آن ها دارای دو کلاچ برای قطع و وصل نیرو دو محور چرخ دنده‌ ای زوج و فرد هستند.

چرخ دنده های فرد در گیربکس دوکلاچه DCTچرخ دنده های زوج و چرخ دنده های فرد هرکدام بر روی یک محور مجزا و یک کلاچ مجزا در مجموعه قرار دارند.

بیشتر بخوانید:  عوامل موثر که از خرابی گیربکس اتوماتیک جلوگیری می‌کند

هر دو کلاچ زوج و فرد در راستای دو محور و هم مرکز قرار گرفته اند ، کلاج بیرونی بزرگ تر است وظیفه تعویض و درگیری چرخ دنده‌های فرد بر عهده ی آن است. کلاچ داخلی و کوچک‌تر  هم سبب درگیری دنده های کلاچ زوج می شود.

گیربکس دوکلاچه DCT عمدتاً به صورت اتوماتیک کار می کنند اما امکان تعویض دنده به صورت دستی را هم برای راننده فراهم می کنند. پ تعویض دنده‌ها به کمک حسگرها و تجهیزات الکتریکی-هیدرولیکی انجام می شود.

گیربکس دوکلاچه DCT در حال حاضر در دو مدل  شش سرعت و پنج سرعت  روی محصولات تولیدی پورشه و هفت سرعت توسط سایر خودرو سازان مورد استفاده قرار می گیرد. از نوع هفت سرعت عموماً برای خودرو های سوپر اسپرت و مسابقه استفاده می شود.

اصول کلی و اصلی تعمیر هر کدام از این گیربکس ها عمدتا یکسان است اما در برخی از موارد تفاوت هایی دارند که در بالا به آن ها اشاره کردیم لذا توصیه می شود برای تعمیر هر نوع گیربکس به فردی مراجعه کنید که در این زمینه تخصص و مهارت کافی داشته باشد.

در تعمیرگاه های معتبر برای تعمیر هر مدل گیربکس افراد مختلفی به شما معرفی می شوند که سابقه و تخصص کافی در این زمینه دارند. اگر گیربکس به درستی تعمیر نشود و یا در تعمیر آن از قطعات مناسب استفاده نشود خرابی گیربکس سبب خرابی سایر قطعات و حتی موتور خودرو می شود.

یکی از نکات مهم در تعمیر و نگهداری انواع گیربکس تعویض به موقع روغن گیربکس است ، روغنی که برای گیربکس استفاده می شود باید اصل و با کیفیت باشد در غیر این صورت می تواند سبب خراب شدن و شکستن چرخ دنده ها در گیربکس شود، همیشه به یاد داشته باشید که کیفیت را فدای قیمت در خرید روغن گیربکس نکنید. هر زمان متوجه بوی سوختگی و تغییر رنگ روغن گیربکس شدید باید سریعا برای تعویض روغن مراجعه کنید.

دلال خرابی گیربکس متفاوت است و به همین میزان نوع تعمیر آن نیز متفاوت خواهد بود. با توجه به اهمیت گیربکس توصیه می شود تا در طول زمان های تعیین شده توسط شرکت تولید کننده خودرو برای معاینه و سرویس دوره ای گیربکس مراجعه کنید.

در این مقاله اهمین گیربکس ، بخش های مختلف آن و انواع گیربکس اتوماتیک در خودرو را بررسی کردیم.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

——————————————————-

راه های ارتباطی با نامبروان

موبایل (ایمان پرناک): ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

اینستاگرام: gearboxnumber1@

کانال آپارات نامبروان

کانال یوتوب نامبروان

——————————————————-

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

ایمان پرناک

تعمیرگاه تخصصی گیربکس نامبروان با مدیریت ایمان پرناک، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک آغاز کرد.

این تعمیرگاه همواره به دنبال ارایه بهترین خدمات و سرویس ها به مشتریان خود بوده است و اکنون مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های عیب یاب تخصصی گیربکس کلیه خودروها می باشد.

تعمیرگاه گیربکس نامبروان جهت جلب رضایت شما مشتریان گرامی، خدماتی چون مشاوره تلفنی و همچنین خودروبر رایگـان از سراسر نقاط کـرج قرار داده است.

ایمان پرناک: ۰۹۱۲۷۶۵۶۰۶۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *